Command & Conquer: Red Alert

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Command & Conquer: Red Alert
Red Alert boxart.jpg
Розробник Westwood Studios
Видавець Electronic Arts
Композитор Frank Klepacki[d]
Частина серії Command & Conquer
Наступна гра серії Red Alert 2
Дата випуску Жовтень, 1996
Версія 3.03
Жанр(и) RTS
Вікові
рейтинги
ESRB: T — Teens
Платформа Microsoft Windows, DOS, PlayStation Portable і PlayStation
Режим гри багатокористувацька гра і одиночна гра
Носій 2 CD
Системні
вимоги
MS-DOS 3.1 чи більше, Windows 95/98, 75 МГц Pentium (120 МГц рекомендується), 8 MB RAM (16 MB рекомендується), 4x CD-ROM, 1 MB відеокарта, DirectSound-сумісна звукова карта
Керування Клавіатура та миша

Command & Conquer: Red Alert — відеогра, стратегія в реальному часі, яка була видана компанією Westwood Studios в 1996 році. Дія гри відбувається в альтернативній історії, де війська союзників в ході Другої світової війни захищають Європа від Радянського Союзу. Гра спочатку розроблялась для ПК (в реліз додані версії для MS-DOS і Windows 95) і пізніше портована на PlayStation. Серія ігор Command & Conquer: Red Alert записана в книзі Рекордів Гіннеса, як найбільш продавана RTS у світі (продано понад 35 мільйонів копій).

Гра планувалась як передісторія всієї серії «Command & Conquer», проте з виходом сиквела перестала бути такою й тепер являє собою першу гру в започаткованій окремій підсерії.

Сюжет[ред.ред. код]

Сюжет в «Red Alert» бере початок через деякий час після Другої світової війни. Альберт Ейнштейн розробляє машину часу, яка отримала назву «Хроносфера», та використовує її, щоб не допустити приходу до влади Адольфа Гітлера і тим самим запобігти початку Другої світової війни, але його плани руйнуються. Замість Німеччини Радянський Союз на чолі з Йосипом Сталіним розпочинає повномасштабний наступ на Європу.

Ігровий процес[ред.ред. код]

«Red Alert» є стратегією в реальному часі, в якій гравець керує армією, збирає ресурси, будує бази, тренує юнітів та воює з ворожою армією. «Red Alert» отримала хороші відгуки за користувацький інтерфейс, який був набагато розвинутіший, ніж в інших іграх в той час. Також в ній відсутнє обмеження на кількість вибраних юнітів і ліміт їх кількості – замовити можна так багато, наскільки вистачає ресурсів.

Бої в «Red Alert» проходять як на землі, так і на воді та в повітрі. Кожна сторона (Альянс чи СРСР) може тренувати сухопутні війська, військово-повітряні сили та воєнно-морський флот. Кожна сторона також має унікальні особливості, хоча в «Red Alert 2» вони були збалансовані так, щоб здібності кожного юніта протистояв подібний варіант у іншій стороні. Наприклад, в «Red Alert 2», радянській захисній Башті Тесла протистояла Призма-башта Альянсу.

Юніти СРСР: Стрільці, Гринадери, Інженер, Бойовий пес, Вогнеметники, Шокові солдати[1], Ракетники, Спецагент; Важкий танк (фантазія на тему Т-80), Протипіхотний міноукладник, Тесла-танк, танк «Мамонт», Вибухова вантажівка[1], Перевізник руди, МЗЦ, Пускова установка V-2; ЯК, МИГ, Бомбардувальник «Борсук», Вертоліт Мі-24, Транспортник CH-47; Підводний човен (судячи за роликами «Щука-Б»), Ракетний підводний човен, Водний транспортник[1].

Юніти Альянсу: Стрільці, Ракетники, Інженер, Шпигун, Викрадач, Медик, Польовий медик[1], Спецагент; Джип «Рейнджер», Легкий танк (вірогідно БМП M2 «Бредлі»), середній танк (M1A2 Abrams), Протитанковий міноукладник, Джип «Рейнджер», Артилерія, Броньований транспортник, Перевізник руди, Постановник перешкод, Хроно-танк[1], МЗЦ, Мобільний маскувальник; Вертоліт AH-64 Apache, Бомбардувальник «Борсук»; Канонірський катер, «Руйнівник», Крейсер, Водний транспортник.

