Resident Evil

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Resident Evil

SLES-00200.jpg

Розробник Capcom Production Studio 4
Westwood Studios (ПК порт)
Видавець Capcom
Virgin Interactive
Частина серії Resident Evil
Наступна гра серії Resident Evil 2
Дата випуску PlayStation:
Japan 22 березня 1996
North America 30 березня 1996
PAL 1 серпня 1996
Microsoft Windows (ПК):
Japan 6 грудня 1996
Europe 17 вересня 1997
North America 30 вересня 1997
Sega Saturn:
Japan 25 червня 1997
North America 31 січня 1997
PAL 1 жовтня 1997
[1]
Жанр Survival horror
TPS
Віковий
рейтинг
ACB: MA15+
BBFC: 15
CERO: Z
ESRB: M
PEGI: 16+
Платформа PlayStation, Sega Saturn, PC
Рушій гри Quake Engine
Unreal Engine 2 (GC)
Режим гри Один гравець
Носій 1 × CD-ROM (PS, Saturn, PC)
Системні
вимоги
Windows (ПК): Windows 95, Pentium 90 CPU, 3D card with 4 MB RAM, 4X CD-ROM drive, 16-bit sound card
Керування Джойстик, Клавіатура

«Resident Evil» (укр. Оселя зла), оригінальна японська назва Biohazard (яп. バイオハザード) — відеогра у жанрі Survival Horror, створена компанією Capcom. Найперша гра серії Resident Evil.

На той час гра мала найсучаснішу графіку. Гра йшлася від третьої особи — моделі гравців бігали на фоні раніше намальованих картинок-бекґраундів. Перша версія гри вийшла на набуваючій популярності PlayStation, що зіграло не малу роль у зростанні подальшої популярності франчайзу.

Гра була створена Сіндзі Мікамі і розроблена Capcom Production Studio 4 (крім версій для ПК і Sega Saturn)

Гра[ред.ред. код]

Сюжет[ред.ред. код]

Дія гри починається 9 липня 1998 року з повідомлення у місцевій газеті міста Раккун-Сіті, «The Raccoon Times», статті про зростаючі випадки зникнення людей. Люди знаходили все більше трупів, які були сильно спотворені і з'їдені. Але знайти вбивць не вдавалося, тому поліція попросила допомоги у спеціального підрозділу S.T.A.R.S.. 23 липня було прийняте рішення відправити до Арклейских лісів команду «Браво». Вертоліт саджається у низовині і через деякий час зникає. На пошуки команди «Bravo» була відправлена команда «Альфа». Саме до цієї команди входять головні персонажі гри, котрими буде керувати гравець. Крім них до команди входять: Альберт Вескер — капітан, Берри Бертон — спеціаліст по зброї, Джозеф Фрост — спеціаліст по транспортним засобам і Бред Вікерс — пілот вертольоту. Знайти членів команди «Браво» їм не вдається, але вони знаходять в лісі вертольот команди «Браво» зі зброєю, але жодної людини. Трохи пізніше Джозеф Фрост знаходить пістолет, а при детальнішому огляді стає видно, що його тримає шматок руки Кеннета Саллівана — члена команди «Браво». Під час паніки зненацька вибігає собака. Собака виявляється не одна і всі вони кидаються на Джозефа, які загризають його до смерті. Команда намагається втекти назад до вертольоту, але вони не встигають — Бред Вікерс, пілот, тікає, кинувши своїх товаришів напризволяще. Побачивши близько маєток, команда біжить до нього. Двері виявляються відчиненими. Гра починається.[2]

Персонажі[ред.ред. код]

Грати можна за одного з двох персонажів, яких ми обираємо на самому початку. Це може бути Кріс Редфілд чи Джилл Велентайн. Сюжет гри змінюється коли ви граєте за того чи іншого персонажа. При грі за Кріса Редфілда в грі з'являється можливість пограти за Ребекку Чемберз — члена команди «Браво», що вижив. Також сюжет змінюється в залежності від дій гравця. Усього у грі є шість закінчень. Різниця закінчень полягає у тому, хто буде врятований. При грі за Кріса можна врятувати крім себе ще Джилл і Ребекку, при грі за Джилл — Кріса і Баррі Бертона.

