Ісламський тероризм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Наслідки вибуху біля посольства США в Найробі

Ісламський тероризм — є однією з форм тероризму, свідоме застосування мусульманами насилля для отримання різних політичних цілей в ім'я релігії. Тактика насильницьких розправ з опонентами, що знаходить собі ідеологічне обґрунтування та виправдання в трактуваннях мусульманського віровчення як спрямована на захист ісламського світу від впливу чи агресії немусульманських країн та ідеологій, особливо західного світу.

Останнім часом — найпоширеніша за кількістю проявів форма тероризму[1].

Зазвичай використовується радикальними, екстремістськими ісламськими організаціями, членів таких організацій називають ісламістами або бойовиками-ісламістами. Нерідко поєднується з етнонаціоналістичним тероризмом.

Тактика ісламських терористичних організацій включає в себе застосування атак терористів-смертників, політичні вбивства, підриви важливих об'єктів, викрадення літаків та ін. транспортних засобів, викрадення людей, захоплення заручників, залякування цивільного населення, вербування нових членів через Інтернет тощо.

Для виправдання цієї тактики зазвичай використовуються розпливчасті посилання на приписаний правовірним обов'язок вести джихад, хоча багато мусульманські богослови та релігієзнавці ставлять під сумнів трактування цього обов'язку як необхідність фізичних розправ[2].

Історія[ред. | ред. код]

Коріння ісламського тероризму простежується з ХІ століття, від таємного войовничого ордену Асасинів, який широко застосовував шантаж, вбивства, насильство проти політичних та релігійних опонентів.[3]

Сучасний ісламський тероризм має свої витоки в ХІХ столітті. Поява та поширення з XVIII ст. ваххабітського руху надихали інші течії ісламського фундаменталізму у ХІХ та ХХ століттях. Хвилі політично мотивованих терористичних рухів в Європі у XVIII ст. (Народна Воля, Ірландське Республіканське Братство, Вірменська Революційна Федерація) та на початку ХІХ ст. (ІРА, Ізраїльська Національна військова організація) служили прикладами для наслідування для ісламістів протягом XX століття і після.[4] Під час холодної війни Сполучені Штати та Велика Британія підтримали зростання фундаменталістських груп на Близькому Сході і в Південній Азії як муру від Радянської експансії, а також для послаблення антизахідних націоналістичних рухів в деяких країнах. Ескалація тероризму наприкінці XX століття простежується після трьох поворотних подій: Ісламська революція в Ірані, глобальне релігійне відродження після закінчення холодної війни, і виведення радянських військ з Афганістану. Американський історик Волтер Лакер акцентує на радянському вторгненні до Афганістану як «глобальному тригері» ісламського тероризму.[5]

Також серед причин виникнення ісламського тероризму називають прагнення врятувати традиційний мусульманський суспільний устрій від швидкого розпаду при близькому соціокультурному контакті з цінностями західної цивілізації[6].

Особливо гостро реагував мусульманський світ на нову хвилю культуртрегерства в міру поглиблення науково-технічної революції, не без підстав побоюючись, що впровадження на національному ґрунті європейського способу життя неминуче призведе до розпаду традиційного суспільства, руйнування його морально-етичної основи, до втрати національної самобутності.

Вірабов А.. Активізація руху ісламізму // Оглядач — Observer. — 1992. — № 23 (27)

Особливості[ред. | ред. код]

Ісламістський тероризм є одним з варіантів релігійного тероризму[7]. Його характерною рисою є виправдання вбивства мирних жителів, включаючи жінок та дітей, оскільки вони розглядаються як складова частина ворожої системи — фінансують армію податками та «своїм мовчанням та схваленням»[8], є потенційними солдатами[9].

Професор Дамаського університету Садік Аль-Азм вважає, що ісламізм вводиться в практику через «відродження поняття ісламського джихаду (священної війни) в його найсильніших формах», а тероризм є невід'ємною рисою ісламізму — як спосіб завдати ворогові максимальної шкоди без урахування будь-яких довготривалих наслідків навіть для самого ісламу[10].

