Europa Universalis IV

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Europa Universalis IV

Обкладинка ігри

Розробник Paradox Development Studio
Видавець Paradox Interactive
Дистриб'ютор Steam
Частина серії Europa Universalis
Попередня гра серії Europa Universalis: Rome
Дата випуску 13 серпня 2013
Версія 1.17.0 від 11 травня 2016 року
Українська локалізація немає
Жанр(и) Глобальна стратегія, стратегія в реальному часі
Віковий
рейтинг
ESRB: Teen (10+)
PEGI: 12+
Платформа ПК (Microsoft Windows, Linux), Mac OS
Рушій гри Clausewitz Engine
Режим гри Однокористувальницька гра, Багатокористувальницька гра
Носій завантаження через Steam, DVD
Системні
вимоги
Windows:

Minimum: OS:XP/Vista/Windows 7/Windows 8 Processor:Intel® Pentium® IV 2.4 GHz eller AMD 3500+ Memory:2 GB RAM Graphics:NVIDIA® GeForce 8800 or ATI Radeon® X1900, 512mb video memory required DirectX®:9.0c Hard Drive:2 GB HD space Sound:Direct X- compatible soundcard Other Requirements: Broadband Internet connection Additional:Controller support: 3-button mouse, keyboard and speakers. Internet Connection or LAN for multiplayer

Linux: Minimum: OS:Ubuntu 12.04 LTS Processor:Intel Core Duo Processor (2GHz or better) Memory:2 GB RAM Graphics:ATI Radeon HD 6750 / NVIDIA GeForce 320 / NVIDIA GeForce 9600 or higher, 1024MB graphics memory required Hard Drive:2 GB HD space Other Requirements:Broadband Internet connection Additional:GLSL 1.3, OpenGL 2.1. Controller support: 3-button mouse, keyboard and speakers. Internet Connection or LAN for multiplayer

Керування Клавіатура, миша
Сайт europauniversalis4.com

Europa Universalis IV — відеогра жанру історичної глобальної стратегії, яка була розроблена компанією Paradox Interactive. Гра була анонсована в 2012, а вихід гри відбувся 13 серпня 2013. Це п'ята гра в серії Europa Universalis, не рахуючи аддонів. У новій грі була помітно доопрацьована графіка та ігрова карта, схожа на ту, що була в Crusader Kings II. Щотижня виходили щоденники розробників, з яких можна дізнатися багато інформації, дуже багато з них присвячено окремим країнам.

Розробка[ред.ред. код]

Розробка гри почалася в кінці 2011. В листопаді 2012 з'явився перший щоденник розробників, що розповідає про гру. Щотижня виходить новий щоденник розробників, всього таких планується близько 50, що приблизно в 7 разів перевищує кількість щоденників розробників Europa Universalis III. Наприкінці квітня 2013 року розробники попросили фанатів допомогти їм і залучити своїх друзів і отримати за це нагороду, включаючи доступ в бета-версію гри.

Загальна інформація[ред.ред. код]

Дія відбувається в період Пізнього Середньовіччя і Раннього Нового часу. Гравець вибирає під своє керування державу та на нього покладається відповідальність правителя. Гра починається у 1444 і закінчується 1820. Між цими датами традиційно можна перемикатися. Гравцеві будуть підвладні дипломатія, релігія (для кожної з яких буде своя особлива система), торгівля, управління, дослідження нових технологій, відкриття земель (у тому числі Північної Америки, Південної Америки, Африки і Австралії). Кожна держава буде неповторною, тобто у кожної будуть свої національні ідеї, завдання і місії, династія правителів. Неповторна історія і унікальна система ланцюжка динамічних подій роблять гру насиченою. Чіткої мети у гри немає – її ставить сам гравець.

Відмінності від Europa Universalis III і нові особливості гри[ред.ред. код]

Прибране з Europa Universalis III[ред.ред. код]

 • Були прибрані шпигуни і система управління ними, позаяк вони погіршували баланс гри. Але окремі їхні функції з'являться в інших аспектах гри.
 • Були прибрані фракції.
 • Великі зміни в системі торгівлі.
 • Магістрати теж були прибрані, з тієї ж причини, що і шпигуни. Замість них розробники обіцяють інші особливості, які виконують таку ж функцію.
 • Культурні традиції для найму радників прибрали, внаслідок непотрібності через значні зміни в системі радників.
 • Нова система націоналізації провінцій.
 • Повзунки внутрішньої політики були вилучені або замінені на напрями розвитку технологій.

Доповнення[ред.ред. код]

Платний завантажувальний контент[ред.ред. код]

 • Europa Universalis IV: Call-to-Arms Pack
  • Winged Hussars Unit Pack DLC
  • National Monuments DLC
 • Europa Universalis IV: Pre-order Pack
  • The 100 Years War Unit Pack
  • The Purple Phoenix Expansion
 • Europa Universalis IV: Digital Extreme Edition Upgrade Pack
  • The Stars and Crescent Pack
  • The Horsemen of the Crescent Unit Pack
  • The Conquest of Constantinople Music Pack
 • Europa Universalis IV: National Monuments II
 • Europa Universalis IV: American Dream
  • Додає більше 50 нових подій, 10 тематичних іллюстрацій до подій, а також кілька нових моделей для армії США.
 • Europa Universalis IV: Conquistadors Unit Pack
 • Europa Universalis IV: Native Americans Unit Pack
 • Europa Universalis IV: Songs of the New World
 • Europa Universalis IV: Native Americans II Unit Pack
 • Europa Universalis IV: Colonial British and French Unit Pack
 • Europa Universalis IV: Muslim Adviser Portraits

