Соляріс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Назва Соляріс
Solaris, various editions 02.jpg
Роман різними мовами
Автор Станіслав Лем
Назва мовою оригіналу "Solaris"
Переклад Андрухів
Країна Польща Польща
Мова польська
Жанр Фантастичний роман
Публікація 1961
Публікація
українською мовою
Київ: ВВФ «Котигорошко» ЛТД, 1996
Сторінки 190

Commons-logo.svg Соляріс у Вікісховищі
Wikiquote-logo.svg Соляріс у Вікіцитатах

«Соляріс» (пол. Solaris) — роман письменника-фантаста Станіслава Лема.

Роман присвячено пошуку контакту з мислячим Океаном екзопланети Соляріс. Водночас, в романі піднято філософсько-етичні проблеми пізнання світу, антропоцентризму, людяності, та, власне, відповідальності за все, що робить людина, як на Землі, так і за її межами.

Сюжет[ред.ред. код]

Дія роману «Солярис» відбувається в далекому майбутньому. Розповідь ведеться від першого лиця доктора Кріса Кельвіна. В романі представлено дві сюжетні лінії: перебування Кельвіна на дослідницькій станції «Соляріс» і документальне викладення історії відкриття та дослідження планети в формі знайомства Кельвіна з научною бібліотекою на борту станції.


Історія створення[ред.ред. код]

В кінці 1950-х Станіслав Лем вже був визнанним майстром жанру. В «Солярісі» він почав відходити від утопічних настроїв своїх ранніх творів, і став більше схилятися до великої романної форми літератури. Основна частина книги була написана приблизно за 6 тижнів у червні 1959 року, коли Станіслав Лем був у Закопане.

Через рік письменник повернувся до роману і закінчив останній розділ. Згодом Лем вже не міг знайти місце, де зупинився і продовжив книгу.

Вплив на культуру[ред.ред. код]

Роман учинив великий вплив на розвиток наукової фантастики, книга неодноразово екранізувалась і переведена більше, ніж на 30 мов, зокрема, й на українську.

На думку Бориса Стругацького, роман Лема входить в десятку кращих творів жанру і вчинив "сильний - прямий чи опосередкований - вплив на світову фантастику ХХ століття взагалі і на вітчизняну фантастику в особливості" Сергій Лук'яненко в романі «Звёзды — холодные игрушки» дає неявне посилання на «Соляріс»: «...А была целая планета, имевшая разум. Океан разумной протоплазмы, с которым никто не смог установить контакт… и Алари получили приказ...».


Екранізації[ред.ред. код]

За романом знято 3 фільми:

  1. телеспектакль
  2. «Соляріс», режисер Андрій Тарковський, 1972
  3. «Соляріс», (знято у США), 2002

Українські переклади[ред.ред. код]

Переклад Дмитра Андрухіва за виданням Stanisław Lem. Solaris. Edem. «Iskry», Warszawa, 1982.

Вийшло і кілька видань роману українською мовою в перекладі Андрухіва. Найвідоміше — Київ: ВВФ «Котигорошко» ЛТД, 1996. — 190 с. ISBN 5-7707-7796-6, останнє — Львів: «Кальварія», 2007. — 198, [1] с. — ISBN 978-966-663-257-2.

Наукова фантастика Це незавершена стаття про наукову фантастику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.