Survival horror

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Resident Evil став еталоном у жанрі survival horror

Survival horror (дослівний переклад з англ. — «жах виживання», вимовляється [sərvajvəl hɔrər], [сева́йвал хо́рор]) — жанр комп'ютерних ігор, що з'явився на початку й сформувався до кінця 90-х років. Ігри цього жанру найчастіше являють собою комбінацію елементів adventure і action з фіксованими ракурсами камери, що включають у себе різні специфічні складові, головною метою яких є нагнітання, на кшталт фільмам жахів, атмосфери страху й тривоги.

Загальні принципи[ред.ред. код]

Однією з унікальних рис жанру survival horror є те, що він визначається більшою мірою загальною атмосферою гри, ніж ігровою механікою. Хоча survival horror звичайно асоціюється з геймплеєм Resident Evil і Silent Hill, існує достатньо представників жанру, що нагадують побий їх усіх, квести, рольові гри і шутери від першої особи. Усі ігри цього жанру об'єднують теми страху, непояснених явищ, жорстокості та ін., що дозволяє визначити поняття survival horror більше як загальний настрій гри, ніж якусь певну ігрову механіку.

Аналогічно до фільмів-«жахастиків», ігри survival horror можуть бути як психологічними трилерами з атмосферою в стилі саспенс, так і бойовиками, де зроблений наголос на знищення яких-небудь живих мерців або жертв невдалих експериментів.

Ігровий процес[ред.ред. код]

Використання кінематографічної камери — всередині приміщень — так і класичний ракурс «за спиною» у грі Silent Hill

До основних рис survival horror варто віднести наступні моменти: по-перше, гравець озброєний досить скромно (на відміну від шутерів), а також має досить обмежені фізичні можливості — як правило, у хорорах персонаж може тільки ходити, бігати й підніматися на невеликі підвищення, а такі здібності як стрибки, перекиди та інші складніші прийоми (у тому числі — стрільба на бігу) йому недоступні. У низці випадків протагоніст погано володіє зброєю (стрільба неточна, удари холодною зброєю — неспритні й слабкі). По-друге, нерідко хорори мають ряд кінематографічних ефектів — наприклад, у багатьох випадках камера фіксована й показує персонажа з боку (втім, як виняток можна навести в приклад Silent Hill, де використовується як і кінематографічна камера — усередині приміщень — так і класичний ракурс «за спиною»). Третім досить розповсюдженою ознакою хорор-ігор є відсутність можливості зберігати гру в будь-якому місці — це стосується до Silent Hill, Resident Evil і деяких інших ігор (у сучасних хорорах спостерігається тенденція відходу від цієї традиції). Часто для просування по грі, гравець повинен вирішувати різноманітні головоломки, які можуть складати навіть більшу частину ігрового процесу, порівняно з бойовою частиною. У зв'язку з цим, в survival horror персонаж має інвентар, який звичайно розташований на окремому ігровому екрані, де відображені предмети, які персонаж носить із собою та з якими може здійснювати які-небудь дії. Інший частий елемент: сильно обмежена кількість ресурсів (медикаменти, боєприпаси) і через це — постійна необхідність їхній економії (звідси й «виживання» у назві). Для посилення почуття занепокоєння, дія гри звичайно відбувається в замкненому, стиснутому просторі з низькою видимістю (підземелля, будинки, вузькі вулички міста).

Розвиток жанру[ред.ред. код]

Позначення жанру як «Survival horror» уперше було використано в Resident Evil (1996) (саме в RE уперше з'явилася фраза, що стала у своєму роді класичною, «Welcome into the world of Survival Horror» — «Ласкаво просимо в світ Survival Horror» (у другій частині гри фраза з'явилася у відповідно зміненому вигляді: «Welcome again into the world of Survival Horror» — «Ще раз ласкаво просимо в світ Survival Horror»)). Більш ранній приклад ігор у якому використовуються елементи «Survival horror» є двомірна рольова гра Sweet Home (1989) від японської компанії Capcom і Haunted House (1981) від Atari.
Однак першою грою цього жанру, що заклала в нього більшу частину його основних рис, є Alone in the Dark (1992), створений компанією I-Motion. Тепер цей термін використовується для позначення ігор схожої тематики, у тому числі й тих, які були випущені до Resident Evil. Alone in the Dark відрізнявся своєю простотою, полігональними персонажами, фіксованими камерами огляду, мальованим заднім видом, однак при всій згаданій простоті зовнішнього вигляду гра була досить складною для проходження.

