Союз німецьких дівчат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Третій Рейх Націонал-соціалізм
Основні поняття

Диктатура Вождизм Правиця Шовінізм Нацистська расова політика Мілітаризм Антидемократизм

Ідеологія

Народний рух «25 пунктів» «Моя боротьба» Недолюдина Нюрнберзькі расові закони Расова теорія Гюнтера расова політика «Міф двадцятого століття»

Історія

Товариство Тулє Німецька робітнича партія Третій Рейх Ніч довгих ножів Кришталева ніч Друга світова війна Остаточне вирішення чеського питання Остаточне розв'язання єврейського питання Катастрофа європейського єврейства Голокост План «Ост» Нюрнберзький процес

Персоналії

Адольф Гітлер Відкун Квіслінг Войтех Тука Генріх Гіммлер Герман Герінг Рудольф Гесс

Організації

НСДАП СА СС Гітлер'югенд Гестапо Вервольф Союз німецьких дівчат Юнгфольк Союз дівчаток Зимова допомога Німецький робітничий фронт Сила через радість Віра та краса Націонал-соціалістичні (мехкорпус авіакорпус народна благодійність жіноча організація союз студентів союз лікарів союз вчителів союз юристів союз допомоги жертвам війни)

Нацистські партії та рухи

Угорщина Північний Кавказ Бельгія Нідерланди Чечня Норвегія Латвія Білорусь

Споріднені поняття

Фашизм Антикомунізм Неонацизм фібонацизм Інтегральний націоналізм Нацистський окультизм


Дівчина з Союзу німецьких дівчат

Союз німецьких дівчат (нім. Bund Deutscher Mädel, BDM или BdM) — жіноча молодіжна організація в Третьому Рейху, молодіжний та дитячий рух в складі Гітлер'югенда, до котрого входили німецькі дівчата у віці від 14 до 18 років. Дівчат віком від 10 до 14 років об'єднував Юнгмедельбунд (нім. Jungmädelbund, JM) — Союз дівчаток.

В 1936 році на законодавчому рівні для усіх німецьких дівчат було встановлено обов'язкове членство в Союзі німецьких дівчат. Виняток становили дівчата єврейської національності та інші виключенні за «расовими обставинами». Станом на 1944 рік Союз німецьких дівчат був найбільшою жіночою молодіжною організацією світу, що об'єднував 4,5 млн осіб.

Історія

[ред. | ред. код]
Пам'ятний значок Дня спорту «BDM». 1937 рік.

Перші нечисленні організації дівчат під егідою НСДАП виникли ще в 1923 році під назвою «сестри Гітлер'югенда». Їхнє об'єднання в Союз відбулось лише у 1930 році. 1931 року склад Союзу німецьких дівчат збільшився до 1711 осіб, і в цьому ж році організація, котрою керувала Елізабет Грайфф-Вальден, увійшла до складу Гітлер'югенда. Процес утворення місцевих відділень «BDM», як і Націонал-соціалістичного союзу школярок (нім. Nationalsozialistischer Schülerinnenbund, NSS) та груп дівчат під крилом жіночої організації НСДАП (нім. NS-Frauenschaft, NSF), припадає на 1930-ті роки.

Відразу після свого призначення лідером імперської молоді 17 червня 1933 року Бальдур фон Ширах прийняв постанову про розпуск або заборону конкуруючих молодіжних об'єднань. Щоб уникнути втручання націонал-соціалістів, деякі молодіжні групи пішли на саморозпуск. Інші молодіжні об'єднання були змушені в примусовому порядку перейти в підпорядкування Гітлер'югенда та Союзу німецьких дівчат, що зумовило значний приріст складу цих організацій. Відповідно до Закону «Про Гітлер'югенд» від 1 грудня 1936 року усі юнаки та дівчата Німецького рейху були зобов'язані перебувати в лавах відповідно Гітлер'югенда та Союзу німецьких дівчат.

З 1934 по 1937 рік Союз очолювала Труде Мор, а з 1937 по 1945 рік — Ютта Рюдігер. Рюдігер спільно з фон Ширахом протидіяла зусиллям голови Націонал-соціалістичної жіночої організації Гертруди Шольц-Клінк, яка намагалася отримати контроль над Союзом.

Націонал-соціалістичний ідеал жінки

[ред. | ред. код]

Відповідно до ідеології націонал-соціалізму, Союз німецьких дівчат ставив своїм завданням виховання сильних та сміливих жінок, які стануть товаришами політичним солдатам рейху (вихованим у Гітлер'югенді), їхніми дружинами та матерями, будуть організовувати своє сімейне життя у відповідності з націонал-соціалістичним світоглядом, вирощуючи горде та загартоване покоління. Німецькі жінки знають про потреби та очікування німецького народу та працюють у цьому напрямі, а не ведуть дебати в парламентах. Зразкова німецька жінка доповнює німецького чоловіка. Їхнє єднання символізує расове відродження народу. Союз німецьких дівчат прищеплює расову свідомість: справжня німецька дівчина має бути хранителькою чистоти крові та народу, виховуючи його синів героями.

