Suzumiya Haruhi

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Suzumiya Haruhi
SuzumiyaHaruhi cover.jpg
涼宮ハルヒ
Судзумія Харухі
Жанр фантастика, комедія
Манґа
Автор Макото Мідзуно
Видавець Kadokawa Shoten
Журнал Shounen Ace
Період випуску травень 2004 — грудень 2004
Кількість томів 1
Манґа
Автор Цуґано Ґако
Видавець Kadokawa Shoten
Журнал Shounen Ace
Період випуску листопад 2005 — 26 грудня 2013
Кількість томів 20
Манґа
The Melancholy of Haruhi Suzumiya-chan
Автор Puyo
Видавець Kadokawa Shoten
Журнал Shonen Ace, The Sneaker
Період випуску 26 липня 2007 — дотепер
Кількість томів 11
Телевізійний аніме-серіал
The Melancholy of Haruhi Suzumiya
涼宮ハルヒの憂鬱
Режисер Ямамото Хіросі
Студія Kyoto Animation, N/S KP TX 2006
Мережа ЯпоніяTV Saitama
Інші мережі Японія SUN-TV, Tokyo MX TV, TV Aichi, TV Hokkaido, TV Kanagawa, TV Saitama, Chiba TV
Період показу 2 квітня 2006 — 2 липня 2006
Кількість серій 14

Suzumiya Haruhi (яп. 涼宮ハルヒ, すずみやハルヒ, укр. Судзумія Харухі) — серія популярних ранобе японського письменника Таніґави Наґари з ілюстраціями Іто Нойдзі про пригоди незвичайної школярки Судзумії Харухі та її друзів. Новели про Судзумію Харухі публікуються в журналі «The Sneaker» видавництва «Kadokawa Shoten» з 2003 року. Пізніше з'явилися різноманітні адаптації, у тому числі дві різні манґи, випуск першої з яких незабаром був припинений, а друга дотепер видається в Японії.

Аніме-адаптація, створена студією Kyoto Animation, названа на честь першої новели серії — «Меланхолія Судзумії Харухі». Прем'єра серіалу відбулася в Японії 2 квітня 2006 року. Всього вийшло 14 серій.

5 липня 2006 року почала виходити радіо-версія «Меланхолії Судзумії Харухі» (радіопостановка), заснована на сюжеті аніме. Випускається компанією «Lantis».

Сюжет[ред. | ред. код]

Сюжет аніме в основному слідує першій книзі серії повістей, хоча в деяких серіях з'являються історії з подальших книг. Аніме складається з чотирнадцяти серій, які навмисно розташовані не в хронологічному порядку.

Перша (по порядку показу) серія аніме починається з демонстрації «любительського фільму», знятого персонажами цього серіалу. Засобами анімації імітуються такі особливості любительської відеозйомки, як нечітке зображення, попадання режисера в кадр, погана гра акторів та інше.

Сам по собі фільм слабо пов'язаний з сюжетом решти серій, хоча дає невеликі підказки і є пародією на канони жанру про дівчат-чарівниць: за сюжетом, мандрівниця в часі з майбутнього, яка підробляє промоутером, повинна захистити старшокласника, який володіє небаченою силою, від злої чарівниці-інопланетянки.

Головна героїня оповідання — Судзумія Харухі, учениця першого класу японської старшої школи[ком. 1], яка створила шкільний клуб під назвою «Команда SOS» (яп. SOS団) для пошуку інопланетян, гостей з майбутнього, людей з паралельних світів та інших надзвичайних істот і явищ. Назва клубу — це скорочення від «Команда Судзумії Харухі для максимального наповнення світу» (яп. 世界を大いに盛り上げるための涼宮ハルヒの団)

Попри те, що головна героїня Харухі, оповідання йде від імені Кьона — її однокласника. Кьон тільки перейшов в нову школу і під час першого уроку в новому класі помітив ексцентричну дівчину, яка сиділа за сусідньою партою. Вона в своєму вітанні повідомила, що її цікавлять тільки інопланетяни, люди з паралельних світів, гості з майбутнього і екстрасенси, яких вона шукає в своєму класі і чекає зустрічі з ними.

Пізніше Кьон дуже зацікавився цією дівчиною, яка приголомшує його своїми дивацтвами. Розпитуючи про неї у своїх однокласників, він з'ясував, що вона практично ні з ким не спілкується і всіх ігнорує. Проте, Кьону вдається з нею поговорити, і після декількох невеликих бесід з ним, Харухі вирішує створити гурток «Команда SOS». Надалі в нього вступають ще декілька членів. Через деякий час вони повідомляють Кьону, що всі вони не є звичайними людьми — одна є інопланетянкою, одна гостя з майбутнього, а останній член клубу — екстрасенс. Всі вони стверджують, що саме їх існування можливе тільки тому, що Харухі захотіла цього, і від настрою Харухі залежить доля даного світу. Їх мета — робити все для того, щоб Харухі була задоволена, але при цьому у жодному випадку не можна говорити їй про її винятковість, оскільки інакше вона повірить, що все довкола ірраціональне і це приведе, на їх думку, до кінця світу.

Персонажі[ред. | ред. код]

Команда SOS[ред. | ред. код]

Команда SOS: Іцукі Коїдзумі, Наґато Юкі, Асахіна Мікуру, Харухі Судзумія, Кьон

Кьон (яп. キョン) — однокласник Харухі і другий засновник «Команди SOS».

З певного часу в свідомості оточуючих він виявляється нерозривно пов'язаний з Харухі, оскільки є єдиним, з ким вона підтримує діалог. Цинічний, з постійним сарказмом в голосі, Кьон — єдина нормальна людина в команді Судзумії, і часом йому доводиться виправляти наслідки проявів її надмірного ентузіазму. Виконує для Команди SOS багато буденної роботи.

Не зважаючи на те, що головний персонаж серіалу — Судзумія Харухі, історія розповідається від особи Кьона. З сарказмом в голосі, він розповідає про різні події, пов'язані з діяльністю Харухі. Згідно з авторським задумом, інколи навіть буває складно визначити, в який момент він говорить, а в якій думає про себе — Харухі досить часто відповідає в голос на його думки.

На цьому дивацтва Кьона не закінчуються — далеко не кожен школяр 10 класу міркує так, як він. Час від часу він посилається на міфологію, закони фізики чи Фрейда. Тож він нормальний, але аж ніяк не пересічний старшокласник.

