JSON

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
JSON
JSON logo.gif
Розширення файлу: .json
MIME-тип: application/json
Uniform Type Identifier: public.json
Тип формату: Data interchange
Розширений з: JavaScript
Стандарт(и): RFC 7159, ECMA-404
Сайт: json.org

JSON (англ. JavaScript Object Notation, укр. об'єктний запис JavaScript, вимовляється джейсон) — це текстовий формат обміну даними між комп'ютерами. JSON базується на тексті, може бути прочитаним людиною. Формат дозволяє описувати об'єкти та інші структури даних. Цей формат головним чином використовується для передачі структурованої інформації через мережу (завдяки процесу, що називають серіалізацією).

Розробив і популяризував формат Дуглас Крокфорд.

JSON знайшов своє головне призначення у написанні веб-програм, а саме при використанні технології AJAX. JSON, що використовується в AJAX, виступає як заміна XML (використовується в AJAX) під час асинхронної передачі структурованої інформації між клієнтом та сервером. При цьому перевагою JSON перед XML є те, що він дозволяє складні структури в атрибутах, займає менше місця і прямо інтерпретується за допомогою JavaScript в об'єкти.

Історія[ред.ред. код]

JSON виріс з необхідності з урахуванням стану, в реальному масштабі часу сервер-браузера зв'язку без використання плагінів для браузерів, таких як флеш-пам'яті або Java-аплети, які були домінуючими методи на початку 2000-х років.

Дуглас Крокфорд був [3] першим вказати і популяризувати формат JSON. Акронім був придуманий в Державному Software, компанія, співзасновником Crockford, Chip Morningstar і Роберта Ф. Napiltonia в квітні 2001 року і фінансується Tesla Ventures. Співзасновниками домовилися створити систему, яка використовувала можливості стандартного браузера і за умови, рівень абстракції для веб-розробникам створювати зі збереженням стану веб-додатків, які мали постійну двосторонню зв'язок з веб-сервером, провівши два з'єднання HTTP відкритим і утилізації їх до стандартного часу браузера -outs, якщо не були обмінені ніяких додаткових даних. Ідея Framework стану програми була розроблена Морнінгстар в Державному Software. [4] [5] JSON був використаний в проекті в Communities.com для Cartoon Network, який використовував плагін з фірмовим форматом обміну повідомленнями, щоб маніпулювати DHTML елементами (ця система також належить 3DO). Після виявлення ранніх можливостей Ajax, digiGroups, Noosh, і інші використовували кадри для передачі інформації в поле зору браузерів користувача 'без поновлення візуальний контекст веб-додатки, розуміючи, в режимі реального часу багаті веб-додатки, використовуючи тільки стандартні HTTP, HTML і можливості JavaScript з Netscape 4.0.5+ і IE 5 +. Крокфорд то виявили, що JavaScript може бути використаний як об'єкт на основі формату передачі повідомлень для такої системи. Система була продана Sun Microsystems, Amazon.com і СЕД. Веб-сайт JSON.org був запущений в 2002 р У грудні 2005 року Yahoo! почав пропонувати деякі зі своїх веб-сервісів в форматі JSON. [6] Google почав пропонувати JSON-канали для свого веб-протоколу GData в грудні 2006 року [7]

JSON спочатку був задуманий як підмножина мови сценаріїв JavaScript (зокрема, стандарт ECMA-262 3-е видання-грудень 1999 [8]) і зазвичай використовується з Javascript, але це формат даних, незалежний від мови. Код для синтаксичного аналізу і генерації даних в форматі JSON легко доступні на багатьох мовах програмування. Веб-сайт JSON перераховує бібліотеки в форматі JSON за допомогою мови.

Хоча JSON був спочатку рекламований і вважається суворе підмножина JavaScript і ECMAScript, [9] ненавмисно допускає деякі неекрановані символи в рядках, які є незаконними в JavaScript і ECMAScript рядків. Див проблем переносимості даних, представлених нижче.

Сам JSON став міжнародним стандартом ECMA в 2013 році як стандарт ECMA-404. [10] У тому ж році RFC 7158 використовується ECMA-404 як посилання. У 2014 році RFC 7159 став основним орієнтиром для Інтернет використовує JSON (Вих. Додаток MIME / JSON) і RFC 4627 застарілими і RFC 7158 (але зі збереженням ECMA-262 і ECMA-404 як основних посилань).

