Нацистський окультизм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нацистський окультизм — сукупність окультних організацій, рухів і навчань, пов'язаних з німецьким націонал-соціалізмом і Третім рейхом. Інформація на цю тему багато в чому є художнім вимислом або теорією змови, і як правило, використовується для створення містичної атмосфери навколо Третього рейху. Найбільш яскраві теорії популяризовані в сучасній масовій культурі.

Віровчення[ред. | ред. код]

Основною метою нацизму оголошувалося теургічне відтворення нової раси напівбогів на основі расово чистих арійців, історичними ворогами яких вважалася південна раса — вихідці з Гондвани. Важливу роль в окультному нацизмі грали легенди про зниклі країни (Туле, Аґарта, Шамбала).

Центром по розробці різних окультних теорій служила організація Аненербе, засновники якої мали контакти з майбутніми нацистськими ватажками. Однією із святинь нацизму вважався Спис Лонгина, а одним із символів — «Чорне сонце». Передбачалося, що окультний нацизм стане офіційною релігією Німеччини.

«Вищі Невідомі»[ред. | ред. код]

«Вищими Невідомими» в окультних колах, близьких до нацистської верхівки, називали ті сили, що в духовному плані стояли за силою Адольфа Гітлера. Містики «товариства Туле» приписували цю назву також дияволу.

Конспірологія. «Орден Зеленого дракона»[ред. | ред. код]

Дану тематику в історії окультизму нацистської Німеччини активно розвивав сучасний французький езотерик і конспіролог Жан Робен (фр. Jean Robin), що перейняв, у свою чергу, дані ідеї у Рене Генона, які, проте, визнавалися навіть послідовниками даного містика досить специфічними та спірними. Також автор спирався на твори Рене Алло (фр. René Alleau)[ru], який у своїй книзі «Гітлер і таємні суспільства» вперше звернув увагу на важливість використання зеленого кольору в ритуалістиці окультних практик СС. Колір зв'язувався з мусульманським світом, символізував ріст і продуктивність. Алло вказує навіть, що кольором улюбленої письмової ручки Гіммлера був зелений. Згідно з іншим містиком, представником масонського традиціоналізму Жану Турньяку, у світі постійно ворогують два таємні товариства — «орден Сімдесяти двох» і орден "Зеленого дракона". Зелений колір нібито був обраний Гіммлером, щоб ототожнити символічний зв'язок шляху СС з шляхом ордена "Зеленого дракона".

Гіпотетичному ордену були притаманні вкрай антисемітські та націоналістичні погляди. Своєю основною метою, на думку Робена, міфічний орден вважав знищення традицій іудаїзму, християнства та гуманної гілки ісламу.

Хронологія[ред. | ред. код]

1918, 17 серпня — створення товариства "Туле" Рудольфом ван Зеботтендорфом[en]. Символом товариства стала свастика.

1921 — створення товариства Вріл на чолі з Гаусхофером.

1934 — Вевельсбург стає резиденцією СС.

1935 — створення Аненербе Германом Віртом під егідою СС.

1938 — нацистська експедиція в Тибет (Ернст Шефер) на пошуки Шамбали; перенесення Списа Лонгина з Відня в Нюрнберг.

Окультні корені нацизму[ред. | ред. код]

Thule-Gesellschaft

До приходу нацистів до влади партія фінансувалася Товариством Туле (нім. Thule-Gesellschaft), лідером якого був Рудольф фон Зеботтендорф. Також, багато членів НСДАП перебували в Товаристві Туле або були з ним яким-небудь чином пов'язані. Особливо це стосується Адольфа Гітлера, Ганса Франка, Рудольфа Гесса та Альфреда Розенберга. Є відомості про зв'язок НСДАП та її членів з таємничим Суспільством Вріл, створеним Карлом Гаусхофером, існування якого знаходиться під питанням. Довгий час з нацистами вів співробітництво Карл Марія Вілігут, австрійський окультист, який вплинув на окультні настрої НСДАП та надав їм язичницьких елементів. Це знаходить відображення у використанні нацистами рун, свастики та інших язичницьких символів, а також в інших елементах взятих з германо-скандинавської міфології. Значну роль для нацистів відігравали легенди про зниклі країни (Туле, Аґарта, Шамбала, Гіперборея) та землі (Атлантида, Арктида, Пацифіда, Лемурія).