Французький політолог Тьєррі Вольтон зазначає, що ісламський тероризм не являє собою єдиної структури із загальним керуванням. Окремі групи існують автономно і часто не пов'язані між собою. Він вважає, що зменшенню терористичної загрози може сприяти демократизація арабо-мусульманського регіону[11].

Сучасний ісламський тероризм[ред. | ред. код]

Червоним виділені країни, що піддавалися атакам ісламських терористів починаючи з 11 вересня 2001 р. включно

Центральне розвідувальне управління США вважає, що абсолютна більшість терористичних організацій у світі мають відношення до ісламізму. Так, за даними ЦРУ 2004 року з 80 міжнародних терористичних організацій 72 представляли войовничий іслам. У 2004 році вони скоїли 651 теракт, в яких загинуло 1907 осіб.[1].

Використання жінок як терористок-самогубців[ред. | ред. код]

Організатори сучасного ісламістського тероризму почали активно використовувати жінок як терористок-смертниць, оскільки ті легше піддаються маніпулюванню в силу своєї більшої порівняно з чоловіками вразливістю.[12][13][14][15]. До того ж жінки викликають менше підозри, ніж чоловіки, і тому їм легше проникати в заплановані для здійснення терактів місця[16][17].

Звичайною практикою є примус жінок-мусульманок, звинувачених у позашлюбних зв'язках, до вчинення терактів-самогубств як єдиного способу уникнути жорстокого покарання (зазвичай — вбивства від рук свого батька, брата чи чоловіка) і не допустити публічної ганьби для всієї її родини[18][19]. У подібних випадках в мусульманських громадах вважається, що жінка віддала перевагу «почесній» смерті, ніж «ганебній». З цією метою також використовується і навмисне зґвалтування намічених кандидаток з метою виключити для них можливість відмови від завдання під загрозою оприлюднення факту «збезчещення»[20].

Деякі з жінок, що живуть в мусульманських сім'ях, погоджуються на теракт-самогубство, щоб звільнитися від нестерпних умов життя в родині, оскільки можливість розлучення для них практично виключена[21]. Нерідким стало також явище, коли дівчина, продавана батьком літньому та осоружному їй чоловікові, воліє здійснити будь-який теракт, аби потрапити до в'язниці. У цьому випадку вона на тривалий термін стає недосяжною для нареченого та зазвичай перестає викликати у нього інтерес[22].

Ісламістські організації[ред. | ред. код]

Організації, визнані низкою країн терористичними:

Деякі теракти, пов'язані з ісламістським ідеологією[ред. | ред. код]

Руїни Всесвітнього торгового центру після атаки Аль-Каїди

У культурі[ред. | ред. код]

