Сарненська центральна районна бібліотека

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сарненська центральна районна бібліотека
Країна: Україна Україна
Адреса

Рівненська обл., м. Сарни

вул. Демократична, 34
Заснована 1939 рік
Сайт: lib.sowa.com.ua

Сарненська центральна районна бібліотека — головна книгозбірня району, яка забезпечує діяльність 41 бібліотеки КЗ «Сарненська централізована система публічно-шкільних бібліотек», депозитарій краєзнавчих ресурсів, культурно-освітній, методичний та навчальний центр. Розташована книгозбірня в м. Сарни Рівненської області. Головна бібліотека району має документально-інформаційний фонд 59 тис. примірників творів друку, яким щорічно користуються приблизно 4000 читачів, передплачує понад 50 назв газет та журналів.

Історія та сучасний стан бібліотеки[ред. | ред. код]

Перша публічна бібліотека в Сарнах, хати-читальні у селах району були відкриті у 1939 році. Діяльність бібліотеки, перервану другою світовою війною відновили у 1945 році. Перша публічна бібліотека в Сарнах була розміщена у звичайній хаті на перехресті вулиць Соборної та Широкої. Хати-читальні у селах району були відкриті у 1939 році. Центральна районна бібліотека обслуговувала читачів 7-ми пересувних бібліотечних пунктах. У 1948 році заведена інвентарна книга на фонд районної бібліотеки.

Вже на початку своєї діяльності бібліотека спрямувала зусилля на допомогу ліквідації безпритульності населення. З цією метою були налагоджені тісні контакти зі школярами, іншими освітніми закладами. Для читачів проводилися голосні читання, політінформації, огляди літератури, оформлялися бібліотечні плакати, книжкові виставки до знаменних і пам'ятних дат. Поступово бібліотека розширювала сферу впливу, форми і методи пропаганди книг, популярності серед читачів набули обговорення книг, читацькі конференції, колективні бесіди, бібліографічні огляди літератури, спрямовані на підвищення їх загальноосвітнього рівня культури, професійно-виробничих навичок. У 1948 році в бібліотеці працювали два працівники, Петрова Марія Миколаївна та Іволга Алла Петрівна. Вони завели інвентарну книгу на фонд районної бібліотеки. У 1951—1953 рр. районну бібліотеку очолювала Бєляєва Любов Іванівна, яку направили у Сарни по закінченню бібліотечного відділу Теребовлянського культосвітнього технікуму. Вона була єдиним спеціалістом у районі. У 1954 році після закінчення Харківського інституту культури, районну бібліотеку очолила Шкодич Лідія Романівна. Крім неї в бібліотеці працювали ще три спеціалісти: бібліотекар абонементу Дехтяренко Віра Павлівна, бібліотекар читального залу Дієва Ліна Євгенівна, бібліотекар пересувного фонду, він же методист, Городнюк Микола Павлович.

Книги централізовано привозили з бібколектору, а бібліотекар пересувного фонду розподіляв їх по селах, також книгозбірні поповнювалися літературою з бібліотек Східної України. Щорічне надходження видань на одну бібліотеку складало 100—150 примірників. У цьому ж 1954 р., районну бібліотеку перемістили в приміщення з 4-х кімнат на вулицю Кірова (нині вул. Просвіти). 1956—1957 рр. завідувачкою районної бібліотеки працювала Дієва Ліна Євгенівна. Методичний відділ при районній бібліотеці почав функціонувати з 1959 року. Загальний книжковий фонд масових бібліотек на 1 січня 1960 року становив 152541 тис. прим. книг. Ним користувалося 9649 тис. читачів, які за рік прочитали 175 950 тис. книг. Характерним для періоду 60-х — 70-х років є історичне оновлення та поліпшення ядра фонду ЦРБ за рахунок книг цільового призначення. Складовою частиною нових надходжень стали аудіовізуальні матеріали, звукозаписи, ноти тощо.

У 1989-1990 рр. на базі Сарненської ЦРБ функціонувала Республіканська школа передового досвіду з питань управління формуванням бібліотечних фондів. Протягом двох років на її базі пройшли стажування зав. відділом комплектування всіх областей України. У 90-ті роки, в період становлення української держави, йде переорієнтація бібліотек на створення національного інформаційного середовища, максимальну повноту зібрання української книги, матеріалів з українознавства, краєзнавства. Протягом 1995—1997 рр. відбулися зміни в організаційно-методичній діяльності ЦРБ. Методичний відділ готує сценарії та забезпечує проведення цікавих масових заходів, запроваджує окремі елементи бібліотечного маркетингу, зокрема здійснює рекламу бібліотек та їх послуг. Ринок диктує свої умови для бібліотек. Йде пошук нових форм роботи. В бібліотеках району з 1997 року запроваджуються платні послуги. У 2002 році відбулося об'єднання шкільних та публічних бібліотек, на основі цього було створено нову структуру — централізовану систему публічно-шкільних бібліотек.[1][2]

