Code Geass

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Код Ґіасс: Повстання Лелуша)
Перейти до навігації Перейти до пошукуCode Geass
コードギアス
Жанрнаукова фантастика, меха, драма
Телевізійний аніме-серіал
Code Geass: Lelouch of the Rebellion
РежисерТаніґуті Ґоро
СтудіяSunrise
МережаЯпоніяAnimax, MBS, TBS, CBS
Інші мережіСШАCartoon Network
Період показу5 жовтня 2006[1] —
29 березня 2007(оригінальний серіал)
21 липня 2007 (серії 24 та 25)[2]
Кількість серій25
Телевізійний аніме-серіал
Code Geass: Lelouch of the Rebellion R2
РежисерТаніґуті Ґоро
СтудіяSunrise
МережаЯпоніяAnimax, MBS, TBS, CBS
Період показу6 квітня 2008[3] — 28 вересня 2008[4]
Кількість серій25
Манґа
АвторТаніґуті Ґоро
Окоуті Ітіро
Majiko! (ілюстрації)
ВидавецьЯпоніяKadokawa Shoten
ЖурналMonthly Asuka
Період випуску22 грудня 2006 — дотепер
Кількість томів2
Манґа
Code Geass: Suzaku of the Counterattack
АвторТаніґуті Ґоро
Окоуті Ітіро
Йоміно Ацуро(ілюстрації)
ВидавецьЯпоніяKadokawa Shoten
ЖурналBeans Ace
Період випуску26 червня 2007 — дотепер
Кількість томів1
Манґа
Code Geass: Nightmare of Nunully
АвторТаніґуті Ґоро
Окоуті Ітіро
Томомаса Такума (ілюстрації)
ВидавецьЯпоніяComptiq
ЖурналComptiq Ace
Кількість томів3
Манґа
Code Geass: Tales of an Alternate Shogunate
АвторТаніґуті Ґоро
Окоуті Ітіро
ВидавецьЯпоніяKadokawa Shoten
ЖурналKerokero Ace

Code Geass — Lelouch of the Rebellion (яп. コードギアス 反逆のルルーシュ Kōdo Giasu: Hangyaku no Rurūshu) — аніме-серіал, створений студією Sunrise. Режисер Таніґуті Ґоро, автор сценарію — Окоуті Ітіро. Дизайн персонажів створений відомою студією манґак CLAMP.

Прем'єра першого сезону аніме відбулася в Японії на телеканалі MBS 5 жовтня 2006 року[1], а остання 25-та серія вийшла 28 липня 2007 року[2]. Прем'єра другого сезону відбулася на телеканалах MBS та TBS 6 квітня 2008 року.[3][5]

У 2006 році вийшли у світ дві манґа-адаптації оригінального серіалу — «Код Гіас: Повстання Лелуша» та «Код Гіас: Нічний кошмар Наналлі». 2007 року вийшла третя манґа-адаптація — «Код Гіас: Контрнапад Сузаку». 2008 року вийшла остання манґа «Код Гіас: Історія альтернативного Сьогунату».

Обидва сезони серіалу були ліцензовані англійською мовою в Північній Америці компанією Bandai Entertainment[6]. Показ першого сезону розпочався 27 квітня 2008 року на телеканалі Adult Swim.

Сюжет[ред. | ред. код]

Священна Імперія Британія (яп. 神聖ブリタニア帝国) — величезна імперія, населення якої перевищує 1/3 від загального населення планети, держава, яка 10 серпня 2010 року вторглася до Японії. Завдяки допомозі передових військових розробок — бойових роботів (англ. Knightmare), цей напад став успішним бліцкригом. Політична верхівка Японії була знищена. В результаті Японія втратила свій суверенітет і була перейменована у Зону 11, а самих японців стали називати одинадцятими. Жителі Японії були вислані в гетто, тоді як британці заснували свої окремі поселення.

Приблизно у той самий час відбулася трагедія менш глобального масштабу — Перша принцеса Британії, була вбита у своєму палаці невідомими терористами, а її діти — Лелуш та Нанналі (в якої паралізувало ноги унаслідок шоку від смерті матері) були кинуті напризволяще, в світ, де їм довелося забути про те, що вони — «особи королівської крові», тому що Імператорові не потрібні були «слабаки» нездатні вижити.

