Mount & Blade

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Mount & Blade
Mbboxart.jpg
Обкладинка диску Mount & Blade
Розробник Туреччина TaleWorlds
Видавець Швеція Paradox Interactive
Дистриб'ютор Paradox Interactive
Геймдизайнер Армаган Явуз, Стів Негус, Джем Сіменбайсер
Частина серії Mount & Blade[d]
Дата випуску
Версія 1.011
Жанр(и) Action RPG
Віковий
рейтинг
ESRB: T (Teens)
PEGI: 12+
Платформа ПК
Режим гри Одиночна гра,Мультиплеєр
Носій 1 DVD
Системні
вимоги


Керування клавіатура, мишка
Сайт taleworlds.com

Mount & Blade — відеогра жанру Action RPG з відкритим світом, розроблена турецькою компанією TaleWorlds. В українській локалізації отримала назву «Mount & Blade. Історія героя». Офіційним видавцем гри є Paradox Interactive. Локалізацією доповнення «Вогнем і Мечем» і видавництвом в Україні займаються спільно київська студія «Січъ» і «1С».

Дія відбувається у вигаданому середньовічному світі, в котрому, однак, відсутні будь-які елементи фентезі. Також гра вирізняється особливою бойовою системою, яка дозволяє гравцю битися верхи на коні.

Ігровий процес[ред.ред. код]

Основи[ред.ред. код]

На початку гри слід дати персонажу ім'я, розподілити початкові характеристики, налаштувати вигляд обличчя. Гра починається в країні Кальрадії. Можна вибрати історію персонажа до його приїзду в Кальрадію. Цей вибір відбивається на початковому стані персонажа, наприклад, дворянин отримує сто очок популярності та починає в вегірських землях, мисливець — невеликий запас хутра і опиняється у Північному королівстві. Кінь на початку гри дається будь-якому персонажу.

Подорожуючи світом, гравець відвідує міста, де може отримати завдання, заробити на турнірах, найняти бійців до свого загону, та купувати і продавати предмети. На ринках можна купити зброю, обладунки, коней і товари, якими можна торгувати в інших місцях чи їжу. Деякі товари з часом псуються та втрачають ціну.

Гра дає можливості як для мирного життя купця чи листоноші, так і військової служби абож розбою і грабунків. У процесі гри персонаж отримує славу, популярність та гроші. Через деякий час після початку гри він може вступити на службу до одного з п'яти (шести у Warband) правителів, ставши найманим командиром. Загін можна набрати в містах або пошукати охочих по селах.

Також можна стати васалом одного з п'яти (шести у Warband) королів (для цього необхідно мати 150 одиниць популярності або на 5 менше за кожне очко відносин з лідером фракції). Правитель може призначати маршала, який починає військову кампанію і оголошує збори. Стати членом однієї з фракцій не складно — для цього треба або стати васалом правителя, або вступити до нього на службу як найманець.

Крім альтер-его гравця в загоні можуть бути присутні інші герої, їх можна знайти та найняти в тавернах міст. На відміну від звичайних військ, вони не можуть загинути (але можуть отримати важкі поранення), і їх розвитком можна керувати. Кожен з них має серед інших героїв по одному другові і двох ворогів. Своєму новому васалу король видає в керування село. Також можливо, що після захоплення будь-якого замку іншого королівства, лідер фракції персонажа передасть замок йому у користування.

Програвши битву із загонами ворожої країни, розбійниками, гравець не гине, а потрапляє в полон

Розвиток персонажа[ред.ред. код]

Персонаж володіє низкою характеристик, з яких є 4 базових (сила, спритність, інтелект і харизма), 24 навичками (верхової їзди, збирання трофеїв, лікування і т. д.) та 6 володіннями різними видами зброї. Так сила впливає на витривалість і силу ударів, а харизма — на здібності до торгівлі й лідерство.

Вбивство ворогів дає персонажу досвід. Після накопичення певної кількості досвіду персонаж отримує новий рівень, а з ним очки, які може розподілити на свій розсуд між різними характеристиками.

