Трицарство (роман)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герої роману — Лю Бей, Гуань Юй та Чжан Фей.

Трицарство, Тридержав'я[1] (кит. трад. 三國演義, спр. 三国演义, піньїнь: sānguó yǎnyì, акад. саньґо яньї) — китайський роман XIV століття, що розповідає про події періоду Саньго в Китаї, коли країна розпалась на три імперії: Вей, Шу та У. Належить до чотирьох класичних китайських романів.

Автор роману Ло Гуаньчжун (13301400) створив твір за літописними записами придворного історика Чень Шоу. Історичні події поєднуються в ньому з багатьма вигаданими. Образи персонажів далеко не у всьому відповідають своїм прототипам, проте популярність роману призвела до того, що саме вони закріпилися в народній пам'яті як чіткі стереотипи. Цьому сприяло активне використання сцен з роману «Трицарство» у традиційному китайському театрі.

Перше видання роману було здійснене в 1494 році (династія Мін).

Зміст[ред. | ред. код]

Глава 1

Ситуація при дворі і ознаки загибелі династії Хань. 184 рік. Чжан Цзяо піднімає повстання жовтих пов'язок. Лю Бей, Чжан Фей і Гуань Юй в Персиковому саду складають присягу братерства. Побратими, Цао Цао і ханські полководці громлять повстанців.

Глава 2

Жовті повстанці скрізь зазнають поразок; Чжан Цзяо і його брати гинуть. 188 рік. Чжан Фей побив хабарника-ревізора, і побратими вимушені ховатися. Всевладдя палацових євнухів. 189 рік. Смерть імператора Лін-ді. Хе Цзінь зводить на трон його сина Лю Бяня (імператор Шао-ді) і замишляє розправу над євнухами.

Глава 3

Хе Цзінь викликає до Лояну війська з провінцій, але євнухи встигають убити його. Юань Шао й інші генерали вчиняють погром євнухів. У столиці повний хаос; імператор і його брат ховаються. Дун Чжо вводить війська до Лояну і хоче замінити імператора на його брата. Лише Дін Юань і Лу Чжи насмілюються заперечувати. Отримавши в дарунок прекрасного коня, Люй Бу погоджується убити Дін Юаня.

Глава 4

Дун Чжо зміщує, а пізніше вбиває імператора Шао-ді, зводить на престол його брата під ім'ям Сянь-ді, сам отримує повну владу і править як тиран. Замисливши убити Дун Чжо, Цао Цао замість цього вимушений подарувати йому меч. Цао Цао біжить з Лояна; його затримують, але Чень Гун відпускає його.

Глава 5

Цао Цао і Юань Шао набирають війська і випускають маніфест проти Дун Чжо. 190 рік. Юань Шао вибраний главою союзу регіональних правителів, створеного для ліквідації Дун Чжо. Битви йдуть зі змінним успіхом, але Лю Бей і його побратими, убивши Хуа Сюна і змусивши Люй Бу втекти, схиляють чашу вагів на сторону союзу.

Глава 6

191 рік. Дун Чжо вирішує відступити до стародавньої столиці Чанань. За його наказом, декілька тисяч лоянських багачів страчено, їхнє майно конфісковано, місто Лоян спалено, а всі його жителі вигнані до Чананя. Туди ж перевезений і імператорський двір. Війська союзу увійшли до спаленого Лояну. Лише Цао Цао наважується переслідувати ворога, але його військо гине, а він сам рятує своє життя завдяки брату Цао Хуну. Сунь Цзянь знаходить в колодязі Імператорську печатку, що зникла в дні смути, і вирішує сховати її. Юань Шао викриває його в брехні, але він так і не зізнається. Війська регіональних лідерів розходяться з Лояна по своїх землях. Сунь Цзянь вимушений з боєм прориватися через володіння Лю Бяо.

Глава 7

Правитель провінції Цзі поступається нею Юань Шао, який потім воює з Гунсунь Цзанем, але без помітного результату. В ході боїв Лю Бей зустрічає Чжао Юня і вони стають друзями на все життя. Сунь Цзянь нападає на Лю Бяо і завдає поразки його військам, але гине, потрапивши в засідку.

Глава 8

Його син Сунь Це викупляє тіло батька і відводить війська за Янцзи. Під його управлінням південні землі процвітають. У Чанані Дун Чжо, маючи абсолютну владу, править як кровожерливий тиран. Ван Юнь вибудовує «план ланцюга» з метою убити Дун Чжо: обіцяє віддати красуню Дяо Шань герою Люй Бу, а потім віддавши її Дун Чжо, розпалює смертельну ворожнечу між ними.

Глава 9

192 рік. Дун Чжо не погоджується розлучитися з Дяо Шань заради примирення з Люй Бу. Ван Юнь і Люй Бу заманюють Дун Чжо в палац і вбивають. Ван Юнь відмовляється помилувати Цай Юна, а також наближених полководців Дун Чжо. В результаті, Лі Цзюе і Го Си піднімають заколот. Тактично перегравши Люй Бу на полі бою, вони відвойовують Чанань. Люй Бу врятувався втечею і пішов до Юань Шу. Ван Юнь волів залишитися і прийняти смерть.

Глава 10

Піднебесна не допускає поховання Дун Чжо. Невдала спроба Ма Тена, Ма Чао і Хань Суя захопити Чанань і покарати Лі Цзюе і Го Си. Цао Цао в провінції Янь формує свою армію і збирає довкола себе команду радників і воєначальників. 193 рік. Воїни Тао Цяня вбивають батька Цао Цао. Бажаючи помститися, Цао Цао облягає Сюйчжоу.

Екранізації[ред. | ред. код]

Роман багаторазово екранізувався, перша відома екранізація:

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

Рубель В. А. Історія середньовічного Сходу: Курс лекцій: Навч. посібник. — К. : Либідь, 1997. — 462 с. — ISBN 5-325-00775-0.

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Китайська — Інститут філології КНУ Шевченка, 2019