CUPS

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
CUPS
Тип Сервер друку
Розробники [en]
Apple, яка купила у [en]
Стабільний випуск 2.1 (31 серпня 2015; 8 років тому (2015-08-31))
Операційна система Багатоплатформна
GNU фреймворк Веб-інтерфейс
Мова програмування Сі, C++
Ліцензія GNU GPL, GNU LGPL
Репозиторій github.com/openprinting/cups
Вебсайт www.cups.org

CMNS: CUPS у Вікісховищі

CUPS (раніше абревіатура для Common UNIX Printing System, нині немає офіційної розшифровки) — сервер друку для UNIX-подібних операційних систем. Комп'ютер з запущеним сервером CUPS є мережевим вузлом, який приймає завдання на друк від клієнтів, обробляє їх і відправляє на відповідний принтер.

CUPS складається з диспетчера друку, планувальника, системи фільтрації, що перетворить дані друку у зрозумілий принтеру формат. Також CUPS включає бекенд-систему, яка відправляє дані на пристрої друку. CUPS використовує Internet Printing Protocol як основу для управління завданнями і чергами. За умовчанням CUPS використовує TCP-порт 631. Система також має власний вебінтерфейс для адміністрування.

CUPS використовується в Mac OS X і переважній більшості дистрибутивів Linux. Проєкт є вільним програмним забезпеченням, поширюється під ліцензією GPLv2 (фільтри і бібліотеки під LGPLv2). З 2007 року розроблення CUPS повністю контролює Apple, після поглинання компанії Easy Software Products, котра створила CUPS.

Історія[ред. | ред. код]

Схема роботи CUPS

Розробка CUPS почалася в 1997 році, а перша публічна бета-версія з'явилася через два роки. Спочатку CUPS використовував протокол LPD, але через деякий час LPD був замінений на Internet Printing Protocol. CUPS був швидко прийнятий як система друку за умовчанням в різних розділах Linux. У березні 2002 року, корпорація Apple прийняла CUPS як систему друку для своєї операційної системи Mac OS X 10.2, а в лютому 2007 найняла головного розробника CUPS і придбала права на початковий код.

CUPS і Microsoft Windows[ред. | ред. код]

Незважаючи що в останніх версіях Microsoft Windows передбачена підтримка CUPS, часто використовуються спільно CUPS і Samba, що вимагає експорту драйверів для Windows за допомогою Samba, або установки драйверів для відповідного принтера на клієнтському комп'ютері з Windows. Таке поєднання використовується, бо часто драйвери для Windows мають більшу функціональність, ніж драйвери для CUPS.

Адміністрування[ред. | ред. код]

CUPS має вбудований вебінтерфейс адміністрування, який працює через IPP. Таким чином, адміністрування може здійснюватися засобами будь-якого веббраузера. Однак існує також безліч графічних засобів настроювання CUPS. Наприклад, середовище GNOME містить утиліту gnome-cups-manager, що дозволяє адмініструвати CUPS.

Посилання[ред. | ред. код]