Бойова система[ред.ред. код]

Ближній бій[ред.ред. код]

Бойова система ближнього бою складається з чотирьох різних атак (в основному, це рублені: удар зліва, справа, зверху, а також колючий удар) і чотирьох видів їх відбивання. Щоб завдати удару, гравцеві потрібно затиснути ліву кнопку миші, потягнути її в одну зі сторін, після чого опустити. Від напряму миші на початку атаки залежить напрямок і стиль удару. Парирування відбувається таким же чином, але замість лівої кнопки миші потрібно затиснути праву. Також гравець може одягнути щит, яким дозволено відбивати будь-які атаки в ближньому бою незалежно від їх спрямування. Зброя ближнього бою поділяється на кілька типів: Одноручна зброя — завдає мало ушкоджень, компенсуючи цей недолік своєю швидкістю і можливістю поєднання зі щитом. Дворучна зброя — найпотужніша зброя з доступного арсеналу. Спочатку завдає в два рази більше ушкоджень, ніж одноручна, але недостатньо швидка для відбиття всіх атак і виключає можливість використання щита. Древкова зброя — ділиться на два підтипи — жердина і спис. Жердина може використовуватися як зброя ближнього бою при сутичках без участі коней і має здатність швидко відбивати удари супротивника. У поєднанні зі щитом перетворюється виключно в колючу зброю. Спис відрізняється від жердини тим, що може використовуватися тільки колючий удар, що робить цю зброю неефективною при наземних битвах, але небезпечною при використанні коня, оскільки завдає ушкодження сильніше, ніж колючий удар жердини.

Дальній бій[ред.ред. код]

Далекий бій ведеться за допомогою стрілецької та метальної зброї різних типів. Для стрільби потрібно спочатку зарядити зброю або замахнутися, затримавши для цього ліву кнопку миші, після чого відпустити кнопку, прицілившись на ворога. Зброя далекого бою ділиться на кілька типів: Стрільба з лука — лук є зброєю, яку завдає мало ушкоджень в порівнянні з іншими знаряддями далекого бою. При цьому лук відрізняється високою швидкістю перезарядки і точністю у стрільбі. Якщо довго тримати натягнутою тятиву лука, то стрільба стає менш прицільною. Але у випадку розвитку навички «потужний постріл» — стрільба з лука може завдавати значно більші ушкодження, ніж арбалет. Стрільба з арбалета — арбалет завдає більше ушкоджень, ніж лук, але вимагає багато часу для перезарядки і менш точний. Також від луку його відрізняє те, що при довгому прицілюванні точність стрілянини не знижується. Метальна зброя — до неї відносяться метальні кинджали, сокири, списи, і т. д. Дана зброя має мінімальну точність, проте завдає великі ушкодження і вимагає порівняно менше часу для здійснення нового кидка.

Верховий бій[ред.ред. код]

Верховий бій значно відрізняється від звичайного. Удари здійснюються так само, як і при пішому бою. При атаці противника на великій швидкості значно підвищується рівень ушкоджень. Те ж саме відноситься до метальної зброї. Ушкодження можуть завдатись як гравцю, так і його коню, згодом сам гравець може втратити коня і буде змушений продовжувати бій без нього. Якщо використовувати на коні спис, то стає доступним «лицарський удар». Для його здійснення потрібно розігнатися до певної швидкості, а потім зброя стає в бойове положення (якщо в налаштуваннях є автоматичний контроль за списом, якщо ж ручний контроль — потрібно натиснути клавішу Х), якщо на вістря зброї наткнеться ворог, то автоматично виконається «лицарський удар», що завдає величезних ушкоджень, в порівнянні зі звичайним. Для виконання такого удару ліва кнопка миші не використовується[1].

Ігровий світ[ред.ред. код]

Держави[ред.ред. код]

Усі події в грі відбуваються на території континенту Кальрадії (англ. Calradia), що відповідає середньовічній Європі. На території цього світу розташовано 18 (21 у Warband) міст, а також велика кількість замків і сіл, розділених між п'ятьма (шести у Warband) ворогуючими країнами: королівством Свадія (англ. The Kingdom of Swadia), королівством Вегірів (англ. The Kingdom of Vaegirs), Північним королівством (англ. The Kingdom of Nords), королівством Родоків (англ. The Kingdom of Rhodoks) і Кергитським ханством (англ. The Khergit Khanate). На чолі кожної держави стоїть король (у Кергитів — хан), він володіє одним з міст країни; інші міста, а також замки і села, керуються його васалами-лордами.

