Трансгресія (геологія)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Трансгресія біля берегів Бельгії.

Морська трансгресіягеологічна подія, за якої рівень моря відносно землі підвищується, і берегова смуга рухається в напрямку вищих місць, в результаті затоплення.

Загальний опис

[ред. | ред. код]

Трансгресія може бути в результаті опускання суходолу, підняття океанічного дна або збільшення обсягу води в океанічному басейні. Трансгресії і регресії можуть бути викликані тектонічними явищами, такими як орогенез, серйозні кліматичні зміни, льодовиковий період або ізостатичний рух після танення льодовика.

Протягом крейди спрединг створив порівняно неглибокий Атлантичний басейн за рахунок більш глибокого Тихоокеанського басейну. Це призвело до зниження об'єму світового океану і до підвищення рівня моря в усьому світі. В результаті такого підвищення рівня моря океани затопили повністю всю центральну частину Північної Америки і створили Західний Внутрішній морський басейн від Мексиканської затоки до Північного Льодовитого океану.

На противагу трансгресії є регресія, при якому рівень моря падає відносно суходолу, і займає колишнє морське дно. Протягом плейстоценових льодовикових періодів, велика кількість води була виключена з океанів і зберігалася на суходолі, у вигляді цілорічних льодовиків, через що океан регресував на 120 м, звільнивши сухопутний міст — Берингію між Аляскою і Азією.

Характеристика фацій

[ред. | ред. код]

Зміна фацій осадових порід є свідченням трансгресій і регресій і найчастіше легко визначається, через особливі умови, необхідні для створення кожного типу відкладень. Наприклад, грубозернисті уламкові гірські породи, як пісок, як правило, залишаються на узбережжі; дрібнозернисті відкладення, такі, як мул і карбонатні грязі, осаджуються далі від берега, на глибині[1].

Таким чином, трансгресія виявляється в осадових колонках, коли є перехід від прибережних фацій (як, наприклад, пісковик) до глибоководних (як, наприклад, мергель), від найстаріших до наймолодших порід. Регресія матиме протилежний вигляд, глибоководні фації змінюється на прибережні[1] . Регресія не настільки файно представлена в пластах), а їх верхні шари нерідко відзначені ерозійною невідповідністю.

Це обидва ідеалізованих сценарії, а в практиці трансгресія або регресія може бути більш складнішими.

Історичні трансгресії

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]
  • Трансгресія // Словник-довідник з екології : навч.-метод. посіб. / уклад. О. Г. Лановенко, О. О. Остапішина. — Херсон : ПП Вишемирський В. С., 2013. — С. 177.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Monroe, James S., and Reed Wicander. The Changing Earth: Exploring Geology and Evolution, 2nd ed. Belmont: West Publishing Company, 1997, pp. 112 - 113 ISBN 0-314-09577-2