Северус Снейп

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Персонаж світу Гаррі Поттера
Северус Снейп
Стать Чоловіча
Колір волосся Чорний
Колір очей Чорні
Гуртожиток Слизерин
Патронус лань
Чистота крові Напівкровний (батько маґл)
Лояльність Смертежери, Орден Фенікса, Гоґвортс, Лілі Еванс, Албус Дамблдор, Гаррі Поттер
Перша поява Гаррі Поттер і філософський камінь
Актор Алан Рікман

Се́верус Снейп (англ. Severus Snape *9 січня 1960 — †2 травня 1998) (актор у фільмах — Алан Рікман) — викладач зіллєваріння (1981—1996) і захисту від Темних Мистецтв (1997—1998) у Гоґвортсі (у книжках Джоан Роулінг про чаклуна Гаррі Поттера). У сьомій частині — директор Гоґвортсу.

Українським голосом Северуса Снейпа є Юрій Гребельник.

Зовнішність[ред. | ред. код]

Снейп — худорлявий блідий чоловік із гачкуватим носом і масним чорним волоссям, яке сягало йому плечей. Гаррі Поттер з усіх учителів найдужче не любив Снейпа. Нещадний і в'їдливий Снейп, який не подобався нікому, окрім учнів свого гуртожитку (Слизерин) викладав предмет «настійки». Часто його порівнюють з величезним кажаном через його чорну мантію, яка при ходьбі виглядає як величезні крила.

Магічні здібності[ред. | ред. код]

В усіх семи частинах книжки Снейп виступає як дуже могутній чарівник, який був видатним ще у студентські роки. Він спеціалізується на зіллях і має талант та пристрасть до Темних Мистецтв. Сіріус Блек заявив, що Снейп, бувши першокурсником Гоґвортсу, знав більше заклинань і прокльонів, ніж більшість студентів сьомого року навчання. Ще бувши студентом, Снейп, особливо обдарований у зіллєварінні, вагомо удосконалив рецепти зі свого підручника. Крім того, як студент Снейп показує винятковий дар до відкриття нових заклинань (одне з них «Сектумсемпра»). У зв'язку із його великими знаннями у сфері темних мистецтв Снейп уміє лікувати рани, має великий досвід до відвернення фатальних ушкоджень від темних проклять. Снейп талановитий дуелянт, який може затримати (хоча б на короткий час) навіть групу із трьох професорів Гоґвортсу, в яку входив колишній чемпіон із дуелей Філіус Флитвік. Професор Макґонеґел звернула увагу на те, що Снейп навчився літати без використання чарівної палички — це рідкісне уміння, яке раніше показав лише Волдеморт.

Гаррі Поттер і в'язень Азкабану[ред. | ред. код]

Підлітком навчався із Джеймсом Поттером, Пітером Петіґру, Сіріусом Блеком і Ремусом Люпином. Заздрив Поттерові, можливо через його успіхи у квідичі. Блек казав: «Він скрізь лазив і винюхував, що ми задумали…домагався, щоб нас вигнали…». Северуса цікавило, куди щомісяця зникає Люпин (зникав тому, що він вовкулака). Якось четверо захотіли пожартувати над Снейпом — Сіріус Блек порадив йому «ткнути патиком у сучок на стовбурі» (це б зупинило Войовничу Вербу). Тоді б Северус міг натрапити на вовкулаку. Але Джеймс Поттер не зміг так вчинити навіть зі своїм ворогом. Тому витяг його з тунелю під Войовничою Вербою.

Так Северус дізнався про таємницю Люпина. Тому пізніше чинив шалений опір призначенню Люпина на посаду вчителя захисту від темних мистецтв у Гоґвортсі. Варив аконітове зілля Люпину для того, щоб він у подобі вовка не нашкодив нікому.

Побачив плащ-невидимку, що Гаррі забув біля Войовничої Верби, тому пробрався у Верескливу Халупу і намагався зупинити Сіріуса Блека, не вірячи розповіді Люпина і Блека. Проте на нього напали Гаррі Поттер, Герміона Ґрейнджер і Рон Візлі, тому він певний час перебував без тями.

Коли ж отямився, то намагався видати себе за героя (йому пообіцяли за сміливість Орден Мерліна другого ступеню). Проте Гаррі та Герміона розповіли правду і врятували Сіріуса Блека від Поцілунку дементора. Від цього Северус Снейп став ще злішим.

Член Ордену Фенікса[ред. | ред. код]

У п'ятій книжці про Гаррі Поттера Северус Снейп знову виступає як учитель, якого Гаррі не любить більш за всіх. Учні п'ятого класу готуються до іспитів для отримання СОВ, на уроках зіллєваріння Северус ставить Гаррі погані оцінки.

