Самнітські війни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

У 354 р. до н. е. самніти укладають з Римом союз проти кельтів та інших сусідніх племен. Однак декілька років по тому стався конфлікт між ними на ґрунті іншого союзу, який уклали самніти з сідіцинами. Рим відреагував іншим союзом на цей, уклавши договір з Капуа.

Перша самнітська війна[ред.ред. код]

Після цього у 343 р. до н. е. ситуація загострилася так, що Рим почав війну з самнітами. Скориставшись ситуацією, Рим встановив своє панування над усім Лацієм — центральною частиною півострова, розпустивши при цьому Латинський союз, який свого часу нав'язував йому свою політику. Однак у 341 році було укладено мир, в якому створено союз Риму, самнітів, сідіцинів та Капуа.

Друга самнітська війна[ред.ред. код]

Другій самнітській війні передував ряд союзів, які уклали сторони. Однак у 326 р. до н. е. самніти напали на Неаполь, якому Рим прийшов на допомогу. Тобто у 326 р. до н. е. Рим почав нову військову кампанію. Друга самнітська війна тривала у дві фази — перша — 326 — 321 р. до н. е., друга 310 до 304 р. до н. е. Після другої війни самніти визнали панування Риму над Кампанією.

Третя самнітська війна[ред.ред. код]

Щоби повернути владу, втрачену у попередніх війнах, самніти укладають ряд союзів з умбрами, сабінами, лукарнами та кельтами. Слідує третя самнітська війна, яка завершилася у 290 р. до н. е. Опір самнітів було зламано, а їхні землі відійшли до Риму. Залишалося підкорити південь півострова, який контролювався містом-державою Таренто і сусідніми містами-васалами. Їх боротьбу з Римом очолював Пірр, цар Епіра (його ім'я залишилося в історії в вислові «піррова перемога»). Об'єднані війська тарентійців, зі знаменитими бойовими слонами Пірра в авангарді, висунулися назустріч римлянам і навіть здобули кілька перемог, але в 271 р. до н. е. були розгромлені. З перемогою над тарентійцями Рим значно розширив власні території, перетворившись на могутню середземноморську державу.

У сучасних дослідженнях підпорядковують наступні конфлікти проти кельтів та етрусків (285 до 280 до н. е.) і Піррову війну 282 до 272 до н. е.) також до самнітських воєн, оскільки в них брали участь поряд з іншими племенами і самніти.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Klaus Bringmann: Geschichte der Römischen Republik. Von den Anfängen bis Augustus. Beck, München 2002, ISBN 978-3-406-49292-1, Ст. 43..нім.
  • Gary Forsythe: A Critical History of Early Rome. From Prehistory to the First Punic War. University of California Press, Berkeley u. a. 2005. ISBN 0-520-22651-8 (The Joan Palevsky imprint in classical literature).англ.