Ґаятрі Чакраворті Співак

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ґаятрі Чакраворті Співак
Gayatri Chakravorty Spivak at Goldsmiths College.jpg
Народилася 24 лютого 1942(1942-02-24) (76 років)
Колката, Індія
Громадянство
(підданство)
British Raj Red Ensign.svg Британська Індія
Flag of India.svg Індія
Діяльність письменниця, філософиня, викладач університету, перекладачка, професорка, літературний критик
Alma mater Колкатський університет, Колумбійський університет
Галузь літературознавство
Заклад Колумбійський університет
Науковий ступінь професор
Відома завдяки: постколоніалізм
Нагороди

Ґаятрі Чакраворті Співак у Вікісховищі?

Ґаятрі Чакраворті Співак (англ. Gayatri Chakravorty Spivak) (нар. 24 лютого 1942 Колката, Індія) — американська літературознавець індійського походження, професор, директор Центру порівняльної літератури і суспільства Колумбійського університету. Співак є співзасновницею теорії постколоніалізму. Її професійні наукові інтереси охоплюють літературу 19 і 20 ст, фемінізм, марксизм, деконструкцію та глобалізацію.

Біографія[ред.ред. код]

Ґаятрі Співак закінчила з відзнакою штудію з англійської і бенгальської літератури в Президент-коледжі Калькутського університету. В 1959 у віці 17 років вона емігрувала до США, де продовжила навчання в Корнельському університеті, де склала магістерські іспити. Під час подальшого навчання в університеті Айови вона в 1967 році захистила дисертацію в Корнельському університеті, присвячену творчості Вільяма Батлера Єйтса під керівництвом проф. Пола де Мана.

Співак наразі є професором в Колумбійському університеті. Вона також викладає в Центрі вивчення соціальних наук в Калькутті.

Наукова робота[ред.ред. код]

В 1976 Співак видала переклад Грамматології Жака Дерріди, високо оцінений науковим співтовариством. У 1980 році вона приєдналася до колективу прикладних досліджень під керуванням історика Ренеджіт Гаха. Дослідниця працює в галузях фемінізму, марксизму, деконструкції та глобалізації. У своїх дослідженнях Співак викриває як європейську метафізику (такі філософи, як Кант та Гегель), що не тільки не згадувала підпорядкованих (англ. subaltern), але й активно протидіяла їхньому сприйняттю як повноцінних людських істот. З 2002 Співак займається також питаннями тероризму.

Вона відома[Кому?] своєю статтею «Чи може підпорядковане промовляти?»,[1] яка вважається базовим текстом постколоніалізму, а також своїм перекладом книги «Про граматологію» Жака Дерріди.

Примітки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Вибрані праці[ред.ред. код]

 • Can the subaltern Speak?, in: Nelson, Cary/Grossberg Lawrence (Ed.): Marxism and the Interpretation of Culture, Chicago: Illinois University Press, 1988
 • Outside in the Teaching Machine, New York, London: Routledge, 1993
 • The Spivak Reader. Selected Works of Gayatri Chakravorty Spivak, edited by Donna Landry and Gerald MacLean, New York/London: Routledge, 1996
 • A Critique of Post-Colonial Reason: Toward a History of the Vanishing Present, Harvard University Press, 1999
 • Imperative zur Neuerfindung des Planeten. Imperatives to Re-Imagine the Planet
 • Death of a Discipline, New York: Columbia University Press, 2003
 • Can the subaltern Speak? Postkolonialität und subalterne Artikulation
 • Who Sings the Nation-State? Language, Politics, Belonging (разом з Джудіт Батлер), Oxford/New York/Kalkutta: Seagull Books, 2007;
 • Other Asias, Malden/Oxford: Blackwell Publishing, 2008
 • Righting Wrongs. Über die Zuteilung von Menschenrechten, Zürich/Berlin: diaphanes, 2008.

Українські переклади[ред.ред. код]

 • Співак, Гаятрі Чакраворті. В інших світах. Есеї з питань культурної політики. — К.: Вид. дім «Всесвіт», 2006. ISBN 966-8439-01-5.

Посилання[ред.ред. код]