Ігрова механіка[ред.ред. код]

Ігрова механіка Red Alert являє собою традиційний алгоритм «камінь-ножиці-папір». Танк може легко знищити кулеметний дот, невелика група гранатометників також легко може справиться з танком, якщо він не захищений протипіхотною технікою чи своєю піхотою, що змушувало використовувати в бою різні типи військ. Однак, оскільки в ігровій механіці має суттєве значення поняття «вогневої підтримки», то фактично, можливо перемогти за рахунок накопичення та одночасного використання величезної кількості однотипних танків. В мультиплеєрній грі така тактика отримала назву «tank rush», її суть зводилась до створення на самому початку гри максимальну кількість танків, які потім будуть кинуті на противника. Якщо другий гравець в цей час розвивався не так активно, то його шанси пережити цей удар різко зменшуються.

Ігровий баланс[ред.ред. код]

Ігровий баланс складений згідно з ідеологією гри. СРСР переважно спирається на грубу силу, наприклад, його армія не володіє ні легкими, ні середніми танками, тільки важкими (за бронею схожий з середнім танком союзників, але озброєний двома гарматами) та надважкими (танк «Мамонт»). Перевага СРСР на суші компенсується домінуванням союзників на морі. У них в розпорядженні є декілька типів кораблів, які можуть виконувати різні задачі, в тому числі крейсер — юніт, який має велику вогневу міць. Свої слабкості союзники також можуть компенсувати засобами «непрямого впливу»: шпигунами, установками, які можуть сховати частину карти «туманом війни», а також супутником, який, навпаки, відкриває для гравця всю карту. І в СРСР, і в союзників є своя спецзброя. У союзників це Хроносфера, яка може переміщувати бронетехніку у будь-яку ділянку карти, у СРСР — пристрій «Залізна завіса», активація якого робить бойову техніку невразливою на короткий проміжок часу.

Багатокористувацький режим[ред.ред. код]

Для ПК версії доступно 3 режими мультиплеєру. Гра по Інтернету можлива за допомогою або мережі Westwood Online (WOL), Dial-Up з'єднання, або локальної мережі — але для цього мережна карта повинна підтримувати IPX-протокол. На даний момент можлива гра по локальній мережі та з використанням емулятору локальної мережі. Для цих цілей рекомендується Hamachi.

Для Playstation-версії також доступний мультиплеєр, але тільки для гри вдвох. Для цього потрібно придбати Link-Cable, щоб зв'язати 2 консолі. Тоді в головному меню буде доступна опція «Link Game».

Персонажі[ред.ред. код]

Союзники[ред.ред. код]

 • Генерал Гюнтер фон Еслінг — Артур Робертс.
 • Генерал Нікос Ставрос — Баррі Креймер.
 • Таня Адамс — Лінн Літтір.
 • Професор Альберт Ейнштейн — Джон Майлфорд.

СРСР[ред.ред. код]

 • Сталін Йосип Віссаріонович — Гін Лінарськи.
 • Агент НКВС Надя — Андреа К. Робінсон.
 • Маршал Граденко — Алан Террі.
 • Генерал Георгій Куков — Крейг Каван.
 • Кейн — Джозеф Кукан.

Доповнення[ред.ред. код]

Counterstrike & Aftermath (1997)[ред.ред. код]

У 1997 році для Red Alert вийшли два доповнення — Command & Conquer: Red Alert: Counterstrike і Command & Conquer: Red Alert: Aftermath. Були додані нові юніти, місії та саундтрек.

Counterstrike додав у гру багато мультиплеєрних карт, в той час як одиночних мисій катастрофічно не вистачало. В доповнення включена секретна «Мурашина кампанія», де гравець бореться проти гігантських червоних мурах, які постійно з'являються з-під землі, де їх народжує «цариця» мурах. Суть цієї кампанії — дійти до неї та знищити.