Alone in the Dark приніс популярність своїм творцям, а сама гра завоювала безліч призів і нагород. І вже в наступному 1993 році виходить її продовження — Alone in the Dark 2. Але все-таки сиквел не досяг такого великого успіху, як оригінал. Через два роки вийшла третя серія серіалу що виявилася провальною[1]. Дія третьої частини відбувалася в занедбаному місті Дикого Заходу.
Однією з наступних помітних ігор жанру Survival horror з'явилася Nocturne, що вийшла в 1999 році й створена американськими розробниками фірми Terminal Reality. Сюжет гри обертався навколо секретної урядової організації за назвою Spookhouse, яка займалася пошуками й знищенням різних надприродних істот. У цей же час японські розробники компанії Konami випустили інший, не менш яскравий представник жанру, який своїм успіхом затьмарив Nocturne і став початком серії ігор з однойменною назвоюSilent Hill. Дія гри проходила в американському місті-примарі Сайлент Хілл, куди письменник Гаррі Мейсон потрапив у результаті автомобільної аварії. По ходу сюжету Гаррі довідається про страшний ритуал, що змінив місто раз і назавжди.
Немаловажне значення в розвиток жанру внесла гра Blair Witch Project, яка була створена за мотивами фільму Відьма із Блер, а також продовження, що пішли за нею, — Legend Of Coffin Rock і Elly Kedward Tale.

Хорор-шутер[ред.ред. код]

Нерідко розробниками використовується ідея хорор-шутера (найчастіше, з кооперативним режимом гри), де гравець повинен у межах ігрового рівня протистояти численним супротивникам, керованим штучним інтелектом (зазвичай це зомбі). Найяскравішим представником цього жанру є аркадний шутер House of the Dead (1998). Першим переходом від жанру Survival horror до Horror shooter була четверта частина серії Resident Evil (2005), у якій став переважати елемент «стрілялок». Елемент страху й жаху в грі не був утрачений, але став другорядним у геймплеї. Серед ігор цього жанру зустрічаються різні аматорські модифікації, наприклад, Zombie Survival для Garry's Mod, Killing Floor для Unreal Tournament 2004. На хвилі успіху сучасних ігор цього жанру в 2008 році компанія Valve випустила багатокористувацький хорор-шутер Left 4 Dead.

Важливі ігри і серії ігор[ред.ред. код]