Отряд «Альфа»[ред.ред. код]

 • Альберт Вескер (англ. Albert Wesker) — командир загону «S.T.A.R.S.».
 • Джилл Валентайн (англ. Jill Valentine) — головна героїня гри, майстер по злому замків.
 • Кріс Редфілд (англ. Chris Redfield) — головний герой гри, колишній пілот ВПС.
 • Баррі Бертон (англ. Barry Burton) — колишній член спецназу, спеціаліст по зброї і товариш Кріса.
 • Бред Вікерс (англ. Brad Vickers) — пілот.
 • Джозеф Фрост (англ. Joseph Frost) — фахівець по транспортним засобам.

Отряд «Браво»[ред.ред. код]

 • Ребекка Чемберс (англ. Rebecca Chambers) — наймолодший член команди, медик.
 • Енріко Маріні (англ. Enrico Marini) — заступник командира.
 • Форест Спейер (англ. Forest Speyer) — снайпер і фахівець з транспорту.
 • Кеннет Джей Салліван (англ. Kenneth J. Sullivan) — експерт-хімік.
 • Річард Ейкен (англ. Richard Aiken) — професійний зв'язківець.

Зброя[ред.ред. код]

Гра має 7 видів зброї (9 видів — у ПК-версії):

 • Бойовий ніж — стандартний армійський ніж. Знаходиться в арсеналі у Кріса та Джилл з самого початку гри. Найслабша зброя гри.
 • Пістолет «Beretta M92FS» — стандартний поліцейський пістолет. В арсеналі Джилл він перебуває з самого початку гри, а Кріса знаходить його в холі, після повернення з їдальні.
 • Дробовик «Remington M870» — ефективний тільки на близьких відстанях. Цією зброєю можна обезголовити зомбі. Знаходиться в одній з кімнат особняка, але щоб його взяти, доведеться вирішити головоломку.
 • Револьвер «Colt Python» — доволі потужна зброя. Знаходиться в одній з кімнат, але щоб його взяти, гравцеві доведеться вирішити головоломку з головою тигра. Вбиває ворогів (крім «босів») з одного або двох пострілів.
 • Гранатомет «Bazooka» — універсальна зброя проти різних типів ворогів завдяки наявності трьох типів боєприпасів: розривних, вогняних і кислотних. Знаходиться на терасі другого поверху особняка (доступний тільки для Джилл).
 • Вогнемет — зброя середньої потужності, ефективний лише на близьких відстанях. Знаходиться в підземеллі, де можна знайти 2 вогнемета. Правда, винести вогнемет з підземелля неможливо (доступний тільки для Кріса).
 • Гранатомет «M-66» — найпотужніша зброя гри. Використовується у кінцевій битві Джилл або Кріс для знищення боса Тирана. Ракетницю можна отримати, пройшовши гру менш, ніж за 3 години без збережень і не використовуючи спреї першої допомоги (при цьому використання сумішей трав не впливає на отримання секретної зброї).
 • Автомат «MAC-10» (тільки у версії на ПК) — пістолет-кулемет. За потужністю такий самий як Беретта, але набагато ефективніший завдяки високій скорострільності (доступний тільки для Джилл).
 • Кулемет «Minimi» (тільки у версії на ПК) — важкий кулемет. Потужність як у дробовика. Також має високу скорострільність (доступний тільки для Кріса).
 • Пістолет «Beretta Custom Edition» — модифікований пістолет «Beretta». Відрізняється не тільки зовні, але й підвищеною потужністю. Має шанс знести зомбі голову з декількох пострілів (доступний тільки у версії «Director ` s Cut» в режимі гри «Advanced»).

Інвентар[ред.ред. код]

Особливістю гри є обмежений інвентар представлений у вигляді великих скринь, які знаходяться по всьому особняку. Однак у Джилл місця в інвентарі більше, ніж у Кріса на 2 комірки (тому гра за Джилл набагато легша, ніж за Кріса). В інвентарі один предмет займає одну клітинку. Таким чином, наприклад, один ключ займе стільки ж місця, скільки й ракетниця.

Система змішування трав[ред.ред. код]

Гравцеві попадаються трави трьох видів:

 • Синя трава — лікує гравця від отруєння.
 • Зелена трава — відновлює близько 25% здоров'я .
 • Червона трава — сама по собі марна, однак суміш зеленою і червоною трав відновлює 100% здоров'я.