Минуло сім років. Деяким японцям набридло називатися одинадцятими і спочатку маленькі групки людей почали боротися за свою незалежність. Втім ці «дії» для Імперії були майже непомітними. Волею долі, у центрі цих подій опинився Лелуш, для якого цей день став переломним моментом у житті.

Світ[ред. | ред. код]

Держави[ред. | ред. код]

Практично весь світ серіалу поділений між трьома великими державами: Європейським Союзом, Китайською Федерацією та Священною Імперією Британією.

Австралія, попри те, що зберегла свою незалежність, не є самостійним гравцем у міжнародній політиці і тому не грає важливої ролі.

Священна Імперія Британія (яп. 神聖ブリタニア帝国) — монархічна імперія, найсильніша та найвпливовіша держава світу Code Geass[7]. Британія займає майже третину світу, а точніше весь Американський континент, Японію та Нову Зеландію.

Імперія бере свій початок від королівства, заснованого кельтами, які спромоглися перемогти римлян. 1776 року британські колонії в Північній Америці здійняли повстання але зазнали поразки. Відтоді Британія завоювала весь Американський континент. 1805 року Британія програла Трафальгарську битву і як наслідок Британські острови були захоплені Наполеоном[8].

Експансія британців продовжується в Центральну Азію та Європу.

Державна ідеологія Британії, затверджена 98-мим імператором Чарльзом Британським, вельми схожа на соціальний дарвінізм. За висловом 91-го Імператора Алека Британського Священна Імперія: «Нація побудована навколо однієї частини ідеології та дев'яти частин економічної філософії»[9].

Китайська Федерація — монархічна імперія, яка включає в себе територію Центральної, Південної та Східної Азії, Сахаліну та Корейського півострова.

Головою федерації вважається імператриця Тян Дзи. Хоча формально Тян Дзи володіє абсолютною владою, насправді імператриця виконує лише церемоніальні функції та практично не втручається в керування країною. Вся влада в Китайській федерації належить організації Вищих євнухів (яп. 大宦官)[10]. Столиця федерації місто Лоян розташоване в провінції Хенань.

Через високу корупцію та загалом неефективне управління євнухів, Китай залишається бідною та нерозвинутою державою[11]. В другому сезоні, після державного перевороту та страти Вищих євнухів, Китайська Федерація увійшла до складу Об'єднаної федерації націй.

Європейський Союз (яп. ユーロ・ユニバース) — третя велика держава світу Код Гіасс, демократичне об'єднання країн.

На противагу іншим країнам, в аніме ЄС приділяється мінімальна увага. Відомо тільки, що Європейський Союз веде практично нескінченну війну з Британією.

В другому сезоні аніме, другий принц Шнайзель Британський захопив майже половину території ЄС.[12] Після поразки у війні, територія ЄС включає в себе тільки Британські острови, Німеччину, Норвегію, Австрію, Швецію, Фінляндію, Україну та частину Конго.

Об'єднана Федерація Націй[ред. | ред. код]

Об'єднана Федерація Націй — об'єднання країн, яке створив Лелуш.

Об'єднана Федерація Націй складається з 47 країн Східної Європи, Африки та Азії. Рішення в ОФН приймаються голосуванням лідерів країн, що входять в це об'єднання. Національні армії країн ОФН розформовані та замінені загальною армією під командуванням Ордену чорних лицарів.

Японія[ред. | ред. код]

На території Японії, яку після окупації Британією було перейменовано в Зону 11, розташовується більше ніж 70 % світового запасу сакурайдату — надзвичайно важливої у світі Code Geass мінеральної сировини. Більша частина серіалу відбувається саме на території Японії.

Персонажі[ред. | ред. код]

Лелуш Ламперуж
Куруругі Судзаку
C.C.
Каллен Стадтфелд
Докладніше: Персонажі Code Geass

Лелуш Ламперуж (яп. ルルーシュ・ランペルージ) — студент академії Ашфорд і віце-президент студентської ради. Він абсолютний майстер в шахах. Живе разом зі своєю молодшою сестрою Наналлі в будинку академії. Пізніше виявляється, що Лелуш син імператора Британії і імператриці Маріани Британської, і таким чином є членом Королівської Сім'ї. Його справжнє ім'я Лелуш Британський (яп. ルルーシュ・ヴィ・ブリタニア). Він одинадцятий принц і сімнадцятий спадкоємець трону (до вбивства матері). Лелуш звинувачує свого батька в тому, що він убив його матір. У відповідь імператор позбавляє його статусу принца і відправляє до Японії, де Лелуш стає політичним заручником, а після окупації Японії змінює ім'я та переховується.

