Теорія змови

Конспіраціонізм[1], теорія змови (від англ. conspiracy theory, також знана як конспірологічна теорія) — теорія, котра пояснює певну подію (зазвичай політичну, суспільну або історичну) наслідком таємного плану групи впливових людей або організацій.
Теорію змов можна розглядати як частину теорії еліт.
Сутність теорій змови[ред. | ред. код]
Термін «теорія змови» може бути просто нейтральним описом припущення про існування змови. Однак «теорія змови» або «конспірологічна теорія» також використовується для визначення жанру оповіді з великою кількістю аргументів (не обов'язково пов'язаних між собою) щодо існування великих суспільно і політично вагомих змов.
Більшість конспірологічних теорій, ймовірно, є хибними і не мають достатніх надійних доказів, щоб сприймати їх серйозно. Це піднімає цікаве питання про механізми їх виникнення і розповсюдження в поп-культурі. Соціологи, психологи й експерти фольклору займалися пошуком відповіді на це питання починаючи з 1960-х років, коли вбивство президента США Джона Ф. Кеннеді породило безпрецедентну кількість чуток.
Коли конспірологічні теорії поєднують логічні хиби з відсутністю доказів, результатом є погляд на світ, відомий як конспірологія. Конспірологія пояснює важливі історичні події й тенденції таємними змовами. Академічні дослідження конспірологічних теорій і конспірології виявили набір їх характерних структурних рис.
Твердження, що мають кілька з наведених нижче рис, можуть бути кандидатами на класифікацію як конспірологічні теорії:
- Виникли на основі обмеженої, часткової або опосередкованої інформації.
Створені, базуючись на статтях у ЗМІ, аніж на ґрунтовних знаннях чи наукових доказах. - Стосуються події чи процесу, що має велику історичну чи емоційну важливість.
Ставлять за мету дати пояснення явищу, яке становить інтерес для широкого загалу і має емоційну значущість. - Зводять складні моральні соціальні явища до простих, неморальних дій.
Безликі, інституційні процеси, особливо помилки чи недогляд, тлумачаться як навмисні, свідомі дії неморальних осіб. - Персоніфікують складні суспільні явища, приписуючи їх результат впливовим особистостям-змовникам.
Висновок про існування впливових особистостей-змовників робиться на основі «неможливості» певного ланцюга подій без керівної ролі особистості. (Ця риса подібна до попередньої, але відмінна від неї.) - Приписують змовникам надлюдські здібності або ресурси.
Можуть вимагати від змовників мати унікальну дисципліну, непохитну рішучість, високорозвинені або невідомі технології, нетипову психологічну проникливість, здатність передбачити майбутнє, необмежені ресурси тощо. - Ключові аргументи покладаються на індуктивну, а не дедуктивну логіку.
Робиться помилкове припущення про однаковий рівень впевненості як в індуктивних, так і в дедуктивних аргументах. - Апелюють до «здорового глузду».
Здоровий глузд замінює ґрунтовніші, академічно респектабельні методології, прийняті для дослідження суспільних і наукових явищ. - Характеризуються встановленими логічними й методологічними хибами.
В аргументах легко знайти формальні й неформальні логічні хиби. - Генеруються і розповсюджуються «сторонніми особами», часто неназваними, і загалом не проходять рецензію.
свідчення походять від осіб, що не мають інсайдерських контактів або знань, і є популярними серед осіб без спеціальних (особливо технічних) знань. - Знаходять підтримку в осіб з наочними хибними уявленнями у відповідній галузі науки.
Принаймні деякі з прихильників теорій вірять в них на основі хибних уявлень щодо елементарних наукових фактів. - Не мають жодної підтримки в науковому товаристві.
Вчені й експерти загалом ігнорують повідомлення, вважаючи їх занадто поверхневими, щоб витрачати час на їх спростування і ризикувати своїм авторитетом. - Експертні спростування ігноруються або пристосовуються шляхом розробки нових сюжетів у оповіданні.
Коли експерти спростовують теорії, надаючи докази, оповідання доробляються (іноді у дивовижний спосіб) з метою відкинути докази, часто використовуючи самі спростування в оновленій теорії. - до змовників зараховують дедалі більше осіб.
Розповіді про існування змов мають тенденцію до розростання і можуть досягти глобальних масштабів. Коли прихильники мають проблеми з контраргументами, теорії змови розростаються (див. попередню рису). Теорії змов, що існують кілька десятиріч, зазвичай охоплюють увесь світ і значні періоди історії. - Теорії змов зосереджуються на «все тих самих підозрюваних».