Трави можна змішувати один з одним, що дозволяє значно економити місце в інвентарі. В одній суміші може бути не більше трьох частин трав. Кожна трава вносить певний внесок в дію суміші. Так, наявність синьою трави в суміші обумовлює зняття отруєння додачу до підвищення здоров'я. Суміш двох зелених трав відновлює 50% здоров'я. Панацеєю — це суміш зеленої, синьої та червоної трав. Така суміш повністю виліковує гравця і знімає отруєння.

Крім трав у грі є і звичайні спреї першої допомоги (аптечки), проте їх використання знижує ігровий рейтинг, який потрібний для відкриття деяких секретів. Використання ж трав рейтинг не знижує.

Файли[ред.ред. код]

У процесі гри гравцеві будуть потрапляти різні документи — щоденники, записки, звіти і так далі. Вони не займають місця в арсеналі, оскільки зберігаються в окремій секції інвентаря. Деякі файли є підказками для вирішення загадок, а решта дозволяють краще зануритися в атмосферу гри.

Вороги[ред.ред. код]

В грі 10 видів звичайних ворогів:

 • Зомбі — колишні працівники корпорації «Амбрелла», які заразилися Т-вірусом. Найчастіші і передбачувані вороги в грі. Деякі зомбі можуть блювати на персонажа кислотою. Зовні діляться на 3 види: обслуговуючий персонал, вчені (одягнені в лабораторні халати) і піддослідні (без одягу). Останні помітно сильніше інших.
 • Цербери — заражені добермани. Агресивні та швидкі вороги, які зазвичай нападають зграями. Досить слабкі, однак можуть повалити героя на землю. Якщо підстрелити цербера, коли він стрибає, він впаде на підлогу.
 • Ворони — заражені T-вірусом ворони. Нападають зграями.
 • Змії — зустрічаються лише в саду і в одному з підземель. Вони можуть отруїти героя.
 • Бджоли — зустрічаються один раз за гру — у гуртожитках. Можуть отруїти головного героя. Знищити їх неможливо.
 • Павуки — гігантські отруйні тварюки, що залишають після своєї смерті таких же отруйних маленьких павучків. Проти павучків не варто використовувати боєприпаси, їх можна задавити, просто пробігшись по них.
 • Мисливці — одні з найсильніших ворогів в грі. Прудкі і агресивні, непередбачувані, здатні одним ударом обезголовити героя (при стані здоров'я нижче Caution).
 • Нептуни — заражені акулоподібні риби. Зустрічаються лише одного разу — в затопленому цокольному поверсі гуртожитків.
 • Рослина — зелене стебло, що стирчить з тріщини в підлозі в коридорі гуртожитку. Невразлива. Єдиний спосіб позбутися від неї — закрити тріщину статуями, що стоять у коридорі. Зникає після смерті Рослини 42, оскільки є його частиною.
 • Химери — швидкі та агресивні істоти, що нагадують мух, здатні бігати за низькими стелях і атакувати як знизу, так і зверху. Мешкають в електростанції лабораторії.

Також гра має 5 босів:

 • Гігантська змія — це міні-бос, який зустрічається два рази за гру: на горищі і в одній з кімнат на другому поверсі (у ремейку друга поява — у бібліотеці). Щоб вбити її рекомендується використовувати револьвер «Colt Python» і дробовик «Remington M-870», граючи за Джилл, достатньо 3-4 постріли кислотними гранатами.
 • Рослина 42 — величезна м'ясоїдна рослина, яка заразилась T-вірусом. Зростає в гуртожитку. Вона вразливе до вогню, а тому при грі за Джилл легко знищується запальними зарядами, а при грі за Кріса — вогнеметом. Якщо вирішити нескладну головоломку, приготувати V-гази і вилити їх на корінь Рослини 42, корінь засохне і бій з рослиною буде ще легше. Крім того, в сценарії за Джилл цього боса може вбити Баррі.
 • Чорний тигр — гігантський сірий павук, що мешкає в підземеллі. Ефективно проти нього використовувати дробовик «Remington M-870». Зазвичай вистачає 3-4 пострілів. Також можна використовувати гранатомет «Bazooka», при грі за Джилл, або вогнемет, при грі за Кріса. Як і всі павуки в грі, після своєї смерті залишає маленьких отруйних павучків.
 • Тиран Т-002 — фінальний бос гри. Велика людиноподібна істота з гіпертрофованим серцем і правою рукою, озброєною довгими лезами — кігтями. При першій зустрічі переміщається повільно, при другій — дуже швидко, але ухилитися і втекти цілком реально. Вбити його можна тільки за допомогою гранатомета, який член загону «STARS», пілот Бред Вікерс, скидає гравцеві з вертольота.