Лелуш випадково отримує Гіасс — силу, за допомогою якої можна віддати людині будь-який наказ, який вона виконає без питань.

Щоб створити могутню армію, яка битиметься проти Британії, Лелуш надягає чорну маску з плащем, і бере собі нове ім'я — Зеро (яп. ゼロ). Пізніше, він створює Орден Чорних лицарів. Лелуш готовий на все, щоб знищити Британію. Проте, йому важко виконувати свої плани, коли він бачить, що страждають близькі йому люди.

Сейю: Фукуяма Дзюн (В період дитинства Охара Саяка)

Куруругі Судзаку (яп. 枢木 スザク) — японець, який служить в британських військах. Перший і найкращий друг Лелуша.

У 10-річному віці вбив свого батька, щоб покінчити з війною проти Британії. Хоче змінити Британську імперію зсередини. Волею долі, Судзаку стає пілотом експериментальної моделі бойового робота Ланселота. Спочатку, Судзаку був рядовим, але протягом серіалу був підвищений до майора, а потім до особистого охоронця принцеси Юфемії Британської. Закохується в принцесу і тому після її вбивства робить все, щоб упіймати Зеро, що йому вдається.

У другому сезоні Судзаку став Лицарем круглого столу. За затримання Зеро Імператор зробив його членом своєї елітної гвардії.

Сейю: Сакурай Такахіро (В період дитинства Ватанабе Акено)

C.C. (яп. シー・ツー) — загадкова зеленоволоса дівчина, володіє надприродними здібностями, не вмирає після поранень в голову і розчленовування. Її можливості, походження і навіть приналежність до людської раси невідомі. Також неясні її цілі та мотиви.

C.C. — мінімум сто років. Вона розповідає Лелушу про таких людей як Джордж Вашингтон та Бенджамін Франклін, ніби вона з ними давно знайома.[13]

С. С. уклала контракт з Лелушем, по якому він отримав силу Гіасс, з тією умовою що він виконає її бажання. Спочатку вона пасивно стежить за місіями Лелуша. Проте з розвитком сюжету приймає все активніші дії на його стороні. Говорить про себе як про украй корисливу людину, виправдовуючи свою допомогу Лелушу тим, що він потрібний для її інтересів. Раніше укладала контракт як мінімум з однією людиною. Проте, він не зміг впоратися з силою Гіасса і був не в змозі виконати бажання С. С.

Сейю: Юкана

Каллен Стадтфелд (яп. カレン・シュタットフェルト) — наполовину японка, наполовину британка, студентка академії Ашфорд.

Разом з братом діяла в групі терористів. Коли з'явився Зеро, вона думала, що він — псих. Але з часом, коли побачила, що з їх союзу почало виходити, зрозуміла, що без Зеро японці нічого не зможуть зробити. Незабаром почала проявляти до нього теплі почуття. В академії, Каллен здогадувалася, що Лелуш насправді Зеро.

Вона живе разом зі своєю мачухою, і справжньою матір'ю, яка працює служницею в особняку. Раніше, Каллен не розуміла, чому її справжня мати залишається з нею в будинку. Але потім дізналася, що вона робить це ради неї. Але тільки вона дізналася про це, як її матір осудили до 20 років ув'язнення за вживання наркотиків

Сейю: Косімізу Амі

Аніме[ред. | ред. код]

Створення серіалу[ред. | ред. код]

Перший концепт майбутнього серіалу був розроблений співробітниками аніме-студії Sunrise Окоіті Ітіро та Таніґуті Ґоро. Перша версія концепту була закінчена та представлена продюсеру Кавагуті Йосітака в той час коли студія Sunrise працювала на серіалами Overman King Gainer та Planetes[14]. Перша версія концепту сценарі включала в себе тільки секретну організацію, якою керує «герой». Пізніше сюжет був трохи перероблений, щоб включити в себе протистояння між двома людьми з різними системами моралі.

На ранній стадії розробки серіалу продюсер Кавагуті Йосітака зміг підключити до створенню дизайну персонажів відому групу манґак CLAMP[14]. Це був перший досвід CLAMP в розробці персонажів для аніме[15]. Крім дизайну персонажів мангаки брали участь в розробці сеттінгу серілалу[15].

