Crusader Kings II

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Crusader Kings II
Обкладинка Crusader Kings II.jpg
Обкладинка відеогри
Розробник Paradox Development Studio
Видавець Paradox Interactive
Дистриб'ютор Steam і Humble Stored[1]
Жанр(и) Глобальна стратегія
Платформа M box.svg Microsoft Windows
MacOS logo.svg macOS
Tux.svg Linux
Дата анонсу 19 серпня 2010
Дата випуску 14 лютого 2012
Режим гри Ic person 48px.svg однокористувацький
Ic group add 48px.svg багатокористувацький
Мова Англійська, французька, німецька, іспанська
Українська Ucraina Unione Strategists[2] (версія 3.3.2 не підтримується)
Технічні деталі
Рушій Clausewitz Engine
Носій CD або завантаження через Steam
Crusader Kings
Попередня гра Crusader Kings[en]
Наступна гра Crusader Kings III
Офіційний сайт

Crusader Kings II (укр. Королі-хрестоносці II) — відеогра в жанрі глобальної стратегії, розроблена компанією Paradox Development Studio та опублікована Paradox Interactive. Як і перша Crusader Kings, ця гра моделює систему феодальних відносин у середньовічній Європі й на Близькому Сході, включаючи особисті взаємовідносини між тисячами персонажів, війни (у тому числі хрестові походи), інтриги, боротьбу за вплив на Папу Римського тощо. Сам процес побудований виключно на грі за обрану гравцем династію, а не державу, що відрізняє дану відеогру від більшості інших ігор компанії Paradox Interactive. ВипускCrusader Kings II відбувся 14 лютого 2012. 4 травня гру було портовано на MacOS[3], а 24 січня 2013 року — на Linux[4]. З жовтня 2019 року відеогра без доповнень є повністю безкоштовною[5].

Вихід продовження відеогри під назвою Crusader Kings III відбувся 1 вересня 2020 року.

Ігровий процес[ред. | ред. код]

Володіння династії Рюриковичів у 1070 році

Гравець керує життям правителя обраної середньовічної династії в період від 936 по 1453 рік (з доповненнями додається можливість почати гру в 769 або 867). Основна мета гри полягає в тому, щоб станом на 1453 рік династія гравця мала найбільше очок авторитету. Кожен очільник династії впродовж життя накопичує авторитет, який після смерті вноситься до загального рахунку. Досягти високого авторитету можливо різними шляхами: завоюваннями, династичними шлюбами, інтригами, договорами тощо.

На початку гравець обирає дату старту гри та правителя, що представляє історичну династію того періоду. Дається змога обрати з-поміж пропонованих стандартних варіантів або визначити деталі вручну. Можливо грати як за главу певної держави, так і його васала. Кожному персонажеві відповідає свій рівень складності.

Гра відбувається на карті, поділеній на регіони, в реальному часі. Гравець вільний в будь-який момент поставити гру на паузу чи змінити швидкість гри, сповільнивши чи пришвидшивши події. На карті представлені ландшафт, міста, погодні умови й армії. Щоб династія не перервалася, гравець повинен дбати про наявність спадкоємців, регентів та прогрес утворення змов, укладати династичні шлюби та пакти. Правила успадкування можуть змінюватися на користь гравця. Також шлюби дозволяють робити представників династії спадкоємцями інших держав, і таким чином розширювати володіння без війн. Кожен персонаж володіє низкою рис, які визначають його поведінку. В той же час наявність претендентів на роль глави династії може стати причиною міжусобиць. Попри те, що всі основні персонажі в грі є історичними особистостями, навіть придворні (наприклад, при дворі герцога Ісландії є придворний Сноррі Стурлусон), гравець сам обирає імена спадкоємцям. Також розробники додали кілька власних персонажів як придворних в деякі з графств. У грі наявний інтегрований зв'язок історичних персонажів з Вікіпедією. При натисканні на відповідну кнопку в профілі правителя відкривається стаття з його біографією.

Основою добробуту династії слугують володіння, звідки надходять прибутки, війська, де зводяться споруди, котрі розширюють старі можливості династії та надають нові. Династія володіє багатствами, вираженими в золоті, котре витрачається на будівництво, найм військ тощо, та отримується від податків, торгівлі, грабунків, відкупів. Також успіх династії визначає її престиж, благочестя (ставлення до неї релігійного лідера), ліміт доменних володінь та ліміт кількості васалів. Загальні успіхи виражаються в підсумковому рахунку.

В управлінні державою допомагає рада з 5-и радників. Канцлер визначає ефективність дипломатії, стосунки з васалами. Від маршала залежить боєздатність регулярного війська і ополчення. Скарбник займається збором податків і від нього залежать обмеження на розширення володінь. Таємний радник забезпечує здійснення інтриг, розкриття змов, шпигунство. Духівник поширює релігію, котру сповідує династія, та її культуру. Склад ради з часом змінюється, кожен її учасник має свої риси та думку про інших персонажів.

