Соляріс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Назва «Соляріс»
Solaris, various editions 02.jpg
Роман різними мовами
Автор Станіслав Лем
Назва мовою
оригіналу
Solaris
Країна Польща Польща
Мова польська
Жанр Фантастичний роман
Виданий 1961
Виданий
українською
Київ: ВВФ «Котигорошко» ЛТД, 1996
Переклад Андрухів
Сторінки 190

Соляріс у Вікісховищі?
Q:  Соляріс у Вікіцитатах

«Соляріс» (пол. «Solaris») — роман письменника-фантаста Станіслава Лема. Вперше надрукований в 1961 видавництвом Міністерства національної оборони Польщі.

Роман присвячено пошуку контакту з мислячим Океаном екзопланети Соляріс. Водночас, в романі піднято філософсько-етичні проблеми пізнання світу, антропоцентризму, людяності, та, власне, відповідальності за все, що робить людина, як на Землі, так і за її межами.

Сюжет[ред.ред. код]

Дія роману «Соляріс» відбувається в далекому майбутньому. Розповідь ведеться від першої особи — доктора Кріса Кельвіна, який прибув на планету «Соляріс» для вирішення проблем з психологічним станом членів експедиції. В романі представлено дві сюжетні лінії: перебування Кельвіна на дослідницькій станції «Соляріс» і документальне викладення історії відкриття та дослідження планети в формі знайомства Кельвіна з науковою бібліотекою на борту станції.

Історія створення[ред.ред. код]

Наприкінці 1950-х Станіслав Лем вже був визнаним майстром жанру. В «Солярісі» він почав відходити від утопічних настроїв своїх ранніх творів, і став більше схилятися до великої романної форми літератури. Основна частина книги була написана приблизно за 6 тижнів у червні 1959 року, коли Станіслав Лем був у Закопане.

Через рік письменник повернувся до роману і закінчив останній розділ. Згодом Лем вже не міг знайти місце, де зупинився і продовжив книгу.

Вплив на культуру[ред.ред. код]

Роман учинив великий вплив на розвиток наукової фантастики, книга неодноразово екранізувалась і перекладена більше, ніж тридцятьма мовами, зокрема, й українською.

На думку Бориса Стругацького, роман входить в десятку найкращих творів жанру і вчинив «сильний — прямий чи опосередкований — вплив на світову фантастику ХХ століття взагалі і на вітчизняну фантастику в особливості». Сергій Лук'яненко в романі «Зорі — холодні іграшки» дає непряме посилання на «Соляріс»: «...А була ціла планета, що мала розум. Океан разумної протоплазми, з котрим ніхто не міг встановити контакт… і Аларі отримав наказ...».

Екранізації[ред.ред. код]

За романом знято 3 фільми:

  1. «Соляріс», телеспектакль, 1968.
  2. «Соляріс», СРСР, режисер Андрій Тарковський, 1972.
  3. «Соляріс», США, режисер Стівен Содерберг, 2002

Українські переклади[ред.ред. код]

Переклад Дмитра Андрухіва за виданням Stanisław Lem. Solaris. Edem. «Iskry», Warszawa, 1982.

Вийшло і кілька видань роману українською мовою в перекладі Андрухіва. Найвідоміше — Київ: ВВФ «Котигорошко» ЛТД, 1996. — 190 с. ISBN 5-7707-7796-6, останнє — Львів: «Кальварія», 2007. — 198, [1] с. — ISBN 978-966-663-257-2.