Помилки модальності

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Помилки модальності - це неформальна помилка у логіці силогізму, при якій у висновку поміщається певна міра невиправданої необхідності.

Приклад[ред. | ред. код]

a) Холостяки обов'язково неодружені.
b) Джон холостяк.
Отже, с) Джон не може одружитися.

Умова а) виглядає як тавтологія, а отже, істинна. Умова b) є констатацією факту про Джона, яка робить його підпорядкованим а); тобто b) оголошує Джона холостяком і а) стверджує, що всі холостяки неодружені.

Оскільки c) припускає b) завжди буде так, це помилка необхідності. Джон, звичайно, завжди вільний перестати бути холостяком, просто одружившись; якщо він це зробить, b) більше не відповідає дійсності і, отже, не підлягає тавтології a). У цьому випадку с) містить необґрунтовану необхідність, оскільки припускає, що Джон не може перестати бути холостяком. Формально кажучи, цей тип аргументів неоднозначний між de dicto[en] необхідністю a) та de re[en] необхідністю c). Аргумент дійсний лише в тому випадку, якщо обидва а) і b) тлумачаться «de re». Це, однак, підірве аргумент, оскільки твердження а) є лише тавтологією «de dicto» – насправді, інтерпретоване як «de re», що є хибним.[1] Використовуючи формальний символізм у модальній логіці, вираз de dicto є тавтологією, тоді як вираз de re є хибним.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Garson, James (2021). Modal Logic. У Zalta, Edward N. The Stanford Encyclopedia of Philosophy (вид. Summer 2021) (Metaphysics Research Lab, Stanford University). Архів оригіналу за 2 березня 2022. Процитовано 2 березня 2022.