Гравець може видавати укази, що визначають рівень податків, кількість призовників до війська, церковні збори тощо. Володіння лідером династії та його васалами реліквіями забезпечує певні бонуси в різних сферах життя. Реліквії можуть отримуватися як дари, захоплюватися чи створюватися. Невигідних васалів можливо кинути до в'язниці чи ослабити їхній вплив, позбавивши титулу.

Щоб оголошувати війни, персонажі повинні мати casus belli, такий як претензії на володіння територією чи титулом. Війська отримуються шляхом призову в доменних графствах, від васалів, або платою найманцям. З різними державами можуть укладатися союзи і тоді вони надаватимуть війська для допомоги. Битви відбуваються схематично, протиборчі армії, поділені на три фланги кожна, обирають тактики і на основі вихідних умов вираховується результат. Бій триває три фази: в першу атакують лучники, в другу мечники, пікінери тощо, в третю діє кавалерія. Ландшафт впливає на перебіг бою. Так, в горах легше оборонятися, а перетин річки ослаблює нападників. Різноманітні технології та культурні бонуси можуть суттєво збільшити шанси на перемогу.

Впродовж гри розвиваються технології, поділені на 3 категорії: військові, економічні та культурні. Гравець не здатний керувати ними безпосередньо, але швидкість вивчення технологій залежить від здібностей васалів з високими титулами та радників. Дозволяється сфокусуватися на певній галузі знань, щоб пришвидшити відкриття в ній. Технології незалежно від вибору гравця поширюються на навколишні території, поступово стаючи доступними й іншим династіям.

Періодично стаються такі події, як епідемія чуми, холери, іспанки, також можливі хрестові походи або монгольська навала, що можуть різко змінювати економічну, політичну, релігійну та культурну ситуацію в регіоні[6].

Розробка[ред. | ред. код]

19 серпня 2010 року, через 6 років після виходу першої частини гри, розробники на прохання фанатів оголосили на виставці Gamesсom 2010 про початок розробки другої частини[7]. Вихід Crusader Kings 2 відбувся 14 лютого 2012 року. Провідним розробником гри є Генрік Фореус (швед. Henrik Fåhraeus), відомий на офіційному форумі як Doomdark. Під час розробки гри, щомісяця публікувався щоденник розробників[8].

Доповнення[ред. | ред. код]

Усього вийшло 14 офіційних доповнень і один додатковий сюжет, а також більше десятка дрібних доповнень, які не впливають на ігровий процес, але додають нові портрети, новий зовнішній вигляд бойових одиниць й національну музику.

Назва Дата випуску Випущено з патчем Опис
Sword of Islam 26 червня 2012 1.06 Перше офіційне доповнення, яке дає можливість грати за мусульманські династії, а також додає їм різні особливості й поліпшує їх систему інтриг. Мусульманські правителі можуть мати одну головну дружину і до трьох вторинних. Половина умінь головної дружини переходить до правителя.[9]
Legacy of Rome 16 жовтня 2012 1.07 Друге офіційне доповнення гри, яке додає деякі особливості в грі за Візантійську імперію. З'явилися фракції, можливості засліпити або каструвати ув'язнених, відновити Римську імперію або подолати «Велику схизму». Тепер імператори Візантії можуть самі призначати собі спадкоємців, даючи почесний титул «деспот» своєму спадкоємцю.[10]
Sunset Invasion 15 листопада 2012 1.08 Третє офіційне доповнення гри, яке додає новий сценарій, згідно з яким, в грі відбувається вигадане вторгнення ацтеків до Європи. Це перша робота Paradox Development Studios, в якій вони відійшли від реальної історії.[11]
The Republic 15 січня 2013 1.09 Четверте офіційне доповнення гри, яке додає можливість грати за торгові республіки. Патриції можуть засновувати свої представництва і факторії по всьому морю. Якщо почати з 1066 року, на вибір пропонується п'ять купецьких держав: Венецію, Пізу, Геную, Амальфі й Готланд. Пізніше до них приєднується Ганза. Їх основне завдання — будувати в приморських провінціях торгові пости, які дають стабільні прибутки.[12]
The Old Gods 28 травня 2013 1.10 П'яте офіційне доповнення гри, яке дозволяє грати за язичницьку або зороастрійську династію, а також робить доступною більш ранню дату початку гри — 867 рік.[13]
Sons of Abraham 18 листопада 2013 2.0 Шосте офіційне доповнення гри, в якому було істотно розширено взаємодія гравця з церквою й військово-чернечими орденами. Тепер з'явилася можливість з допомогою єпископів впливати на Папську курію, брати позики в орденів. Також гравець може грати за юдейських каганів Хазарії, відтворити Юдейське царство і відновити Храм Соломона.[14]
Rajas of India 25 березня 2014 2.1 Сьоме доповнення. Відкриває гравцю можливість грати за правителів, сповідуючих дхармічні релігії або даосизм.
Charlemagne 14 жовтня 2014 2.2 Восьме доповнення. Покращує деякі описові аспекти гри, а також робить доступною більш ранню дату початку гри — 769 рік.
Way of Life 16 грудня 2014 2.3 Дев'яте доповнення. Дозволяє гравцям безпосередньо своїми діями впливати на події, що можуть відбутися, а не покладатися виключно на риси характеру свого персонажа або випадковість.
Horse Lords 14 липня 2015 2.4 Десяте доповнення. Відкриває гравцю можливість грати за кочові племена.
Conclave 2 лютого 2016 2.5 Одинадцяте доповнення. Покращує взаємодію персонажа з васалами, дає владу законодавців владі та переробляє систему освіти дітей.
The Reaper's Due 25 серпня 2016 2.6 Дванадцяте доповнення. Покращує механіки чуми, епідемій, незначних захворювань та взаємодію з судом.
Monks and Mystics 7 березня 2017 2.7 Тринадцяте доповнення. Додано таємні товариства, нові артефакти та реліквії, нових радників та можливість давати команди союзним арміям.
Jade Dragon 16 листопада 2017 2.8 Чотирнадцяте доповнення. Додає Китайську імперію поза картою та механіку взаємодії з ним, нові китайські артефакти, нові casus belli для малих правителів та дозволяє грати за правителів, сповідуючих даосизм або бонське язичництво.
Holy Fury 13 листопада 2018 3.0 П'ятнадцяте доповнення. Розширює можливості реформації язичницьких релігій, вводить нові події, пов'язані з хрестовими походами, додає нові механіки: коронацію правителя та канонізації родів, а також дає можливість зіграти на процедурно згенерованих картах.