Крім основних фракцій є і нейтральні війська, наприклад, бандити різних видів: морські пірати, лісові бандити, гірські бандити, злодії, дезертири, мисливці за головами, степові бандити.

Валютою у грі є динар (англ. Denar).

Нейтральні сили[ред.ред. код]

Нейтрали — розбійники, мисливці за головами і дезертири. Розбійники і дезертири ворожі гравцеві, вступають з ним у бій (від деяких можна відкупитися). У свою чергу, мисливці за головами вишукують бандитів.

Також в грі є найманці, яких можна знайти в тавернах міст. За певну суму вони приєднаються до армії героя. Ще однією відмінною рисою гри є можливість створення своєї нової держави. Для цього потрібно не бути підданим будь-якої держави і захопити місто (фортецю). Проте при цьому всі васали розцінюватимуть самопроголошеного правителя як вискочку, якого необхідно перемогти і знекровити.

Доповнення[ред.ред. код]

Warband — офіційне доповнення, випущене 29 березня 2010 року. У Mount and Blade Warband з'явився мультиплеєр (до 64 гравців на карті) і ще деяка кількість поліпшень гри, пов'язаних з графікою і геймплеєм в цілому. У тому числі була додана шоста фракція — Сарранидський Султанат, прообразом для якого послужили арабські держави.

Також в аддон була додана можливість керувати власною державою, оточувати себе послідовниками з NPC або підкупити інших лордів на свій бік. Також з'явилася можливість заручатися з будь-якої дамою або лордом (залежно від статі). Доповнення має фанатську українську локлізацію[2].

Вогнем і мечем — доповнення, розроблене студією «СіЧъ» і продюсерським фондом Snowberry Connection та видане 4 грудня 2009 року. Офіційним видавцем гри є Snowball Studios і «1С». Дія гри розгортається в 1654—1655 роках на території Східної Європи і включає в себе три різні сюжетні лінії. У грі присутні п'ять держав-фракцій: Річ Посполита, Московське царство, Запорізька Січ, Кримське ханство і Королівство Швеція. Доповнення має українську локалізацію[3][4].

Napoleonic Wars — це перше DLC (завантажуване доповнення) для Warband зокрема і всієї лінійки Mount & Blade в цілому від Flying Squirrel Entertainment / TaleWorlds. Вийшло 12 квітня 2012 року. Засноване на ідеях Mount & Musket: Battalion, анонсованого від його ж розробників, дана гра пропонує споглядати розвиток ідей вогнепальної зброї та відтворює епоху наполеонівськиї війн[5].

Модифікації[ред.ред. код]

До гри існує велика кількість користувацьких модифікацій (модів), що так чи інакше доповнюють оригінальну гру. Так існують моди, що змінюють зовнішній вигляд предметів у грі, будинків, замків, замінюють текстури, додають інше і (або) нове звукове супроводження, змінюють ландшафт карти світу. Багато модів роблять гру наближеною до певної епохи (Хрестові походи, Столітня війна, Пелопоннеська війна, Смутні часи та ін.) або вигаданого світу (наприклад, Середзем'я). У багатьох модах змінюється геймплей: додається вогнепальна зброя, бойовий дух військ, з'являється можливість стати лідером фракції тощо.