«Кьон» — насправді прізвисько, а не ім'я. Його «подарувала» Кьону тітка, а по школі розповсюдила молодша сестра, яка таким чином помстилась Кьону за його нелюбов до звернення «Оніі-тян» («старший брат»). Справжнє його ім'я не називається.

Цинічний і спокійний голос Кьона в більшості випадків виявляється вирішальним в Команді SOS (і багато в чому, справедливим). Він часто втручається в дії Харухі, коли та заходить надто далеко. На таке здатен лише він, більшість учасників команди — лише пасивні спостерігачі, які слідують наказам Судзумії.

З того часу, як Кьон заговорив з Харухі, він став для неї головним другом, ба навіть більше. За словами Коїдзумі, він «обраний» Судзумією — Кьон єдина людина, яку Харухі візьме в новий світ.

Сейю: Суґіта Томокадзу

Судзумія Харухі (яп. 涼宮 ハルヒ) — засновник Команди SOS, саме через неї відбуваються усі події серіалу.

Може змінювати, руйнувати і створювати нові реальності, ґрунтуючись на своїх уявленнях про світ. Саме ця здатність привертає до неї увагу трьох організацій — Об'єднання Інформаційної Сутності, «Агентства» та людей з майбутнього.

Судзумія Харухі — гіперактивна, непередбачувана і ексцентрична учениця першого класу старшої школи. З боку вона виглядає як старанна школярка. Успіхи в навчанні, спорті, музиці і в решті всіх можливих видів діяльності говорять про неабиякий талант. Вона вступає в безліч клубів та за кілька днів їх кидає, не зважаючи на домовленості з боку товаришів — їй усе здається дуже нудним. Проте, її музичні таланти проявились сильніше за інші (виступ на шкільному фестивалі, що надалі призвело до створення власної музичної групи). Звичайне шкільне життя — це останнє, що її цікавить. На перший погляд може здатися, що Харухі байдужа до всіх, з ким вона має справу. А в разі коли щось йде не так, як їй потрібно — починаються проблеми для її оточуючих.

Харухі стала причиною розлому в просторово-часовому континуумі. Із цього приводу автор показує три думки — прибульців, «Агентства» та людей з майбутнього. Жодна з цих думок не претендує на остаточність, проте кожна з них дає можливість з різних сторін глянути на події, що сталися три роки тому. За словами Коїдзумі, тоді світ був створений заново, за словами Наґато — був зафіксований величезний спалах даних, за словами Асахіни — в той момент з'явився розлом в часі, що закриває дорогу в минуле. Всі ці думки об'єднує одне — причиною стала Судзумія Харухі. Адже не просто так вона стала популярна серед прибульців, екстрасенсів та мандрівників у часі.

Сейю: Хірано Ая

Наґато Юкі (яп. 長門 有希) — єдина опинилася в «Команді SOS» не за ініціативою Харухі. Юкі була учасницею літературного гуртка, але перейшла в команду Судзумії разом зі своєю кімнатою.

Юкі завжди незворушна, спокійна, не виявляє ніяких емоцій і, схоже, взагалі уникає розмов — хоча і дає прямі відповіді, коли її питають. Окрім любові до читання і навчання її відрізняє талант до комп'ютерів. Беззаперечно виконує накази Судзумії, які б безглузді вони не були.

Насправді, Юкі не людина, а «людиноподібний інтерфейс», присланий на Землю Міжгалактичним Співтовариством Інформаційної Сутності для розслідування причини неймовірно великого «інформаційного вибуху», що стався три роки тому. Юкі здатна маніпулювати потоками даних Всесвіту, що на практиці дає їй можливість змінювати навколишній світ.

Не можна вважати, що Юкі мовчазна тільки через те, що вона — прибулець. Це не так — у світі існує подібні інтерфейси з виразнішим характером — наприклад, Рьоко Асакура. Проте, саме такий характер необхідний для спостерігача. Незворушна і спокійна, вона виконує своє завдання вже багато років і навіть оком не змигне.

Вона дуже любить книги, читання — головне її заняття. Вона одна з небагатьох, кому Кьон дійсно довіряє — Наґато дуже часто рятувала його в надзвичайних випадках. Існує думка, що вона закохана в Кьона, що спирається на сцену, коли на Кьона напала Асакура Рьоко, остання вимовила SQL-запит до Юкі, який насправді означає: «Ти любиш Кьон-куна, справді? Я знаю, що це так» — слова йдуть в зворотному і прискореному порядку.

Сейю: Тіхара Мінорі

Асахіна Мікуру (яп. 朝比奈 みくる) — єдина, хто вступила в Команду SOS проти власної волі. Проте Асахіна не перешкоджала цьому — адже насправді вона гостя з майбутнього і головною її метою є спостереження за Харухі. Вона дуже добре знайома з теорією подорожей в часі. Інформація з майбутнього про Харухі, Юкі, Коїдзумі та інших — суворо засекречена.

Неодноразово були випадки, коли Мікуру залучала Кьона до подорожей в часі для того, щоб змінити майбутнє для своїх потреб. Проте щоразу в ці моменти з'являється старша Асахіна, яка підказує Кьону, що потрібно робити. Старша і молодша версії Асахіни, формально, вороги — вони належать різним організаціям людей з майбутнього (з різних часових площин), кожна з яких хоче зберегти своє майбутнє, а не майбутнє конкурента.

За характером Мікуру дуже боязка і сором'язлива, по дитячому наївна, завдяки чудовій фігурі та кавайній зовнішності користується величезною популярністю серед чоловіків. Не зважаючи на незграбність і схильність замріюватися, вона думає про реальні речі — як, наприклад, навчитися краще готувати. Інколи її починають цікавити трохи дивні речі — як стати справжньою покоївкою або як правильно освідчитися в коханні. Кьон вважає своїм обов'язком її захищати, і є від чого — Харухі ставиться до Мікуру як до власної ляльки і дуже часто своїми забавками доводить Асахіну мало не до сліз.

Основними причинами, з яких Харухі хотіла дістати в свій гурток Мікуру, був її зовнішній вигляд — дитяче личко і великий розмір грудей. Харухі була упевнена, що команді необхідна така людина як талісман, оскільки «тільки з такими персонажами в манґах трапляється що-небудь цікаве».

Окрім своєї основної ролі талісмана, вона є клубною офіціанткою — щоразу, прийшовши в клубну кімнату, вона готує чай за власним рецептом. Окрім костюму служниці, вона часто одягається і в інші вбрання, за примхами Харухі, бо та чомусь вважає, що Мікуру не здатна одягатися сама — тому постійно їй «допомагає».

