Crusader Kings III

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Crusader Kings III
Розробник Швеція Paradox Development Studio
Видавець Paradox Interactive
Дистриб'ютор Steam, Humble Store[d] і Microsoft Store
Жанр(и) стратегія в реальному часі, рольова відеогра
Платформа  Microsoft Windows
 macOS
 Linux
 Xbox
 PlayStation
Дата анонсу 19 жовтня 2019
Дата випуску 1 вересня 2020
Режим гри  однокористувацький
 багатокористувацький
Мова англійська, німецька, французька, іспанська, російська, китайська мова і корейська
Творці
Продюсер Юхан Андерссон
Ігродизайнер(и) Генрік Фореус
Технічні деталі
Рушій Clausewitz Engine[d]
Носій цифрова дистрибуція
Crusader Kings
Попередня гра Crusader Kings II
Офіційний сайт

Crusader Kings III (укр. Королі-хрестоносці III) — відеогра в жанрі глобальної стратегії в реальному часі, розроблена компанією Paradox Development Studio та видана Paradox Interactive. Анонс гри відбувся 19 жовтня 2019 року на виставці PDXCON 2019. Гра вийшла 1 вересня 2020 року[1][2][3].

Ігровий процес[ред. | ред. код]

Як і в попередніх іграх серії, в Crusader Kings III пропонується керувати династією середньовічних правителів, щоб привести її до успіху. Це може бути монарх або васал, що на початку володіє відповідно країною або її регіоном, а потім його нащадки чи довірені особи. До гри додано контекстні підказки та енциклопедію термінів. Династія повинна турбуватися про багатство, виражене золотом, престиж правителя, благочестя, що визначає релігійне життя, та риси династії. В цій грі персонажі зображені цілком у тривимірній графіці та демонструють свої емоції чи стан залежно від ситуації.

У кожному регіоні може бути засноване поселення, в якому будується кілька споруд. Деякі з них універсальні, такі як замок чи храм. Інші залежать від природних умов, наприклад, тільки в гористих місцевостях можна збудувати каменоломні, а на рівнинах — поля. Водночас для всіх династій загальний набір споруд однаковий.

Коли правитель помирає, влада переходить до його нащадка або іншого родича чи регента. При народженні спадкоємці престолу отримують позитивні та негативні риси — більшість випадкові, але деякі успадковуються. Тому династія повинна турбуватися про вигідні шлюби, що також дозволяє потім поширювати владу своєї династії в інших регіонах без воєн.

Правитель обирає один з 5-и стилів життя: дипломатія, війна, управління, інтриги чи вченість. В кожному стилі є три напрямки з низкою вмінь. Персонаж може розвиватися за обраним стилем, відкриваючи нові вміння. Правителю допомагає рада, склад якої з часом змінюється. З допомогою радників можливо отримати більше ресурсів або знайти інформацію для шантажу противників.

Панівна в країні культура визначає які технології дозволяється розвивати. Цей процес займає роки та багато в чому залежить від географії. Наприклад, тільки східні династії здатні навчитися використовувати бойових слонів. Окремо стоїть релігія, в рамках якої існує головне спрямування та дрібні течії. Кожна релігія має три догмати, що визначають погляди на якісь сфери життя, такі як багатоженство або чаклування. Можливо заснувати єресь, яка потім стане панівною релігією. Водночас різниця в віруваннях слугує потужним приводом для інтриг і воєн.

Основу війська складають ополченці, якими командують лицарі, та найманці. Різні види військ мають свої переваги й недоліки. Так, кіннота ефективна на рівнинах проти мечників, але вразлива до списоносців. Для оголошення війни потрібно повідомити її причину. Наприклад, заявити право на чужий престол, або бажання викорінити іновірців. В Crusader Kings III війська збираються в попередньо вказаній точці в армію. Переправа через водні простори відбувається автоматично, більше немає потреби окремо турбуватися про наявність кораблів. Битви відбуваються автоматично, виходячи з характеристик армій та їхніх командирів. У Crusader Kings III точніше передбачається термін виконання завдань. Наприклад, коли гравець відправляє армію на битву, гра повідомляє коли саме вона відбудеться[4][5].

Розробка[ред. | ред. код]

За твердженням провідного ґеймдизайнера Генріка Фореуса (швед. Henrik Fåhraeus), розробка почалася приблизно за рік до Imperator: Rome, тобто в 2015 році[6][7]. Гра використовує новий, більш потужний рушій.

У день анонсу гри сайт Rock, Paper, Shotgun опублікував матеріал, у якому повідомлялося, що розробники вирішили не використовувати в грі фразу «Deus vult» — бойовий клич хрестоносців, нині популярний серед ультраправих)[8]. Це викликало обурення гравців: декотрі навіть організували онлайн-петицію, вимагаючи від Paradox Interactive скасувати своє рішення. У підсумку Фореус виступив із заявою про те, що «питання було розтлумачене неправильно» і насправді розробники не замислювалися, які терміни використовувати в грі, якщо не вважати того, що вони повинні відповідати історичному контексту[9][10].

