Август Людвіг Шлецер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Август Людвіг Шльоцер

Шлецер Август Людвіг (нім. August Ludwig (von) Schlözer) (*5 липня 1735 — †9 вересня 1809) — німецький і російський історик, публіцист і статистик.

Народився у м. Гагштадт. Навчався у Віттенберзькому і Геттінгенському університетах. У 1761 на запрошення Г.Міллера приїхав до Росії. У 1761-67 працював у Петербурзькій АН, ад'юнкт (1762). Почесний член Петербурзької АН (1765) та Товариства історії і старожитностей російських (1804). Шлецер — один із авторів «норманської теорії». Вів наукову полеміку з М. Ломоносовим, сприяв публікації «Історії Російської» В. Татищева. Шлецер виступав проти ділення народів на «історичні» й «неісторичні». Повернувшись у Німеччину, Шлецер обіймав посаду професора Геттінгенського університету, викладав історію та статистику.

Шлецер — автор робіт з давньоруської граматики, історії, палеографії. Основна праця — «Нестор. Руські літописи давньослов'янською мовою, звірені, перекладені та пояснені А. Л. Шльоцером» (т.1-5, Геттінген, 1802-09; рос. видання СПб., 1808). В останні роки діяльності визнав і доводив автентичність «Слова о полку Ігоревім». Праці Шлецера мали великий науковий резонанс у російській та українській історіографії другої пол. 18-20 ст. Праці з іст. Руси — «Probe russischer Annalen» (1768), «Nestor. Russische Annalen in ihrer slawonischen Grundsprache verglichen, übersetzt und erklärt», I — V (18021809), перекладені на російську мову і видані Язиковим (І — III) 18091819.

Джерела та література[ред.ред. код]

Карл Фрідріх Гаус Це незавершена стаття про німецького науковця.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.