Сейю: Ґото Юко

Коїдзумі Іцукі (яп. 古泉 一樹) — вступив в Команду SOS, як «загадковий переведений учень», за визначенням Харухі. Насправді Іцукі — екстрасенс, якраз той, кого і хотіла зустріти Харухі. Використовувати свої здібності він, проте, уміє не скрізь, а тільки при виконання деяких умов. Основна його місія полягає в збереженні емоційної стабільності Харухі.

Коїдзумі схильний до довгих і докладних пояснень своєї точки зору, прямо як філософ. У компанії Харухі він поводиться як політик, проте, така манера поведінки штучна — одного дня він розповідає Кьону[1], що він поводиться так, щоб відповідати очікуванням Харухі. Як говорить Іцукі, його справжнє обличчя трохи відрізняється від повсякденного — воно «менш поблажливе». Проте, постійна посмішка впливає на Харухі заспокійливо — саме та мета, яку він і переслідує.

Кьон зустрічає Іцукі останнім зі всіх учасників гуртка. Під штучною посмішкою Коїдзумі говорить про божественність Харухі. За його філософствуваннями вона — недосконале божество цього світу. На основі цих міркувань будується класична теорія Харухі-бога.

Іцукі — учасник секретної організації, що називає себе Агентством (яп. 機関). За його словами, до Агентства увійшли люди,

Обкладинка першого тому новели

що володіють надприродними здібностями (подібні до нього), які вони отримали три роки тому, коли був змінений світ. З тих пір вони захищають людство від знищення, б'ючись з Аватарами — величезними блакитними гігантами в закритих реальностях, породжених Харухі.

Сейю: Оно Дайсуке

Новели[ред. | ред. код]

Перший том новел «Судзумія Харухі», (яп. 涼宮ハルヒ) авторства Таніґава Наґара з ілюстраціями Нойдзі Іто, був опублікований видавництвом «Kadokawa Shoten» 6 червня 2003 року. З тих пір вийшло 9 томів, вихід десятого тому «Подив Судзумії Харухі» (яп. 涼宮ハルヒの驚愕) запланований на найближче майбутнє.

Новели ліцензовані в Тайвані та Китаї компанією Kadokawa Media, в Південній Кореї — Daiwon CI, в США компаніями Little Brown та Yen Press[2]. Вихід першого тому серії англійською запланований в квітні 2009 року[3].

Серія має популярність у Японії, на сьогоднішній день продано понад 4,3 млн копій[4]. Перший том серії, названий «Меланхолія Судзумії Харухі», отримав головний приз 9-того фестивалю Sneaker Awards.

Список томів[ред. | ред. код]

Японська назва Українська назва Інформація
Дата виходу ISBN
1 涼宮ハルヒの憂鬱 Меланхолія Судзумії Харухі 6 червня 2003 ISBN 4-04-429201-9

Судзумія Харухі створює «Команду SOS», мета якої — «з особливою веселістю врятувати світ від нудьги». Для цього Судзумія шукає довкола прибульців і інших загадкових осіб, не підозрюючи, що все це знаходиться у неї перед носом.

2 涼宮ハルヒの溜息 Дивацтва Судзумії Харухі 30 вересня 2003 ISBN 4-04-429202-7

Команда SOS створює фільм на шкільний фестиваль з Асахіною Мікуру в головній ролі. Наґато предстає в ролі злої інопланетянки, а Коїдзумі — телепата, сили якого Юкі хоче дістати. Саме такий сюжет придумала Харухі для фільму до шкільного фестивалю.

Проте з якоїсь причини під час зйомок межі між реальним і вигаданим світами почали поступово зникати. Завдання Кьона та інших — повернути рамки реального світу.

3 涼宮ハルヒの退屈 Нудьга Судзумії Харухі 27 грудня 2003 ISBN 4-04-429203-5

Нудьга Судзумії Харухі (яп. 涼宮ハルヒの退屈) — Команда SOS бере участь в бейсбольному турнірі проти іншої команди.

Рапсодія на бамбуковому листі (яп. 笹の葉ラプソディ) — 7 липня, в день танабати, Харухі та інші збираються на чергові збори і загадують бажання, як і належить в цей день. Пізніше Мікуру відправляє Кьона в минуле, щоб виконати одну дуже важливу місію.

Загадковий знак (яп. ミステリックサイ) — раптово зникає президент комп'ютерного клубу і Команда SOS вирішує розслідувати цей загадковий випадок.

Синдром самотнього острова (яп. 孤島症候群) — Команда SOS відправляється на далекий острів у відкритому морі, що ідеально підходить для вбивства.

4 涼宮ハルヒの消失 Зникнення Судзумії Харухі 31 липня 2004 ISBN 4-04-429204-3

17 грудня був звичайний шкільний день. Скоро настає новий рік, тому у Харухі з'явилася ідея організувати вечірку з цього приводу. Проте, з якоїсь причини світ для Кьона наступного дня повністю змінився, після деяких сумнівів він зрозумів, що Харухі більше немає в його школі. Наґато тепер не прибулець, а Мікуру — звичайна школярка. Кьон тепер повинен з'ясувати куди ж поділася Харухі і що трапилося з іншими.

5 涼宮ハルヒの暴走 Шаленство Судзумії Харухі 1 жовтня 2004 ISBN 4-04-429205-1

Незкінченні вісім (яп. エンドレスエイト) — останні два тижні літніх канікул удалися на славу. Все було так добре, що Харухі захотіла, щоб вони ніколи не закінчувалися.

День Стрільця (яп. 射手座の日) — голова комп'ютерного клубу викликає Команду SOS на змагання в комп'ютерній грі.

Синдром засніжених гір (яп. 雪山症候群) — під час катання на лижах Команда SOS стала жертвою незвичайної тварини. Юкі втрачає зв'язок з Об'єднанням Інформаційних Сутностей. Коїдзумі присягається, що Харухі тут ні при чому.

6 第六巻: 涼宮ハルヒの動揺 Тривога Судзумії Харухі 21 березня 2005 ISBN 4-04-429206-X

Живий Живий (яп. ライブアライブ) — настав день шкільного фестивалю. Мікуру в своєму класі готує смажену локшину, а Харухі виступає на концерті групи ENOZ.

Пригоди Мікуру Асахіни (яп. 朝比奈ミクルの冒険) — перший пробний перегляд фільму, подробиці створення якого описані в другому томі.

