Гельський футбол

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ге́льський футбо́л (ірл. Peil, Peil Ghaelach или Caid; англ. Gaelic football) — національный вид спорту в Ірландії, один із різновидів футболу.

Згідно з даними статистики цей вид спорту приваблює найбільшу кількість глядачів в Ірландії, сягаючи понад 34% усіх глядачів.

Ге́льський футбо́л — це один із видів спорту, яким керує Гельська атлетична асоціація, до складу якої входить понад 800.000 членів. Федерація дотримується суворих правил аматорського спорту. Головною подією гельського футболу є Всеірландський футбольний фінал. Вважається, що гельський футбол є нащадком стародавнього ірландського футболу, відомого в історичних хроніках, як caid. Щоправда, сучасні правила були встановлені лише в 1886 р.

Історія[ред.ред. код]

Гельський футбол — це один з найдавніших видів спорту у світі, в які досі грають. Більше за все в нього грають в Ірландії та країнах з великим прошарком громадян ірландського походження.

Уперше про гельський футбол було згадано 1308 року. Згідно з судовим записом чоловік на ім'я Джон МакКрокан звинувачувався в тім, що він під час гри у футбол в містечку Ньюкастл поблизу Дубліна вбив гравця Вілляма Бернарда.

Галвуйським статутом 1527 дозволялося грати в гельський футбол та стріляти з лука, але не дозволялось грати в «хоки» (hokie), що пізніше перетворилось на ірландську гру херлінг.

У 17-му столітті ставлення правлячих класів до народної гри змінилося, і відтоді гра опинилась під захистом дрібномаєтного дворянства (джентрі).

Найдавнішим описом визнаної владою гри був опис матчу, який було зіграно в 1670 році в графстві Міт.

У 1695 році був прийнтяий «Акт про додержання неділі», який забороняв грати в спортивні ігри в неділю. За порушення цього закону було встановлено штраф у розмірі одного шилінга. Проте влада не змогла втілити цей закон у реальність, адже гельський футбол набув великого поширення та популярності.

На початку 19-го століття в графстві Керрі були дуже поширені народні ігри з м'ячем під єдиною назвою caid. Грали повсюди, воротами могли бути стовбури дерев. Під час гри дозволялось хапати суперників руками та брати м'яч руками.

Правила гри в гельський футбол були складені в 1887 році Морісом Дейвіном (Maurice Davin), співзасновником Гельської атлетичної федерації та відомим аматорським спортсменом.

У Криваву неділю 1920 року в розпал Англо-Ірландської війни під час гри на стадіоні Croke Park було вбито 14 та поранено 65 чоловік. Напад був здійснений так званими «Британськими силами», організацією ірландських ветеранів Першої світової війни, які виступали на боці Англії.

Жінки також грають у гельський футбол. Популярності жіночий різновид гельского футболу набув у 70-ті роки ХХ-го століття.

Правила[ред.ред. код]

Ігрове поле[ред.ред. код]

Футбольне поле

У гельський футбол грають на трав'яному газоні. Поле для гельського футболу схоже за своїми розмірами на поле для гри в регбі, але значно ширше. Довжина майданчика становить 130—145 м, а ширина — 80-90 м. Розміри поля для гравців у віці восьми, десяти, дванадцяти, чотирнадцяти та шістнадцятти років можуть бути меншими. На двох кінцях поля розташовані H-подібні ворота висотою 6 м. Ворота влаштовано з двох стовпів, розташованих на відстані 6,4 м один від одного. На висоті 2,44 м стовпи з'єднані поперечиною. За воротами встановлено ще два стовпи, висота яких дещо менша. Сітка воріт прилаштована до поперечини та задніх стовпів. Перпендикулярно довгій стороні поля на відстані 13, 20 и 45 м від кінцевих сторін - проведені лінії, які розділюють поле на зони: в одній зоні можна грати тільки ногами, в другій дозволяється кидати м'яч рукою.

