Матча

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чай матча поруч з японськими солодощами ваґасі.
Тістечко з чаю матча і бобів адзукі.

Матча[1][2] , або Маччя (через англ. matcha від яп. 抹茶, まっちゃ, МФА[matːɕa], маття/маччя — «порошковий чай») — різновид японського пропареного зеленого чаю, розтовченого у порошок розміром 1-3 мкм.

Короткі відомості[ред. | ред. код]

Матчя використовується під час японської чайної церемонії для приготування чаю, а також у японській кулінарії для приготування японських солодощів ваґасі, лікерів або морозива. Вона має гіркуватий присмак і духмяний запах.

Техніка і спосіб приготування матча були завезені до Японії наприкінці 12 століття з Китаю японським ченцем Ейсаєм. Починаючи з 14 століття китайці перестали використовувати цей вид чаю, проте японці продовжували його споживати. На основі матча в Японії оформилась своєрідна культуру чаювання, відома як «чайна церемонія». До 18 століття ця культура залишалася елітарною. недоступною широкому загалу.

Чай матча готують шляхом додаванням окропу до чайного порошку і збивання його бамбуковим віничком. Залежно від типу листя, з якого приготована матча, а також співвідношення окропу і порошку, напій поділяють на 2 види: густий чай[3], який має темно-зелений, місцями чорнуватий, колір і гірко-солодкуватий смак, та рідкий чай[4], який має яскравий світло-зелений колір і гірко-в'язкий смак.

Найвідомішими центрами виготовлення матча в Японії є міста Удзі та Дзьойо у префектурі Кіото, та місто Нісіо у префектурі Айті.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. 5 питань про чай матча: що це і навіщо його пити. The Village Україна. 13 грудня 2017. Спецпроєкти. 
  2. Що таке чай матча і чим він корисний. Харчі.інфо. 02/02/2018. Блоги. 
  3. яп. 濃茶, койтя
  4. яп. 薄茶, усутя

Джерела та література[ред. | ред. код]

  • 茶の湯入門 : 美しい作法が身につく / 小西宗和著. 東京: 高橋書店 , 2005.

Посилання[ред. | ред. код]