Command & Conquer: Tiberian Dawn

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Command & Conquer: Tiberian Dawn
Command-and-conquer.gif
Обкладинка оригінального видання для PC
Жанр стратегія в реальному часі
Розробник Westwood Studios
Looking Glass Studios ( N64)
Видавці Virgin Interactive Entertainment
SEGA ( Saturn)
Nintendo ( N64)
Платформи PC (DOS і Windows), Macintosh, PlayStation, Sega Saturn, Nintendo 64
Офіційний сайт

Command & Conquer (відома також якTiberian Dawn) — відеогра жанру стратегія в реальному часі, випущена компанією Westwood Studios (творцями Dune II) в 1995 році для DOS, Windows, PlayStation, Macintosh, Sega Saturn і Nintendo 64. Ця гра є основоположницею сучасних RTS і першою грою з популярної серії Command & Conquer.

Гра показує протистояння двох фракцій, GDI та терористів Братства Нод, котрі борються на початку 2000-х років з використанням футуристичних технологій. Tiberian Dawn є першою грою серії, в якій показано вигаданий мінерал Тиберій, який служить джерелом ресурсів для обох фракцій.

Ігровий процес[ред.ред. код]

Гравець повинен розбудовувати базу, збирати ресурси для розвитку технологій і замовлення військ та боротися з противником. Будівництво бази здійснюється за допомогою Збірного цеху, яким гравець володіє на початку. При цьому споруда спочатку замовляється в Збірному цеху, де будується, після чого майже миттєво виникає у вказаному гравцем місці. Джерелом ресурсів служить мінерал Тиберій, що виглядає як зелені кристали і автоматично збирається з місць виходу на поверхню спеціальними комбайнами. Комбайни, заповнившись, повертаються до переробника, але гравець може задати команду повернутися і до цього, якщо потребує ресурсів негайно. Зібраний Тиберій транспортується до переробних споруд, де переводиться у віртуальну валюту — кре́дити. Максимальний запас Тиберію обмежений (на 1000 кредитів за кожний переробник), збільшується зведенням нових переробників та сховищ (вміщують Тиберію на 1500 кредитів кожне). Добутий понад максимум Тиберій доставляється на базу, але втрачається.

Для роботи бази необхідна енергія, що отримується від зведених генераторів. Різні споруди вимагають різної кількості електроенергії, а при її нестачі вимикаються чи стають повільніше працювати. Пошкоджені генератори дають менше енергії, ніж цілі. Частково зруйновані будівлі гравець може ремонтувати, що потребує часу і ресурсів, непотрібні можна продати, отримавши частину кредитів, затрачених на будівництво назад.

Війська та їх вдосконалення замовляються у відповідних спорудах, також існують оборонні споруди активного і пасивного типу. Пасивними є мішки з піском, огорожі і стіни, активними — оборонні вишки, турелі. Команди будівництва і замовлення військ задаються з бокової панелі, що розміщена вздовж правого краю екрана. Також на ній показано рівень енергоспоживання. Вгорі розміщені показники кількості кредитів.

Всі бойові одиниці поділені на три типи: піхоту, наземну техніку та авіацію. Вони мають різну ефективність проти інших типів, різняться за своїми характеристиками, ціною і швидкістю замовлення. Війська протиборчих фракцій мають спеціалізації. Так у GDI вони потужні та міцні, але дорогі. Армія Нод покладається на швидкість і прихованість, її бойові одиниці слабші та дешевші. Виділену групу бійців або техніки можна об'єднати, але мати не більше, ніж 9 груп. Також військам задаються алгоритми поводження, як оборона або розсіяння по території.

Ігрові фракції[ред.ред. код]

Глобальна оборонна ініціатива (GDI)[ред.ред. код]

Міжнародна військова організація, заснована 12 жовтня в 1995 році на основі Оборонного Акту ООН (United Nations Global Defense Act (UNGDA)). Ця організація підтримується урядами держав-учасників G7, ООН та асоційованих членів, громадськими організаціями та окремими впливовоими особами. На час дії гри її главою є бригадний генерал Марк Джемісонон Шеппард. GDI має в своєму розпорядженні Іонні гармати, розміщені на геостаціонарній орбіті, що завдають ударів, порівнянних з ядерними бомбами, але які не викликають радіаційного забруднення.

Війська: Кулеметники, Гринадери, Ракетники, Коммандо, Інженер, Джип HUMM-VEE, БМП, Середній танк, Мобільна ракетна пускова установка (MRLS), Танк «Мамонт», Гелікоптер «Косатка», Транспортний гелікоптер CHINOOK, Мобільний збірний цех, Комбайн, Транспортник на повітряній подушці, Бомбардувальник A-10, Канонерський катер.

