MI5

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
MI5
Засновано: 1909 рік
Юрисдикція: Уряд Великої Британії
Штаб квартира: Темз Хаус, Лондон, Велика Британія
Офіційний сайт:
www.mi5.gov.uk

MI5 або Військова розвідка, Секція №5[1]державне відомство британської контррозвідки, що здійснює свою діяльність відповідно до повноважень, наданих «Законом про службу безпеки 1989 року». Не входить в структуру МВС. З 1995 року розташовано в Темз Хаус в Лондоні.

Генеральний директор Служби з квітня 2013 року — Ендрю Паркер.

Сфера повноважень[ред. | ред. код]

У обов'язки МІ5 входить захист національної безпеки Об'єднаного Королівства від внутрішніх загроз. Такі загрози включають: тероризм, шпигунство та поширення зброї масового знищення. Крім того, МІ5 надає консультації у сфері безпеки цілому ряду інших організацій та допомагає їм понизити вразливість для можливих загроз.

Історія[ред. | ред. код]

У жовтні 1909 року, слідуючи рекомендації Комітету імперської безпеки, в якій вказувалося на небезпеку німецького шпигунства для британських портів ВМФ, капітан Вернон Келл Південностаффордширського полку та капітан Менсфілд Каммінг з Королівського флоту разом створили бюро Секретної служби.

Отримавши додатковий запит від Адміралтейства інформації про нові німецькі кораблі, Келл та Каммінг вирішили розділити їх роботу. В результаті Келл став відповідати за контррозвідку (майбутню MI5), а Каммінг — за шпигунство (MI6).

Темз Хаус, Лондон. Штаб-квартира Секретної служби

З 1909 році до початку Першої світової війни бюро Секретної служби виявило більш ніж 30 шпигунів, що входили в мережу німецької розвідслужби. У цей час бюро складалося всього з 10 чоловік, включаючи Келла. На початку війни бюро перепідпорядкували військовому кабінету. У січні 1916 року бюро стало частиною нового Управління військової розвідки та отримало назву MI5.

Під час війни функції MI5 були розширені, і тепер вони включали координацію політики уряду відносно союзників, питання безпеки та інше. MI5 також почало займатися контррозвідкою по всій Європі. До кінця війни штат MI5 складався вже приблизно з 850 співробітників.

15 жовтня 1931 року формальна відповідальність за попередження загроз національній безпеці Великої Британії щодо боротьби з ірландськими терористами та анархістами також була покладена на MI5. Ця дата вважається днем створення «Секретної служби». Ця назва замінила «MI5».

Головний вхід в Темз Хаус

Після приходу Гітлера до влади, нова служба повинна була боротися з новою загрозою — нацизму. На початку 1939 року Служба налічувала лише 30 офіцерів, її відділ спостереження складався всього з шести чоловік. Незабаром, після початку Другої світової війни, Секретна служба переїхала в будівлю тюрми «Вормурд Ськрабс», проте в кінці 1940 року велика частина апарату Служби була евакуйована в Бленхейм Пелас. У вересні 1940 року велика частина архівів Служби згоріла в результаті німецьких бомбардувань. На початку 1941 року Девід Петрі був призначений першим генеральним директором Секретної служби. Новий начальник почав з корінної перебудови всієї організації Служби.

Після початку Холодної війни увага Служби перемкнулася на боротьбу з радянською загрозою. Служба концентрувалася на діяльності комуністичної партії Великої Британії, яка на початку 1940-х мала 55 тисяч членів.

У 1952 році прем'єр-міністр Вінстон Черчилль передав персональний контроль над Секретною Службою Секретареві по внутрішніх справах, який випустив директиву, що визначила структуру та завдання Служби аж до 1989 року. На початку 1950-тих штат Служби знову зріс — до 850 чоловік, включаючи 40 офіцерів зв'язку по всьому світу.

В кінці 1970-х ресурси Служби були частково перенаправлені на боротьбу з міжнародним та ірландським терроризмом. Перші антитерористичні підрозділи з'явилися у службі в кінці 1960-тих.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Security Service or MI5: What's in a name? Архівовано 5 листопада 2008 у Wayback Machine. on the MI5 website

Література[ред. | ред. код]

  • Andrew, Christopher (2009). The Defence of the Realm: The Authorised History of MI5. Allen Lane. ISBN 1-84614-284-9

Посилання[ред. | ред. код]