Якоб ван Рейсдал
Я́коб ван Ре́йсдал або Якоб Ізакс ван Ра́йздал (нід. Jacob van Ruisdael, Jacob Isaakszoon van Ruysdael, Help:IPA/Dutch[EN]: ˈjaːkɔp fɑn ˈrœyzdaːl) 1628 або 1629, Гарлем — 1682, Амстердам) — голландський живописець і графік.
Навчався Я. ван Рейсдал, імовірно, у свого дядька, С. ван Рейсдала та батька, що був провінційним художником.
На творчості Рейсдала позначився вплив П.Поттера, Я. ван Гойєна, Г.Сетерса.
У 1648 році Рейсдала прийнято до гарлемської гільдії художників
З 1656 року жив у Амстердамі. Після смерті там у 1682 році похований у рідному Гарлемі.
Учнем та послідовником Ресдаля в пейзажному живопису був Мейндерт Гоббема. Вони разом мандрували селами та робили замальовки краєвидів, які ставали сюжетами для майбутніх картин. Небагатий Гоббема так і не зумів пробитися до фінансового успіху і був примушений злиднями шукати якусь посаду. Він стане акцизним чиновником, а дрібна посада дасть невеликий, але постійний прибуток. Учень працював в манері, наближеній до Рейсдаля, хоча й не досяг філософських узагальнень вчителя. Після смерті обох Гоббему забули, а його твори, наближені до сюжетів Рейсдаля, відносили до творів Якоба. Ім'я Гоббеми забули майже на 200 років і наново відкрили у 20 столітті, оголосивши Гоббему останнім видатним пейзажистом, якого породила Голландія 17 століття.
Якоб ван Рейсдал увійшов до історії світового образотворчого мистецтва як видатний майстер реалістичного пейзажного живопису. У найкращих його творах знайшли глибоке відображення різноманітні почуття й думки людини. Його образи природи, сповнені роздумів, часом романтично схвильовані, завжди урочисті й величні.
У своїй творчості художник віддавав перевагу незвичним для голландського живопису зображенням лісу, бурхливих річок або струмків, старих, занедбаних цвинтарів. Класичний живопис краєвидів Китаю завжди й цілком слушно називають філософським. Скелясті гори, водоспади, понівечені вітром дерева лякали людину велетенськими розмірами, таємницею творіння, залишками первісного хаосу, довготривалістю. Неможливість підкорити природу і спроба виживати поряд поглиблювала думки, навчала поваги до середовища, до всесвіту.
Рейсдал ніколи не мандрував Китаєм. Але негоціанти Голландії там були и привозили славетну китайську порцеляну. Можливо, невгамовний дослідник Рейсдал прискіпливо вдивлявся в розписи китайської порцеляни, аж поки не побачив, що рідні дерева, струмки та пагорби нічим не гірші за китайські. А восени, або під збряклим, дощовим небом від рідних краєвидів було болісно серцю, як і китайцю 12-го або 16-го століття від своїх туманів, річок та маленьких селищ. Саме Рейсдала назвали засновником західноєвропейського філософського пейзажу.
- «Будинок у гаю» (1646), Ермітаж.
- «Вид на Нарден», 1647, Музей Тіссен-Борнеміса, Мадрид
- «Єврейське кладовище» (бл.1650—1655), Дрезденська картинна галерея,
- «Краєвид села Егмонд», Музей образотворчих мистецтв імені Пушкіна, Москва
- «Краєвид з водяним млином» (1661),
- «Болото», Ермітаж, Петербург
- «Водоспад»,
- «Гори у Норвегії»
- «Пейзаж зі стадом», Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків, Київ
- «Штормове море біля молу», Кембел Арт Мьюзеум, Техас
- «Пшеничні лани», Метрополітен-музей, Нью-Йорк
Полотна Рейсдала зберігаються в багатьох музеях світу, зокрема зібраннях Нідерландів, Великої Британії, США, Німеччини, Росії тощо. Київський Музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків (кол. Музей західного та східного мистецтва) має в своїй збірці картину митця «Лісова річка», що належить до ранніх творів видатного майстра. Ліворуч на пагорбі монограма Рейсдала.
-
«Пейзаж з дюнами і чагарниками», 2-а трет. XVII ст., Стара пінакотека, Мюнхен
-
«Єврейське кладовище», 2-а трет. XVII ст., Дрезденська картинна галерея, Дрезден
- ↑ а б RKDartists
- ↑ https://collections.mnbaq.org/fr/artiste/600000813
- ↑ http://pba-opacweb.lille.fr/fr/search-notice?type=list&filters%5Bfacets.id%5D%5B%5D=5cc2aedf5c0284355b8b4719
- ↑ https://collections.frick.org/people/159/jacob-van-ruisdael/objects
- ↑ Музей мистецтва Метрополітен — 1870.
- ↑ https://www.fine-arts-museum.be/nl/de-collectie/artist/van-ruisdael-jacob-isaacksz-1
- ↑ https://www.bellasartes.gob.ar/
- ↑ Smithsonian American Art Museum person/institution ID
Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Якоб ван Рейсдал
- Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985., Том 9., К., 1983, стор. 327
- Музей західного та східного мистецтва в Києві. Альбом., К.: «Мистецтво», 1983, стор. 97-98 (укр.)
- Фехнер Е.Ю. Якоб ван Рейсдаль и его картины в Государственном Эрмитаже., Л., 1958 (рос.)
- Рейсдал Якоб Ізаакс, ван // Шевченківська енциклопедія : у 6 т. / Гол. ред. М. Г. Жулинський. — Київ : Ін-т літератури ім. Т. Г. Шевченка, 2015. — Т. 5 : Пе—С. — С. 441-442.