Фра Мауро

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Фра Мауро або Мавро (Fra Mauro)  (* 1385; † 1459)— венеціанський монах ордену камальдулів, трудився в монастирі св. Михайла в Мурано і уславився на всю Європу як виробник досить точних портуланів і Mappa Mundi.

Дотепер збереглися копії тільки двох карт фра Мауро, але їх достатньо, щоб встановити високу ступінь професіоналізму й акуратності фра Мауро як картографа. За звичаєм арабських картографів він поміщав наверх карти південь, а не північ; також він сумнівався в тому, що Єрусалим — центр населеного світу. Судячи із записів на картах, він поділяв думку щодо сферичності Земної кулі.

У 1450-і роки на замовлення португальського короля Афонсу V фра Мауро виготовив для його племінника Генріха Мореплавця велику карту всього відомого на той час світу, яка відобразила стан географічних знань європейців напередодні Великих географічних відкриттів. У роботі над цим документом муранському ченцю сприяв мореплавець Андреа Б'янко. На карті досить докладно описана Росія; зустрічається і сама ця назва. Детально представлено ​​територію Золотої Орди[1].

Джерелами знань фра Мауро могли бути венеціанські мандрівники на Схід (зокрема, Нікколо Конті) і дані ефіопських послів, які відвідали Італію в 1430-і роки. Крім того, він користувався арабськими джерелами, включаючи книгу Рожера. Однією з особливостей карти фра Мауро є зображення джонок та інших східних кораблів, які в його час борознили простори Індійського океану.

Ім'я фра Мауро носить кратер на Місяці, який в 1971 році відвідали астронавти «Аполлона-14».

Примітки[ред.ред. код]

  1. Пачкалов А. В. К вопросу о локализации топонима Calmuzi Sara на карте Фра-Мауро (1459 р.) // Annali di ca 'Foscari. Rivista della facolta di lingue e letterature straniere dell'universita ca 'Foscari di Venezia. XLVI, 1. Venezia, 2007. P. 311–318

Фрагменти карт[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Рыбаков Б. А. Русские карты Московии XV — начала XVI в. М., 1974.
  • Il Mappamondo di Fra Mauro. A cura di Tullio Gasparini Leporace. Presentazione di Roberto Almagia. Venezia, 1956.
  • Harvey P. D. A. Medieval maps. London, 1991.
  • Piero Falchetta Fra Mauro's World map with a commentary and transaltions of the inscripts. — 1-e. — 830 с.

Посилання[ред.ред. код]