Доповнення[ред. | ред. код]

Назва Патч Тип Дата випуску Опис
Fashion of the Abbasid Court

(укр. Мода аббасидського двору)

1.0 Косметичний набір 1 вересня 2020 Містить набір додаткових убрань і косметичних варіантів одягу для персонажів Близького Сходу та Північної Африки.
Northern Lords

(укр. Північні лорди)

1.3 Колоритний набір 16 березня 2021 Містить додаткові матеріали, що відносяться загалом до Скандинавської епохи вікінгів, також присутня можливість створення королівств авантюристів, доступ до священних воїнів та войовниць з щитом, унікальні династичні спадщини, події та рішення, які є особливими для цієї культури[11].
Royal Court

(укр. Королівський двір)

1.5 Доповнення 8 лютого 2022[12] Містить нові можливості для гравця — змінення вигляду тронної зали та синтезування наявних культур[13].
Fate of Iberia

(укр. Доля Іберії)

1.6 Доповнення 31 травня 2022[14] Містить нові події на Іберії, нові артефакти, нові війни, нові портрети та моделі[15].
Friends & Foes

(укр. Друзі та вороги)

1.7 Доповнення 8 вересня 2022[16] Містить нові можливості для гравця — більше подій з друзями та ворогами.
Elegance of the Empire

(укр. Елегантність імперії)

1.8 Косметичний набір 4 квітня 2023 Містить набір додаткових убрань і косметичних варіантів одягу для персонажів.
Tours and Tournaments

(укр. Тури та турніри)

1.9 Доповнення 11 травня 2023[17] Містить нові можливості для гравця — можливість мандрувати по світу, нова механіка турнірів та весіль, оновлення процесу полювання, бенкетів та паломництва. Нова музика[18].
Wards & Wardens

(укр. Підопічні та наглядачі)

1.10 Доповнення 22 серпня 2023[19] Містить нові події при навчанні дітей, нові взаємодії та рішення, можливість гравцеві відвідувати університети та нову музику[20].
Legacy of Persia

(укр. Спадщина Персії)

1.11 Доповнення 9 листопада 2023 Розширює ігровий процес в регіоні Персії.

Оцінки й відгуки[ред. | ред. код]

Гра отримала загальне визнання, згідно з агрегатором рецензій Metacritic. Середньозважена оцінка — 91/100, на підставі 45 рецензій[21].

Було продано понад 1 мільйон копій протягом першого місяця після виходу[25].

Ліана Гафер з IGN винесла вердикт: «Crusader Kings 3 — це чудова стратегічна гра, відмінна рольова гра та майстер-клас як взяти найкращі частини наявних систем та зробити їх глибшими та кращими. У мене є тисячі годин у попередній грі, і я сподіваюся витратити принаймні стільки на третю. Усі захопливі порочні персонажі та історії кохання, війни, тріумфу та втрати, які невпинно з'явилися в моїх проходженнях, здаються лише початком чогось легендарного. Насправді якби мені довелося вибрати лише одну гру, щоб грати все життя, рішення було б не таким важким. Новий король історичної стратегії коронований. Хай живе король»[22].

Згідно з Фрейзером Брауном з PC Gamer, «Crusader Kings 3 завжди в русі, постійно переходить до нових історій, тому вона ніколи не дозволяє вам засидітися. Але вона також ніколи не виходить далеко зі своєї зони комфорту. „Paradox“ не могли рухатися в іншому напрямку і не внесли змін, які б змусили захекатися. Речі, які зробили Crusader Kings 2 настільки стійкою, пішли ще далі, тоді як частина баласту, що накопичилася протягом більшої частини десятиліття, була відсічена. Це дуже виважене продовження»[23].

Девід Вайлдґус з GameSpot відгукнувся, що кожен вибір може мати глибокі наслідки, різні механіки взаємодіють, утворюючи незабутні несподівані ситуації. Було схвалено рольовий компонент, завдяки якому історії легко співпереживати, а свобода дій віднаджує від думок, що гравець робить щось неправильно. Водночас зазначалося — керівництво з гри пояснює багато про «що» бачать гравці, але дуже мало про «як» і «коли» і «навіщо». Також вказувалося, що оскільки гра не ставить конкретної умови перемоги, то грати без власної мотивації складно, адже дії персонажів тоді виглядають безглуздими[24].

