Президентські вибори у США 1876

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Президентські вибори в США 1876 року проходили 7 листопада і були одними з найбільш оспорюваних та гарячих виборів в історії США. Демократ Семюел Тілден випередив республіканця Ратерфорда Хейза за загальною кількістю голосів. Тилден набрав 184 голоси у колегії вибірників, а Хейз — 165 голосів при 20 оспорюваних голосах. У південних штатах Флорида, Луїзіана та Північна Кароліна вибори були оскаржені, оскільки кожна партія заявляла, що саме вона перемогла (крім того, один голос виборщики в Орегоні був визнаний недійсним). У результаті запеклих суперечок голоси були присуджені Хейз і він переміг з перевагою в один голос (185 проти 184).

Історики вважають, що Хейз прийшов з жителями півдня до негласної угоди. В обмін на голоси південних штатів республіканці погодилися вивести федеральні війська з Півдня, що завершило період Реконструкції. Крім цього, угода (відоме як Компроміс 1877 року) призвело до витискування афроамериканців з державних органів влади внаслідок прийняття законів про «податки на вибори» (більшість афроамериканців та мексиканців не могли їх платити через бідність) і т. зв. «Дідової застереження» (неписьменні не могли голосувати за винятком випадків, якщо виборець або його предки мали право голосувати до громадянської війни, що в реальності дозволяло продовжувати голосувати білим, але виключало афроамериканців).

«підправлені» остаточні результати президентських виборів у США-1876

Хід виборів[ред.ред. код]

Висування[ред.ред. код]

1876 року республіканську адміністрацію президента Улісса Гранта, в минулому, під час Громадянської війни, знаменитого генерала-жителя півночі, захлиснули корупційні скандали. Були усунені від посади кілька вищих посадових осіб-республіканців. У партії вперше після Громадянської війни, яку вона виграла і, здавалося, назавжди усунула від влади південців-демократів, з'явилася перспектива програти президентські вибори.

Хейз ні великим політиком чи лідером Таммані-холу та перед виборами був мало кому відомий. Його кандидатура на конвенції республіканської партії в Цинциннаті 15 червня 1876 пройшла лише після сьомого туру голосування, оскільки визнані партійні лідери Джеймс Блейн, Бенджамін Брістоу та Роско Конклінг були замішані в корупції та конкурували між собою.


Повторне (після перерахунку) свідоцтво про одноголосне голосуванні 8 вибірників південного штату Луїзіана за Хейза

Листопад 1876 — березень 1877[ред.ред. код]

Президентські вибори 1876 року, за даними на грудень 1876 року, виграв викрив «зграю Твіда» губернатор штату Нью-Йорк демократ Семюел Тілден, за якого голосував, крім Нью-Йорка, весь Південь США. Хейз публічно, в газеті Нью-Йорк Сан, визнав перемогу суперника.

Але республіканська адміністрація Гранта, що контролювала виборчі комісії, ввела федеральні війська з північних штатів в три південних штату, які проголосували за Тілдена: Південну Кароліну, Флориду та Луїзіану — і почала перерахунок голосів у цих штатах та штаті Орегон, також проголосували за Тілдена. У результаті «перерахунку» у них переміг вже Хейз. Глави виборчих комісій даних штатів підписали та послали до Вашингтона по два підсумкових бюлетеня (а Флориди взагалі три) : спочатку листопадовий, по якому переміг представник опозиції Тилден, а згодом інший, по якому переміг представник правлячої партії Хейз.

16 лютого 1877, крім південних штатів, президент Грант у зв'язку з розпочатими хвилюваннями ввів війська вже в столицю США — Вашингтон.

Після чого конгрес США після безперервного 18-годинного засідання перевагою в один голос вибірників в 4 ​​години ранку 2 березня 1877 року визнав президентом Хейса, а палата представників 3 березня 137-ма голосами проти 88 — Тілда. Країна в лютому-початку березня деякий час перебувала на порозі відновлення Громадянської війни: Північ (республіканці) проти Півдня (демократи); став популярний гасло «Тилден або кров».

Інавгурація Ратерфорда Хейза

Результати[ред.ред. код]

«Перемога» Хейза на президентських виборах з перевагою в 1 голос виборщики, при достатньо великих сумнівах з приводу коректності виборів та підрахунку голосів у чотирьох штатах, які віддали йому більшість, вважається найбруднішою в історії президентських виборів США.

Хейз, як і Джордж Буш-молодший 2000 року, набрав менше голосів виборців, ніж його конкурент, демократ Тилден — на 254 тисячі голосів.

Кандидат Партія Виборці Вибірники
Кількість  %
Ратерфорд Хейз Республіканська партія 4 034 311 47,9 % 185
Семюел Тілден Демократична партія 4 288 546 51,0 % 184
Пітер Купер Партія грінбекеров 75 973 0,9 % 0
Грін Клей Сміт Prohibition 9 737 0,3 % 0
Джеймс Олександр Уокер американська партія (Нічого-ні-знаю) 459 0,0 % 0
інші 4 075 0,2 % 0
Усього 8 413 101 100 % 369

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • третього березня 1877 року, наступного дня після рішення конгресу США про президентство Хейза, газета Нью-Йорк Сан вперше після вбивства Лінкольна вийшла з траурною рамкою на першій сторінці — по американській демократії.
  • Інавгурація Хейса пройшла біля Капітолію в оточенні федеральних військ США.
  • Одразу після інавгурації за Рутерфордом (Rutherford) Хейс серед демократів закріпилося прізвисько Рутерем-шахрай (Rutherfraud).

У літературі[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]