Aftermath додав багато нових бойових одиниць, доступних як в одиночному, так і в мультиплеєрному режимі. Доповнення також додало сотні нових великих карт. Однак баланс цього доповнення ослаб на користь СРСР. Ракетні підводні човни дозволяли знищувати ворожі будівлі та техніку набагато точніше, далі та потужніше крейсерів союзників, Вибухові вантажівки, десантовані з надводного транспорту в тил ворожої бази, дозволяли завдати серйозних збитків Альянсу, в той час, як Хроно-танки не відрізнялися високою міццю та броньованістю.

Retaliation (1998)[ред.ред. код]

Версія для PlayStation, являє собою набір місій з доповнень Counterstrike і Aftermath, та тих, які раніше вийшли на ПК.

Включає в себе ексклюзивні відеобрифінги перед місіями та сцени перемоги, яких не було в жодному доповненні на ПК. Сцени показували загальні (для обох сторін) цілі в місії. Генерал Карвілл пізніше ще зустрінеться в «Red Alert 2». Також збільшилась кількість мультиплеєрних карт.

OpenRA (в розробці)[ред.ред. код]

Розроблюваний з 2011 року групою ентузіастів проект Red Alert, Command & Conquer і Dune 2000 з відкритим кодом. Він пропонує вдосконалений ШІ, нові карти, перероблений інтерфейс, нові ландшафти. Розробники планують додати в гру тривимірні ландшафти, ізометрію, воксельну графіку та елементи з Red Alert 2 і Tiberian Sun. OpenRA доступний для Windows, OS X, і Linux[2].

Музика[ред.ред. код]

Вся музика до «Red Alert» була написана Френком Клепакі (англ. Frank Klepacki). Серед найвідоміших його пісень в серії — головна тема «Red Alert», яка отримала назву «Hell March». Вона стала основним елементом не тільки в саундтреці, але і в грі в цілому, тому спеціально для «Red Alert 2» була написана друга версія «Hell March».

Список треків на CD з саундтреком «Red Alert»:

 1. Hell March
 2. Radio
 3. Crush
 4. Roll Out
 5. Mud
 6. Twin Cannon
 7. Face the Enemy
 8. Run
 9. Terminate
 10. Big Foot
 11. Workmen
 12. Militant Force
 13. Dense
 14. Vector
 15. Smash (прихований трек)

Спочатку в кампанії доступно обмежене число композицій, але по мірі проходження гри поступово відкривається весь саундтрек. В багатокористувацькій грі чи в «сутичці» доступні всі треки з самого початку. Весь список треків:

Command & Conquer Red Alert:

 1. Intro
 2. Map
 3. Hell March
 4. After Life
 5. BigFoot
 6. Crush
 7. Dense
 8. Face To The Enemy 1
 9. Face To The Enemy 2
 10. Fogger
 11. Mud
 12. Radio 2
 13. Reload Fire (Full Version of End Credits)
 14. Rollout
 15. Run For Your Life
 16. Smash
 17. Snake
 18. Terminate
 19. The Second Hand
 20. Trenches
 21. Twin Cannon
 22. Vector
 23. Workmen
 24. Militant Force (Score)
 25. End Credits

Command & Conquer Red Alert Counterstrike:

 1. Araziod
 2. Backstab
 3. Chaos
 4. Journey
 5. Radio 2 (Remix)
 6. Shut It
 7. Underlying Thoughts
 8. Voice Rhythm 2

Command & Conquer Red Alert The Aftermath:

 1. Bog
 2. Floating
 3. Gloom
 4. Groundwire
 5. Running Through Pipes
 6. The Search
 7. Traction
 8. Wasteland

Зв'язок з тиберіумною серією[ред.ред. код]

Оскільки «Command & Conquer: Red Alert» проектувалася як приквел до «Tiberian Dawn», обидві гри мають спільні елементи. Упродовж радянської кампанії, Сталіна неодноразово відвідує Кейн як радник. Інший із радників Сталіна, Надя, пізніше убита Кейном, просить гравця «зберігати мир», поки Братство не перейшло до активних дій. В кампанії Альянсу ведучий новин повідомляє, що ООН створює загін спеціального призначення, для використання в майбутніх глобальних конфліктах. Тобто, мова йде про створення Глобальну Оборонної Ініціативи (англ. Global Defense Initiative — GDI). Але при цьому Red Alert 2 вже не містить жодних згадок про ГОІ чи Братство Нод.