Зачарований з першого погляду Коханець (яп. ヒトメボレ LOVER) — старий друг Кьона питає, що за дівчина гуляла з ним місяць тому. Виявляється, що мова йде про Наґато Юкі.

Куди подівся кіт? (яп. 猫はどこに行った?) — Команда SOS залучена в загадкове вбивство в засніжених горах.

Меланхолія Асахіни Мікуру (яп. 朝比奈みくるの憂鬱) — Мікуру просить Кьона сходити з нею в магазин, щоб купити чайного листя. Схоже, що в цьому є приховане значення.

7 涼宮ハルヒの陰謀 Інтриги Судзумії Харухі 31 серпня 2005 ISBN 4-04-429207-8

Цей том — продовження сюжетної лінії четвертого тому (Зникнення Судзумії Харухі). Кьон вже повністю повірив, що всі наслідки зміни світу усунені, починається звичайна пора нового року. Тим не менш, одного прекрасного дня він зустрічає Мікуру з недалекого майбутнього. Вона стверджує, що тим, хто послав її в цей час, був він сам.

8 涼宮ハルヒの憤慨 Обурення Судзумії Харухі 1 травня 2006 ISBN 4-04-429208-6

Головний редактор (яп. 編集長★一直線) — через обрання нового президента шкільної ради ухвалюється рішення про ліквідацію літературного клубу і, як наслідок, Команди SOS. Єдиний вихід — Команда SOS повинна стати групою письменників і виправдати літературний клуб, опублікувавши результати своєї роботи. Тепер Харухі — головний редактор.

Блукання Тіні (яп. ワンダリング・シャドウ) — один школяр звертається в Команду SOS з проханням вирішити одну загадку, пов'язану з незвичайною місцевістю в парку, яке дивним чином впливає на сусідських собак.

9 涼宮ハルヒの分裂 Розчарування Судзумії Харухі 1 квітня 2007 ISBN 4-04-429209-4

Після початку другого року навчання, Кьон зустрічається з однією подругою з молодшої школи. Тоді він ще не підозрював, що ця зустріч змінить долю всього світу[ком. 2].

10 涼宮ハルヒの驚愕 Подив Судзумії Харухі ще не вийшла ISBN 4-04-429210-8

За неофіційними відомостями, в основі сюжету цієї книги лежить продовження подій дев'ятого тому.

Із самого початку очікувалося, що книга вийде 1 червня 2007 року, проте через «різні обставини» термін виходу був відкладений на невизначений час[5][6].

Манґа[ред. | ред. код]

Обкладинка третього тому манґи

Всього було дві манґа-адаптації, обидві публікувалися видавництвом Kadokawa Shoten. Перша адаптація манґаки Макото Мідзуно, що виходила в журналі Shounen Ace з травня по грудень 2004 року, була відмінена. Головними причинами називалися істотне відхилення від оригінального сюжету і незначна участь автора новел у виробництві. Крім того, манґака в той же час випускав пов'язане з цією новелою хентайне додзінсі, що викликало негативну реакцію у видавничій компанії. Друга адаптація авторства Цуґано Ґако почала виходити з листопада 2005 року в тому ж журналі Shounen Ace і виходить досі. Обидві манґа-адаптації націлені на молодшу аудиторію, ніж новели, щоб розширити спільну кількість фанатів усієї серії. З 26 липня 2007 року в журналі Shōnen Ace виходить офіційна пародія на оригінальну манґа-серію — йонкома «Меланхолія Судзумії Харухі-тян» (Suzumiya Haruhi-chan no Yūutsu). З 30 серпня 2007 року ця йонкома виходить також в журналі The Sneaker. Перший том був опублікований 26 травня 2008 року.

17 квітня 2008 видавництво Yen Press ліцензувало перші чотири томи манґи для випуску на території Англії та США. Було заявлено, що англійська версія манґи не буде піддаватися цензурі[7].

Список томів манґи[ред. | ред. код]

Японська назва Українська назва Дата виходу
1 涼宮ハルヒの憂鬱 Меланходія Судзумії Харухі 26 квітня 2006

Відповідає сюжетній частині «Меланхолія»

 • Глава 1. Меланхолія Судзумії Харухі Ⅰ
 • Глава 2. Меланхолія Судзумії Харухі Ⅱ
 • Глава 3. Меланхолія Судзумії Харухі Ⅲ
 • Глава 4. Меланхолія Судзумії Харухі Ⅳ
 • Глава 5. Меланхолія Судзумії Харухі Ⅴ
2 涼宮ハルヒの憂鬱 Дивацтва Судзумії Харухі 26 червня 2006

Продовження частини «Меланхолія»

 • Глава 6. Меланхолія Судзумії Харухі Ⅵ
 • Глава 7. Меланхолія Судзумії Харухі Ⅶ
 • Глава 8. Меланхолія Судзумії Харухі Ⅷ
 • Глава 9. Меланхолія Судзумії Харухі Ⅸ
3 涼宮ハルヒの憂鬱 Нудьга Судзумії Харухі 26 грудня 2006

Відповідає сюжетним частинам «Нудьга» та «Рапсодія на бамбуковому листі», нова 12 глава

 • Глава 10. Нудьга Судзумії Харухі Ⅰ
 • Глава 11. Нудьга Судзумії Харухії Ⅱ
 • Глава 12. Знаю мене, знаю тебе
 • Глава 13. Рапсодія на бамбуковому листі Ⅰ
 • Глава 14. Рапсодія на бамбуковому листі Ⅱ
4 涼宮ハルヒの憂鬱 Зникнення Судзумії Харухі 26 червня 2007

Відповідає сюжетним частинам «Містеричний знак», «Синдром самотнього острова», нова 17 глава.