У вересні 2020 року в ЗМІ про відеоігри поширилася історія, що засвідчує потенціал Crusader Kings 3. Граючи за Гальфдана, короля Йорвіку (колишнє королівство на території сучасної Британії), гравець під ніком Zak7062 розіграв багатокрокову інтригу, в результаті якої Гальфдан завоював Італію, запровадив у своїх володіннях ритуальний канібалізм і з'їв Папу Римського; а після цього ледь не помер, оскільки канібалізм завжди передбачає 20% шансу захворіти[26].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Baird, Scott (19 жовтня 2019). Crusader Kings 3 Is Coming In 2020. Screen Rant (англ.). Архів оригіналу за 20 жовтня 2019. Процитовано 2 вересня 2020. 
 2. Plunkett, Luke (19 жовтня 2019). Rejoice, For Crusader Kings III Cometh. Kotaku (англ.). Архів оригіналу за 30 вересня 2020. Процитовано 2 вересня 2020. 
 3. Аммосов, Александр (1 вересня 2020). Появился релизный трейлер Crusader Kings III. Игромания. Архів оригіналу за 4 вересня 2020. Процитовано 2 вересня 2020. 
 4. Crusader Kings 3 beginner’s guide. PCGamesN (en-GB). Архів оригіналу за 28 січня 2021. Процитовано 18 березня 2021. 
 5. Crusader Kings 3 New Features. www.greenmangaming.com. Архів оригіналу за 25 лютого 2021. Процитовано 18 березня 2021. 
 6. Воскресенская, Ксения (19 жовтня 2019). Crusader Kings 3, Werewolf: The Apocalypse и Surviving the Aftermath: самое важное с PDXCon 2019. Игромания. Архів оригіналу за 6 серпня 2020. Процитовано 2 вересня 2020. 
 7. Crusader Kings 3 - PDXCON Berlin keynote. YouTube (англ.). Paradox Interactive. 20 жовтня 2019. Архів оригіналу за 23 грудня 2019. Процитовано 2 вересня 2020. 
 8. Crowley, Nate (19 жовтня 2019). Crusader Kings 3 is happening: here's ten things we know so far (англ.). Rock, Paper, Shotgun. Архів оригіналу за 19 жовтня 2019. Процитовано 19 жовтня 2019. 
 9. Yin-Poole, Wesley (23 жовтня 2019). Paradox says it's yet to decide whether Crusader Kings 3 has Deus Vult. Eurogamer (англ.). Архів оригіналу за 23 жовтня 2019. Процитовано 23 жовтня 2019. 
 10. Нелипа, Светнала (23 жовтня 2019). Авторы Crusader Kings 3 хотели убрать клич Deus Vult — но игроки против. Игромания. Архів оригіналу за 15 червня 2021. Процитовано 2 вересня 2020. 
 11. Brown, FraseR (14 березня 2021). Crusader Kings 3 is heading north for its first DLC, coming next week. PC Gamer (англ.). Архів оригіналу за 23 січня 2022. Процитовано 23 січня 2022. 
 12. Dev Diary #83: Adventurer Inspirations and Other Royal Court News. crusaderkings.com (англ.). 23 листопада 2021. Архів оригіналу за 21 січня 2022. Процитовано 23 січня 2022. 
 13. Acebedo, Bayani (25 травня 2021). Crusader Kings III Announces Upcoming Expansion: Royal Court. whatoplay (англ.). Архів оригіналу за 23 січня 2022. Процитовано 23 січня 2022. 
 14. CK3 Dev Diary #93 - Turmoil in the Peninsula. Paradox Interactive Forums (амер.). 19 квітня 2022. Процитовано 19 вересня 2023. 
 15. CK3 Dev Diary #99: It is time to decide the Fate of Iberia. Paradox Interactive Forums (амер.). 31 травня 2022. Процитовано 19 вересня 2023. 
 16. DD #106: A Fistful Of Friends & Foes. Paradox Interactive Forums (амер.). 6 вересня 2022. Процитовано 19 вересня 2023. 
 17. Dev Diary #127 – Joust Art & Achievements. Paradox Interactive Forums (амер.). 9 травня 2023. Процитовано 17 вересня 2023. 
 18. Dev Diary #128 – CK3 1.9.0 ‘Lance’ Update. Paradox Interactive Forums (амер.). 11 травня 2023. Процитовано 17 вересня 2023. 
 19. Dev Diary #130 – Wards and Wardens - The Vision. Paradox Interactive Forums (амер.). 15 червня 2023. Процитовано 17 вересня 2023. 
 20. Wards & Wardens and 1.10.0 "Quill" Free Update - Now Available!. Paradox Interactive Forums (амер.). 22 серпня 2023. Процитовано 17 вересня 2023. 
 21. а б Crusader Kings III for PC Reviews. Metacritic. 2 вересня 2020. Архів оригіналу за 13 серпня 2020. Процитовано 2 вересня 2020. 
 22. а б Hafer, T.J. (31 серпня 2020). Crusader Kings III Review. IGN. Архів оригіналу за 1 вересня 2020. Процитовано 2 вересня 2020. 
 23. а б Brown, Fraser (31 серпня 2020). Crusader Kings III Review. PC Gamer US. Архів оригіналу за 31 серпня 2020. Процитовано 2 вересня 2020. 
 24. а б Wildgoose, David (1 вересня 2020). Crusader Kings 3 Review – Lifetime Achievement. GameSpot. Архів оригіналу за 1 вересня 2020. Процитовано 2 вересня 2020. 
 25. Kerr, Chris (17 листопада 2020). Paradox reports record quarterly revenues as Crusader Kings III sales top 1 million. Gamasutra. Архів оригіналу за 17 листопада 2020. Процитовано 17 листопада 2020. 
 26. Livingston, Christopher (9 вересня 2020). This Crusader Kings 3 player ate the Pope. PC Gamer (амер.). Архів оригіналу за 11 березня 2021. Процитовано 28 березня 2021. 

Посилання[ред. | ред. код]