Сарненська центральна районна бібліотека

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сарненська центральна районна бібліотека
Моя бібліотека.jpg
Країна: Україна Україна
Адреса

Рівненська обл., м. Сарни

вул. Демократична, 34
Заснована 1939 рік
Сайт: lib.sowa.com.ua

Сарненська центральна районна бібліотека — головна книгозбірня району, яка забезпечує діяльність 41 бібліотеки КЗ «Сарненська централізована система публічно-шкільних бібліотек», депозитарій краєзнавчих ресурсів, культурно-освітній, методичний та навчальний центр. Розташована книгозбірня в м. Сарни Рівненської області. Головна бібліотека району має документально-інформаційний фонд 59 тис. примірників творів друку, яким щорічно користуються приблизно 4000 читачів, передплачує понад 50 назв газет та журналів.

Історія та сучасний стан бібліотеки[ред. | ред. код]

Перша публічна бібліотека в Сарнах, хати-читальні у селах району були відкриті у 1939 році. Діяльність бібліотеки, перервану другою світовою війною відновили у 1945 році. Перша публічна бібліотека в Сарнах була розміщена у звичайній хаті на перехресті вулиць Соборної та Широкої. Хати-читальні у селах району були відкриті у 1939 році. Центральна районна бібліотека обслуговувала читачів 7-ми пересувних бібліотечних пунктах. У 1948 році заведена інвентарна книга на фонд районної бібліотеки.

Вже на початку своєї діяльності бібліотека спрямувала зусилля на допомогу ліквідації безпритульності населення. З цією метою були налагоджені тісні контакти зі школярами, іншими освітніми закладами. Для читачів проводилися голосні читання, політінформації, огляди літератури, оформлялися бібліотечні плакати, книжкові виставки до знаменних і пам'ятних дат. Поступово бібліотека розширювала сферу впливу, форми і методи пропаганди книг, популярності серед читачів набули обговорення книг, читацькі конференції, колективні бесіди, бібліографічні огляди літератури, спрямовані на підвищення їх загальноосвітнього рівня культури, професійно-виробничих навичок. У 1948 році в бібліотеці працювали два працівники, Петрова Марія Миколаївна та Іволга Алла Петрівна. Вони завели інвентарну книгу на фонд районної бібліотеки. У 1951—1953 рр. районну бібліотеку очолювала Бєляєва Любов Іванівна, яку направили у Сарни по закінченню бібліотечного відділу Теребовлянського культосвітнього технікуму. Вона була єдиним спеціалістом у районі. У 1954 році після закінчення Харківського інституту культури, районну бібліотеку очолила Шкодич Лідія Романівна. Крім неї в бібліотеці працювали ще три спеціалісти: бібліотекар абонементу Дехтяренко Віра Павлівна, бібліотекар читального залу Дієва Ліна Євгенівна, бібліотекар пересувного фонду, він же методист, Городнюк Микола Павлович.

Книги централізовано привозили з бібколектору, а бібліотекар пересувного фонду розподіляв їх по селах, також книгозбірні поповнювалися літературою з бібліотек Східної України. Щорічне надходження видань на одну бібліотеку складало 100—150 примірників. У цьому ж 1954 р., районну бібліотеку перемістили в приміщення з 4-х кімнат на вулицю Кірова (нині вул. Просвіти). 1956—1957 рр. завідуючою районною бібліотекою працювала Дієва Ліна Євгенівна. Методичний відділ при районній бібліотеці почав функціонувати з 1959 року. Загальний книжковий фонд масових бібліотек на 1 січня 1960 року становив 152541 тис. прим. книг. Ним користувалося 9649 тис. читачів, які за рік прочитали 175 950 тис. книг. Характерним для періоду 60-х — 70-х років є історичне оновлення та поліпшення ядра фонду ЦРБ за рахунок книг цільового призначення. Складовою частиною нових надходжень стали аудіовізуальні матеріали, звукозаписи, ноти тощо.