Братство Нод[ред.ред. код]

Міжнародна релігійно-терористична організація, яка активізувалася після падіння на Землю метеорита, що заніс Тиберій. Лідер братства на ім'я Кейн стверджує, що Братство існувало здавна і покликане за допомогою Тиберію привести людство на вищий рівень розвитку. Братство має підтримку в країнах «третього світу», що налаштовані проти Заходу. У володінні Братства знаходяться більшість родовищ Тиберію, відповідно воно має значний вплив на світовій економічній арені. Кейна члени Братства шанують як пророка та беззаперечно слухаються його наказів. На час подій гри організація розгортає дві основні кампанії: в Центральній та Східній Європі та Африці.

Війська: Кулеметники, Ракетники, Вогнеметники, Інженер, Коммандо, Штурмовий мотоцикл, Баґґі, Легкий танк, Мобільна артилерія, Вогнеметний танк, Стелс-танк, Ракетна пускова установка (SSM), Гелікоптер «Апач», Транспортний гелікоптер CHINOOK, Мобільний збірний цех, Комбайн, Транспортник на повітряній подушці, Вантажний літак, Мобільна ракетна пускова установка[1].

Сюжет[ред.ред. код]

Всесвіт гри[ред.ред. код]

За сюжетом гри, на час її виходу на Землю в районі річки Тибр (на території Італії) впав метеорит, який заніс субстанцію, що отримала назву «Тиберій». Дослідження виявили, що цей іншопланетний мінерал володіє дуже сильним енергопотенціалом і становить велику цінність для економіки світу. Він має здатність витягувати з товщі землі корисні елементи і накопичувати їх в собі, проростаючи на поверхню як зелені кристали. Однак незабаром виявилося, що Тиберій також викликає мутації і знищує біосферу планети.

У 1995 році через боротьбу за контроль над збором Тиберію починається війна між двома протиборчими сторонами: силами ООН, підтримуваними альянсом розвинених країн — Глобальною Оборонною Ініціативою (англ. Global Defense Initiative - GDI), і релігійною сектою та терористичною організацією, що називає себе Братство Нод (англ. the Brotherhood of NOD) під проводом загадкового лідера Кейна, який переконує своїх послідовників, що Тиберій повинен стати основою нового вигляду Землі.

У грі є дві кампанії за обидві сторони тиберієвого конфлікту. Канонічною вважається кампанія за GDI. Театр військових дій, в якому проводиться гра за GDI, включає в себе країни Східної Європи, такі як Білорусь, Україна, Естонія, Латвія, Німеччина, Австрія, Боснія і Герцеговина. У ряді випадків пропонується вибрати одну з декількох можливих місій. Дія кампанії за Братство відбувається в Африці, поступово просуваючись на південь і закінчуючись в ПАР.

Кампанія GDI[ред.ред. код]

Гравець отримує завдання від генерала Джеймса Соломона укріпитися на північно-східному узбережжі Естонії разом з полковником Картером і бригадним генералом Марком Джемісононом Шеппардом. Їм вдається вибити війська терористів Нод з Естонії та розпочати операцію в Латвії, де Братсвто Нод розмістило свої протиповітряні ракети. Після цього гравець може відправитися в Польщу щоб зайняти Білосток або перехопити викрадені Нод паливні стрижні на кордоні Білорусі з Польщею, необхідні для створення ядерної зброї. Далі на вибір можливо спрямувати сили на відбудову бази GDI в Німеччині або в Україні.

Гравець переміщує війська до Чехії, щоб потай проникнути на базу терористів і знищити її. Це дає можливість атакувати Братство Нод в Австрії або організувати захист цивільних і доктора Мебіуса в Словаччині. Гравець спрямовує сили до Словаччини, щоб захистити конвой і знищити бункери терористів. Командувачі отримують гелікоптери «Косатка», яких випробовують на полі бою.

В Греції сили GDI евакуюють з оточення агента Дельфі, а потім в Албанії і Болгарії учених, зокрема Мебіуса. Ці опреації дозволяють в Югославії знищити біохімічну лабораторію терористів, після чого побудувати комунікаційний центр, щоб отримати в своє розпорядження орбітальну Іонну гармату. GDI наздоганяють відступаючи сили ворога і з орбіти розстрілюють Храм Нод в Сараєво, в якому перебував Кейн, поки він не запустив ядерну ракету.

GDI вважають Кейна загиблим, а Браство обезголовленим. Вцілілі терористи тікають і ховаються, проте, як з'ясується в продовженні, Кейн вижив і ще очолить залишки Братства.

Кампанія Братства Нод[ред.ред. код]

В Лівії Братство Нод вбиває місцевого лідера Нікумбу за підтримки командира Сета, щоб придушити виступи проти Братства в регіоні. Терористи вторгаються до Єгипту, щоб захопити ресурси для подальших бойових дій. Кейн відсилає війська до Судану, де звільняє з в'язниці кількох політичних лідерів, чим завойовує їхню підтримку. Чад, який є стратегічно важливою країною, займає нейтралітет, що перешкоджає планам Кейна. Гравець очолює різанину цивільних жителів або підтримку громадянську війну проти прибічників GDI. Сили противника атакують базу Братства в Мавританії, але її вдається захистити і піти в контрнаступ.

