Премія Калінги ЮНЕСКО

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Премія Калінги ЮНЕСКО
англ. Kalinga Prize
Країна  Індія
Тип наукова нагородаd
На честь: Одіша
Нагородження
Засновано: 1951[1]
Нагороджені:
d (1)
Черговість
Сайт kalingafoundationtrust.com/website/home.htm

CMNS: Премія Калінги ЮНЕСКО у Вікісховищі

Премія Калінги ЮНЕСКО — вища нагорода, що присуджується ЮНЕСКО (Організація Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури) за досягнення в галузі популяризації науки («переклад» спеціальних знань на мову широких кіл читачів, іншими словами — перетворення сухих наукових даних у зрозумілу більшості інформацію).

Премія Калінги була заснована 1951 року. Ініціював доброчинний акт індійський політик Б. Патнаїк (1916—1997) — соратник М. Ганді та Дж. Неру у боротьбі за незалежність Індії, власник Фонду Калінги з штату Одіша.

Калінґа — давня держава, що існувала на території Індії, райське королівство, населення якого жило заможно й щасливо. Сьогодні це штат Одіша (до 2011 року — Орісса), розташований на березі Бенгальської затоки — престижний курорт Індії.

Б. Патнаїк був переконаний, що кожна людина повинна мати хоча б загальне уявлення про науку та її катарсисну роль у житті людини, держави, людства.

Згідно зі статутуом відзнаки, лауреат нагороди зобов'язаний бути створювачем способів поширення наукових знань (бути письменником, редактором, лектором тощо) і глибоко усвідомлювати роль науки у суспільстві.

Опис[ред. | ред. код]

Одержувачі премії повинні мати успішну кар'єру письменника, редактора, викладача, продюсера, творця радіо- і телевізійних програм або ведучого, володіти талантом представлення наукових ідей для широкої громадськості.

Одержувач повинен прагнути підкреслити міжнародне значення науки і техніки та внесок, який вони вносять у поліпшення суспільного добробуту, збагачення культурної спадщини, і вирішення проблем, що стоять перед людством.

Лауреата відбирає Генеральний директор ЮНЕСКО за рекомендацією чотирьох членів журі, призначених ним. Три члени журі з різних країн світу визначаються на основі справедливого географічного розподілу, а четвертий - за рекомендацією Фонду Калінгі.

Кожна національна комісія у справах ЮНЕСКО пропонує кандидата за рекомендацією національних асоціацій розвитку науки або інших наукових асоціацій, або національних асоціацій наукових письменників і журналістів.

Вперше премія була присуджена 1952 року і становила на той час 1000 фунтів стерлінгів. У 2000 році Секретаріат ЮНЕСКО запропонував правлінню Фонду Калінги розглянути питання про збільшення розміру цієї премії. Правління Фонду Калінги повідомило ЮНЕСКО в листі від 16 жовтня 2000 року про своє рішення збільшити з 2002 року вдвічі суму премії до 2 000 фунтів стерлінгів[2].

Починаючи з 2009 року правила присудження і розмір премії були змінені. Наразі премія присуджується раз на два роки, кожен непарний рік. Премія Калінгі присуджується в рамках святкування Всесвітнього дня науки в Нью-Делі, Індія. За умовами премії, лауреат отримує 20 000 доларів США, сертифікат і срібну медаль ЮНЕСКО імені Альберта Ейнштейна[3]. Також одержувачу вручається сертифікат і грошова премія в розмірі 5 000 доларів США, встановлена Урядом Індії (Департамент науки і технологій)[4].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. https://www.unesco.org/en/prizes/popularization-science/about
  2. Проект змін до Правил присудження премії Калінги за популяризацію науки (PDF). Архів (PDF) оригіналу за 26 грудня 2015. Процитовано 27 травня 2011.
  3. Albert Einstein | United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization | UNESCO.ORG. Архів оригіналу за 31 грудня 2019. Процитовано 12 квітня 2022.
  4. Kalinga Prize | United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization. Архів оригіналу за 14 травня 2011. Процитовано 27 травня 2011.

Посилання[ред. | ред. код]

  • В. Г. Абліцов. Наука України у світовому інформаційному просторі. К.: 2010.