Союз німецьких дівчат допомагає по господарству.

В офіційному друкованому органі «BdM» «Дівчина на службі» (нім. «Mädel im Dienst») друкувалися репортажі про дівчат віком 10-14 років, які не просто вміють готувати та вести домашнє господарство, але і створити затишок у будинку та зберегти «тепло домашнього вогнища».

Уніформа

[ред. | ред. код]

Стандартний однострій Союзу німецьких дівчат — темно-синя спідниця, біла блуза та чорна краватка зі шкіряним вузлом. Дівчатам заборонялось носити високі підбори та шовкові панчохи. З прикрас дозволялися каблучки та наручні годинники. На думку Гітлера, форма одягу мала служити вихованню молоді.

Основні напрями діяльності

[ред. | ред. код]

Союз німецьких дівчат організовував туристичні походи, в які дівчата вирушали з повними рюкзаками. На привалах розпалювали багаття, готували їжу та співали пісні. Користувалися успіхом нічні спостереження за повним місяцем з ночівлею у стозі сіна. Дівчата робили театральні постановки та лялькові вистави, займалися спортом та груповими іграми. Якщо у хлопчиків акцент робився на силу та витривалість, то гімнастичні вправи для дівчат мали на меті сформувати у них грацію, гармонію, відчуття тіла. Спортивні вправи підбиралися з врахуванням жіночої анатомії та майбутньої ролі жінки. В зимовий час дівчата займалися рукоділлям та декоративно-прикладним мистецтвом.

Під час Другої світової війни дівчата з «BdM» працювали в лазаретах, брали участь у протиповітряній обороні та працювали у сільському господарстві.

Після завершення війни Союз німецьких дівчат як підрозділ Гітлер'югенду був заборонений та розпущений відповідно до Закону № 2 Контрольної ради.

Див. також

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
 • G. Miller-Kipp (Hrsg.): «Auch Du gehörst dem Führer.» Die Geschichte des Bundes Deutscher Mädel (BDM) in Quellen und Dokumenten. Weinheim und München 2001.
 • Birgit Jürgens: Zur Geschichte des BDM (Bund Deutscher Mädel) von 1923 bis 1939. 2. Auflage. Frankfurt am Main 1996.
 • Michael H. Kater: Hitler-Jugend. Darmstadt 2005 (übersetzt von Jürgen Peter Krause).
 • Martin Klaus: Mädchen im Dritten Reich. Der Bund deutscher Mädel. Köln 1998.
 • Dagmar Reese: Mädchen im Bund Deutscher Mädel. In: Elke Kleinau, Claudia Opitz: Geschichte der Mädchen- und Frauenbildung — Vom Vormärz bis zur Gegenwart. Band 2. Frankfurt am Main/New York 1996.
 • Arno Klönne: Jugend im Dritten Reich — Die Hitler-Jugend und ihre Gegner. Köln 1982.
 • Gisela Miller-Kipp: «Der Führer braucht mich» — Der Bund Deutscher Mädel (BDM): Lebenserinnerungen und Erinnerungsdiskurs (Reihe: Materialien zur Historischen Jugendforschung), Juventa Verlag, 2007, ISBN 3-7799-1135-3
 • Dagmar Reese: Straff, aber nicht stramm — herb, aber nicht derb. Zur Vergesellschaftung von Mädchen durch den Bund Deutscher Mädel im sozialkulturellen Vergleich zweier Milieus. Weinheim/Basel 1989.
 • Gabriele Kinz: Der Bund Deutscher Mädel: ein Beitrag zur außerschulischen Mädchenerziehung im Nationalsozialismus. Frankfurt am Main 1990.
 • С. В. Кормилицын. III Рейх. Гитлер-югенд. ИД «Нева», СПб., 2004 (рос.)
 • С. В. Кормилицын. Молодёжная политика Третьего Рейха, 1933—1941 гг. (дис. канд. ист. наук : 07.00.03. — Санкт-Петербург, 2000. — 188 с.: ил. РГБ ОД, 61 01-7/595-9)
 • О. Г. Шагалова. Государственная политика Третьего рейха в области воспитания и образования немецкой молодёжи (дис. канд. ист. наук : 07.00.03 : Тюмень, 2005 177 c. РГБ ОД, 61:05-7/572)

Посилання

[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Союз німецьких дівчат