Безкоштовний скачуваний контент[ред.ред. код]

 • Europa Universalis IV: Songs of Yuletide
 • Europa Universalis IV: Women in History

Доповнення (DLC)[ред.ред. код]

 • Conquest of Paradise (Завоювання раю) – перше доповнення EU4, яке додає нові племена в Північній Америці і, по бажанню гравця, випадкову генерацію Землі на місці двох американських континентів. Доповнення випущено 11 січня 2014 року.
 • Wealth of Nations (Багатство націй) – друге доповнення для EU4, яке значно покращує торгівлю, торгові республіки і баланс ігри. Доповнення випущено 29 травня 2014 року.
 • Res Publica – третє доповнення для EU4, яке покращує управління державою, торгівлею і деякі події. Випущено 16 липня 2014 року.
 • Art of War (Мистецтво війни) – четверте доповнення для EU4, в якому значно покращено майже кожен аспект ігри, починаючи від деталізації регіонів Африки і заміни повстань на заворушення, і закінчуючи розширеними можливостями при створенні васалів та маріонеткових держав. Доповнення випущено 30 жовтня 2014 року.
 • El Dorado (Країна казкових багатств) – п'яте доповнення для EU4, в якому додалось значна кількість племен в Південній и Центральній Америці, а також появився конструктор націй.
 • Common Sense (Здоровий глузд) – шосте доповнення для EU4, в якому була перероблена система фортифікацій, додано нові провінції, переробленні гілки ідей, та ідей для держав.
 • The Cossacks (Козаки) сьоме доповнення для EU4 , в якому була значно перероблена дипломатія, змінена механіка генерації «Нового Світу», додано розділ «Станів» для кожної країни, а так само безліч дрібних змін. Вийшло 1 грудня 2015.
 • Mare Nostrum – перекладається як "Наше море" з латини римська назва Середземного моря. Як випливає з назви, це розширення додає новий контент, пов'язаний з морськими війнами, торгівлею і шпигунством. Тепер можна призначати кораблям різноманітні місії – від морських блокад – до полювання за ворожими флотами. Можна також створювати торгові ліги, пропонувати іншим державам кондотьєрів тощо. Було додано нову функцію – шкалу часу, за допомогою якої можна в будь-який момент кампанії переглянути еволюцію кордонів світу від початку гри. Супроводжуючий патч привніс істотні зміни у шпигунство, додані нові режими карти, дві нові системи – володіння і території, зʼявилася корупція. Також додано ряд нових провінцій для Ірландії та Африки. Випущений 5 квітня 2016 року.
 • Rights of Man (Права Людини) дев'яте розширення Europa Universalis IV. Було анонсовано 2016-08-19. Реліз відбувся 2016-10-11, разом із патчем 1.18 "Прусія". DLC і патч містить нову систему Великих Держав, де 8 наймогутніших країн, які призначаються «Великими Державами» і отримують доступ до нових дипломатичних функцій, таких як створення малих народів, розірвання їхнього союзу з іншими Великими Державами. До патчу також входять нові уряди для Прусії та Османської Імперії. Варто відзначити й кардинально перероблену систему технологій, у яку ввели поняття інституцій, що дають штрафи будь-якій нації, яка не запровадила зазначеної інституції (як-то Феодалізм, Ренесанс тощо), що призвело до утилізації процесу "вестернізації".
 • Mandate of Heaven (Небесний мандат) назва походить від одноіменної давньокитайської політичної концепції й фокусується на покращеннях в регіоні Східна Азія. Містить нові механіки для Китаю епохи Мін і додає можливість оточуючим державам висувати претензії на титул Імператора Китаю. Також створено нові механіки для китайської меритократії, можливість здобуття державності деякими манчжурськими племенами, та нову систему японського сьоґунату, що містить події, які дозволять Японії ще більше ізолюватися, або ж стати відкритішою. Окрім покращення Східної Азії, було запроваджено 'Епохи', які розширюють ігрові можливості у різних історичних періодах ранньої сучасної ери. Вони фокусуються на епосі європейських відкриттів і колонізації Америк, протестантській реформації та релігійному конфлікті в Європі, французькому абсолютизмі та революційному XVIII столітті, яке принесло нам революції у Франції та Америках. Безплатне оновлення 1.20 'Мінг' – містить нову механіку абсолютизму, разом з новою особливістю – розрухою провінцій. Вийшло 6 квітня 2017.

Українські моди та локалізації[ред.ред. код]

Український переклад[ред.ред. код]

Переклад ведеться невеликою групою ентузіастів[1] української мови, на волонтерських засадах.

У процесі було створено українські шрифти для ігрового інтерфейсу, запезпечена структуризація і версійність[2] перекладу, засновано Вікі проекту з глосарієм термінів[3].

Джерела[ред.ред. код]

 1. Команда перекладу ЄУ4. 
 2. Репозиторій ЄУ4. 
 3. Глосарій термінів ЄУ4.