 • Глава 15. Містеричний знак Ⅰ
 • Глава 16. Містеричний знак Ⅱ
 • Глава 17. Другий містеричний знак
 • Глава 18. Синдром самотнього острова Ⅰ
 • Глава 19. Синдром самотнього острова Ⅱ
5 涼宮ハルヒの憂鬱 Захопленість Судзумії Харухі 26 жовтня 2007

Відповідає сюжетним частинам «Нескінченні вісім» та «Зітхання», дві унікальні глави 22 та 23

 • Глава 20. Нескінченні вісім Ⅰ
 • Глава 21. Нескінченні вісім Ⅱ
 • Глава 22. Життя заблукалого кота Сямісена
 • Глава 23. Дзвінок
 • Глава 24. Зітхання Ⅰ
 • Глава 25. Зітхання Ⅱ
6 涼宮ハルヒの憂鬱 Захопленість Судзумії Харухі

Відповідає сюжетним частинам «Зітхання» та «Живи», дві унікальні глави 29 та 31

 • Глава 26. Зітхання III
 • Глава 27. Зітхання IV
 • Глава 28. Зітхання V
 • Глава 29. Шоу повинно продовжуватися
 • Глава 30. Живи
 • Глава 31. Розповіді з тисячі озер

Аніме[ред. | ред. код]

Третій DVD-box аніме та додаткові матеріали до нього

Прем'єра аніме-серіалу «Меланхолія Судзумії Харухі» (яп. 涼宮ハルヒの憂鬱), створеного студією Kyoto Animation, відбулась на японському телеканалі Kadokawa Entertainment 2 квітня 2006 року. Остання, 14-та серія першого сезону вийшла 2 липня 2006 року. Сюжет серіалу оснований на серії новел, а точніше на сюжеті першого, другого, третього, п'ятого та шостого тому оригінальної серії. Сюжет дев'ятого епізоду «Одного разу під дощем» був написаний спеціально для аніме Наґарою Таніґава.

22 грудня 2006 аніме було ліцензовано для показу в Північній Америці компанією Bandai Entertainment[8][9]. Перший DVD вийшов 29 травня 2007 року.

Вперше другий сезон «Харухі» був анонсований 7 липня 2007 року в день свята Танабата. Цього дня в одній з найбільших щоденних газет Японії, Асахі Сімбун, з'явилася повносторінкова реклама «Другого сезону». Через декілька днів аналогічна кольорова сторінка з'явилася в журналі Newtype. У основі сюжету буде четвертий том — «Зникнення Судзумії Харухі». Окрім цього обов'язково буде екранізований розділ «Рапсодія на бамбукових листях» з третього тому, оскільки без нього події четвертого тому безглузді[10][11].

Список серій аніме[ред. | ред. код]

Серії демонструвались не в хронологічному порядку. Вступ, сім епізодів та епілог першого тому новели були перетворені на шість серій аніме, між ними знаходяться епізоди з пізніших томів. Перше ж порушення хронології можна побачити в другому епізоді аніме, який хронологічно повинен знаходитися першим. В стандартній DVD-версії аніме всі серії крім серії «Пригоди Асахіни Мікуру» розміщено в хронологічному порядку[12]. Також в DVD-версії входять додаткові сцени[13].

Порядок серій Японська назва Українська назва Дата трансляції
В порядку показу Хронологічно
1 11 朝比奈ミクルの冒険Episode00 Пригоди Асахіни Мікуру — Серія 00 02.04.2006

«Команда SOS» переглядає свій фільм сумнівної художньої цінності.

2 1 涼宮ハルヒの憂鬱I Меланхолія Судзумії Харухі I 09.04.2006

Кьон вперше нормально спілкується з Харухі і випадково підштовхує її до створення «Команди SOS».

3 2 涼宮ハルヒの憂鬱II Меланхолія Судзумії Харухі II 16.04.2006

За допомогою шантажу Харухі конфіскує комп'ютер і зачинає рекламувати «Команду SOS». Юкі запрошує Кьона до себе додому, де відкриває йому таємницю свого походження і особи Харухі.

4 7 涼宮ハルヒの退屈 Нудьга Судзумії Харухі 23.04.2006

«Команда SOS» і їх друзі починають гру в бейсбол, від якої залежить доля світу.

5 3 涼宮ハルヒの憂鬱III Меланхолія Судзумії Харухі III 30.04.2006

Юкі завершує розповідь про себе. «Команда SOS», розділившись на групи, шукає в місті незвичайні речі. В цей час Мікуру розповідає Кьону про мандрівників в часі. Крім того, Кьон дізнається від Іцукі про Агентство.

6 9 孤島症候群(前編) Синдром самотнього острова (Частина 1) 07.05.2006

«Зв'язки» дозволяють Іцукі організувати поїздку «Команди SOS» на далекий острів, на якому недавно було побудовано розкішний будинок. Проте насолодитися поїздкою команді перешкодило загадкове вбивство господаря маєтку.

7 8 ミステリックサイン Загадковий знак 14.05.2006

Голова комп'ютерного клубу зникає, і його дівчина просить «Команду SOS» знайти його. В ході розслідування розкривається несподіваний зв'язок між пропажею школяра і новим дизайном сайту команди SOS, розробленим Харухі.

8 10 孤島症候群(後編) Синдром самотнього острова (Частина 2) 21.05.2006

Судзумія Харухі й «Команда SOS» розкривають вбивство на острові.

9 14 サムデイ イン ザ レイン Одного разу під дощем 28.05.2006

Харухі фотографує Мікуру на обкладинку DVD для їх фільму, а Кьон в цей час доставляє обігрівач для клубної кімнати з магазину.

10 4 涼宮ハルヒの憂鬱IV Меланхолія Судзумії Харухі IV 04.06.2006

Кьон зустрічається з Рьоко після школи, і вона намагається вбити його, але його рятує Юкі. Потім він зустрічає Мікуру, яка дає йому ключову фразу: «Спляча красуня».

11 13 射手座の日 День Стрільця 11.06.2006

У спробі повернути комп'ютер конфіскований Харухі, комп'ютерний клуб розробляє комп'ютерну гру («День Стрільця III») і викликає «Команду SOS» на бій.

12 12 ライブアライブ Живий, Живий 18.06.2006

День шкільного Культурного фестивалю. Тоді як Кьон ігнорує публічний показ фільму «Команди SOS» і намагається добре провести час на фестивалі, Харухі готує школі ще один сюрприз.

13 5 涼宮ハルヒの憂鬱Ⅴ Меланхолія Судзумії Харухі V 25.06.2006

Харухі розповідає Кьону про те, навіщо вона робила дивні речі в середній школі. Коїдзумі теж розповідає Кьону деякі цікаві речі про Харухі і демонструє йому свої надприродні здібності.

14 6 涼宮ハルヒの憂鬱Ⅵ Меланхолія Судзумії Харухі VI 02.07.2006

Харухі з Кьоном опинилися в «замкнутому вимірі», і світ стоїть на краю загибелі. Кьон користується підказками Юкі та Мікуру, щоб виправити ситуацію.

