Puma

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Пума (фірма))
Перейти до: навігація, пошук
Пума
Puma
Тип публічна компанія
Попередник(и) Dassler
Заснування 1924 (1948)
Засновник(и) Рудольф Дасслер
Штаб-квартира Німеччина Німеччина
Галузь Виробництво спортивних товарів
Чистий прибуток €269 млн (2007)
Співробітники 10.836 (31.12.2011)
Холдингова компанія Kering[d]
Сайт puma.com

Пу́ма (нім. Puma) — німецька компанія — один із світових лідерів виробництва спортивних товарів. Заснована в 1924 році братами Дасслерами як «Dassler».

Сучасна назва з'явилася 1948 року, після того, як брати Дасслер розірвали відносини і утворили власні компанії. Рудольф спочатку назвав свою фірму Руда (від перших літер і'мя та прізвища Рудольф Дасслер), але вже за декілька місяців переіменував її в Пума (Puma). Адольф Дасслер за таким самим принципом назвав свою фірму Адідас (Adidas).

Кросівки фірми Пума

Зміст

Історія компанії[ред.ред. код]

Передісторія. Неподалік від Нюрнберга, у невеликому баварському містечку Герцогенаурах (Herzogenaurach), у родині шевця Крістофа Дасслера жили два брати – Адольф (1900–1978) та Рудольф (1898–1974) Дасслери.  Молоді люди – Аді й Руді, як називали їх вдома – працювали разом з батьками, їхнє сімейне підприємство виготовляло тоді домашні капці. Після того, як Адольф повернувся з Першої світової війни, у 1918 році родина Дасслерів переїхала до Львова і тут продовжила свою шевську справу. На початку 1920 року порадившись з батьком, брати починають роботу з виготовлення гімнастичних балеток, а потім і спортивного взуття з нерівною горбкуватою підошвою для бігунів-спринтерів. Це саме вони винайшли бутси для футболу зі змінними шипами. Їх перша майстерня з виготовлення спортивного взуття була у Львові по вулиці Коперника, під номером 20, навпроти палацу графів Потоцьких, у подвір’ї будинку. Згодом Дасслери відкривають ще кілька майстерень в районі сучасної вул. Жовківської, зокрема, за адресою: вул. Жовківська, 30, де тепер взуттєва фірма "Прогрес". Саме тут 1 липня 1924 р. народилася “Фабрика Взуття Дасслера” (Gebrüder Dassler Schuhfabrik), яку офіційно вважають основоположницею торгової марки Adidas. Незабаром усі місцеві спортивні команди стали їх замовниками. Почувши про якісні вироби від “Адідаса”, як прозвали у Львові молодого Адольфа Дасслера, до фірми “Дасслер” почали приїжджати покупці і з інших міст. Так тривало аж до 1933 року. З приходом Адольфа Гітлера до влади обидва брати Дасслери приєдналися до нацистської партії, Рудольф був палким націонал-соціалістом. Тоді родина Дасслерів знову переїхала до Німеччини, залишивши налагоджене виробництво своїм львівським колегам.[ред.ред. код]

1920-ті[ред.ред. код]

Незабаром після Першої світової війни, на початку 1920 Дасслери на сімейній раді вирішили організувати сімейну справу — пошивши взуття. Першою продукцією сім'ї Дасслер були домашні капці і ортопедичне взуття для тренувань спортсменів — інвалідів (яких було багато після війни). Матеріалом для них служило списане військове обмундирування, а підошви вирізували із старих автомобільних покришок.

До виробництва підключився і старший брат Адольфа, Рудольф. 1 липня 1924 р. у Львові заснована «Взуттєва фабрика братів Дасслер». Розташовувалася на вул. Жовківській, 30. Два брати з протилежними характерами доповнюють один одного — Адольф — спокійний і урівноважений виробник, в той час, як Рудольф — активний і комунікабельний продавець.

Адольф винайшов і зшив перші у світі футбольні бутси з шипами, які виковували ковалі брати Целяйн. Футбольна модель виявилася зручною і разом з гімнастичними тапочками стала основною продукцією Дасслерів.

Дасслери орендували для своєї фабрики цілу будівлю, збільшили штат до 25 робітників, а виробництво — до 100 пар взуття на день. Пізніше Дасслери викупили цю фабрику.

Шиповки братів, розроблені разом з Джозефом Вайтцером, отримують патент німецького бюро. Літні Олімпійські ігри 1928 в Амстердамі — перша поява взуття братів на таких великих змаганнях. Декілька спортсменів виступають у взутті Дасслерів.

