Жак Дерріда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Жак Дерріда
Західна філософія
Філософія XX століття
Derrida-by-Pablo-Secca.jpg
Народився 15 липня 1930(1930-07-15)
Ель-Біар, Алжир
Помер 9 жовтня 2004(2004-10-09) (74 роки)
Париж, Франція
Школа/Традиція постструктуралізм ·  континентальна філософія
Основні інтереси постмодерн
Значні ідеї деконструкція
Вплинули на нього Платон ·  Серен К'єркегор ·  Моріс Бланшо ·  Мартін Гайдеггер ·  Ролан Барт ·  Едмунд Гуссерль ·  Фрідріх Ніцше ·  Фердинанд де Сосюр ·  Зигмунд Фрейд ·  Карл Маркс ·  Клод Леві-Строс ·  Джеймс Джойс ·  Стефан Малларме
Вплинув на Саїд Едвард Ваді

Жак Дерріда́ (Дерида, Деріда фр. Jacques Derrida (*15 липня 1930, Ель-Біар, Алжир — †9 жовтня 2004, Париж, Франція) — французький філософ сефардського походження, засновник філософії деконструкції. Роботи Дерріда мали великий вплив на сучасну теорію літератури, філософію та соціологію.

Біографічні відомості[ред.ред. код]

Дерріда народився в Ель-Біарі (Алжир), що тоді належав Франції, в родині сефардських євреїв родом з іспанського Толедо. В дітинстві не міг ходити до школи, оскільки згідно до антисемітських дескримінаційних законів тодішнього маріонеткового режиму Віші квота євреїв, яким дозволялося відвідувати школу мала не перевищувати 14%.

Після пересення родини в 1949 до Франції навчався у Ліцеї Людовика Великого. Вивчав філософію у Вищій нормальній школі. Там він познайомився з Луї Альтюссером, Мішелем Фуко. Деріда став відомим написавши свої роботі Письмо та відмінність, Голос та феномен та Про граматологію. Був викладачем у Сорбонні та декількох університетах США. З 1983-го року викладав у Вищій школі з суспільних наук (EHESS) у Парижі.

Філософські погляди[ред.ред. код]

Жак Дерріда нівелює звичну модель знання та мови, в якій для пізнання сенсу будь-чого необхідно безпосередньо ознайомитися з цим сенсом. Дерріда ж вважав, що розуміння будь-чого вимагає вивчення того, як воно співвідноситься з іншими предметами, та можливості розпізнати його в інших контекстах та випадках, передбачити які повною мірою не має можливості.

Філософія Дерріда являє собою "деконструкцію". Цей термін до Дерріда був вузькоспеціалізованим французьким терміном, тепер цей термін став вживатися в багатьох мовах і став використовуватися філософами, літераторами, архітекторами, теологами, художниками, політологами, музичними критиками, кінорежисерами, юристами та істориками. Вплив філософських поглядів Дерріда відчувається майже в кожній області гуманітарних наук та мистецтва у другій половині XX століття. Та не менш розповсюдженою стала критика та неприйняття його ідей.

Одним із основних понять філософії Жака Дерріда виступає поняття диферанс. Диферанс це одночасно і встановлення відмінності, і відстрочка, відкладання. Жак Дерріда виділяв два основних значення терміну «відмінність». Перше передбачає зволіканя у часі, пошук часу та сил для операції відкладання, тобто щось на зразок «часового становлення простору» та «просторове становлення часу». Друге значення: «розрізняти» — не бути тотожнім, бути відмінним, іншим, не таким.

Переклади українською[ред.ред. код]

  • Дерріда Ж. Позиції. – К.: Дух і літера, 1994. – 160 с.
  • Дерріда Ж. Привиди Маркса. – Х.: ОКО, 2000. – 272 с.
  • Дерріда Ж. Цілі людини // Після філософії : кінець чи трансформація? / упоряд. К. Байнес. – К.: Четверта хвиля, 2000. – С. 114-145.
  • Дерріда Ж. Письмо та відмінність. – К.: Основи, 2004. – 602 с.
  • Дерріда Ж. Дарувати час. – Львів: Літопис, 2008. – 208 с.

Посилання[ред.ред. код]

Твори Дерріди[ред.ред. код]

Про нього[ред.ред. код]


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.