Версії[ред.ред. код]

PlayStation[ред.ред. код]

Була випущена 22 березня 1996 (Японія), 30 березня 1996 (США), 1 січня 1996 (Європа). Є першою класичною версією гри.

Directors Cut[ред.ред. код]

Була випущена 25 вересня 1997 (Японія), 30 вересня 1997 (США), 10 грудня 1997 (Європа). Була створена щоб підігріти публіку перед виходом Resident Evil 2 і продавалася з вбудованою демо-версією гри.

У грі було змінено місцезнаходження майже усіх предметів, зброї і ворогів. Персонажам (включаючи Ребекку) дали нові костюми у гардеробі. Пістолет гравця також був змінений — він став вбивати ворогів з одного пострілу, але лише випадково. Також в грі з'явився режим «Новачок» (Beginner), в якому усіх ворогів стало легше вбивати, а знайденої амуніції було вдвічі більше. Також відеоролики були необрізані. У французькій і німецькій PAL-версіях ролики були кольорові.

DualShock version[ред.ред. код]

Була випущена 6 січня 1998 (Японія) і 14 вересня 1998 (США) (в Європі офіційно видана не була).

Ще одна версія Directors Cut. Відмінностей не багато — це підтримка аналогових руків'їв і вібрації. Раніше джойстики PlayStation не підтримували цих функцій. У японській версії гра містила додатковий диск, на якому можна було знайти save-файли, а також чотири відео, на яких була показана демо-версія гри Resident Evil 1.5 — скасована версія гри Resident Evil 2.

Sega Saturn[ред.ред. код]

Була випущена 25 червня 1997 (Японія), 31 січня 1997 (США) і 1 жовтня 1997 (Європа). Головна відзнака цієї версії від класичної — присутність мінігри «Battle Game», яку можна розблокувати. У цій грі гравець мав пройти через декілька кімнат основної гри, вбиваючи ворогів вибраною на початку зброєю. В цьому режимі присутні два особливих ворога: зомбі-версія Вескера і золотий Тиран (Tyrant). Наприкінці мінігри у гравця підвищується рівень.

Також гра містить інші ексклюзивні види ворогів, як особливий вид Хантера (Hunter), відомий, як Тік (Ticks) і другий (оригінальній) Тиран у фінальній битві. Також були присутні нові костюми для Кріса і Джилл.

ПК[ред.ред. код]

Була випущена 6 грудня 1996 (Японія), 17 вересня 1997 (США) і 30 вересня 1997 (Європа). Версія для ПК містила елементи з оригінального японського видання, які не увійшли до інших версій, такі як вступне відео у кольорі з Крісом, що палить і кровью, а також у відео, де головний герой зустрічає першого зомбі, видно голову Кеннета Салівана (Kenneth J. Sullivan), члена команди «Браво». Також була додана підтримка 3D-акселераторів, що зробило графіку чіткішою. Була додана також зброя (MAC-10 для Джилл і FN Minimi для Кріса) і нові костюми для обох персонажів

Game Boy Color[ред.ред. код]

Версія гри для Game Boy Color була анонсована[3], але пізніше скасована Capcom, Мотивуючи це низькою якістю гри[4]. На основі розробок цієї гри пізнише була випущена гра Resident Evil Gaiden.

GameCube remake[ред.ред. код]

Була випущена 22 березня 2002 (Японія), 30 квітня 2002 (США) і 13 вересня 2002 (Європа). У 2001 році компанія Capcom заявила, що відтепер серія буде виходити лише на платформі від Nintendo. У зв'язку з цим на консоль GameCube були портовані Resident Evil 2, Resident Evil 3: Nemesis і Resident Evil Code: Veronica. Оригінальну гру вони вирішили не просто портувати, а повністю переробити, залишивши, за словами Сінзі Мікамі, лише 30% від оригінальної гри.