Важливі ігри для жанру
 • Haunted House (1981): прабатько жанру survival horror.
 • Sweet Home (1989): перша подоба ігор жанру survival horror.
 • Alone In the Dark (1992): перша повноцінна survival horror гра, що заклала основи жанру й перша гра жанру, що використовує тривимірні моделі. Гра заклала основи геймплея й функції камери. Ігровий світ гри заснований на творчості американського письменника Говарда Філіпса Лавкрафта.
 • The Dark Eye (1995): квест хорор-жанру, заснований на творчості Аллана По. Зовнішньо гра являє собою сполучення 3D графіки, пластилінової анімації й уривків відео. Завдяки нешаблонному інтерфейсу, сюжету, і персонажам, винятковість цієї гри стала її сильною рисою.
 • Resident Evil (1996): перша гра, що вийшла з позначкою «survival horror» й стала яскравішою, ніж її прабатьки. У грі був змінений інвентар, більш пророблений сюжет і включені загадки, що став згодом невід'ємною частиною жанру.
 • House of the Dead (1998): перший представник відгалуження від жанру survival horror — survival shooter.
 • Silent Hill (1999): один з найяскравіших представників жанру, що надає гравцеві відносну свободу дій і залежно від дій зміну кінцівки.
 • Aliens versus Predator (1999): похмура атмосфера фільмів «Чужі» і «Хижак», різноманітний геймплей і тривимірна графіка — роблять гру яскравим представником жанру survival shooter.
 • Clive Barker's Undying (2001): хорор шутер від першої особи 2001 року. У розробці брав участь знаменитий автор романів жахів Клайв Баркер.
 • Forbidden Siren (2003): хорор-гра від творців оригінального Silent Hill, що робить особливий акцент на stealth-елементи у ігровому процесі.
 • F.E.A.R. (2005): один з яскравих представників жанру surviver shooter. Уся гра відбувається від першої особи й камера ніколи не показує гравця з боку. Усі події в грі взаємозалежні лінійним сюжетом, але є тимчасові інтервали між епізодами. Гра часто критикується за «коридорний» дизайн рівнів і відсутність відкритих приміщень. Лише в деяких локаціях дія відбувається на відкритому просторі. З іншого боку, закриті приміщення звичайно являють собою систему кімнат, зв'язаних між собою. Це дає гравцеві можливість нападати на ворога з різних сторін, втім такою ж тактикою ведення бою може скористатися й ворог.
 • Resident Evil 4 (2005): перший survival horror, у якому геймплей переплітається з екшеном від третьої особи
 • Pathologic (2005): має в собі елементи survival horror, пропонуючи нетрадиційний нелінійний психоделічний сюжет
 • Dead Space (2008): гра, створена за мотивами фільмів Космічна одіссея 2001 року (фільм), Чужий, Щось, Загублені в космосі і Горизонт Подій і в основному за мотивами гри System Shock 2. Гра одержала нагороду «Хорор року» (2008) журналу Ігроманія.[2]
 • Left 4 Dead (2008): перша гра survival shooter, у якій геймплей повністю заснований на мультиплеєрі.
 • The Suffering — острів-тюрма, з якого головний герой Torque намагається втекти.
 • Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth (2006) — гра наповнена реалістичними сценами психічної нестабільності. Створена за творами Лавкрафта.
 • Amnesia: The Dark Descent (2010) — чистий хорор від творців Penumbra. Основним хорор-моментом є неможливість протистояти ворогам.
 • Slender: The Arrival — побудована на основі персонажу Інтернет-фольклору на ім'я Slender Man.
 • Outlast (2013) — чистий хорор від компанії Red Barrels. Найкраща гра 2013 року в номінації «Жахи» за версією журналу «Ігроманія»
Важливі серії ігор
 • Серія Alone In the Dark: головний піонер стелс геймплея, що заклав його основи.
 • Серія Dino Crisis: один із головних законодавців жанру survival horror. Рішення внесені в серії Dino crisis надалі використовувалися в інших іграх Capcom. Зокрема: Вибір дії сценарію, міні гра з натисканням кнопок так само надалі використовувалася в багатьох Horror іграх, включаючи Resident evil 4.
 • Серія Clock Tower
 • Серія Ecstatica
 • Серія Evil Dead
 • Серія ObsCure
 • Серія Blair Witch
 • Серія Penumbra
 • Серія Silent Hill: головною особливістю даної ігрової серії як представника жанру survival horror, та і як відеоігри взагалі, є неймовірно складний сюжет, що містить у собі величезну кількість нерозривно переплетених деталей, а також дивно глибокий психологізм. Ігри цього серіалу вважаються одними із найкращих представників жанру survival horror. Вони поєднують у собі «брутальний» підхід із психологізмом, оригінальним і багатоплановим сюжетом, унікальним дизайном і похмурою атмосферою.
 • Серія Forbidden Siren
 • Серія Resident Evil: ігри серії внесли величезний вклад в розвиток жанру survival horror.
 • Project Zero, в США також відома як Fatal Frame: одна із самих незвичних серій в жанрі, геймплей якої будується на фотографуванні привидів, що в результаті веде до перемоги над ними; фабула гри будується на історіях про привидів, екзорцизмі та синтоістських ритуалах.
 • BioForge (PC, 1995)
 • Vampire Hunter D (PlayStation, 2000)
Horror Шутери

Різновид шутерів, у яких геймплей побудований на тому ж, що й геймплей Survival horror.

Horror Адвенчури

Див. також[ред.ред. код]

 • Література жахів — жанр фантастичної літератури, що має справу з надприродним у буквальнім значенні слова.
 • Фільми жахів — жанр художнього фільму. До фільмів жахів відносять фільми, які покликані налякати глядача, вселити почуття тривоги й страху, створити напружену атмосферу жаху або болісного очікування чого-небудь жахливого.

Примітки[ред.ред. код]

 1. Коротка історія жанру
 2. Хорор року // Ігроманія. — 2009. — № 2 (137). — С. 38.

Посилання[ред.ред. код]