Музика[ред. | ред. код]

Аніме має дві відкриваючі композиції: «Любовна легенда Мікуру» (яп. 恋のミクル伝説) — звучить в першому епізоді[14], виконує Ґото Юко та «Це пригода? Правда? Правда?» (яп. 冒険でしょでしょ?) — звучить з у всіх інших епізодах, виконує Хірано Ая. Головна закриваюча композиція «Сонячне Сонячне Щастя» (яп. ハレ晴レユカイ), яку виконує Хірано Ая, Тіхара Мінорі та Ґото Юко[15].

В аніме присутні також інші музичні композиції, наприклад «Господь знає…» та «Любов моя музика» які виконує Хірано Ая в дванадцятій серії[16]. У сьомій серії звучить частина «Симфонії № 4» Петра Чайковського[17]. В 13 епізоді присутня «Симфонія № 7. Ленінград» Дмитра Шостаковича[18], а в чотирнадцятому епізоді звучить «Симфонія № 8» Густава Малера[19].

Сингли[ред. | ред. код]

Bōken Desho, Desho?
冒険でしょでしょ
M:
Bōken Desho Desho single cover.jpg
Сингл
Виконавець Хірано Ая
Дата випуску 26 квітня 2006
Жанр Аніме саундтрек, J-pop
Тривалість 16:10
Мова японська
Лейбл Lantis

Bōken Desho, Desho? (яп. 冒険でしょでしょ) — сингл до аніме «Меланхолія Судзумії Харухі». За продажами на amazon.co.jp диск досяг 10 місця[20].

Досягнення:

 • Місце в чарті Oricon: № 10
 • Тижнів в чарті: 28 тижнів
 • Кількість проданих копій: 63,371

Список композицій:

 1. Bōken Desho Desho? (яп. 冒険でしょでしょ?) — 4:18
 2. Kaze Yomi Ribbon (яп. 風読みリボン) — 3:47
 3. Bōken Desho Desho? (інструментальна версія) (яп. 冒険でしょでしょ?) — 4:18
 4. Kaze Yomi Ribbon (інструментальна версія) (яп. 風読みリボン) — 3:47
Hare Hare Yukai
ハレ晴レユカイ
M:
Hare Hare Yukai single cover.jpg
Сингл
Виконавець Хірано Ая, Мінорі Тіхара та Ґото Юко
Дата випуску 10 травня, 2006
Жанр Аніме саундтрек, J-pop
Тривалість 14:00
Мова японська
Лейбл Lantis

Hare Hare Yukai (яп. ハレ晴レユカイ) — другий та найуспішніший сингл по аніме «Меланхолія Судзумії Харухі». № 1 по продажах на amazon.co.jp[20].

Досягнення:

 • Місце в чарті Oricon: № 5 (Навище місце серед всіх музичних альбомів, випущених під маркою Suzumiya Haruhi)
 • Тижнів в чарті: 76 тижнів (Досі)
 • Кількість проданих копій: більше 119,980

Список композицій:

 1. Hare Hare Yukai (яп. ハレ晴レユカイ) — 3:37
 2. Welcome UNKNOWN (яп. うぇるかむUNKNOWN) — 3:23
 3. Hare Hare Yukai (інструментальна версія) (яп. ハレ晴レユカイ) — 3:37
 4. Welcome UNKNOWN (інструментальна версія) (яп. うぇるかむUNKNOWN) — 3:23
Suzumiya Haruhi no Tsumeawase
涼宮ハルヒの詰合 ~TVアニメ「涼宮ハルヒの憂鬱」劇中歌集シングル~
M:
Suzumiya Haruhi no Tsumeawase cover.jpg
Сингл
Виконавець Хірано Ая та Ґото Юко
Дата випуску 21 червня, 2006
Жанр Аніме саундтрек, J-pop
Тривалість 12:17
Мова японська
Лейбл Lantis
Saikyō Pare Parade
最強パレパレード
M:
Saikyo Pare Parade cover.jpg
Сингл
Виконавець Хірано Ая, Тіхара Мінорі та Ґото Юко
Дата випуску 22 листопада, 2006
Жанр Аніме саундтрек, J-pop
Тривалість 17:46
Мова японська
Лейбл Lantis

Suzumiya Haruhi no Tsumeawase (яп. 涼宮ハルヒの詰合 ~TVアニメ「涼宮ハルヒの憂鬱」劇中歌集シングル~) — третій сингл по аніме «Меланхолія Судзумії Харухі».

Досягнення:

 • Місце в чарті Oricon: № 5
 • Тижнів в чарті: 81 тижнів (Досі)
 • Кількість проданих копій: більше 128,179

Список композицій:

 1. God knows… — 4:39
 2. Lost my music — 4:17
 3. Koi no Mikuru Densetsu (яп. 恋のミクル伝説) — 3:21

Saikyō Pare Parade (яп. 最強パレパレード) — сингл по аніме «Меланхолія Судзумії Харухі».

Досягнення:

 • Місце в чарті Oricon: № 9
 • Тижнів в чарті: 10 тижнів

Список композицій:

 1. Saikyō Pare Parēdo (яп. 最強パレパレード) — 4:20
 2. Unmeiteki Jiken no Kōfuku (яп. 運命的事件の幸福) — 4:33
 3. Saikyō Pare Parēdo (інструментальна версія) (яп. 最強パレパレード) — 4:20
 4. Unmeiteki Jiken no Kōfuku (інструментальна версія) (яп. 運命的事件の幸福) — 4:33

Живий концерт[ред. | ред. код]

Рекламний постер концерту

18 березня 2007 року в залі «Omiya Sonic City» (Токіо, Японія) відбувся великий концерт з виступом сейю з Меланхолії Судзумії Харухі. Дія тривала близько 4 годин.

Спершу на сцену вийшли режисер та дизайнери — кожен сказав кілька слів про те, як створювали Меланхолію і про свою роль в процесі.

Після концерту, Ісіхара Тацуя (режісер) та Ікеда Акіко (дизайнер персонажів) розповіли про свою роль і про кожного персонажа. В цей час на екрані були показані деякі сцени з аніме[21].