Використання[ред.ред. код]

За рахунок своєї лаконічності в порівнянні з XML, формат JSON може бути більш придатним для серіалізації складних структур.

Якщо говорити про веб-застосунки, в такому ключі він доречний в задачах обміну даними як між браузером і сервером (AJAX), так і між самими серверами (програмні HTTP-інтерфейси). Формат JSON так само добре підходить для зберігання складних динамічних структур в реляційних базах даних або файловому кеші.

Приклад використання JSON[ред.ред. код]

 var ajaxData = '{"name": "wiki", "fname": "pedia", "rates": [1, 4, 5, 6]}';
 var ajaxObj = JSON.parse( ajaxData );
 alert (ajaxObj.name + ajaxObj.rates[2]); /* Виведе "wiki5"*/

Синтаксис[ред.ред. код]

JSON будується на двох структурах:

 • Набір пар ім'я/значення. У різних мовах це реалізовано як об'єкт, запис, структура, словник, хеш-таблиця, список з ключем або асоціативним масивом.
 • Впорядкований список значень. У багатьох мовах це реалізовано як масив, вектор, список, або послідовність.

Це універсальні структури даних. Теоретично всі сучасні мови програмування підтримують їх у тій чи іншій формі. Оскільки JSON використовується для обміну даними між різними мовами програмування, то є сенс будувати його на цих структурах.

У JSON використовуються такі їхні форми:

 • Об'єкт — це невпорядкована множина пар ім'я/значення. Об'єкт починається з символу { і закінчується символом }. Кожне значення слідує за : і пари ім'я/значення відділяються комами.
 • Масив — це впорядкована множина значень. Масив починається символом [ і закінчується символом ]. Значення відділяються комами.
 • Значення може бути рядком в подвійних лапках, або числом, або логічними true чи false, або null, або об'єктом, або масивом. Ці структури можуть бути вкладені одна в одну.
 • Рядок — це впорядкована множина з нуля або більше символів юнікода, обмежена подвійними лапками, з використанням escape-послідовностей, що починаються із зворотної косої риски (backslash). Символи представляються простим рядком.

Тип Рядок (String) дуже схожий на String в мовах C і Java. Число теж дуже схоже на C- або Java-число, за винятком того, що вісімкові та шістнадцяткові формати не використовуються. Пропуски можуть бути вставлені між будь-якими двома лексемами.

Наступний приклад показує JSON представлення об'єкта, що описує людину. У об'єкті є рядкові поля імені і прізвища, об'єкт, що описує адресу, і масив, що містить список телефонів.

{
  "firstName": "Іван",
  "lastName": "Коваленко",
  "address": {
    "streetAddress": "вул. Грушевського 14, кв.101",
    "city": "Київ",
    "postalCode": 21000
  },
  "phoneNumbers": [
    "044 123-1234",
    "050 123-4567"
  ]
}

Використання JSON в AJAX[ред.ред. код]

Наступний фрагмент коду JavaScript показує, як клієнт може використати XMLHttpRequest для запиту об'єктів в форматі JSON з серверу. (Серверна частина коду пропущена, вона просто повертає на запит URL рядок у JSON форматі).

var the_object;
var http_request = new XMLHttpRequest();
http_request.open( "GET", url, true );
http_request.send(null);
http_request.onreadystatechange = function () {
  if ( http_request.readyState == 4 ) {
    if ( http_request.status == 200 ) {
      the_object = JSON.parse(http_request.responseText);
    } else {
      alert( "There was a problem with the URL." );
    }
    http_request = null;
  }
};

Треба відзначити, що тут використання XMLHttpRequest не є кросс-браузерним (за деталями звертайтеся на сторінку XMLHttpRequest), і код зазнаватиме незначних модифікацій в різних версіях оглядачів Internet Explorer, Opera, Safari або Mozilla. Використання запиту XMLHttpRequest обмежено правилом одного джерела (same origin policy): URL, що відповідає на запит, має посилатися на той же сайт, що обслуговує сторінку, що ініціювала запит.

Оглядачі можуть також використовувати тег <iframe> для асинхронного запиту JSON-даних в кросс-браузерному варіанті, або використати просте перенаправлення <form action="url_to_cgi_script" target="name_of_hidden_iframe">. Такий підхід був поширений до приходу популярного нині запиту XMLHttpRequest.

Динамічний тег <script> також можна використати для підвантаження JSON-даних. Ця техніка можлива, щоб обійти надто суворе правило одного джерела, але вона не є безпечною. Запит JSONRequest пропонується, як безпечніша альтернатива.

