Тризубець

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Тризу́бець — стародавнє знаряддя на зразок вил з трьома зубцями. Початково — один з видів остенів, який використовувався для риболовлі.

Тризубець як зброя[ред.ред. код]

Бірманський тризубець, 18 століття.

У давнину в різних країнах використовувалася зброя яку українською називають (чи перекладають) тризубцем. Бойові тризубці використовувалися в Індії та Китаї, а зрідка і в Європі, де називалось рунка. Риболовне знаряддя зазвичай мало зазубрені вістря для того щоб риба не зіскочила з нього, але для зброї подібний ефект був непотрібний тому бойові тризубці зазубрин за зубцях зазвичай не мали. Як і під час риболовлі головною перевагою тризубця було легкість влучання - слід було лише вдарити в супротивника, і якщо той не захиститься, то хочби одне вістря в нього попаде. Завдяки кільком вістрям тризубець було важче відбити в сторону чи ухилитися від нього, а отже до вояка з тризубцем було важче прорватися в ближній бій.

Далеко не завжди вони мали звичну нам форму вил. Дуже часто бічні зубці помітно відрізнялися від центрального довжиною, не були йому паралельні і т.п. Також саме тризубецем називають дуже своєрідну далекосхідну зброю в якої усі три зубці це плоскі вістря леза що переходять одне в одне. Причому це не одне з численних знарядь рафінованих бойових мистецтв, а бойова масова зброя. Подібні тризубці широко використовувалися наприклад корейцями під час Імджинської війни.

Бойовий тризубець в руках майстра кунг-фу

Cимволи подібні до тризубця[ред.ред. код]

Докладніше: Тризуб

Як суто «морське» знаряддя і подоба списа тризубець вважався символом бога морів Посейдона (в римській традиції Нептуна). В Індії тризубець вважається одним з символів Шиви. Тризубець є досить поширеним знаком в європейській геральдиці — він є в гербах багатьох міст.

Тризубець Посейдона[ред.ред. код]

Наразі тризубець Нептуна використовується в символіці Барбадосу та ряду міст світу. Тризубець Барбадосу взято із прапора колоніального періоду, на якому було зображено алегоричну фігуру Британії, що тримає тризубець, — символ її панування над морями. На сучасному прапорі тризубець без ратища, що вказує на розрив із колоніальним минулим. Одночасно він символізує бога морів Нептуна і відображає велику важливість моря для Барбадосу.

В індійській символіці[ред.ред. код]

В Індії, у штаті Джаму і Кашмір, височить священна гора з трьома вершинами, яку індійці називають «Трикута». У надрах гори заховане святилище богині Вайшну Деві — Великої Матері. Під охороною жерців за трьома магічними каменями знаходиться її величезна бронзова фігура з тризубцем у правій руці.

Трішула (Трісула) (Trisula)- тризубець, улюблена зброя Шиви, міфічного автора санскриту. «Трі» означає три, а «шула» — кінець. Складається з довгої дерев'яної рукояті, яка закінчується трьома гострими металевими наконечниками.

Тризубець означає вчення, три стадії еволюції світу(створення, розвиток і руйнування), три часи (минуле, сьогодення і майбутнє), три гуни: Саттва, Раджас і Тамас. [1]

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]