У 1989-1990 рр. на базі Сарненської ЦРБ функціонувала Республіканська школа передового досвіду з питань управління формуванням бібліотечних фондів. Протягом двох років на її базі пройшли стажування зав. відділом комплектування всіх областей України. У 90-ті роки, в період становлення української держави, йде переорієнтація бібліотек на створення національного інформаційного середовища, максимальну повноту зібрання української книги, матеріалів з українознавства, краєзнавства. Протягом 1995—1997 рр. відбулися зміни в організаційно-методичній діяльності ЦРБ. Методичний відділ готує сценарії та забезпечує проведення цікавих масових заходів, запроваджує окремі елементи бібліотечного маркетингу, зокрема здійснює рекламу бібліотек та їх послуг. Ринок диктує свої умови для бібліотек. Йде пошук нових форм роботи. В бібліотеках району з 1997 року запроваджуються платні послуги. У 2002 році відбулося об'єднання шкільних та публічних бібліотек, на основі цього було створено нову структуру — централізовану систему публічно-шкільних бібліотек.[1][2]

Читачі районної бібліотеки 1984 р
1986 р. масовий захід у районній бібліотеці
1974 бібліотекар районної бібліотеки Л. Клепікова проводить бесіду з читачами
1971 р. бібліографічний огляд літератури до 100-річчя Л. Українки

На сучасному етапі районна бібліотека забезпечує:

 • Вивчення та впровадження передового досвіду та інноваційних технологій бібліотечного обслуговування;
 • Надання методичної, практичної, консультаційної допомоги бібліотекам, удосконаленням форм і методів бібліотечної роботи;
 • Формування, активне використання та збереження бібліотечних ресурсів;
 • Подальше забезпечення безкоштовного доступу до інформаційних ресурсів Інтернет;
 • Забезпечення діяльності центрів регіональної інформації та акумуляції повної інформації про регіон;
 • Організація системи підвищення кваліфікації бібліотечних працівників шляхом проведення семінарів, практикумів, виїзних кущових семінарів, методичних днів, днів професійного спілкування;
 • Розширення сфери платних послуг та залучення позабюджетних коштів на розвиток бібліотечних ресурсів ЦСПШБ.

Пошук нових шляхів і форм обслуговування користувачів, творчий підхід до справи, привабливість приміщень сприяє підвищенню суспільної ролі бібліотеки серед жителів місцевої громади.

Фонд[ред. | ред. код]

Книжковий фонд Сарненської ЦРБ універсальний за змістом і складає майже 53 тис. екземплярів книг. Щороку книгозбірня отримує 50 назв періодичних видань. Книжковий фонд поповнюється по державній програмі, за кошти районного бюджету та за кошти, що надходять від надання платних послуг, а також частина книг надходить, як дарунок від читачів. Обробка документів здійснюється централізовано через відділ комплектування та обробки документів ЦРБ, де ведуться обліковий картковий каталог, електронний каталог книг та електронний каталог книг краєзнавчої тематики.

Відділи бібліотеки[ред. | ред. код]

Відділ обслуговування користувачів[ред. | ред. код]

У фондах абонементу широко представлено літературу на будь-який смак: від шедеврів вітчизняної та зарубіжної класики до захоплюючих детективів і фантастики, а також галузева література. Читальна зала розрахована на 50 посадочних місць. До послуг користувачів найновіша навчальна література та довідково-енциклопедичний фонд. До спілкування запрошує літературно-поетичний клуб «Дивослово», в рамках якого бібліотека організовує презентації книг місцевих письменників, зустрічі з цікавими людьми, літературні вечори тощо, а для шанувальників кіно — клуб «Кіноман». ́

Фото333.jpg
Фото777.jpg
Фото22.jpg
Фото дивослово.JPG

Відділ інформаційних технологій та електронних ресурсів[ред. | ред. код]

Основна мета відділу — забезпечення широкого безкоштовного доступу жителів місцевої громади до мережі Інтернет, використання Інтернет-ресурсів для розвитку освіти, науки, культури, розширення сфери інформаційних послуг бібліотеки, навчання груп користувачів навичкам роботи на ПК, забезпечення впровадження в практику роботи бібліотек нових інформаційних технологій.

Навчання дітей молодшого шкільного віку "Швидкий старт".jpg
Фото44.jpg
Фото555.jpg

Методично-бібліографічний відділ[ред. | ред. код]

Відділ працює у напрямку методичного забезпечення діяльності бібліотек району. Завданнями відділу є: проведення моніторингу у сфері бібліотечної справи, розробка стратегії розвитку бібліотек району, організація та проведення заходів по підвищенню кваліфікацій бібліотечних працівників району.