Розташування гравців на полі[ред.ред. код]

На полі гравці розташовуються в певному порядку. На відміну від футболу, відомого у нас як просто футбол, тут, як і в регбі, кожен гравець має свою позицію, яка не змінюється. Інколи гравці можуть обмінюватись позиціями, але це відбувається лише за вказівкою тренера або капітана команди.

Нижче наводиться перелік позицій гравців.

Gaelic Pitch.png

Зведена таблиця[ред.ред. код]

Позиція Назва Альтернативна назва Ірландська назва
1 Воротар Goalkeeper Goalie, Keeper Cúl báire
2 Правий кутовий захисник Right corner back Right full back Lánchúlaí deas
3 Опорний захисник Full back Lánchúlaí láir
4 Лівий кутовий захисник Left corner back Left full back Lánchúlaí clé
5 Правий напівзахисник Right half back Right wing back Leathchúlaí deas
6 Центральний напівзахисник Centre half back Centre back Leathchúlaí láir
7 Лівий напівзахисник Left half back Left wing back Leathchúlaí clé
8 & 9 Мідфілдер Midfielders Centre-field Lár na páirce
10 Правий напівнападник Right half forward Right wing forward Leatosaí deas
11 Центральний напівнападник Centre half forward Centre forward Leatosaí láir
12 Лівий напівнападник Left half forward Left wing forward Leatosaí clé
13 Правий кутовий нападник Right corner forward Right full forward Lántosaí deas
14 Центральний нападник Full forward Lántosaí láir
15 Лівий кутовий нападник Left corner forward Left full forward Lántosaí clé
16+ Запасні Substitutes Subs Fir ionad / Mná ionad

Гравці[ред.ред. код]

Завдання воротаря полягає в захисті воріт, недопущенні м'яча до них. Ірландський воротар повинен бути статною, дуже сильною та хороброю людиною. Воротарю дозволяється пересуватися по всьому полю, проте як тільки він залишає зону пенальті, до нього застосовуються правила, як до звичайного польового гравця. В штрафному майданчику іншими гравцям забороняється нападати на воротаря.

Захисники[ред.ред. код]

Правий кутовий захисник[ред.ред. код]

Правий кутовий захисник захищає свою ділянку від лівого правого нападника суперника. Він грає на 20-метровій лінії. У цього гравця повинна бути висока стартова швидкість та принадна координація. Особливих вимог до сили та витривалості немає.

Опорний захисник[ред.ред. код]

Опорний захисник відіграє одну з основних ролей на полі. Він відповідає за організацію всієї оборони перед своїми воротами. Як правило, це фізично найрозвиненіший гравець у команді.

Лівий кутовий захисник[ред.ред. код]

Лівий кутовий захисник захищає свою ділянку від правого нападника суперника. Він грає на 20-метровій лінії. У цього гравця повинна бути висока стартова швидкість та принадна координація. Особливих вимог до сили та витривалості немає.

Напівзахисники[ред.ред. код]

Правий напівзахисник[ред.ред. код]

Напівзахисник відіграє меншу, ніж захисник, оборонну роль. Він грає між 45-метровою лінією та серединою поля, захищається від напівнападників суперника. Його завданням також є виконання прорирів від 45-метрової лінії з метою перенесення гри в лінію напівнападників чи нападників.

Центральний напівзахисник[ред.ред. код]

Відіграє однакову з правим та лівим напівзахисниками роль і діє між 45-метровою лінією та серединою поля. Інколи використовується як третій мідфілдер.

Лівий напівзахисник[ред.ред. код]

Лівий напівзахисник відіграє меншу, ніж захисник, оборонну роль. Він грає між 45-метровою лінією та серединою поля та захищається від напівнападників суперника. Його завданням також є виконання прорирів від 45-метрової лінії з метою перенесення гри в лінію напівнападників чи нападників.

Мідфілдер[ред.ред. код]

Завдання мідфілдерів, які зазвичай носять 8 і 9 номери, полягає в тому, щоб піймати м'ячі, які вибиває свій воротар або воротар суперника. Він діє як ланка зв'язку між обороною та нападом команди. Мідфілдера вважають одним з найважливіших гравців на полі.