Класичні теорії змов зображують осіб, групи або організації, проти яких існує дискримінація в тому суспільстві, де виникла теорія. Типовими персонажами є євреї та іноземці, а також організації з поганою чи яскравою репутацією, наприклад ордени, нацисти і майже всі спецслужби.
Теорію математичної ймовірності швидкого розкриття таємниць та змов побудував дослідник з Оксфордського Університету Девід Ґраймс. Вона спирається на розподіл Пуассона та дослідження кількох скандальних випадків та чуток в історії 20 століття.[2][3]
Протидія[ред. | ред. код]
Раціональні аргументи та висміювання за деяких умов можуть призводити до подолання конспірологічного мислення[4].
Див. також[ред. | ред. код]
![]() |
Вікіцитати містять висловлювання на тему: Теорія змови |
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ Архівована копія. Архів оригіналу за 26 жовтня 2020. Процитовано 8 листопада 2020.
- ↑ «Too many minions spoil the plot», Оксфорд [1] [Архівовано 6 вересня 2021 у Wayback Machine.]. [2] [Архівовано 28 січня 2016 у Wayback Machine.] — російською мовою.
- ↑ Bauch, Chris T.; Grimes, David Robert (2016). On the Viability of Conspiratorial Beliefs. PLOS ONE 11 (1): e0147905. ISSN 1932-6203. doi:10.1371/journal.pone.0147905.(англ.)
- ↑ Orosz, Gábor; Krekó, Péter; Paskuj, Benedek; Tóth-Király, István; Bőthe, Beáta; Roland-Lévy, Christine (2016). Changing Conspiracy Beliefs through Rationality and Ridiculing. Frontiers in Psychology 7. ISSN 1664-1078. doi:10.3389/fpsyg.2016.01525.
Посилання[ред. | ред. код]
- Дмитро Шевчук. До теорії «теорії змови» // Часопис «Ї», ч. 54, 2009 [Архівовано 2 березня 2010 у Wayback Machine.]
- Що таке «теорії змови» та чому в них вірять? // zbruc.eu, 20.05.2013 [Архівовано 19 березня 2015 у Wayback Machine.]
- Conspiracy Theories and Misinformation
Конспірологічні праці[ред. | ред. код]
- А. А. Авторханов «Загадка смерти Сталина (заговор Берии)»
- Дугин А. Г. «Конспирология». М., 1993, 2005;
- Джон Колеман. «Комитет трехсот. Тайны мирового правительства» [Архівовано 28 серпня 2012 у Wayback Machine.]
- С. Нилус. «Протоколы Сионских мудрецов»
- К. П. Петров «Тайны управления человечеством» ISBN 978-5-91047-002-0
- Дуглас Рид. «Спор о Сионе. 2500 лет еврейского заговора.» [Архівовано 9 березня 2013 у Wayback Machine.]
- Ральф Эпперсон. «Невидимая рука. Введение во Взгляд на Историю как на Заговор» ISBN 5-88857-013-3
- Кошен Огюстен. Малый народ и революция. М.: Айрис-Пресс, 2003
- Чудинов А. В. Огюстен Кошен и его вклад в историографию Великой Французской революции // Французский ежегодник 1987. М., 1989. С. 220—239[недоступне посилання з травня 2019] (статья в формате .pdf
- Шафаревич І. Р. Трёхтысячелетняя загадка: Тайная история еврейства. М.: Алгоритм, 2011. 432 с., Серия «Тайная история человечества», 3 000 экз., ISBN 978-5-432-00056-9
- Шафаревич І. Р. Две дороги — к одному обрыву. — М.: Айрис-Пресс, 2003, 448 с. ISBN 5-8112-0273-3.
- Шафаревич І. Р. Записки русского экстремиста. Алгоритм, Эксмо, 2004, 320 с. ISBN 5-699-06296-3.
- Шафаревич І. Р. Русофобия. — М.: Эксмо, 2005, 352 с. ISBN 5-699-12332-6; — М.: Алгоритм, 2011. 272 с. ISBN 978-5-432-00048-4.
- М.Боголюбов. Таємні товариства XX століття
- Володимир Істархов. Удар руських богів
![]() |
Це незавершена стаття про політику. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |
|