Фра Мауро

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Фра Мауро або Мавро (Fra Mauro)  (* 1385; † 1459)— венеціанський монах ордену камальдулів, трудився в монастирі св. Михайла в Мурано і уславився на всю Європу як виробник досить точних портуланів і Mappa Mundi.

Дотепер збереглися копії тільки двох карт фра Мауро, але їх достатньо, щоб встановити високу ступінь професіоналізму й акуратності фра Мауро як картографа. За звичаєм арабських картографів він поміщав наверх карти південь, а не північ; також він сумнівався в тому, що Єрусалим — центр населеного світу. Судячи із записів на картах, він поділяв думку щодо сферичності Земної кулі.

У 1450-і роки на замовлення португальського короля Афонсу V фра Мауро виготовив для його племінника Генріха Мореплавця велику карту всього відомого на той час світу, яка відобразила стан географічних знань європейців напередодні Великих географічних відкриттів. У роботі над цим документом муранському ченцю сприяв мореплавець Андреа Б'янко. Детально представлено ​​територію Золотої Орди[1].

На карті досить докладно описана Русь; неодноразово зустрічається і сама ця назва. Карта Світу Фра Мауро — одне з перших історичних джерел, в якому згадуються і виділяються три «кольорові» частини Русі: Червона Русь (Rossia Rossa), Чорна Русь (Rossia Negra), Біла Русь (Rossia Biancha). Але зважаючи на те, що автору особистого не були добре відомі східнослов’янські землі, і тому в цьому регіоні було допущено ряд грубих помилок. На карті територія в районі Наддніпров’я (українські землі Великого Литовського Князівства) - Червона Русь (Rossia Rossa). Біла Русь (Rossia Biancha) у Фра Мауро, як і в більшості західноєвропейських авторів XIII—XVI століть — це синонім або Великого Новгорода або його частини, що була заселена колись народністю вепсів (знаходиться на карті між Волгою та Білим озером). Чорна Русь (Rossia Negra) показана на правому березі р. Оки, це переважно північно-західна частина руських земель (теперішня Білорусь).[2].

Джерелами знань фра Мауро могли бути венеціанські мандрівники на Схід (зокрема, Нікколо Конті) і дані ефіопських послів, які відвідали Італію в 1430-і роки. Крім того, він користувався арабськими джерелами, включаючи книгу Рожера. Однією з особливостей карти фра Мауро є зображення джонок та інших східних кораблів, які в його час борознили простори Індійського океану.

Ім'я фра Мауро носить кратер на Місяці, який в 1971 році відвідали астронавти «Аполлона-14».

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Пачкалов А. В. К вопросу о локализации топонима Calmuzi Sara на карте Фра-Мауро (1459 р.) // Annali di ca 'Foscari. Rivista della facolta di lingue e letterature straniere dell'universita ca 'Foscari di Venezia. XLVI, 1. Venezia, 2007. P. 311–318
  2. Байцар Андрій. Назва "Русь" на Карті Світу 1459 р. венеціанського монаха Фра Мауро http://baitsar.blogspot.com/2017/04/1459.html

Фрагменти карт[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Байцар Андрій. Назва "Русь" на Карті Світу 1459 р. венеціанського монаха Фра Мауро http://baitsar.blogspot.com/2017/04/1459.html
  • Рыбаков Б. А. Русские карты Московии XV — начала XVI в. М., 1974.
  • Il Mappamondo di Fra Mauro. A cura di Tullio Gasparini Leporace. Presentazione di Roberto Almagia. Venezia, 1956.
  • Harvey P. D. A. Medieval maps. London, 1991.
  • Piero Falchetta. Fra Mauro's World map with a commentary and transaltions of the inscripts. — 1-e. — 830 с.

Посилання[ред. | ред. код]