Опудало (логіка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Опудало

Опудало є логічною хибою, що полягає у спростуванні слабшого аргументу ніж пропонований опонентом. Тобто висловлюється позиція, яку легко заперечити, а потім вона приписується опонентові.

Є декілька способів використання цієї техніки:

  1. Представити тільки частину аргументації опонента (часто слабшу частину), спростувати її та зробити вигляд, що заперечено повну аргументацію.
  2. Представити аргумент опонента у слабшій формі, заперечити та вдати, що заперечено повну аргументацію.
  3. Представити аргументацію опонента в перекрученій формі, заперечити та зробити вигляд, що заперечено повну аргументацію.
  4. Представити когось, хто наводить слабкі аргументи на користь питання, що розглядається як єдиного/основного захисника, спростувати його аргументи та зробити вигляд, що ви маєте рацію.
  5. Придумати фіктивну особистість із вчинками або переконаннями, що критикуються, та зробити вигляд, що цей голем представляє групу, що її промовець критикує.

Техніка опудала часто використовується як форма маніпулювання мас-медіа.

Приклади[ред.ред. код]

1)Аргументи людини Опудало часто виникають в публічних дебатах:

A: Ми повинні пом'якшити закони законодавства щодо вживання алкоголю.

Б: Ні, будь-яке суспільство, з необмеженим доступом до п'янких напоїв, втрачає свою норму трудової поведінки і хоче лише негайно задовольнити себе та свої бажання.

Початкова пропозиція - пом'якшити закони держави щодо вживання алкоголю . Людина Б неправильно витлумачив цю пропозицію, відповідає на неї, як ніби це було щось як на кшталт "(ми забов'язані мати ...) необмежений доступ до п'янких напоїв". Це логічна помилка, тому що Людина А ніколи не говорив про необмежений доступ щодо п'янких напоїв.

2)А: «Сонячні дні - це добре».

Б: «Якби всі дні були сонячними, то ніколи б не було дощу, а без дощу настали б засуха і голодна смерть».

В даному випадку Б замінює твердження А на те, що нібито тільки сонячні дні - це добре, і відкидає його. А насправді говорить, що сонячні дні - це добре, не згадуючи нічого про дощові дні.

Аристотель Це незавершена стаття з філософії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.