Продовження[ред. | ред. код]

28 липня 2018 року головний виконавчий директор Paradox Interactive Фред Вестер розповів, що для Crusader Kings II може вийти продовження, оскільки відеогра, на його думку, вже переповнена різноманітними механіками та системами від доповнень, а це ускладнює розроблення нового вмісту для CK II[15]. У жовтні 2019 року нова частина була вперше представлена під час тогорічного PDXCon, відеоігрового розважального заходу від Paradox Interactive. Анонсування супроводжувалося випуском першого промоційного відеоролика та знімків екрана із зображенням майбутнього проєкту.[16] 14 травня 2020-го було повідомлено, що Crusader Kings III запланована до випуску 1 вересня 2020 року[17].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Humble Store
 2. Українізатор гри
 3. Новини — Crusader Kings II is Now Available on Mac!. store.steampowered.com (uk). Процитовано 2018-06-24. 
 4. Crusader Kings 2 out now on Linux - VG247. VG247 (en-US). 2013-01-24. Процитовано 2018-06-24. 
 5. Yin-Poole, Wesley (2019-10-18). Crusader Kings 2 is free to play. Eurogamer (en). Процитовано 2020-05-15. 
 6. Crusader Kings II Manual. Paradox Interactive. 2012. с. 4–52. 
 7. Staff, I. G. N. (2010-08-19). Gamescom 2010: Paradox Interactive Announces Crusader Kings II. IGN (en-US). Процитовано 2018-08-18. 
 8. Щоденники розробників — Архів. https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php (англ.). 
 9. Crusader Kings 2 Sword of Islam expansion announced, will let you side with Saladin. pcgamer (EN-US). Процитовано 2018-06-24. 
 10. Crusader Kings 2: Legacy of Rome expansion lets you flex your Byzantium Maximus. pcgamer (EN-US). Процитовано 2018-06-24. 
 11. Crusader Kings II DLC sacrifices history, adds Aztec invasion of Europe. pcgamer (EN-US). Процитовано 2018-06-24. 
 12. Crusader Kings 2: The Republic - Gaming Nexus. Gaming Nexus (en). Процитовано 2018-06-24. 
 13. Crusader Kings 2: The Old Gods Review: Vikings And New Start Date Make CK2 Better Than Ever. Player.One (en). 2013-06-05. Процитовано 2018-06-24. 
 14. Fun And Prophet: Crusader Kings 2 Expansion Out Now. Rock, Paper, Shotgun (en-US). 2013-11-18. Процитовано 2018-06-24. 
 15. Crusader Kings 3 will 'probably' happen, says outgoing Paradox CEO. pcgamer (en). Процитовано 2018-08-15. 
 16. Crusader Kings 3 announced at PDXCON 2019. Shacknews (en). Процитовано 2020-05-15. 
 17. Crusader Kings III вийде восени, але замовити її можна зараз. PlayUA (uk). 2020-05-14. Процитовано 2020-05-15. 

Посилання[ред. | ред. код]