Шнайдер Антоні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Антон Шнайдер
Antoni Schneider
Інші імена Антоній (Антоні) Шнайдер
Народився 12 червня 1825(1825-06-12)
Вільшаниця
Помер 25 лютого 1880(1880-02-25) (54 роки)
Львів
Підданство Австро-Угорщина Австро-Угорщина
Національність сполонізований німець
Псевдонім А. Сарторіус (A. Sartoriusz)
Діяльність краєзнавець,
історик,
колекціонер,
археолог,
у молодості — військовий писар
Посада штабіст
Родичі Уляна Кравченко (небога)

Шна́йдер Анто́н (Антоні) (псевд. — A. Sartoriusz, Сарторіус; 12 червня 1825, Велика Вільшаниця — 25 лютого 1880, Львів) — галицький краєзнавець, колекціонер, історик, археолог, етнограф, збирач матеріалів до археологічної карти Галичини. Стрийко української письменниці Уляни Кравченко.

Біографія[ред.ред. код]

Народився у Вільшаниці (Золочівського району Львівської області), у мішаній родині (батько — німець із Баварії, мати — корінна галичанка). Дитинство і юність А. Шнайдера минуло у Жовкві, там же закінчив школу. Ніколи не був одружений.

1842 — закінчив гімназію у Львові.

18451848 — писар канцелярії 8-го полку гусарів австрійської армії, дислокованого у Жовкві.

1848 — разом зі своїм полком вирушив до Угорщини для придушення антигабсбурзької революції в цій країні. Невдовзі втік із війська та перейшов на бік повстанців. У битві під Тимішоарою потрапив у австрійський полон і був ув'язнений на три роки у замку Куфштайн.

У 18511853 рр. — мешкав у Бродах, після смерті матері повернувся до Жовкви. Працював писарем у домініях (маєтках), а у вільний час досліджував і описував ландшафти, життя та звичаї галичан, пам'ятки, документи, написи. Деякий час працював шляховим майстром, потім — бухгалтером при гостинці Жовква-Сокаль.

З 1858 р. постійно мешкав у Львові, працював на різних роботах (навіть простим робітником), займався науковим краєзнавством.

У 18621864 рр. — працював у щоденній газеті Dziennik Literacki. Тут вміщав свої перші друковані розвідки, зокрема, дослідження галицьких міст і містечок. Згодом був позаштатним радником Галицького намісництва.

Займався збиранням всього, що стосувалося географії та історії. У виданні «Dziennik Literacki» було надруковано серію матеріалів «Міста і містечка в Галичині» (1866).

У 1868 р. — почав видавати «Енциклопедію до краєзнавства Галичини» (пол. «Enzyklopedya do krajoznawstwa Galicyi»). Але в 1874 р. видання припинилося на другому томі. Зібраний матеріал був частково переданий у власність Академії Наук у Кракові (зараз зберігається у Вавельському відділі Державного Архіву в Кракові, але донині не відредагований і не опублікований), Шнайдер натомість отримав пенсію, приблизно рівну пенсії гімназіального професора.

Усунутий від улюбленої справи, наклав на себе руки.

Археологічні розкопки[ред.ред. код]

Праці[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]