Чифір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Чифір — напій, що виготовляється шляхом виварювання висококонцентрованої заварки чаю. Має стимулюючий ефект, практично є наркотичним засобом, що викликає залежність. Іноді «чифіром» у переносному значенні називають міцно заварений чай, щоб підкреслити його міцність. Традиційно вважається тюремним напоєм.

Походження назви

[ред. | ред. код]

Існує декілька версій щодо походження назви:

  • від слова «чихірь» — міцного кавказького вина[1];
  • від сибірського діалектного слова «чихірь», що означає зіпсоване вино, яке скисло, або будь-яку дурманячу речовину темного кольору за походженням[2];
  • від слова «чагир», яким у Східному Сибіру називались чайні сурогати[3].

Чифір у тюрмах

[ред. | ред. код]

Приготування і вживання чифіру пов'язане з великою кількістю тюремних звичаїв. У тюрмах його вживають зазвичай 2-4 рази на день. Деякі в'язні після тривалого часу перебування у тюрмах не можуть позбутися звички й продовжують пити чифір навіть після звільнення. При різкому припиненні вживання в такої людини виникає гостре бажання знову випити чайної настоянки.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Чай, чифир, купец. В. Лозовський, Всё о жизни в тюрьме
  2. Архівована копія. Архів оригіналу за 14 лютого 2021. Процитовано 16 березня 2012.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  3. В. Похлёбкин. Чай, его история, свойства, употребление