Пісня In the Name of God з альбому Attero Dominatus групи Sabaton спрямована проти ісламського тероризму.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б 90 % международных террористических организаций — исламистского толка, считают в ЦРУ. Интерфакс. 29.04.2005 р. Архів оригіналу за 21 березня 2013. Процитовано 24 червня 2013. 
 2. Дагестанский ученый о терроризме как угрозе национальной безопасности. РИА «Дагестан». 2012-7-28. Архів оригіналу за 5 серпня 2012. Процитовано 24 червня 2013. 
 3. Terrorism: A Brief History. Архів оригіналу за 26 серпня 2009. Процитовано 24 червня 2013. 
 4. William Wager Cooper, Yue Piyu. Challenges of the muslim world: present, future and past. Emerald Group Publishing. Cooper (2008), p.272
 5. Laqueur, edited by Walter (2004). Voices of terror : manifestos, writings, and manuals of Al-Qaeda, Hamas and other terrorists from around the world and throughout the ages. Naperville, Ill.: Sourcebooks. с. 440. ISBN 978-1-59429-035-0. 
 6. Гавров С. Н. Национальна культура и модернизация общества [Архівовано 19 грудня 2013 у Wayback Machine.]: Учебное пособие. — М.: МГУКИ, 2003. — 86 с.
 7. Типология терроризма [Архівовано 22 листопада 2009 у Wayback Machine.] // Newsru.com
 8. Борщев Вадим Эволюция террора (обзор недели) [Архівовано 19 серпня 2014 у Wayback Machine.] // Prague Watchdog
 9. Отличительные черты исламского терроризма [Архівовано 22 січня 2010 у Wayback Machine.] // Newsru.com
 10. Садик Дж. Аль-Азм Что такое Исламизм? [Архівовано 16 травня 2013 у Wayback Machine.]
 11. Коваленко Юрий Французский политолог Тьерри Вольтон: «Исламизм — это вырождение ислама, его деградация» [Архівовано 19 грудня 2013 у Wayback Machine.] // Известия, 24.01.2006 (копия [Архівовано 14 червня 2008 у Wayback Machine.])
 12. Хронология терактов-самоубийств, совершенных палестинскими женщинами за 2002–2004 гг. [Архівовано 23 травня 2013 у Wayback Machine.] // MIGnews.com, 14.01.2004 р.
 13. Млечин Л. М. Документальный фильм «Живые бомбы. Женщины-смертницы» [Архівовано 16 травня 2013 у Wayback Machine.] // ТВЦентр, 2007
 14. Террористка-смертница взорвала шейха-суннита [Архівовано 19 грудня 2013 у Wayback Machine.] // MIGnews.com, 10.03.2008 р.
 15. Бауэр: СМИ бойкотировали репортаж о «больничной террористке-смертнице» [Архівовано 7 січня 2012 у Wayback Machine.] // Седьмой канал, 23.06.2005 р.
 16. В Самарии проходят подготовку террористки-смертницы [Архівовано 7 січня 2012 у Wayback Machine.] // Седьмой канал, 22.02.2002 р.
 17. Смертница-неудачница надеется на второй шанс [Архівовано 19 грудня 2013 у Wayback Machine.] // MIGnews.com, 21.12.2011 р.
 18. Арабские проститутки на службе палестинского отечества [Архівовано 7 січня 2012 у Wayback Machine.] // Седьмой канал, 05.10.2003 р.
 19. Террористка-смертница изменяла мужу [Архівовано 7 січня 2012 у Wayback Machine.] // Седьмой канал, 18.01.2004 р.
 20. Юршина Марина «Женщин, которых готовят в смертницы, специально насилуют» // Gzt.ru, 25.01.2011 р. (копия 1 [Архівовано 19 грудня 2013 у Wayback Machine.]), (копия 2 [Архівовано 31 січня 2011 у Wayback Machine.])
 21. Невеста-смертница — новый палестинский тренд [Архівовано 19 грудня 2013 у Wayback Machine.] // MIGnews.com, 18.04.2007 р.
 22. Солдаты предотвратили очередное кровопролитие в Гуш-Эционе [Архівовано 20 жовтня 2011 у Wayback Machine.] // Седьмой канал, 19.10.2011 р.
 23. а б в г д е ж и к л м н п р с т у ф х Организации, признанные террористическими на основании решений Верховного Суда Российской Федерации [Архівовано 23 вересня 2015 у Wayback Machine.] // Официальный сайт Антитеррористического центра СНГ
 24. а б в Степанова Е. А. Исламистский терроризм сегодняшнего дня: глобальный и локально-региональный уровни // Индекс безопасности. — 2007. — № 1 (81). — С. 66-89.
 25. Iraq Body Count: 69-71 by female suicide bombers in Kadhimiya, Baghdad. Архів оригіналу за 12 червня 2013. Процитовано 24 червня 2013. 
 26. Suicide blasts kill 66 at Baghdad Shiite shrine[недоступне посилання з лютого 2019]
 27. Внаслідок теракту в Багдаді загинули понад 60 людей // «Коммерсант-Online», 24.04.2009
 28. 73 killed in fresh suicide bomb attack in Pakistan (англ.). Архів оригіналу за 6 червня 2012. Процитовано 15 лютого 2012. 
 29. Фото дня — Журнал Esquire. Архів оригіналу за 23 листопада 2011. Процитовано 24 червня 2013. 
 30. Террорист-смертник взорвал себя в мечети с криком «Аллах акбар»" Новости Казахстана, все последние новости России и новости мира, новости дня сегодня. Архів оригіналу за 19 грудня 2013. Процитовано 24 червня 2013. 

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]