Томас Лоуренс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Томас Лоуренс
Sir Thomas Lawrence01.jpg
«Автопортрет», 1787 р.
Ім'я при народженні Thomas Lawrence
Дата народження 13 квітня 1769(1769-04-13)
Місце народження Брістоль, Саффолк, Англія
Дата смерті 7 січня 1830(1830-01-07) (60 років)
Місце смерті Лондон
Національність англієць
Громадянство Велика Британія Велика Британія
Жанр парадний портрет
Навчання в Лондоні
Напрямок сентименталізм, романтизм
Роки творчості 1787–1829
Покровитель король і королева Англії
Вплив Джошуа Рейнольдс
Вплив на Джордж Доу, Джон Хопнер
Твори портрети


Томас Лоуренс(англ. ) — англійський художник зламу 18-19 ст. Портретист[1] .

Життєпис[ред.ред. код]

«Мері Лінлі», пастель ранішнього періоду творчості

Народився в місті Брістоль[2]. Батько був володарем невеличкого готеля. Згодом справи батька не задалися і він припинив готельний бізнес. 1779 року батько декларував власне банкрутство. В родині було шістнадцять ( 16 ) дітей, але тільки п'ятеро дожили до дорослого віку. Один із братів Томаса став священиком, другий - військовим.

Родина перебралась у курортне містечко Бат. Хлопець рано виявив художні здібності і у місті Бат почав заробляти малюванням олівцевих портретів та декламацією віршів британських поетів. Його початкова освіта припинилась після двох років школи. Але в нагоді були здібності і намагання вижити. Почав працювати в техніці « пастель », що не портребувала довгих етапів підготовки чи сушки.

У віці 18 років покинув Бат і відбув у Лондон, де почав заробляти на життя створенням портретів олійними фарбами. Два роки в столиці відвідував Королівську художню академію, де опанував техніку олійного живопису[3].

Серед перших творів цього періоду - «Автопортрети». Практично автодидакт, він опановував художню майстерність вивченням чужих творів. Мав точне око, твердий малюнок і здатність досить точно відтворювати індивідуальні риси портретованих. Не гребував лестити своїм вельможним моделям, що сприяло його популярності модного портретиста ( бо треба було вижити в столиці).

На нього звернули увагу аристократи і родина короля Англії. 1790 року Томас Лоуренс портретував королеву Шарлотту Мекленбург-Стрелицьку. Був прийнятий до членів Королівської художньої академії.

Меценатом Томаса Лоуренса згодом став принц-регент. На гроші принца художник відбув на континент, де працював портретистом вельможних лідерів Священого союзу, що розбили війська Наполеона І Бонапарта, а потім остаточно усунули його із європейської політики. Вже на початку 19 ст. твори Томаса Лоуренса розійшлися різними країнами Західної Європи і перейшли у збірки Франції, Австро-Угорщини, Російської імперії.

1814 року принц-регент став королем Англії під ім'ям Георга IV . З нагоди події Томас Лоуренс створив коронаційний портрет Георга IV, а король дарував художникові звання лицаря. 1818 року Лоуренс знову відбув на континент, де працював у містах Німеччини (Ахен), Австро-Угощини (Відень), Італії. Окрім тодішніх політиків портретував і представників художніх кіл ( «Портрет скульптоpа Антоніо Канова »).

1820 року був обраний президентом Королівської художньої академії. Томас Лоуренс помер в Лондоні і був похований в соборі Святого Павла.

Хоббі і борги[ред.ред. код]

Томас Лоуренс не мав власної родини все життя. Мав тривалі і бурхливі стосунки то із Саллі, то із Марією Сіддонс, що не завершились шлюбом. Це дало підстави створити декілька романів англійським літераторам, жадібним до пліток, фантазій і біографій чимось відомих осіб.

Всі зароблені гроші витрачав на хоббі — колекціонування живопису та малюнків інших художників. Незважаючи на прибутки, мав борги. Відомо, що прихильник творчості Томаса Лоуренса — Френсіс МакКензі, барон Сеафрт заплатив борги художника, віддавши одну тисячу фунтів стерлінгів його кредиторам.

Колекція Лоуренса війшла непоганою і по смерті художника була придбана до музейних збірок Національної галереї (Лондон).

Критичний перегяд творчості художника[ред.ред. код]

В третій третині 19 ст. відбувся критичний перегляд творчості Томаса Лоуренса. Порівняння його малюнків і портретів олійними фарбами виявили слабкість і відсутність помітного художнього темпераменту у порівнянні з майстрами Франції, Російської імперії. В Meyers Lexikon 1889 року про твори Томаса Лоуренса сповіщали :

Твори Лоуренса не позбавлені елегантності, але сентиментальні, жіночні. Його малюнок має щось слабке, його фарби не відповідають реальності, а його характеристики поверхневі. В його композиціях відсутня різноманітність. Декілька його картин історичного жанру — не мають значущості. Тим не менше він став модним портретистом, прийшов, аби задовольнити сентиментльні смаки лондонських аристократів.

Вибрані твори[ред.ред. код]

«Мері, графиня Енкікін», кінець 18 ст.
 • «Автопортрет », ( погруддя ) 1787
 • «Автопортрет », ( поясний ) 1788
 • «Вільям Лінлі», 1789
 • «Мері Лінлі », пастель

Галерея вибраних творів[ред.ред. код]

«Портрет леді Елізабет Фаррен, графині Дербі », 1791, Музей мистецтва Метрополітен

Джерела[ред.ред. код]

 • Гос.Эрмитаж. Каталог 2 «Западноевропейская живопись». Ленинград, Аврора, 1981
 • Meyers Konversations-Lexikon. 4-е издание. том 10, Bibliographisches Institut, Leipzig 1885—1892, стр. 583—583.
 • Caroline, Princess of Wales, 1804, Leinwand, 127×102 cm. London, National Portrait Gallery (London)|National Portrait Gallery.
 • Charles William Lambton, vor 1826, Leinwand, 141×110 cm. London, Slg. Earl of Durham.
 • Der Dauphin, Leinwand, 270×176 cm. Windsor Castle, Royal Collection.
 • Elizabeth Farren, vor 1791, Leinwand, 238×147 cm. New York, Metropolitan Museum of Art, Vermächtnis Edward S. Harkness. (siehe Bild 2)
 • Emily Lamb und Harriet Lamb, vor 1793, Leinwand, 76×63 cm. London, Slg. Lady Salmond.
 • Emily und Laura Calmady (Tondo), vor 1825, Leinwand, Durchmesser 77 cm. New York, Metropolitan Museum of Art
 • Papst Pius VII., 1818, London, National Portrait Gallery
 • Karl von Österreich-Teschen|Erzherzog Karl, 1818-19, Leinwand, 270×176 cm. Windsor Castle, Royal Art Collection.
 • Homer rezitiert die »Ilias«, vor 1792, Leinwand, 85×114 cm. Downton Castle (Herefordshire), Slg. W. M. P. Kincaid Lennox

Посилання[ред.ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Томас Лоуренс

Примітки[ред.ред. код]

 1. Гос.Эрмитаж. Каталог 2 «Западноевропейская живопись». Ленинград, Аврора, 1981, с. 261-162
 2. Гос.Эрмитаж. Каталог 2 «Западноевропейская живопись». Ленинград, Аврора, 1981, с. 261-162
 3. Гос.Эрмитаж. Каталог 2 «Западноевропейская живопись». Ленинград, Аврора, 1981, с. 261-162

Див. також[ред.ред. код]