Фонд[ред. | ред. код]

Книжковий фонд Сарненської ЦРБ універсальний за змістом і складає майже 53 тис. екземплярів книг[джерело?]. Щороку книгозбірня отримує 50 назв періодичних видань. Книжковий фонд поповнюється по державній програмі, за кошти районного бюджету та за кошти, що надходять від надання платних послуг, а також частина книг надходить, як дарунок від читачів. Обробка документів здійснюється централізовано через відділ комплектування та обробки документів ЦРБ, де ведуться обліковий картковий каталог, електронний каталог книг та електронний каталог книг краєзнавчої тематики.

Інтернет-зала

Структура[ред. | ред. код]

Читальна зала розрахована на 50 посадочних місць. До послуг користувачів найновіша навчальна література та довідково-енциклопедичний фонд. До спілкування запрошує літературно-поетичний клуб «Дивослово», в рамках якого бібліотека організовує презентації книг місцевих письменників, зустрічі з цікавими людьми, літературні вечори тощо, а для шанувальників кіно — клуб «Кіноман».

Методично-бібліографічний відділ працює у напрямку методичного забезпечення діяльності бібліотек району. Завданнями відділу є: проведення моніторингу у сфері бібліотечної справи, розробка стратегії розвитку бібліотек району, організація та проведення заходів по підвищенню кваліфікацій бібліотечних працівників району.

При відділі діє сектор інформаційно-бібліографічної роботи. Бібліографи забезпечують довідково-бібліографічне та інформаційне обслуговування користувачів, організовують та ведуть карткову та електронну картотеки статей в програмі ІРБІС .

Обробка літератури.jpg

Відділ комплектування та обробки документів забезпечує якісне комплектування фонду централізованої бібліотечної системи найкращою книжковою продукцією вітчизняних видавництв. Виконує комплекс робіт, пов'язаних з обліком, обробкою нових надходжень та організацією каталогів. З 2003 р. відділ працює в програмі ІРБІС над поповненням зведеного електронного каталогу книг[3].

Послуги для користувачів[ред. | ред. код]

Сарненська центральна районна бібліотека щорічно обслуговує близько 4 тисяч користувачів[джерело?]. Це учнівська молодь, студенти, працівники установ, безробітні, пенсіонери.

До послуг користувачів:

  • книги українських та зарубіжних авторів, періодичні та електронні видання, аудіо книги на CD-дисках;
  • карткові та електронний каталоги;
  • безкоштовний INTERNET, Wi-Fi;
  • ксерокопіювання та роздрукування документів;
  • бібліографічні довідки, в тому числі для віддалених користувачів;
  • клуби за інтересами та масові заходи, навчання навичкам роботи на ПК.

Районна книгозбірня у своєму користуванні має 12 одиниць комп'ютерної техніки. При бібліотеці працюють безкоштовні курси комп'ютерної грамотності для людей похилого віку «Школа для тих, кому за…» та для дітей молодшого шкільного віку «Швидкий старт».

При центральній районній бібліотеці діє Центр регіональної інформації. Основна діяльність центру спрямована на інформування населення про всі важливі рішення органів влади. Таке співробітництво сприяє реалізації принципу відкритого суспільства, а також є реальною можливістю по-новому будувати відносини з органами місцевої влади. Фонд рішень органів влади постійно поповнюється новими документами.

При книгозбірні третій рік діє Пункт Доступу Громадян (ПДГ) до інформації, де жителі місцевої громади мають можливість отримати інформацію органів державної влади та дізнатись, яким чином можна долучитись та впливати на законодавчий процес.

У книгозбірні проводитьсямасові заходи, спрямовані на глибоке і різностороннє розкриття тієї чи іншої теми для певних категорій користувачів: літературно-музичні вечори, вечори по творчості письменників-ювілярів року, уроки пам'яті, години поезії, тематичні інформини, літературні калейдоскопи, години доброї поради, диспути, вікторини та ін.

Філії[ред. | ред. код]

Публічна бібліотека № 1 м. Сарни — філія КЗ «Сарненська централізована система публічно-шкільних бібліотек» по вулиці Княгині Ольги, 7б в місті Сарни, Сарненського району Рівненської області. Бібліотека обслуговує близько 1800 користувачів. У фонді бібліотеки нараховується близько 25 тис. документів. Фонд універсальний за змістом[джерело?].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Історія бібліотечної справи Рівненщини: зб. статей і тез доповідей наук. — практ. конф. «Бібліотеки Рівненщини: Історія і сучасність». — Рівне, «Волинські обереги», 1999. — 111 с.
  2. http://lib.sowa.com.ua/istoriya_bib.htm
  3. Сарненська центральна районна бібліотека: буклет. — Сарни, 2014 р.