Також Снейп — член відновленого Ордену Фенікса. Він неодноразово прибував до площі Ґримо на зібрання Ордену, ймовірно, виконував якісь таємні доручення.

Взимку 1995 року у нього стався конфлікт із Сіріусом Блеком, якому він дорікав, що Блек не може зробити нічого корисного для Ордену, оскільки не виходить із помешкання. Вони вже були готові напасти один на одного, їх зупинило лише повернення Артура Візлі з лікарні Святого Мунго після нападу Нагіні.

На прохання Дамблдора Северус Снейп почав навчати Гаррі Поттера оклюменції (Волдеморт гарно володів легіліменцією, за допомогою чого міг дізнатися про думки Гаррі Поттера. Щоб цьому протистояти й була потрібна оклюменція). Він вимагав від Гаррі більших зусиль і постійних тренувань. Одного разу Гаррі вдалося проникнути у спогади Снейпа. Ось що він побачив:

«Ось якийсь чоловік з гачкуватим носом кричав на зіщулену жінку, а маленький чорнявий хлопчик плакав у кутку…підліток з масним волоссям сидів самотньо в темній кімнаті, націляв на стелю чарівну паличку й збивав нею мух…якась дівчина реготала, коли худорлявий хлопець намагався осідлати неслухняну мітлу»

Проте одного разу Гаррі Поттер залишився один у кабінеті Снейпа. Там він проникнув у його найгірший спогад за допомогою сита спогадів.

У ньому Гаррі побачив 15-річного Снейпа, що складав екзамен для отримання СОВ. Северус — старанний учень, який захоплювався чорною магією. Проте зухвалі Джеймс Поттер і його найкращий друг Сіріус Блек заради розваги знущалися зі Снейпа. Джеймс підвісив Снейпа догори дриґом і закляттям зняв із нього штани. Також хлопці називали Снейпа «Снівелусом». Ремус Люпин, що був старостою на той час, хоч і не погоджувався з надто жорстокими діями друзів, не думав зупиняти Поттера. Пітер Петіґру теж нічого не робив, тільки спостерігав за його друзями. На захист Снейпа ставала лише Лілі Еванс (майбутня дружина Джеймса Поттера і мати Гаррі Поттера).

Після цього Снейп відмовився навчати Поттера оклюменції, аргументував це тим, що тепер Поттер вже вивчив все, що потрібно. Також він продовжував погано ставитися до Поттера, одного разу навмисно розбив його зілля, щоб поставити йому найгіршу оцінку.

Після того, як Дамблдора вигнали зі школи, а на Макґонеґел напали вночі, Снейп лишився єдиним представником Ордену Фенікса в школі. Тому Гаррі Поттер в присутності директорки Амбридж передав Северусу, що на Блека напали. Спочатку Гаррі думав, що Снейп його не зрозумів, але насправді професор зробив такий вигляд для того, щоб Амбридж ні про що не здогадалася.

Він негайно зв'язався з Орденом Фенікса та попередив Сіріуса, що Гаррі у небезпеці. Після цього він намагався знайти Поттера, проте той вже полетів до Лондона. Через це Гаррі звинувачував Снейпа у загибелі Блека.

В шостій книзі ненависть Гаррі до Снейпа посилюється, оскільки він дізнається, що саме Снейп колись розповів Волдеморту про пророцтво. А після вбивства Дамблдора Гаррі клянеться знайти й убити його.

В сьомій книзі Снейп стає директором Гоґвортсу й одним з найближчих соратників Темного Лорда. Проте врешті-решт Гаррі Поттер дізнається, що Снейп кохав його матір, Лілі Еванс, і заради неї став подвійним агентом Дамблдора. А його він убив за наказом самого Дамблдора, який був проклятий перснем Ґонта.

В одному зі своїх інтерв'ю Джоан Роулінг відповідала на питання читачів з-приводу персонажа Северуса Снейпа.

Lechicaneuronline: Як Ви вважаєте, Снейпа можна назвати героєм?

JKR: Я вважаю, що так. Хоча він герой з безліччю недоліків. Можливо, навіть антигерой. Його аж ніяк не назвеш приємною людиною, він залишається злим, жорстоким, він любить залякувати, сам потерпає через почуття смутку та постійної небезпеки. Та все ж, він кохає і демонструє відданість цьому коханню. І в кінцевому результаті платить життям за це кохання. По-справжньому героїчний вчинок! [1]
Попередник: Директор Гоґвортсу
19971998
Наступник:
Албус Дамблдор Мінерва Макґонеґел
Попередник: Викладач Захисту від Темних Мистецтв
19961997
Наступник:
Долорес Амбридж Амікус Керроу
Попередник: Викладач Настійки
19811996
Наступник:
Горацій Слизоріг Горацій Слизоріг

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Северус Снегг. Гарри Поттер вики (рос.). Процитовано 13 лютого 2021.