Список композицій, що звучали на концерті:

 1. Koi no Mikuru Densetsu (Мікуру)
 2. Bōken Desho Desho? (Харухі)
 3. Kaze yomi Ribbon (Харухі)
 4. Yuki, Muon, Madobe nite (Юкі)
 5. SELECT? (Юкі)
 6. Parallel Days (Харухі)
 7. Mitsukete Happy Life (Мікуру)
 8. Seishun Iijanaika (Цуруя-сан)
 9. COOL EDITION (Асакура)
 10. God knows (Харухі)
 11. Lost my music (Харухі)
 12. Magare? Spectacle (Коїдзумі)
 13. Kentai Life Returns! (Кьон)
 14. Saikyou Pare Parade (Харухі, Юкі, Мікуру)
 15. Welcome Unknown (Харухі, Юкі, Мікуру)
 16. Hare Hare Yukai (Харухі, Юкі, Мікуру)
 17. Encore — Hare Hare Yukai (Виступ на біс)

Нагороди та популярність[ред. | ред. код]

Фанати Харухі (Anime Expo 2007)

Аніме-серіал користується великою популярність в Японії, ставши свого роду телевізійним культом з величезною армією шанувальників. В грудні 2006 року журнал «Newtype» назвав «Меланхолію Судзумії Харухі» найпопулярнішим аніме в Японії[22]. Фанати аніме часто називають себе Харухістами, а явище як таке отримало назву Харухізм (яп. ハルヒ主義)[23] .

Продаж DVD-версії аніме в Японії до серпня 2006 року склали 70,000 та 90,000 копій для першого та другого диску відповідно[24]. У 2006 році телеканалом TV Asahi було проведено онлайн-голосування ТОП 100 найкращих аніме всіх часів, де Меланхолія отримала четверте місце[25].

У 2006 році аніме отримало нагороду Animation Kobe Award[26]. В цьому ж році Меланхолія разом з Code Geass та Death Note отримала нагороду «Найкращий аніме-серіал» на Annual Tokyo Anime Awards. Також сейю Ая Хірано за роль Судзумії Харухі отримала нагороду, як найкраща актриса року[27][28].

SOS Dan Radio Shibu Bangai Hen CD Vol.1M:
Haruhi Suzumiya Radio Drama cover vol1.jpg
Студійний альбом
Виконавець Хірано Ая, Тіхара Мінорі та Ґото Юко
Дата випуску 5 липня, 2006
Жанр Радіопостановка
Тривалість 51:50
Мова японська
Лейбл Lantis
SOS Dan Radio Shibu Bangai Hen CD Vol.2M:
Haruhi Suzumiya radio drama Vol. 2 cover.jpg
Студійний альбом
Виконавець Хірано Ая, Тіхара Мінорі та Ґото Юко
Дата випуску 21 вересня, 2006
Жанр Радіопостановка
Тривалість 57:16
Мова японська
Лейбл Lantis
SOS Dan Radio Shibu Bangai Hen CD Vol.3M:
Haruhi Suzumiya radio drama volume 3.jpg
Студійний альбом
Виконавець Хірано Ая, Тіхара Мінорі та Ґото Юко
Дата випуску 21 грудня, 2006
Жанр Радіопостановка
Тривалість 71:45
Мова японська
Лейбл Lantis

Аудіодрама[ред. | ред. код]

За мотивами аніме, компанія «Lantis» випустила серію радіопостановок.

SOS Dan Radio Shibu Bangai Hen CD Vol.1 (яп. SOS団ラジオ支部 番外編CD Vol.1) — перший диск з серії радіопостановок за аніме The Melancholy of Haruhi Suzumiya. Альбом досяг 19 місця в чарті Oricon та протримався там 4 тижні.

Список композицій:

 1. Opening (オープニング) — 2:55
 2. Haruhi Teki Zadan Kai (яп. ハルヒ的座談会) — 7:53
 3. Burari Fushigi Tansaku Tai Special (яп. ぶらり不思議探索隊スペシャル) — 7:12
 4. Hirano Aya no Omotenashi (яп. 平野綾のおもてなし) — 2:08
 5. Original Jingle wo Tsukurou (яп. オリジナルジングルを作ろう) — 7:02
 6. Goto Yuko no Omotenashi (яп. 後藤邑子のおもてなし) — 3:19
 7. Suzumiya Haruhi no Taikutsu Shinogi Special (яп. 涼宮ハルヒの退屈しのぎスペシャル) — 11:03
 8. Chihara Minori no Omotenashi (яп. 茅原実里のおもてなし) — 2:16
 9. Asahina Mikuru no Dai Yogen (яп. 朝比奈みくるの大予言) — 5:44
 10. Ending (яп. エンディング) — 2:18

SOS Dan Radio Shibu Bangai Hen CD Vol.2 (яп. SOS団ラジオ支部 番外編CD Vol.2) — друга радіопостановка. Альбом досяг 27 місця у чарті Oricon та протримався там 4 тижні.

Список композицій:

 1. Opening (яп. オープニング) — 4:18
 2. Haruhi Teki Zadankai ~TV Anime Suzumiya Haruhi no Yuuutsu wo Furikaette~ (яп. ハルヒ的座談会~TVアニメ「涼宮ハルヒの憂鬱」を振り返って~) — 7:30
 3. Original Jingle wo Tsukurou II (яп. オリジナルジングルを作ろう II) — 6:05
 4. Burari Fushigi Tansaku Tai Tokubetsu Hen Enii ni Kike (яп. ぶらり不思議探索隊特別編・エニーに聞け!) — 23:47
 5. Suzumiya Haruhi no Taikutsu Shinogi Special (яп. 涼宮ハルヒの退屈しのぎスペシャル) — 5:58
 6. Asahina Mikuru no Dai Yogen II (яп. 朝比奈みくるの大予言 II) — 5:44
 7. Ending (яп. エンディング) — 3:54

SOS Dan Radio Shibu Bangai Hen CD Vol.3 (яп. SOS団ラジオ支部 番外編CD Vol.3) — третій та останній диск з серії радіопостановок. Альбом досяг 70 місця в чарті Oricon та протримався там 3 тижні, що є найгіршим результатом зі всіх музичних альбомів, виданих під маркою Haruhi Suzumiya.