Напівнападники[ред.ред. код]

Правий напівнападник[ред.ред. код]

Завдання правого напівнападника полягає в підтримці атаки команди та доставці м'яча в лінію нападу. Він діє від центру поля до 45-метрової лінії суперника.


Центральний напівнападник[ред.ред. код]

Завдання центрального напівнападника полягає в підтримці атаки команди та доставці м'яча в лінію нападу. Він діє від центру поля до 45-метрової лінії суперника. На нього також покладена відповідальність за удари по воротах суперника.


Правий напівнападник[ред.ред. код]

Завдання правого напівнападника полягає в підтримці атаки команди та доставці м'яча в лінію нападу. Він діє від центру поля до 45-метрової лінії суперника.

Нападник[ред.ред. код]

Правий кутовий нападник[ред.ред. код]

Грає під номером «13» та має завдання забивати голи. Діє поблизу 21-метрової лінії суперника.

Full Forward[ред.ред. код]

Відіграє основну роль в отриманні очок. Діє поблизку 21-метрової лінії суперника.

Лівий кутовий нападник[ред.ред. код]

Грає під номером «15» та має завдання підтримувати прориви центрального нападника. Діє поблизу 21-метрової лінії суперника.

Запасні[ред.ред. код]

Запасні гравці мають номери від «16» і до «30». Під номером «16» грає запасний воротар.

Тривалість матчу[ред.ред. код]

Стандартний футбольний матч для дорослих та юнаків до 21 року триває 60 хвилин. Гра складається з двох таймів по 30 хвилин. Тривалість матчу дорослих команд становить 70 хвилин (2 тайма по 35 хвилин). Юнаки до 12 років грають по 20 або 25 хвилин за період.

У разі нічиєї проводяться ще додаткові тайми по 10 хвилин, або проводиться перегравання матчу.


Команди[ред.ред. код]

До складу команд входять 15 польових гравців: 1 воротар, 2 крайніх захисника, 1 захисник (замок), 2 навівзахисника сутички, 1 центральний захисник, 2 напівзахисника, 2 напівнападника, 2 крайніх нападника та 1 фулл-форвард. На лавці запасних можуть перебувати 15 запасних футболістов, з яких п'ятьом дозволяється брати участь в грі. У кожного гравця повинен бути свій номер. Номер «один» повинен бути у воротаря. Колір одягу воротаря повинен відрізняться від кольору одягу гравців його команди.

М'яч[ред.ред. код]

М'яч

У гельському футболі використовується круглий шкіряний м'яч, схожий на стандартний футбольний, проте відмінний більшою вагою та наявністю горизонтального прошиву 18 шестикутних п'ятикутних панелей. Окружність — 69-74 см, діаметр - 22-23,5 см, вага — 370—430 г. Вдаряти м'ячу дозволяється як ногою, так і рукою, стиснутою в кулак.

Ворота[ред.ред. код]

Ворота в гельському футболі подібні зі звичайними футбольними воротам, проте штанги продовжені над сіткою.

Очки[ред.ред. код]

За м'яч, який забито в сітку, дається три очки; між продовженими стійками воріт-штангами , над перекладиною — одне очко.

Змагання[ред.ред. код]

Фінал гри між Керрі та Тайрон, 2005 рік

В Ірландії чемпіонат із гельского футболу проводиться под егідою Гельської атлетичної федерації (ірл. Cumann Lúthchleas Gael, англ. Gaelic Athletic Association). Існує декілька дивізіонів. До складу вищого дивізиону входять 15 команд. Кожен рік в третю неділю вересня в Дубліні на стадіоні Крок Парк відбувається Всеірландський фінал.


Також проводилися й зустрічі між Ірландією та Австралією за змішаними правилами гельського та австралійського футболу (т.зв. футбол за міжнародними правилами англ. International rules futball).

Посилання[ред.ред. код]