Фальшива причина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Фальшива причина (лат. non causa pro causa або лат. post hoc ergo propter hoc) — логічна хиба, що полягає в помилковому прийнятті чогось як причини певної події, що насправді не є її причиною. Частковому випадку цієї хиби, що полягає в тому, що деяка подія вважається причиною іншої події на підставі того, що вона їй передує; присвоєно свою латинську назву post hoc ergo propter hoc.

Сонце встає тому що півень кукурікає.

Що насправді обумовлює причинно-наслідковий зв'язок є центральною проблемою індуктивної логіки та наукового методу.

Не все те, що передує повному явищу в часі, є його причиною. З двох послідовних подій перше здається причиною, друге — наслідком. У порівнянні post hoc ergo propter hoc означає перекручення має менш вузьке використання, коли висновок робиться явно не з засновків, точніше казати всупереч засновкам. Наприклад, думка про те, що вступ України до ЄС відразу поліпшить життя людей країни, неправильна. Після приєднання до ЄС, спочатку, буде погіршення економічної ситуації і лише згодом — її покращення. Джерелом вищевказаної помилки є змішування причинного зв'язку з простою послідовністю в часі. Іноді, дійсно, здається, що перше явище є причиною, коли передує іншому.

Література[ред. | ред. код]

  • Парасофізм / С. С. Яценко. — К.: Видавничий дім «Руське слово», 2011. — 84с.
  • Латинско-русский и русско-латинский словарь крылатых слов и выражений. — М.: Русский Язык. Н. Т. Бабичев, Я. М. Боровской. 1982.