Список композицій:

 1. Opening (яп. オープニング) — 6:55
 2. Suzumiya haruhi no Yuuutsu SOS Dan Radio Shibu (яп. ラジオ座談会「涼宮ハルヒの憂鬱SOS団ラジオ支部」を振り返る) — 9:02
 3. Original Jingle wo Tsukurou 3 (яп. オリジナルジングルを作ろう 3) — 9:59
 4. Fukkatsu Burari Fushigi Tansaku Tai! (яп. 復活 ぶらり不思議探索隊!) — 8:16
 5. Fukkatsu Yuuki ni Kike! Sono 1 (яп. 復活 有希に聞け! その1) — 3:29
 6. Asahina Mikuru no Dai Yogen 3 (яп. 朝比奈みくるの大予言 3) — 5:20
 7. Tsuruya-san no Megassa Otsukare! Soudan Corner Shucchou Han 1 (яп. 鶴屋さんのめがっさおつかれ!相談コーナー 出張版1) — 4:28
 8. Fukkatsu Minority Report!!! (яп. 復活 マイノリティレポート!!!) — 6:02
 9. Fukkatsu Yuuku ni Kike! Sono 2 (яп. 復活 有希に聞け! その2) — 5:49
 10. Taikutsu Shinogi Special (яп. 退屈しのぎスペシャル) — 4:51
 11. Tsuruya-san no Megasse Otsukare! Soudan Corner Shucchou Han 2 (яп. 鶴屋さんのめがっさおつかれ!相談コーナー 出張版2) — 3:54
 12. Ending (яп. エンディング) — 3:40

Відеоігри[ред. | ред. код]

На сьогоднішній день є три відеогри, засновані на оригінальній серії. 20 грудня 2007 для платформи PlayStation Portable компанією Namco Bandai Games випущена гра «Обіцянка Судзумії Харухі» (яп. 涼宮ハルヒの約束)[29]. 31 січня 2008 року компанією Banpresto була випущена гра в жанрі пригоди «Збентеження Судзумії Харухі» (яп. 涼宮ハルヒの戸惑)[30][31] для платформи PlayStation 2. Третя гра для платформи Wii, яку розробляє компанія Kadokawa Shoten, ще не вийшла[32].

Примітки[ред. | ред. код]

Коментарі[ред. | ред. код]

 1. Приблизно відповідає 8-9 класам середньої загальноосвітньої школи в Україні.
 2. Це перша книга, в якій розповідається дві незалежні історії, що відбуваються хронологічно в один час, причому показано два різні кінці.

Виноски[ред. | ред. код]

 1. Том 6: Тривога Судзумії Харухі.
 2. Rights Report. PW Children's Bookshelf. Publishers Weekly. Архів оригіналу за 2015-11-06. Процитовано 2011-01-08. 
 3. Little, Brown Gets Haruhi Light Novels in English. Архів оригіналу за 2008-05-26. Процитовано 2008-05-28. 
 4. Kobe News Article (Japanese). Архів оригіналу за 2007-09-26. Процитовано 2007-06-30. 
 5. Latest Haruhi Novel, Ghost Hunt Manga Delayed in Japan. Архів оригіналу за 2008-05-24. Процитовано 2008-05-28. 
 6. 『涼宮ハルヒの驚愕』発売延期のお知らせ. Архів оригіналу за 16 травень 2007. Процитовано 28 травень 2008.  (яп.)
 7. Yen Press Acquires Haruhi Suzumiya Manga in N. America. Архів оригіналу за 2008-06-07. Процитовано 2008-05-28. 
 8. ASOS Brigade - The Melancholy of Haruhi Suzumiya - North America. Архів оригіналу за 1 січень 2007. Процитовано 9 лютий 2019.  (англ.)
 9. More Haruhi Suzumiya News. Архів оригіналу за 2008-06-08. Процитовано 2008-05-29. 
 10. Второй сезон. http://www.sos-dan.ru/. SOS-dan.ru - Меланхолия Харухи Судзумии. Архів оригіналу за 28 травень 2008. Процитовано 29 травень 2008.  (рос.)
 11. Haruhi 2nd Season News. http://kurogane.animeblogger.net/. Kurogane's Anime Blog. 10.11.2006. Архів оригіналу за 15.03.2016.  (англ.)
 12. The Melancholy of Haruhi Suzumiya DVD 1 Review. Архів оригіналу за 18 травень 2008. Процитовано 29 травень 2008. 
 13. Описание DVD. http://www.sos-dan.ru/. SOS-dan.ru - Меланхолия Харухи Судзумии. Архів оригіналу за 28 травень 2008. Процитовано 29 травень 2008.  (рос.)
 14. Ґото Юко. The Melancholy of Haruhi Suzumiya episode 1 [Anime]. Kyoto Animation.
 15. Хірано Ая. The Melancholy of Haruhi Suzumiya episode 14 [Anime]. Kyoto Animation.
 16. Хірано Ая. The Melancholy of Haruhi Suzumiya episode 12 [Anime]. Kyoto Animation.
 17. Чайковський Петро Ілліч. The Melancholy of Haruhi Suzumiya episode 11 [Anime]. Kyoto Animation.
 18. Шостакович Дмитро Дмитрович. The Melancholy of Haruhi Suzumiya episode 13 [Anime]. Kyoto Animation.
 19. Малер Густав. The Melancholy of Haruhi Suzumiya episode 14 [Anime]. Kyoto Animation.
 20. а б Haruhi Suzumiya CD Sells Out. Anime News Network. 2006-05-12. Архів оригіналу за 2006-12-06. Процитовано 2006-06-09. 
 21. Suzumiya Haruhi no Gekisou. http://www.sos-dan.ru/. SOS-dan.ru - Меланхолия Харухи Судзумии. Архів оригіналу за 28 травень 2008. Процитовано 31 травень 2008.  (рос.)
 22. Newtype USA issue #50. Kadokawa Shoten. December 2006. 
 23. Haruhiism. Kurogane's Anime Blog. April 21 2006. Архів оригіналу за 2009-02-11. Процитовано 2006-12-24. 
 24. Anime News Service — August 26th-31st Anime News. Архів оригіналу за 7 грудень 2006. Процитовано 30 травень 2008. 
 25. Japan's Favorite TV Anime. Архів оригіналу за 2014-08-03. Процитовано 2008-05-30. 
 26. アニメーション神戸. Архів оригіналу за 27 липень 2007. Процитовано 30 травень 2008.  (яп.)
 27. Results of 6th Annual Tokyo Anime Awards Announced. Архів оригіналу за 2016-04-30. Процитовано 2008-05-30. 
 28. 東京アニメアワード各賞決定 ハルヒ コードギアスなど(3/16). Архів оригіналу за 25 січень 2009. Процитовано 30 травень 2008. 
 29. 涼宮ハルヒの約束. Архів оригіналу за 21 липень 2007. Процитовано 31 травень 2008.  (яп.)
 30. Архівована копія. Архів оригіналу за 4 жовтень 2007. Процитовано 31 травень 2008.  (яп.)
 31. 涼宮ハルヒの戸惑~OfficialSite~. Архів оригіналу за 1 липень 2007. Процитовано 31 травень 2008.  (яп.)
 32. Haruhi on Nintendo Wii. Архів оригіналу за 27 травень 2012. Процитовано 27 травень 2012. 

Посилання[ред. | ред. код]