OSCAR

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

OSCAR — відкритий (з 5 березня 2008 року), але не вільний мережевий протокол, що забезпечує обмін миттєвими і офлайновими текстовими повідомленнями. У даний момент використовується для двох систем: AIM (компанія AOL, керована Time Warner) та ICQ (компанія Mail.Ru Group).

AIM (компанія AOL, керована Time Warner)[ред.ред. код]

AOL Instant Messenger
Логотип
Тип програми миттєвого обміну повідомленнями
Розробник AOL LLC.
Перший випуск Травень 1997
Стабільний випуск 6.9.17.2 (15 липня 2009; 3265 днів тому)
Нестабільний випуск 7.0.7.19 Beta 4 (12 серпня 2009; 3237 днів тому)
Операційна система Microsoft Windows, Mac OS X, iPhone OS (старі версії для Mac і GNU/Linux)
Написано на XML, JavaScript, CSS
Ліцензія власницьке програмне забезпечення
www.aim.com

AOL Instant Messenger, або AIM — програма-месенджер, запропонована фірмою AOL (America OnLine), що входить у корпорацію Time Warner. Остання версія AI Triton має можливості ІР-телефонії, підтримки універсальної адресної книжки Plaxo, відправленням SMS через комп'ютер (за умови встановлення відповідних плагінів) і багатьма іншими доповненнями.

ICQ (компанія Mail.Ru Group)[ред.ред. код]

ICQ
Icqflower.png
Тип клієнт системи миттєвого обміну повідомленнями
Стабільний випуск 7.1 bild(2096) (25 березня 2010)
Операційна система Windows, Linux Macintosh, мобільні телефони
Ліцензія Adware
ICQ

ICQ, АйСіК'ю — мережевий протокол, який забезпечує миттєве відправлення та отримання текстових повідомлень, а також однойменна програма миттєвого обміну повідомленнями (клієнт), що реалізує цей протокол.

Назва «ICQ» фонетично співзвучна англійській фразі «I seek you» (я шукаю тебе, вимовляється ай-сік-ю́).

ICQ розроблена ізраїльською компанією Mirabilis. Перша версія програми вийшла в листопаді 1996 року. У червні 1998 AOL придбала активи Mirabilis, основним з яких був ICQ, але ця служба не стала рентабельною. У квітні 2010 року російський фонд Digital Sky Technologies (DST, пізніше перейменований на Mail.ru Group) купив сервіс ICQ у компанії AOL за $187,5 млн.

В українському комп'ютерному сленгу ICQ називають «а́ською».

Сьогодні аською користуються понад 45 млн користувачів в усьому світі, особливо розповсюджена в Україні, Білорусі, Молдові, Болгарії, Литві, Латвії, Німеччині, Росії, Чехії Казахстані, Грузії, Туркменістані, Таджикістані, Азербайджані.

Особливості протоколу ICQ[ред.ред. код]

 • Кожному користувачеві ICQ надається унікальний ідентифікаційний код — UIN, за яким користувач однозначно визначається системою та іншими користувачами;
 • Додатково користувач обирає собі нік, який відіграє роль особистого імені в його повідомленнях. На відміну від UIN, особисті ніки не є унікальними для кожного користувача;
 • Для того, щоб скористатися ICQ, потрібно запустити програму і підключитися до серверів ICQ за допомогою відповідної інструкції в програмі;
 • Можливість пошуку користувачів за ніком, UIN-ом, країною, містом, мовою, інтересами, віком, статтю, а також статусом: «онлайн» або «офлайн».
 • ICQ підтримує декілька станів, у яких може знаходитися користувач. Стани встановлюються користувачем.
 • Підтримка соціальних мереж, таких як Twitter, Facebook і Flickr.
 • Підтримка голосової розмови та відеочату.

Стани[ред.ред. код]

 • Online — доступний
 • Away — відійшов від комп'ютера (довго не працював)
 • N/A (Not available) — не доступний
 • Occupied — зайнятий
 • Do not disturb (DND) — не турбувати
 • Invisible — невидимий
 • Offline — відключений

Проблеми безпеки[ред.ред. код]

Після купівлі російською компанією популярність ICQ в США та ЄС різко пішла на спад. Причинами є побоювання контролю за повідомленнями з боку російської ФСБ.