При відділі діє сектор інформаційно-бібліографічної роботи. Бібліографи забезпечують довідково-бібліографічне та інформаційне обслуговування користувачів, організовують та ведуть карткову та електронну картотеки статей в програмі ІРБІС .

Фото9.jpg
Фото111.JPG
Обробка літератури.jpg

Відділ комплектування та обробки документів[ред. | ред. код]

Відділ забезпечує якісне комплектування фонду централізованої бібліотечної системи найкращою книжковою продукцією вітчизняних видавництв. Виконує комплекс робіт, пов'язаних з обліком, обробкою нових надходжень та організацією каталогів. З 2003 р. відділ працює в програмі ІРБІС над поповненням зведеного електронного каталогу книг[3].

Послуги для користувачів[ред. | ред. код]

Сарненська центральна районна бібліотека щорічно обслуговує близько 4 тисяч користувачів. Це учнівська молодь, студенти, працівники установ, безробітні, пенсіонери. Сьогодні імідж бібліотеки залежить від розуміння бібліотекарів своєї нової ролі в житті суспільства. Сучасний бібліотекар суміщає у своїй роботі традиційні та інноваційні методи роботи.

До послуг користувачів:

 • книги українських та зарубіжних авторів, періодичні та електронні видання, аудіо книги на CD-дисках;
 • карткові та електронний каталоги;
 • безкоштовний INTERNET, Wi-Fi;
 • ксерокопіювання та роздрукування документів;
 • бібліографічні довідки, в тому числі для віддалених користувачів;
 • клуби за інтересами та масові заходи, навчання навичкам роботи на ПК.

Районна книгозбірня у своєму користуванні має 12 одиниць комп'ютерної техніки. Вільним доступом до Інтернет у центральній районній бібліотеці користуються різні верстви населення: учні школи, студенти, молодь, вчителі, лікарі, безробітні, підприємці, пенсіонери та ін. Кожен бажаючий може ефективно використовувати сучасні інформаційні технології для задоволення своїх інформаційних потреб, стати активним учасником соціальних мереж, завести електронну скриньку та отримувати листи, спілкуватися за допомогою відеозв'язку з близькими та рідними, які проживають на відстані. При бібліотеці працюють безкоштовні курси комп'ютерної грамотності для людей похилого віку «Школа для тих, кому за…» та для дітей молодшого шкільного віку «Швидкий старт».

При центральній районній бібліотеці діє Центр регіональної інформації. Основна діяльність центру спрямована на інформування населення про всі важливі рішення органів влади. Таке співробітництво сприяє реалізації принципу відкритого суспільства, а також є реальною можливістю по-новому будувати відносини з органами місцевої влади. Фонд рішень органів влади постійно поповнюється новими документами.

При книгозбірні третій рік діє Пункт Доступу Громадян (ПДГ) до інформації, де жителі місцевої громади мають можливість отримати інформацію органів державної влади та дізнатись, яким чином можна долучитись та впливати на законодавчий процес.

Важливою складовою діяльності бібліотек є організація та проведення різноманітних масових заходів щодо просвіти та дозвілля. Бібліотечний захід задовольняє і розвиває інформаційні потреби і запити користувачів, розширює коло пізнавальних інтересів, сприяє проведенню дозвілля, допомагає залученню нових користувачів до бібліотеки, здійснює рекламу бібліотеки, створює її імідж. У книгозбірні проводиться багато цікавих масових заходів, спрямованих на глибоке і різностороннє розкриття тієї чи іншої теми для певних категорій користувачів: літературно-музичні вечори, вечори по творчості письменників-ювілярів року, уроки пам'яті, години поезії, тематичні інформини, літературні калейдоскопи, години доброї поради, диспути, вікторини та ін.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Історія бібліотечної справи Рівненщини: зб. статей і тез доповідей наук. — практ. конф. «Бібліотеки Рівненщини: Історія і сучасність». — Рівне, «Волинські обереги», 1999. — 111 с.
 2. http://lib.sowa.com.ua/istoriya_bib.htm
 3. Сарненська центральна районна бібліотека: буклет. — Сарни, 2014 р.