Шнайдер Антоні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Антон Шнайдер
Antoni Schneider
Інші імена Антоній (Антоні) Шнайдер
Народився 12 червня 1825(1825-06-12)
Вільшаниця
Помер 25 лютого 1880(1880-02-25) (54 роки)
Львів
Підданство Австро-Угорщина Австро-Угорщина
Національність сполонізований німець
Псевдонім А. Сарторіус (A. Sartoriusz)
Діяльність краєзнавець,
історик,
колекціонер,
археолог,
у молодості — військовий писар
Посада штабіст
Родичі Уляна Кравченко (небога)

Шна́йдер Анто́н (Антоні) (псевд. — A. Sartoriusz, Сарторіус; 12 червня 1825, Велика Вільшаниця — 25 лютого 1880, Львів) — галицький краєзнавець, колекціонер, історик, археолог, етнограф, збирач матеріалів до археологічної карти Галичини. Стрийко української письменниці Уляни Кравченко.

Біографія[ред.ред. код]

Народився у Вільшаниці (Золочівського району Львівської області), у мішаній родині (батько — німець із Баварії, мати — корінна галичанка). Дитинство і юність А. Шнайдера минуло у Жовкві, там же закінчив школу. Ніколи не був одружений.

1842 — закінчив гімназію у Львові.

18451848 — писар канцелярії 8-го полку гусарів австрійської армії, дислокованого у Жовкві.

1848 — разом зі своїм полком вирушив до Угорщини для придушення антигабсбурзької революції в цій країні. Невдовзі втік із війська та перейшов на бік повстанців. У битві під Тимішоарою потрапив у австрійський полон і був ув'язнений на три роки у замку Куфштайн.

У 18511853 рр. — мешкав у Бродах, після смерті матері повернувся до Жовкви. Працював писарем у домініях (маєтках), а у вільний час досліджував і описував ландшафти, життя та звичаї галичан, пам'ятки, документи, написи. Деякий час працював шляховим майстром, потім — бухгалтером при гостинці Жовква-Сокаль.

З 1858 р. постійно мешкав у Львові, працював на різних роботах (навіть простим робітником), займався науковим краєзнавством.

У 18621864 рр. — працював у щоденній газеті Dziennik Literacki. Тут вміщав свої перші друковані розвідки, зокрема, дослідження галицьких міст і містечок. Згодом був позаштатним радником Галицького намісництва.

Займався збиранням всього, що стосувалося географії та історії. У виданні «Dziennik Literacki» було надруковано серію матеріалів «Міста і містечка в Галичині» (1866).

У 1868 р. — почав видавати «Енциклопедію до краєзнавства Галичини» (пол. «Enzyklopedya do krajoznawstwa Galicyi»). Але в 1874 р. видання припинилося на другому томі. Зібраний матеріал був частково переданий у власність Академії Наук у Кракові (зараз зберігається у Вавельському відділі Державного Архіву в Кракові, але донині не відредагований і не опублікований), Шнайдер натомість отримав пенсію, приблизно рівну пенсії гімназіального професора.

Усунутий від улюбленої справи, наклав на себе руки.

Археологічні розкопки[ред.ред. код]

Праці[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Генріх Шліман Це незавершена стаття про археолога.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Миколай Коперник Це незавершена стаття про польського науковця.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.