Клієнти ICQ[ред.ред. код]

Особливості протоколу OSCAR[ред.ред. код]

 • Кожному користувачеві видається UIN (англ. Unique Identification Number) — унікальний ідентифікаційний номер, за яким користувач однозначно визначається системою та іншими користувачами. В наш час[Коли?] (січень 2010 р.) для сумісності з AIM замість UIN використовується поняття ScreenName.
 • Користувач має можливість вибрати собі нік, який грає роль особистого імені в його повідомленнях. На відміну від UIN, ніки не унікальні для кожного користувача.
 • У AOL Instant Messenger функцію UIN грають SN (англ. Screen Name) — так звані екранні імена, унікальні для кожного користувача.
 • Протокол підтримує декілька станів, в яких може перебувати користувач. Стани встановлюються користувачем.

Стани[ред.ред. код]

 • Online — доступний
 • Free for chat (F4C) — вільний
 • Away — далеко від комп'ютера (довго не працював)
 • Not available (N/A) — недоступний
 • Occupied — зайнятий
 • Do not disturb (DND) — не турбувати
 • Invisible — невидимий
 • Offline — відключений

У програмах-клієнтах сторонніх розробників деякі стани можуть бути відсутніми або мати місце додаткові.

Реалізації протоколу[ред.ред. код]

Існує велика кількість альтернативних клієнтів ICQ для різних операційних систем, наприклад: Miranda IM (Windows), QIP (Windows), &RQ (Windows), Pidgin (Windows, GNU/Linux), Licq (GNU/Linux), Kopete (GNU/Linux), qutIM (Windows, GNU/Linux, MacOS) та ін.

5 березня 2008 року AOL відкрила специфікації протоколу (як згодом виявилося — не повністю: за допомогою зміни закритих деталей специфікацій згодом 3 рази блокувалися всі неофіційні клієнти) і дозволила створення альтернативних клієнтів, але з деякими обмеженнями, встановленими ліцензією — наприклад, клієнт, яким користуються більше ніж 100 000 користувачів, повинен показувати рекламу.

Реалізація на різних мовах програмування
Мова
програмування
Реалізація
C libpurple
GnomeICU
C++ QOscar (Qt)
C# NOscar
OscarLib
Delphi TICQLib
cobans
Java joscar
JOscarLib /*info*/
daim
icqlib /*info*/
OCaml mlOscar
Python TwistedWords
Perl Net::Oscar
PHP WebIcqPro
BasICQ

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Рівень OSI Протоколи
прикладний HTTP, gopher, Telnet, DNS, SMTP, SNMP, CMIP, FTP, TFTP, SSH, IRC, AIM, NFS, NNTP, NTP, SNTP, XMPP, FTAM, APPC, X.400, X.500, AFP, LDAP, SIP, IETF, RTP, RTCP, ITMS, Modbus TCP, BACnet IP, IMAP, POP3, SMB, MFTP, BitTorrent, e2k, PROFIBUS

Це всього лише кілька найрозповсюдженіших протоколів прикладного рівня, яких існує безліч. Всі їх неможливо описати в рамках даної статті.

відображення ASN.1, XML, TDI, XDR, NCP, AFP, ASCII, Unicode
сеансовий ASP, ADSP, DLC, Named Pipes, NBT, NetBIOS, NWLink, Printer Access Protocol, Zone Information Protocol, SSL, TLS, SOCKS, PPTP
транспортний TCP, UDP, NetBEUI, AEP, ATP, IL, NBP, RTMP, SMB, SPX, SCTP, DCCP, RTP, STP, TFTP
мережний IPv4, IPv6, ICMP, IGMP, IPX, NWLink, NetBEUI, DDP, IPSec, ARP, SKIP
канальний (Ланки даних) ARCnet, ATM, DTM, SLIP, SMDS, Ethernet, FDDI, Frame Relay, LocalTalk, Token Ring, PPP, PPPoE, StarLan, WiFi, PPTP , L2F, L2TP, PROFIBUS
фізичний RS-232, RS-422, RS-423, RS-449, RS-485, ITU-T, RJ-11, T-carrier (T1, E1), модифікації стандарту Ethernet: 10BASE-T, 10BASE2, 10BASE5, 100BASE-TX, 100BASE-FX, 100BASE-T, 1000BASE-T, 1000BASE-TX, 1000BASE-SX