Існує непідтверджена офіційно теорія, яка пояснює очевидні помилки в хронології Red Alert. Вона полягає в тому, щоб розглядати події кампаній Red Alert як дві паралельні гілки історії. В радянської кампанії СРСР стає домінуючою силою і тоді Кейн може взяти під контроль Союз та стати на чолі Братства Нод. Це відповідає подіям Tiberian Dawn, що відбувалися у 1995 році. Невипущена гра Command & Conquer: Renegade 2 мала стати сполучною ланкою між серіями Red Alert і Тиберіумною[3], описуючи зародження Братства саме на території СРСР. З іншого боку, в кампанії Альянсу, СРСР було переможено і сюжет плавно перетікає в Red Alert 2, події якого розгортаються в 1972. Тобто, кампанія за СРСР приводить до Tiberian Dawn, а Альянсу — до Red Alert 2, що існують в різних гілках історії.

Відмінності між версіями[ред.ред. код]

Версії, випущені на платформах PC та PSX, мають деякі відмінності:

Кольори гравців — в PSX-версії їх всього 4 (червоний, синій, жовтий, зелений), а в комп'ютерній версії 8. Відповідно, в комп'ютерну версію можуть грати до восьми гравців, а в PSX-версію можна грати вдвох через Link-Cable або вчотирьох в Skirmish. Хоча в доповненні Retalation для PSX існує помаранчевий колір, він з'являється тільки в одній місії та недоступний для гравців.

ШІ — в комп'ютерній версії є баґ: іноді всі ШІ-гравці укладають між собою союз і виступають проти гравця єдиним фронтом. В PSX-версії цей баґ прибрали.

Анімація — в комп'ютерній версії при розгортанні бази програється анімація. В PSX-версії будівля з'являється одразу.

Фальшивки — в PSX-версії у Альянсу відсутні фальшиві будівлі.

Доповнення — до комп'ютерної версії є 2 доповнення: Counterstrike і The Aftermath. В PSX-версії існує одне доповнення Retalation, яке складається з двох «комп'ютерних» доповнень, а також включає в себе ролики до кожної четвертої місії.

Інтерфейс — в PSX-версії існують різні категорії для побудови військ, будівель, спецозброєнь. Крім того, можна створювати до 4-х груп військ. В комп'ютерній версії все представлено в єдиному меню.

Чіт-коди — в PSX-версії існують чіт-коди на 1000$, зникнення туману війни, миттєву перемогу, атомну бомбу, Хроносферу, Залізну завісу, сонар, парабомби. В комп'ютерній версії чіт-кодів нема.

Звуки — в PSX-версії звуки та музика звучать м'якіше, ніж в комп'ютерній версії.

Хроно-аномалія — при збої Хроносфери на карті з'являється аномалія, яка стріляє розрядами. В PSX версії це кольорова хмара, а в комп'ютерній версії — вихор.

Гра в загальному доступі[ред.ред. код]

З нагоди 13-ирічного ювілею ігрової серії Red Alert, в 2009 році, Electronic Arts виклала першу частину для подальшого вільного завантаження. Також кожний, хто замовив гру Red Alert 3, отримував другу частину безкоштовно[4].

Цікаві факти[ред.ред. код]

 • Німецька версія Command & Conquer: Red Alert відрізняється від англомовного оригіналу заміною живих солдатів на кіборгів (залишають плями мастила замість крові).
 • Надважкий радянський танк «Мамонт» згодом (за сюжетом) був прийнятий на озброєння ГОІ, а не Нод. Аналогічно з іншими юнітами: вертоліт союзників «Аппач» використовується Нод (ГОІ використовують «Касатку»), солдат з гранатами використовується в ГОІ, а в Нод навпаки — з гранатометом, легкий танк та самохідна артилерія також у Нод.
 • Деякий час було дуже популярно викладати на Youtube записи радянських воєнних парадів під Hellmarch.1 Іноді все робилось строго навпаки — під реально існуючу радянську музику автори демонстрували канонічні стереотипи, які були взяті все з того ж Red Alert.2
 • Назва «БРЭТ ЖОПА», яка фігурується на корінцях книг в кабінеті Сталіна під час відеобрифінгів, отримала популярність в інтернет-середовищі СНД.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]