Вперше в асортименті фабрики братів з'являються футбольні бутси.

1930-ті[ред.ред. код]

Німецьку економіку вражає криза. Фабрика братів Дасслер не сильно схильна до даної проблеми, брати викупляють будівлю, яку доти тільки орендували. Компанія приступає до споруди 3-поверхового будинку, пізніше названого «Вілла».

На Олімпіаді 1932 року німець Артур Йонат, виступаючи у взутті «Дасслер», став третім в бігу на 100 метрів. Це стає першим серйозним успіхом рекламної кампанії, заснованої на співпраці із спортсменами.

Обидва брати Дасслери приєдналися до нацистської партії. Родина повертається зі Львова до Німеччини.

Подія року для Адольфа — весілля. 17 березня дружиною стає Катріна Мерітц, дочка дизайнера взуття Франца Мерітца. Протягом декількох років народжуються майбутні спадкоємці — Хорст, Інге і Катрін.

На Олімпійських іграх — 36 в Берліні американський бігун Джессі Овенс у взутті «Дасслер» завоював чотири золоті медалі і встановив п'ять світових рекордів. Продажі «Фабрики братів Дасслер» перевищили 400 000 німецьких марок.

Відкривається друга фабрика Дасслерів в Герцогенаурасі. Всього їх підприємство виробляє щодня 1000 пар взуття.

Після початку Другої світової війни, незважаючи на те, що обидва брати Дасслер були переконаними членами нацистської партії, фабрики Дасслерів піддалися конфіскації нацистами, а самі брати відправилися на фронт. На одній з фабрик нацисти спробували налагодити виробництво ручних протитанкових гранатометів, проте фабричне устаткування було не пристосоване для такого виробництва, тому Адольфа повернули з армії через рік — виготовляти тренувальне взуття для німецьких солдатів.

1940-ві[ред.ред. код]

Містечко Герцогенаурах потрапило в американську зону окупації. Рудольф потрапив в табір для військовополонених, фабрика Дасслерів поставляє в Сполучені Штати 1000 хокейних ковзанів за умовами контрибуції. Як компенсацію за ковзани вона отримує списану амуніцію армії США — намети, старі бейсбольні рукавички і т. д.

Окупація закінчена. Рудольф повертається з табору для військовополонених. Сімейну справу братам довелося піднімати майже з нуля. Взуття «Дасслер» знову виготовлялося із залишків військової амуніції, а 47 найнятих робітників отримували зарплату товаром (дровами, пряжею тощо).

Навесні, незабаром після смерті батька, брати розлучаються унаслідок сварки. Рудольф забрав собі одну фабрику, а Адольф — іншу. Вони умовилися не використовувати назву і символіку сімейного підприємства. Аді назвав свою фірму Addas, а Руді свою — Ruda. Але вже через декілька місяців Addas перетворюється на Adidas (абревіатура від Аді Дасслер), а Ruda — в Puma. Так припинив існування всесвітньо відомий у той час бренд — Dassler. Самі брати до кінця своїх днів зберігали мовчання про причини сварки. Можливо, Руді так і не зміг пробачити Аді, що після війни той не спробував визволити його з табору для військовополонених, використовуючи знайомство з американськими офіцерами. А може бути, вони просто не змогли розділити спадок батька. У будь-якому випадку після розвалу сімейного підприємства брати один з одним не розмовляли, а Puma і Adidas стали запеклими конкурентами.

1950-ті[ред.ред. код]

1960-ті[ред.ред. код]

1970-ті[ред.ред. код]

1980-ті[ред.ред. код]

1990-ті[ред.ред. код]

2000-ні[ред.ред. код]

Магазин Пума в торговельному центрі

Діяльність[ред.ред. код]

Компанія виробляє спортивне екіпірування під торговими марками Puma і Tretorn, має дочірні відділення в США (близько 20% загальних продажів), Франції, Швейцарії, Іспанії, Гонконгу. Понад 1/3 продукції, виробленої в Німеччині експортується. Компанії (на квітень 2008 року) належить мережа з 116 магазинів. Чисельність персоналу на 2006 рік становила 6,8 тис. чоловік. Виручка в 2007 році склала 2,37 млрд. євро (зокрема оборот мережі магазинів — 406,4 млн. євро), чистий прибуток — 269 млн. євро.

Власники і керівництво[ред.ред. код]

Основний акціонер Puma — французька група компаній PPR (64,34%), решта акцій знаходиться у вільному обігу. Ринкова капіталізація на квітень 2008 року — 3,68 млрд. євро.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]