При розробці концепту дизайну головного героя Лелуша Ламперужа, CLAMP збиралися зробити його волосся білого кольору[15]. Охкава Аґеха, сценарист CLAMP, пояснювала це тим, що манґаки хотіли зробити його таким, щоб кожен глядач міг назвати головного героя «холодним» та «красивим»[15]. Дизайн другої особи Лелуша — Зеро був створений одним з найперших. Багато часу пішло на розробку маски Зеро, CLAMP хотіли створити унікальну маску, яка ніколи не з'являлася в серіалах Sunrise. Маска була прозвана тюльпаном, через певну схожість з цією квіткою[15] .

Список серій[ред. | ред. код]

DVD релізи[ред. | ред. код]

Музика[ред. | ред. код]

Музика для серіалу була написана Котаро Наґакавою та Хітомою Куроїсі. Додатково, вони також написали пісні для відкриваючих та закриваючих композицій серіалу. Пісні «Історії», «Маскарад», «Один» та «Безневинні дні» виконує сама Хітомі. А пісні «Шахрайство» та «Виклик» виконує Мікіо Сакаї.

Перша відкриваюча пісня називається «Кольори» та виконується групою Flow. Перша закриваюча композиція називається «Yukyo Seishunka» та виконується групою Ali Project. Обидві пісні були замінені в 13 епізоді на пісні «Kaidoku Funou», яку виконує група Jinn, та «Mosaic Kakera» групи Sunset Swish. Третя відкриваюча пісня була з'явилася в 24-25 епізодах, і називається «Hitomi no Tasubasa», виконується групою Access.

Відкриваюча та закриваюча композиції для другого сезону серіалу, «O2» та «Shiawase Neiro», виконуються групою Orange Range.

Всі ендінги були ілюстровані групою манґак CLAMP.

Музика до аніме, створена композиторами вийшла у вигляді двох саундтрек-альбомів під лейбом Victor Entertainment. Перший диск з оригінальним саундтреком вийшов 20 грудня 2006 року, а другий — 24 березня 2007[16]. Обкладинка дисків були іллюстріровані Такахірою Кімурою[16]. Пісні, що виконуються персонажами серіалу, вийшли на окремих дисках.

Серіал був також адаптований в серію радіопостановок. Перший диск вийшов в Японії 25 квітня 2007 року, а останній восьмий епізод з'явився 6 серпня, 2008[17].

Саундтрек альбоми[ред. | ред. код]

Code Geass Hangyaku no Lelouch Original Soundtrack 1
саундтрек альбом
Виконавець Котаро Наґакава, Хітомі Куроісі
Дата випуску 20 грудня, 2006
Жанр J-POP
Лейбл Victor Entertainment
Продюсер Ісікава Йосімото
Хронологія Котаро Наґакава, Хітомі Куроісі
Попередній
←
Code Geass Hangyaku no Lelouch Original Soundtrack 2
2007
Наступний
→

Code Geass Hangyaku no Lelouch Original Soundtrack 1 — перший OST альбом по аніме Code Geass.

Список композицій:

 1. 0
 2. Stories
 3. Prologue
 4. Stream of Consciousness
 5. Cold Nobility
 6. The First Signature
 7. Strange Girl
 8. Outside Road
 9. In Justice
 10. Nightmare
 11. All Hail Britannia!!!
 12. Light of Green
 13. Masquerade
 14. Awakening of the Child
 15. Boyhood
 16. Stray Cat
 17. Occupied Thinking
 18. Shin Troop
 19. Brain Game
 20. Elegant Force
 21. Devil Created
 22. Yuukyou Seishunka (Версія для телебачення)
Code Geass Hangyaku no Lelouch Original Soundtrack 2
саундтрек альбом
Виконавець Котаро Наґакава, Хітомі Куроісі
Дата випуску 24 березня 2007
Жанр J-POP
Лейбл Victor Entertainment
Продюсер Ісікава Йосімото
Хронологія Котаро Наґакава, Хітомі Куроісі
Попередній
←
Code Geass Hangyaku no Lelouch Original Soundtrack 1
2006
Наступний
→

Code Geass Hangyaku no Lelouch Original Soundtrack 2 — другий OST альбом по аніме Code Geass.