Питання безпеки[ред.ред. код]

Хоча JSON призначений для передачі даних в серіалізованому вигляді, його синтаксис відповідає синтаксису JavaScript і це створює низку проблем безпеки. Часто для обробки даних, отриманих від зовнішнього джерела у форматі JSON, до них застосовується функція eval() без якої-небудь попередньої перевірки.

JavaScript eval()[ред.ред. код]

Оскільки JSON представляється синтаксично правильним фрагментом коду JavaScript, природним способом розбору JSON-даних в JavaScript-програмі є використання вбудованої в JavaScript функції eval(), яка призначена для обчислення JavaScript-виразів. При цьому підході відпадає необхідність у використанні додаткових парсерів.

Техніка використання eval() робить систему вразливою, якщо джерело JSON-даних, що використовуються, не відноситься до надійних. Такими даними може виступати шкідливий JavaScript-код для атак за допомогою ін'єкції коду. За допомогою цієї вразливості можливо здійснювати крадіжку даних, підробку автентифікації. Проте, вразливість можна усунути за рахунок використання додаткових засобів перевірки даних на коректність. Наприклад, до виконання eval() отримані від зовнішнього джерела дані можуть перевірятися за допомогою регулярних виразів. У RFC, що визначає JSON[1] пропонується використовувати такий код для перевірки його відповідності формату JSON

var my_JSON_object = !(/[^,:{}\[\]0-9.\-+Eaeflnr-u \n\r\t]/.test(
text.replace(/"(\\.|[^"\\])*"/g, ''))) &&
eval('(' + testedData + ')');

Як безпечніша альтернатива eval() була запропонована нова функція parseJSON(), здатна обробляти тільки JSON-дані. Вона була представлена в четвертій версії стандарту ECMAScript і описана в статті JSON: Знежирена альтернатива XML. Архів оригіналу за 2012-02-12. . В наш час[Коли?] вона доступна як бібліотека JavaScript http://www.JSON.org/json2.js і буде включена в п'яту редакцію ECMAScript.

Вбудований JSON[ред.ред. код]

Останні версії веб-браузерів мають вбудовану підтримку JSON і здатні його обробляти без виклику функції eval(), що приводить до описаної проблеми. Обробка JSON у такому разі зазвичай здійснюється швидше. Так в червні 2009 року такі браузери мали вбудовану підтримку JSON:

Принаймні, дві популярні бібліотеки JavaScript використовують вбудований JSON у разі його доступності:

Підробка крос-доменного запиту[ред.ред. код]

Непродумане використання JSON робить сайти вразливими до підробки міжсайтових запитів (CSRF або XSRF)[7]. Оскільки тег <script> допускає використання джерела, що не належить до того ж домену, що і використовуваний ресурс, це дозволяє виконувати код даних, представлених у форматі JSON, в контексті довільної сторінки, що робить можливою компрометацію паролів або іншої конфіденційної інформації користувачів, що пройшли авторизацію на іншому сайті.

Це є проблемою тільки у разі вмісту в JSON-даних конфіденційної інформації, яка може бути компрометована третьою стороною і якщо сервер розраховує на політику одного джерела, блокуючи доступ до даних при виявленні зовнішнього запиту. Це не є проблемою, якщо сервер визначає допустимість запиту, надаючи дані тільки у разі його коректності. HTTP cookie не можна використовувати для визначення цього. Виключне використання HTTP cookie використовується підробкою міжсайтових запитів.

MIME-тип[ред.ред. код]

Офіційний MIME тип для JSON тексту "додаток / JSON". [20] Незважаючи на те, що більшість сучасних реалізацій взяли офіційний тип MIME, багато програм продовжують надавати підтримку застарілих інших типів MIME. Багато постачальників послуг, браузери, сервери, веб-додатки, бібліотеки, фреймворки, і API для використання, очікувати, або визнати (неофіційний) MIME тип "текст / JSON" або тип вмісту "текст / JavaScript". Відомі приклади включають API пошуку Google, [21] Yahoo !, [21] [22] Flickr, [21] Facebook API, [23] Підйомник рамки, [24] Dojo Toolkit 0.4, [25] і т.д.

