Як-36

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Як-36 (внутрішнє позначення: виріб «В», з кодифікації НАТО: Freehand — «виконаний від руки малюнок») — радянський палубний штурмовик, прототип першого в СРСР серійного літак вертикального зльоту і посадки Як-38.

Історія[ред.ред. код]

Другий прототип Як-36 під час підготовки до авіаційного параду в Домодєдово (липень 1967)

В кінці 50-х років колектив ОКБ А. С. Яковлєва приступив до робіт зі створення літака вертикального зльоту і посадки (ЛВЗП). Реалізації цих задумів сприяла поява легкого і компактного ТРД Р-19-300. У 1960 році А. С. Яковлєв запропонував проект літака Як-104 з двома форсованими двигунами Р-19-300 тягою по 1600 кгс як підйомно-маршових і одного підйомного Р-19-300 тягою 900 кгс.

У 1961 році розглядалися ще дві пропозиції: одномісний винищувач-бомбардувальник з двома підйомно-маршовими двигунами Р-21 М-300 і штурмовик з двома ТРД Р-ПВ-300, оснащеними турбовентиляторними агрегатами. Останні представляли собою комбінацію ТРД і вентиляторів в крилі, що приводяться в дію газової струменем підйомно-маршових двигунів. Вишукування по цих проектах привели до висновку про необхідність створення силової установки, що складається з ТРД і турбовентиляторного агрегату, малоресурсного ТРД тільки для зльоту і посадки та комбінованого двигуна з поворотним соплом.

В результаті проведених дослідних робіт до практичної реалізації прийняли проект, що отримав спочатку позначення «виріб В», а потім Як-36.

27 липня 1964 льотчик-випробувач В. Г. Мухін виконав перший політ, але з розгоном і пробігом, оскільки було невідомо, як поведе себе літак у повітрі. Після цього доопрацювали всі три машини, встановивши на них по два підфюзеляжних кіля. Але все ж, щоб здійснити вертикальний зліт, знадобилося ще майже півтора року кропіткої роботи. І тільки 24 березня 1966 відбувся політ по колу з вертикальним зльотом і посадкою, і ця дата стала днем народження вітчизняного ЛВЗП.

У липні 1967 в Домодєдово на авіаційному параді тисячі людей побачили літак з унікальними властивостями. На пілонах під крилом глядачі могли спостерігати підвішені блоки НАР УБ-16. Але це було бутафорська озброєння оскільки слабким місцем літака залишалася мала вантажопідйомність. Мізерна корисне навантаження даного ЛВЗП робила його безперспективним, і незабаром в ОКБ приступили до розробки бойового літака Як-36М, що отримав після прийняття на озброєння позначення Як-38.

Представники [ред.ред. код]

Всього було побудовано чотири досвідчених літака, з них два для наземних і два для льотних випробувань:

 • «Виріб В-1» (літак з б / н 36)  — перший із серії дослідних зразків Як-36, зразок для наземних випробувань. Призначався для дослідження температурних полів, створюваних розжареними газами при вертикальних зльоті та посадці. Під час них літак піднімався на висоту 5 метрів над землею, будучи підвішеним на так званому кабель-крані. Юрій ГарнаевУ 1963–1964 роках борт проходив випробування в ЦАГІ в аеродинамічній трубі Т-101. У другій половині 1964 року в конструкцію борта були внесені зміни (конструкція стала відповідати виробу В-4), після чого випробування продовжилися. У січні 1981 року виріб В-0 було передано в експозицію Музею ВВС в Моніно, де воно знаходиться і зараз. Під час знаходження в музеї бортовий номер був змінений на 35.
 • «Виріб В-2» (літак без бортового номера)  — другий з серії дослідних зразків Як-36, зразок для статичних випробувань. Збірка імовірно була завершена в кінці 1962 року. Ймовірно після закінчення випробувань був розібраний на метал.
 • «Виріб В-3» (літак з б / н 37)  — третій з серії дослідних зразків Як-36, перший льотний зразок. Збірка імовірно була завершена на початку 1963 року народження, а навесні він був доставлений в Жуковський. Спершу борт проходив наземні випробування, в червні — перші висіння на кабель-крані. 23 червня було здійснено перше вільне висіння. 23-30 липня було скоєно ще дев'ять висіння. У другій половині 1964 року в конструкцію борта були внесені зміни (конструкція стала відповідати виробу В-4). В жовтня 1966 року борт демонструвався в статичній експозиції на авіабазі Кубинка представникам вищого військового та політичного керівництва СРСР та країн Варшавського договору. 7-8 липня 1967 року — репетиція перед авіашоу в Домодєдово, 8 липня борт отримав ушкодження. Його швидко відремонтували, але заради безпеки демонстраційний політ 9 липня був здійснений іншим бортом — виробом В-4. У 1972 році використовувався для дослідження впливу розжарених газів на покриття палуби ТАКР проекту 1143 (макет палуби був побудований в ЛІІ). Подальша доля борта невідома.
 • «Виріб В-4» (літак з б / н 38)  — четвертий із серії дослідних зразків Як-36, другий льотний зразок. Збірка імовірно була завершена в початку 1964 року, при цьому конструкція літака мала відмінності від перших трьох дослідних зразків. 27 липня 1964 здійснив свій перший політ з літакового профілем (пілотував Валентин Мухін ). 7 лютого 1966 був здійснений перший політ за профілем «вертикальний зліт — горизонтальна посадка». 24 березня був здійснений перший політ по повному профілем. 18 жовтня був здійснений політ на авіабазі Кубинка в присутності вищого військового та політичного керівництва СРСР та країн Варшавського договору. 7-8 липня 1967 року — репетиція перед авіашоу в Домодєдово, а 9 липня борт здійснив демонстраційний політ перед публікою. Пізніше виріб В-4 використовувалося для підготовки льотчиків-випробувачів для програми Як-36М. Борт зазнав аварії в лютому 1971 року — жорстка посадка після висіння. Льотчик Леонід Рибіков не постраждав, але машину довелося списати.

Модифікації[ред.ред. код]

 • Як-36 (виріб В) — експериментальний штурмовик ВЗП;
 • Як-36А — легкий багатоцільовий ЛВЗП;
 • Як-36-70 — легкий штурмовик ВЗП;
 • Як-36-70Ф — легкий винищувач ВЗП;
 • Як-36М / Як-38 (виріб ВМ) — штурмовик ВЗП, подальший розвиток ідей, закладених у Як-36.

Тактико-технічні характеристики[ред.ред. код]

Технічні характеристики [ред.ред. код]

 • Екіпаж : 1 людина
 • Довжина : 16,4 м
 • Розмах крила : 10 м
 • Висота : 4,3 м
 • Площа крила: 17 м²
 • Маса порожнього: 5400 кг
 • Нормальна злітна: 9400 кг
 • Двигуни : 2 х ТРД Р-27-300
 • Тяга нефорсованих : 2 х 5000 кгс

Льотні характеристики [ред.ред. код]

 • Максимальна швидкість : 1100 км/год
 • Дальність дії: 500 км
 • Практична стеля : 11000 м

Озброєння [ред.ред. код]

 • Бойове навантаження: 2000 кг
 • Керовані ракети: Р-60М
 • Кероване озброєння: НУР, бомби

Див. також[ред.ред. код]


Бомба Це незавершена стаття про зброю.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.