Звернення до гаманця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Звернення до гаманця, або гаманець (гроші) як аргумент (лат. Argumentum ad crumenam) — логічна хиба висновку про правильність якогось твердження лише на підставі того, що особа, яка її висловлює, є багатою (або неправильність твердження — тому що ця особа є бідною). Сенс фрази полягає у трактуванні багатства як критерія правильності (ті, хто мають більше грошей, імовірніше, мають рацію; багатії кмітливіші за інших) [1].

Ця логічна хиба особливо поширена в мистецтві, кіно, відеоіграх, музичній критиці — найчастіше у вигляді конструкції: «Продукт Х коштує так багато (приносить такий прибуток), що ваша критика нічого не варта»[2]. Протилежним за змістом є звернення до бідності (лат. Argumentum ad lazarum).

Приклади використання[ред. | ред. код]

Чому бідний? Бо дурний. Чому дурний? Бо бідний.[3]
Якщо ти такий розумний, чому ти не багатий?
Цей новий закон є хорошою ідеєю. Більшість людей, які протестують проти нього, є набродом, який заробляє менше $ 20.000 на рік.
Воррен Баффетт проводить семінар. Цей семінар є кращим від інших, тому що Баффетт є багатшими, ніж більшість людей.''
Програмне забезпечення фірми «Microsoft», безсумнівно, є найкращим: як інакше Білл Гейтс став би настільки багатим? ''[4]
Я думаю, що Марія є добрим зразком для наслідування. Вона досить багата, а тому вона повинна все робити правильно.''[2]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Logic & Fallacies Constructing a Logical Argument (анг.). Архів оригіналу за 4 вересня 2007. Процитовано 4 лютого 2011. 
  2. а б Argumentum ad crumenam: WordIQ.com (анг.). Архів оригіналу за 15 серпня 2004. Процитовано 4 лютого 2011. 
  3. Афоризми про дурість. Архів оригіналу за 11 березня 2007. Процитовано 11 березня 2007. 
  4. Argumentum ad crumenam: Logic & Fallacies Constructing a Logical Argument (1997)(анг.). Архів оригіналу за 4 вересня 2007. Процитовано 4 лютого 2011. 

Посилання[ред. | ред. код]