Мате (напій)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мате у калабасі.

Ма́те — також відоме як парагвайський чай — сухе листя вічнозеленої кущової рослини падуб парагвайський (ісп. yerba mate — «єрба-мате», Illex paraguariensis), що з прадавніх часів використовується південноамериканськими індіанцями для заварювання однойменного тонізуючого напою. Зараз напій дуже популярний на великій частині континенту, зокрема в Бразилії, Уругваї, Парагваї, Аргентині, Болівії і Чилі. Для приготування використовують особливу чашку (калабас), що виготовляється з місцевого виду тикви (лагенарії), п'ють напій через особливу трубочку, яку називають — bombilla — «бомбійя» (стандартна іспанська (кастильський діалект)) або «бомбіжя» (аргентинський діалект іспанської); чинна транслітерація на українську мову — «бомбілья» (традиційно іспанська мова мала піднебінний, латеральний звук /ʎ/ — «ль», що зберігся лиш в деяких регіонах Іспанії і кількох країнах Латинської Америки). Мате відомий нібито багатими цілющими властивостями[джерело?] та містить велику кількість кофеїну.

Чай мате п'ють без цукру. Напій має бути гіркий. Має специфічний аромат. Смак нагадує міцний зелений чай.[1]

Цікаві факти[ред. | ред. код]

  • Зазвичай при вимові слова «мате» в українській та російських мовах наголос ставлять на останню голосну — мате́. Але насправді вираз «yo maté» перекладається як «я вбив». Тому рекомендованою вимовою є «ма́те».[2]
  • Hайбільший виробник чаю мате – Гринюк, українець за походженням. [3].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Чай мате п'ють без цукру
  2. Іспансько-український, українсько-іспанський словник + граматика: 70000 слів. Автор-укладач: Ольга Мазура. — Донецьк: «Глорія Трейд». 2009. — 576 с. — рекомендована вимова «ма́те».
  3. «Павло Клімкін: Я один - "незрозумілий" дипломат, що лишився в Україні і не займається бізнесом.» www.eurointegration.com.ua, 28 липня 2015.


Посилання[ред. | ред. код]