Найбільш відомі модифікації:

 • Band of Warriors — розширює ігровий процес, додаючи нових героїв, зброю та предмети, автоматичний збір трофеїв, та можливості з управління королівством[6].
 • Sword of Damocles — додає нові міста, війська, зброю, в тому числі вогнепальну, можливості управління державою та формування військ. Також вводить 6 додаткових фракцій: Антаріанську імперію (англ. Antarian Empire), республіку Маріни (англ. Republic of Marina), королівство Адену (англ. Kingdom of Aden), Вілліанеське герцогство (англ. Villianese Duchy), Зарріканіанський султанат (англ. Zerrikanian Sultanate) та Імперський легіон (англ. Imperial Legion). Основою сюжету є підготовка до відбиття вторгнення військ легіону Гая Маріуса[7].
 • Expanded Gameplay III
 • Hundred Years War
 • Lords and Realms
 • Prophesy of Pendor
 • The Peloponnesian War
 • Timeless Kingdoms
 • Русь. 13 століття
 • Star Wars Conquest
 • 1866 Western
 • 17 століття
 • The Last Days

Оцінки і відгуки[ред.ред. код]

Огляди
Світові
Видання Оцінка
Eurogamer 5/10
GamePro 5/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svg
GameSpot 6/10
IGN 8/10
PC Zone 62/100
Pelit 88/100
PC Advisor 4.5/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar half.svg
Агрегатори
Агрегатор Оцінка
GameRankings 73%[8]
Metacritic 72/100[9]

Mount & Blade отримала в більшості схвальні оцінки, зібравши сукупні 72/100 на агрегаторі Metacritic та 73 % на Game Rankings[8][9]. Рецензенти визнали потенціал гри, але також сказачили обмеженість її виробництва. GameSpot постановили, що гра «виглядає більш все ще дороблюваною, ніж погано зробленою». Eurogamer зробили подібний огляд, сказавши: «Mount & Blade має основи […] для чогось дійсно доволі особливого, але нинішній стан гри є ближчим до обіцянок»[10]. IGN назвали гру «найкращою грою про середньовічне життя, коли-небудь зробленою»[11], а PC Advisor назвав її «першою, великою середньовічною рольовою грою».

Найбільше уваги оглядачів і критиків приділялося боям. Критики як Eurogamer, GameSpot, IGN та PC Advisor відзначили їх, описавши як найкращі досі створені відтворення середньовічних боїв. Не всі оглядачі поділяли думку щодо якості боїв; PC Zone розкритикували їх, зазначивши, що ближній бій виглядає випадковим та неефективним як пішки так і верхи. Складність і докладність системи вмінь персонажа також отримали схвалення[12].

Mount & Blade отримала негативні відгуки за повторювані завдання, діалоги та локації, а також низьку якість графіки. Eurogamer сказали щодо графічного рушія гри, що його: «замало аби занурити вас [до гри]», а за словами GameSpot, розмови з NPC виглядають більш як «консультація з довідником Кальрадії, аніж дійсні розмови з живими людьми»[13].

Примітки[ред.ред. код]

 1. Mount & Blade. История героя. Обзор игры. — Mount & Blade.. www.gamer.ru. Процитовано 2015-08-28. 
 2. Mount & Blade: Warband у Steam. store.steampowered.com. Процитовано 2015-08-28. 
 3. Нова Січ, вГолос, студія творчих рішень «ПАЛІТРА» 
 4. Mount & Blade. Огнём и мечом | SiCh Studio. www.sichstudio.com. Процитовано 2015-08-28. 
 5. Mount & Blade: Warband - Napoleonic Wars у Steam. store.steampowered.com. Процитовано 2015-08-28. 
 6. Band Of Warriors Expanded 1.3 mod for Mount & Blade. Mod DB. Процитовано 2015-08-28. 
 7. Sword of Damocles mod for Mount & Blade. Mod DB. Процитовано 2015-08-28. 
 8. а б Mount & Blade – PC. Game Rankings. Процитовано 2008-12-19. 
 9. а б Mount & Blade. Metacritic. Процитовано 2009-01-03. 
 10. Whitehead, Dan (2008-09-30). Mount & Blade. Eurogamer. Процитовано 2008-10-07. 
 11. Ocampo, Jason (2008-12-17). Mount & Blade Review. IGN. Процитовано 2008-10-07. 
 12. Mount & Blade Review. Процитовано 2015-08-28. 
 13. Review : Mount & Blade (PC) [PC] - from GamePro.com. 2008-09-21. Процитовано 2015-08-28. 

Посилання[ред.ред. код]