Розширення[ред.ред. код]

JSONP[ред.ред. код]

JSONP або «JSON з підкладкою» є розширенням JSON, коли ім'я функції зворотного виклику вказується як вхідний аргумент. Спочатку ідея була запропонована в блозі MacPython в 2005 році[8], і в наш час[Коли?] використовується багатьма Web 2.0 застосунками, такими, як Dojo Toolkit Applications, Google Toolkit Applications[9] і zanox Web Services. Подальші розширення цього протоколу були запропоновані з урахуванням введення додаткових аргументів, як, наприклад, у разі JSONPP[10] за підтримки S3DB вебсервісів.

Оскільки JSONP використовує скрипт-теги, виклики по суті відкриті світу. З цієї причини, JSONP може бути недоречними для зберігання конфіденційних даних[11].

Включення скриптових тегів від віддалених сайтів дозволяє їм передати будь-який контент на сайті. Якщо віддалений сайт має вразливості, які дозволяють виконати ін'єкції JavaScript, то початковий сайт також може бути зачеплений ними.

BSON[ред.ред. код]

Докладніше: BSON

BSON — це бінарна форма представлення простих структур даних і асоціативних масивів (які називають об'єктами або документами). Ім'я «BSON» засноване на визначенні JSON і неофіційно означає «Binary JSON» (бінарний JSON).

Об'єкт посилання[ред.ред. код]

Стандарт JSON не підтримує посилання об'єкта, але Dojo Toolkit ілюструє, як конвенції можуть бути прийняті для подання підтримки таких посилань за допомогою стандартів JSON. Зокрема, dojox.json.ref модуль забезпечує підтримку декількох форм, включаючи кругові посилання, множинні посилання, посилання всередині повідомлень, і ледачі посилання.[12]

Порівняння з YAML[ред.ред. код]

Як функціонально, так і синтаксично JSON є підмножиною мови YAML. Зокрема, специфікація YAML 1.2 указує, що «будь-який файл у форматі JSON є коректним файлом у форматі YAML»[13]. Найпоширеніший парсер YAML здатний обробляти і JSON.[14] Специфікація YAML до версії 1.2 не повністю покривала JSON, в першу чергу через відсутність рідної підтримки UTF-32 в YAML, а також вимоги пропуску після роздільника-коми. Крім того, специфікація JSON включала коментарі в стилі /* */.

Найважливішою відмінністю YAML є набір розширень синтаксису, яким немає аналогів в JSON:

Реляційний
YAML підтримує реляційні дані: у YAML-документі можна посилатися на якір, що зустрівся раніше у файлі/потоці. Таким чином можна виразити рекурсивні структури.
Розширюваний
YAML підтримує розширювані типи даних крім примітивів (тобто рядків, чисел, логічних змінних).
Блоки:
у YAML доступний блоковий синтаксис з відступами; він дозволяє описати структуровані дані без використання зайвих символів (всіляких дужок, лапок тощо).

JSON Schema[ред.ред. код]

JSON Schema — одна з мов опису структури JSON документа. Використовує синтаксис JSON. Базується на концепціях XML Schema, RelaxNG, Kwalify. JSON Schema — самоописова мова: при її використанні для обробки даних і опису їхньої допустимості можуть використовуватися одні і ті ж інструменти серіалізації/десеріалізації.[15]

Виноски[ред.ред. код]

 1. RFC 4627
 2. Using native JSON.  (англ.)
 3. Web specifications supported in Opera Presto 2.5. 2010-03-10. Архів оригіналу за 2012-02-12. Процитовано 2010-03-29. (англ.)
 4. Implement ES 3.1 JSON object.  (англ.)
 5. Ticket #4429. Архів оригіналу за 2012-02-12.  (англ.)
 6. Ticket #8111. Архів оригіналу за 2012-02-12.  (англ.)
 7. Advanced Web Attack Techniques using GMail — Джеремі Гроссмен, WhiteHat Security (англ.)
 8. from __future__ import * » Remote JSON — JSONP. Bob.pythonmac.org. Архів оригіналу за 2012-02-12. Процитовано 2008-09-08. 
 9. GWT Tutorial: How to Read Web Services Client-Side with JSONP
 10. Almeida Jonas. JSON, JSONP, JSONPP?. — S3DB, June 11, 2008. Процитовано 2009-04-26.
 11. RIAspot. JSON P for Cross Site XHR. 
 12. JSON referencing in Dojo. Архів оригіналу за 2012-02-12. 
 13. YAML Ver.1.2 Working Draft
 14. YAML is JSON, RedHanded, 08 апреля 2005.
 15. Json.Com. JSON Schema Proposal. 

Посилання[ред.ред. код]

Підручники[ред.ред. код]