Берегознавство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Частина серії статей на тему:
Географія
Берег — зона контакту літосфери, гідросфери та атмосфери
Шаблон ШаблониКатегорія Категорія Портал

Берегозна́вство — загальногеографічна наука, що вивчає природні фактори, процеси і механізми розвитку на узбережжях і в береговій зоні моря, їхній географічний розподіл на фоні антропогенного впливу.

Берегознавство — розділ загальної геоморфології, що вивчає походження, динаміку та історію формування берегів морів і океанів.

Об'єктом вивчення є рельєф берегової зони.

Предмет: процеси, що протікають в береговій зоні, які в результаті тривалої взаємодії в складній геолого-геоморфологічній обстановці сформували цей рельєф.

Мета: вивчення закономірностей розвитку берегової зони Світового океану.

Завдання: виходячи з визначення берегознавства і напрямків.

Напрямки берегознавства[ред. | ред. код]

Існує 4 напрямки берегознавства:

 1. Гідродинаміка вивчає процес трансформації морських хвиль і рух водних мас в зоні їх деформації, а також розвиток цих процесів у міру зміни конфігурації дна і обрисів берегової лінії басейну. Досліджуються течії, що виникли в процесі трансформації хвиль, припливні явища, згінно-нагінні коливання.
 2. Літодинаміка берегової зони вивчає процеси переміщення й відкладення наносів, а також вивчення складів прибережно-морських наносів, що викликаються хвилями і хвильовими течіями, згінно-нагінні і припливно-відпливними явищами.
 3. Морфодинаміка вивчає закономірності розвитку рельєфу берегової зони, який буває:
  • абразійним — процеси сприяють руйнуванню корінних берегів, утворення уламкового матеріалу. Цей матеріал під впливом гідродинамічних процесів втягується у процес трансформації та переміщення як вздовж, так і впоперек берегів.
  • акумулятивним — для пізнання цих процесів необхідне вивчення сучасного рельєфу і будови берегової зони, для цього застосовують стаціонарні, повторні спостереження в різних районах берегової зони морів і океанів.
 4. Нехвильові процеси:

Література[ред. | ред. код]

 • Рельєф морських берегів = Coasts relief: навчальний посібник: [для вищих навчальних закладів] / Н. І. Карпенко. — Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2009. — 308 с.
 • (рос.) Леонтьев О. К., Никифоров Л. Г., Сафьянов Г. А. Геоморфология морских берегов. — М. : Изд-во МГУ, 1976.
 • (рос.) Сафьянов Г. А. Геоморфология морских берегов. — М. : Изд-во географического ф-та, 1996.

Посилання[ред. | ред. код]