На узбережжі Гвінейської затоки Братство Нод розгортає кампанію із захоплення ядерного детонатора, отримавши який тікає від переслідування силами GDI. В Камеруні й Габоні вчені Братства виявляють великі поля Тиберію, над якими захоплюють контроль, винищуючи місцевих жителів і війська GDI. Замість цього можливо здійснити операцію з викрадення зразків «Косаток». Після цього в Заїрі терористи захоплюють покинуту базу GDI, завдяки чому зупиняють просування військ ворога в регіоні.

Зібравши сили, Братство повертається до Єгипту, будуючи на березі Нілу військову базу. Війська відправляються в Анголу, щоб знайти і вбити вченого Вонґ Ху Чана, який очолює розробників Іонної гармати GDI. Гравець може замість цього взятися за інше завдання — руйнування заводу з виробництва танків «Мамонт» в Танзанії. Згодом GDI отримують контроль над дослідним центром, який вдається відбити і отримати прототипи стелс-танків.

В Ботсвані розташований комунікаційний центр для управління Іонною гарматою. Братство Нод добуває коди до неї й цим остаточно перемагає GDI в Африці. Братство зводить в ПАР Храм Нод, який штурмують залишки ворожих сил, але напад відбивається.

Кейн атакує з орбіти Вашингтон, Париж, Берлін або Лондон, чим демонструє перемогу Братства.

Відео[ред.ред. код]

Перед кожною місією демонструється відеобрифінг за участю живих акторів. У двох кампаніях гри міститься в загальній сукупності понад 60 хвилин відео.

Основні персонажі:

  • Генерал Марк Шеппард — керівник сил Глобальної Оборонної Ініціативи. У кампанії GDI зазвичай пояснює гравцеві цілі майбутньої місії. Роль виконана актором Еріком Мартіном.
  • Доктор Ігнаціо Мебіус — вчений, головний спеціаліст з властивостей Тиберію і його впливу на навколишнє середовище. Актор — Річард Сміт.
  • Полковник Картер — польовий командир GDI. Зазвичай з'являється з доповіддю про ситуацію з місця бойових дій. Актор — Білл Коллінс.
  • Полковник Мореллі — пілот винищувача, командир повітряних сил GDI. Гравець отримує брифінг від неї в четвертій місії GDI. Роль виконала Венді Баггер.
  • Кейн — головний антагоніст гри, лідер Братства Нод. Роль виконав Джозеф Кукан, який також виступив і режисером усіх відеороликів.
  • Сет — права рука Кейна. Сет заздрить гравцеві через увагу Кейна, тому навмисно доручає складні завдання. На початку 8-ї місії Кейн застрелив Сета, поки той доповідав гравцеві що треба робити, за підозру в зраді. Роль виконав Ерік Гуч, який також працював над 3D-графікою в Command & Conquer.
  • Грег Бардетт — репортер підроблених новин WWN. Працює на Кейна, поширюючи дезинформацію про діяльність GDI. Актор — Ерік Рендал.

Музика[ред.ред. код]

Повний список треків, написаних Френком Клепаковим (англ. Frank Klepacki):

[1995] The Music of Command & Conquer: Tiberian Dawn

# Назва Тривалість
1. «Act on Instinct»   2:54
2. «No Mercy»   3:21
3. «Industrial»   2:52
4. «Iron Fist»   3:29
5. «We Will Stop Them (Deception)»   3:07
6. «Radio»   2:59
7. «On the Prowl»   2:59
8. «Recon»   4:18
9. «Drone»   4:31
10. «In the Line of Fire»   2:02
11. «Prepare for Battle»   3:27
12. «Depth Charge»   4:12
13. «Rain in the Night»   2:34
14. «Creeping Upon»   3:39
15. «Target (Mechanical Man)»   2:49
16. «Just Do it Up (Just Do it)»   2:20
17. «C&C Thang»   3:10
18. «To Be Feared»   2:41
19. «Drill»   4:28
20. «Full Stop (Warfare)»   3:02
21. «In Trouble»   3:37
22. «Air Strike»   3:17

Додатки[ред.ред. код]

The Covert Operations («Секретні операції») — додаток до гри, випущений у 1996 році. Доповнення містить у собі 15 нових одиночних місій за GDI і Нод (7 для GDI та 8 для Нод), які не складають єдиної кампанії і в які можна грати в будь-якому порядку. Також в додаток входять 10 мультиплеєрних карт і новий звуковий супровід (13 треків). На відміну від оригіналу, на диску відсутні будь-які відеовставки і сюжетні лінії.

Додаток містить секретний гумористичний набір сценаріїв, де гравецві слід боротися проти наступу динозаврів.

Sole Survivor

Ювілей[ред.ред. код]

На честь 12-річчя гри Electronic Arts виклала для вільного завантаження образи золотого видання гри (для Windows 95), після чого був випущений ряд виправлень, що поліпшують сумісність з сучасними комп'ютерами. Кожен охочий може завантажити образи двох компакт-дисків з офіційного сайту.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. CC-Manual. Westwood Studios. с. 1–88. 

Посилання[ред.ред. код]