Окультизм і нацизм

Німецькі окультисти зробили помітний вплив на нацистський і близькі йому рухи. Яскравим прикладом є арманізм, вчення створене Гвідо фон Лістом, ідеї викладені в журналі «Остара» Ланцом фон Лібенфельсом, і текст хроніки Ура-Лінда[en], що вивчався багатьма нацистськими ідеологами. Серед нацистів було популярне «Вчення про світову кригу» (нім. Welteislehre)[en], сформульоване Гансом Гербігером, яке цілком могло надихнути нацистів на створення нацистської расової політики і навіть на Голокост. Також існує припущення, що нацистський рух повністю сформувався з окультних товариств того часу (в тому числі з масонів) та/або прийшов до влади з їхньою допомогою.

Підтримка оккультики нацистами

Незважаючи на те, що після приходу НСДАП до влади багато окультних товариств були заборонені, а людей, які займались або були пов'язані з окультизмом — заарештовували, нацисти все-таки продовжували цікавитись окультними вченнями ти використовували їх для своїх цілей, допомагаючи діяльності деяких окультистів, які були близькі до нацистської ідеології, а також створюючи цілі організації і проєкти присвячені даній темі. Так були підтримані проекти Отто Рана з вивчення руху катарів і пошуки Святого Ґрааля. Найбільш визначною справою нацистів у цій сфері було створення Германом Віртом організації Аненербе, найбільш загадкової з усіх, що існували в Третьому рейху. Пізніше була організована експедиція в Тибет, на пошуки Шамбали.

Окультизм у СС

У свою чергу СС, елітні збройні формування НСДАП, під крилом яких існувало Аненербе, стали чимось на кшталт лицарського ордену, зразок тамплієрів, тому СС нерідко називали «чорним орденом». Їх резиденцією за образом і подобою замку Короля Артура, Камелота, став Вевельсбург, ренесансний замок в південних околицях Бюрена на чолі з рейхсфюрером СС Генріхом Гіммлером, однією з найбільш таємничих фігур Третього рейху, який вважав себе прямим нащадком Генріха I Птахолова.

Астрологія

Багато нацистів були захоплені астрологією, для них вона мала досить велике значення. Але особливу роль це захоплення зіграло для Адольфа Гітлера, який спирався на астрологічні прогнози в прийнятті важливих рішень і особливо в плануванні бойових дій. Менш відомі факти використання маятника для планування бойових дій. Варто також відзначити, що Рудольф Гесс вирушив у Велику Британію з метою мирних переговорів під впливом гороскопа, в якому було особливе розташування планет, і після того як його друг розповів йому сон, в якому він бачив Гесса, що йде по шотландському замку і несе мир з Великою Британією. Після цього випадку в Третьому рейху почалися арешти всіх, хто практикує астрологію, крім особистих астрологів Адольфа Гітлера й Генріха Гіммлера.

Спадщина

Нацисти використовували паранауку (окультні науки і навчання) для обґрунтування своєї расової політики. У різний час з НСДАП і окремо взятими нацистами контактували такі особистості, як Алістер Кроулі і створені ним організації (ОТО, Срібна Зірка), члени Братства Сатурна. Містична сторона нацизму надихала членів Церкви Сатани і особисто Антона Шандора Ла-Вея. Одягнувши однострої СС для одного з своїх ритуалів, він так коментував використання нацистських символів: «Ці символи сили і агресії можуть бути використані як ритуальні в майбутньому.»

Джерела[ред. | ред. код]

Перекладжено від статті

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Occultism_in_Nazism