Парк імені С. М. Фалдзінського (Нова Каховка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Міський парк культури і відпочинку імені С. М. Фалдзінського
Нова Каховка
Ротонда у новокаховському парку ім. Фалдзінського.jpg
Альтанка у парку
Тип парк культури і відпочинку
Відкрито 1950-ті роки

Парк імені С. М. Фалдзінського - головний парк міста Нова Каховка у Херсонській області. Парк створений у 1950-х роках під час будівництва міста Нова Каховка. Автор і керівник проекту паркової зони - С. М. Фалдзінський. Вважається пам'ятником садово-паркового мистецтва.

Історія[ред. | ред. код]

Парк зведений на узбережжі Дніпру, посеред Олешківських пісків. Для його закладки вивозився 25-сантиметровий шар піску і завозився чорнозем з заплави Дніпра. Саджанці Фалдзінський привозив з розплідників Мелітополя, Нововоронцовки, а акації і тополі - з Дніпровських плавнів. Рідкісні дерева: японську софору, бананове дерево - він виписував з-за кордону.

При будівництві парку відбулася зустріч С. М. Фалдзінського з О. П. Довженком - радянським кінорежисером і письменником, який відвідував будівництво Каховської ГЕС (по цьому будівництву Довженко створив кіносценарій "Поеми про море").

Опис[ред. | ред. код]

Паркова флора[ред. | ред. код]

У парку росте близько дев'яносто видів дерев і чагарників, розподілених по семи територіях:

Окремо ботанічною пам'яткою стоять вікові платани на прибережній алеї та меморіальні дуби.

Архітектура[ред. | ред. код]

Парк, як і стара частина Нової Каховки, будувався у часи панування сталінського ампіру. Сам парк початково планувався у традиції європейських садів бароко з геометрично розпланованими алеями, різноманіттям дерев та широкими газонами. По стилю парк гармонійно продовжував Старе місто, продрвжуючи домінуючий стиль як різноманітними елементами на кшалт декорованих парканів з вазонами, так і архітектурою побудов Літнього театру, стендів для афіш, ротонд, трансформаторних будок і фонтанів.

Культурно-розважальні заклади[ред. | ред. код]

Біля міського Палацу культури встановлено пам'ятник великому озеленювачу у вигляді листка, який створений до 50-річчя міста (автор пам'ятника - Анатолій Бідара). Крім нього, у парку розташований Літній театр з пам'ятником Тарасу Шевченку.

У парку Фалдзінського знаходиться "Казкова діброва". До її складу входять міні-зоопарк із тваринами та птахами, дитячий майданчик і виставка скульптур, вирізаних з дерева. Діброва з'явилася у 1990-х роках, коли місцевий підприємець і скульптор-різьбяр М. Навроцький облаштував занедбану частину парка, відкривши там кафе і розташувавши дерев’яні скульптури казкових героїв. У невеличкому зоопарку комплексу мешкають муфлони, павичі, черепахи, дикі гуси, декоративні голуби та інша живність. Також у парку є кафе з майданчиком просто неба, в якому пригощають стравами української і татарської кухні.

Також у парку розташоване єдине в області постійно діюче містечко атракціонів, які представлені як відомими радянськими ("Веселі гірки", карусель "Орбіта", дитячі автомобілі "Світлофор", гральні автомати, колесо огляду та інші), так і сучасними. Крім каруселей, багато поколіннь дітей радіє дитячий майданчик з бетонними скульптурами казкових героїв та тварин, одна з яких - слоненятко - стала одним з неофіційних символів Нової Каховки.

Безпосередньо до паркової зони прилягає міський стадіон та спортивний комплекс, а головна алея служить міською набережною. У радянські часи тут працювали пристані для пасажирських теплоходів і "ракет" на підводних крилах. останні відроджуються стараннями компанії "Нібулон".