Нова гра називалася так само — Resident Evil, але серед фанім отримала підзаголовок Remake, щоб її можна було відрізнити від класичної.

У грі новим було абсолютно усе: новий звук, графіка, загадки й таке інше. Були додані нові вороги і нова гра отримала вікове обмеження Mature (17+) за класифікацією ESRB. Багато відео, що було на рушії гри, було перероблено на CG. Гравцю дали можливість розвернутися на 180° двома натисканнями клавіш (в оригінальній версії це було неможливо, таке з'явилося лише у Resident Evil 3: Nemesis). У гру за традицією була додана нова зброя та костюми, а також нові режими гри, секрети і закінчення. Між тим сюжет і основний принцип гри притерпів лише незначні зміни, такі як: Команда «Альфа» вилетіла на допомогу команді «Браво» не одразу ж, а через добу (таким чином були пов'язані сюжетні лінії гри з Resident Evil Zero Був доданий ще один персонаж до сюжету. Сюжет був ще трохи змінений, щоб сюжетно пов'язати гру з усіма іншими частинами.

У світі було продано понад 1.35 мільйони копій.

Deadly Silence (Nintendo DS)[ред.ред. код]

Була випущена 19 січня 2006 (Японія), 7 лютого 2006 (США) і 31 березня 2006 (Європа). так називалася версія гри для Nintendo DS — портативної ігрової платформи від Nintendo, зроблена на честь десятої річниці серії. У грі було два основних режими: Класичний (Classic Mode) і «Переродження» (Rebirth Mode). Класичний режим був аналогічний до оригінальної гри, але з використанням тачскріну. Режим «Переродження» відрізнявся значно більшою кількістю ворогів і новими загадками, що не зустрічалися в жодній грі.

У грі використовується особливість консолі — два екрани. на одному відбувається гра, на іншому можна переглядати карту чи аммуніцію. Як і Remake-версія, у грі є можливим швидкий розворот на 180°, але ще присутня спеціальна кнопка для використання ножа, як у Resident Evil 4. Стало можливим пропускати відео. Відео знов зацензурене, але голова Кеннета Салівана при зустрічі з першим зомбі все ж є.

За допомогою тачскріна можна «струсити» ворога з себе, чи використовувати ніж у боротьбі від першої особи.

Але основною особливістю гри була підтримка мережевої гри. При грі вдвох з'являлися загадки, які можна було розгадати лише вдвох. Були також режими змагань, де гравцям потрібно було вбити якомога більше монстрів. Було дев'ять персонажів для гри у цьому режимі і три локації

Nintendo Wii[ред.ред. код]

Версія для Wii була основана на версії для GameCube і відрізняється від неї лише підтримкою особливого контролера для цієї консолі.

Гра була випущена у червні 2009 у США і Європі.

IGN оцінив її у 8/10

Новелізація[ред.ред. код]

За мотивами цієї гри була написана книжка Змова Корпорації «Амбрелла», котра так і не була офіційно перекладена українською мовою.

Цікаві факти[ред.ред. код]

 • Саундтрек до гри, написаний японськими композиторами, включає першу частину легендарної «Місячної» сонати Людвіга Ван Бетховена.
 • У наступних частинах гри з'ясовується, що з особняка Спенсера живими вибралися Кріс, Джилл, Баррі і Ребекка. Однак, у самій грі така кінцівка неможлива. При грі за Кріса не можна врятувати Баррі, а при грі за Джилл — Ребекку .
 • У грі зустрічається лист зараженого вченого Джона до його коханої по імені Ада. У наступній грі серії з'являється Ада Вонг, яка шукає в Раккун-сіті свого хлопця Джона.

Посилання[ред.ред. код]

 1. УВАГА! Тут вказані дати випуску лише оригінальної версії гри, для версії гри Resident Evil: Remake звертайтеся у відповідну статтю
 2. Перше відео трохи відрізняється у версіях Resident Evil і Resident Evil Remake
 3. Resident Evil (GBC) preview. IGN. Архів оригіналу за 2012-06-05. 
 4. Resident Evil Passes On. IGN. Архів оригіналу за 2012-06-05.