Список композицій:

 1. Previous Notice
 2. Callin
 3. School Festival!
 4. I can't do it
 5. Feel Ambivalents
 6. With You
 7. Alone
 8. Baked Words
 9. Last Adolescence
 10. Noblesse Oblige
 11. Black Knights
 12. Lack of Power for Wisdom
 13. Pessimistic Time
 14. Invisible Sound
 15. Bad Illusion
 16. No Extended
 17. Picaresque
 18. State of Emergency
 19. Air Surfing
 20. Avalon
 21. Final Catastrophe
 22. Innocent Days
 23. COLORS (ремікс)

Музика[ред. | ред. код]

Манґа[ред. | ред. код]

Список томів манґи[ред. | ред. код]

Ранобе[ред. | ред. код]

Ранобе Code Geass були написані Таніґуті Ґорою, Окоуті Ітірою та Кумура Такахірою. Ранобе виходять в журналі The Sneaker видавництва Kadokawa Shoten. Вони розділяються на дві серії, повторюючи відповідно сюжет першого та другого сезону аніме.

Перша серія ранобе складається з 5 томів. Перший том вийшов 28 квітня 2007 року, а останній 1 березня 2008 року. Англійською мовою серіал був ліцензований компанією Bandai Visual USA[18].

Перший том другої серії ранобе вийшов 1 червня 2008 року та серія продовжує виходити.

1 квітня 2008 року вийшла ранобе Код Гіасс: Червоні сліди (яп. コードギアス 反逆のルルーシュ 朱の軌跡).

Цензура[ред. | ред. код]

14 вересня 2008 року Китай зажадав від Youku, одного з найбільших відеосервісів в Інтернеті, прибрати всі відеоматеріали які торкаються аніме-серіалу Code Geass. Крім проблем з авторськими правами, ці матеріали були заборонені тому що вони не пройшли китайську цензуру[19][20].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Code Geass: Lelouch of the Rebellion (TV) — Anime News Network. Anime News Network. Архів оригіналу за 28 Грудня 2017. Процитовано 8 жовтня 2008.
 2. а б MOON PHASE — Anime. Архів оригіналу за 3 липня 2009. Процитовано 11 червня 2007.
 3. а б Japan's TBS Confirms Anime's Move from Saturday, 6 p.m. Anime News Network. Архів оригіналу за 2 Липня 2017. Процитовано 6 лютого 2008.
 4. Архівована копія. Архів оригіналу за 7 Липня 2009. Процитовано 8 Липня 2009.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 5. 2007-12-06 — MOON PHASE 雑記. Moonphase. 6 грудня 2007. Архів оригіналу за 8 грудня 2007. Процитовано 6 грудня 2007.
 6. Bandai Entertainment 2008 Convention announcements. Архів оригіналу за 24 Липня 2017. Процитовано 1 Липня 2008.
 7. Iwasa, Mamoru 岩佐まもる; Gorō Taniguchi 谷口悟朗, Ichirō Ōkouchi 谷口悟朗 (04-28-2007). Code Geass: Lelouch of the Rebellion, Stage -0- Entrance コードギアス反逆のルルーシュ―STAGE-0-ENTRANCE. Kadokawa Shoten, under the imprint of The Sneaker. ISBN 9784044223076.
 8. Див. 3 серія першого сезону. Сцена: Урок історії в академії Ашфорд
 9. Iwasa, Mamoru (岩佐まもる?) (06-01-2008). Code Geass: Lelouch of the Rebellion, Stage −4- ZERO (コードギアス反逆のルルーシュR2-TURN-1-?). Kadokawa Shoten, under the imprint of The Sneaker. ISBN 978-4-04-422313-7
 10. Hatena Diary Keyword (2008-06-30), Code Geass Concordance Wiki @ Hatena (コードギアス用語集@はてな?), http://geass.g.hatena.ne.jp [Архівовано 13 Квітня 2019 у Wayback Machine.]
 11. Code Geass. Другий сезон — серія 9
 12. Серія 10, сезон № 2: When the Shenhu Shines. Code Geass. Mainichi Broadcasting System. 2008-06-15
 13. Спеціальний відео-бонус на п'ятому DVD-диску серіалу
 14. а б Interview with Ichirō Ōkouchi. Code Geass DVD Volume 1. Sunrise.
 15. а б в г д Interview with Gorō Taniguchi and Ageha Ōkawa, head writer of Clamp. Newtype, May 2007 issue.
 16. а б http://www.geass.jp/cd.html [Архівовано 6 березня 2007 у Wayback Machine.] コードギアス 反逆のルルーシュ 公式サイト
 17. コードギアス 反逆のルルーシュ 公式サイト (Japanese) . Архів оригіналу за 6 березня 2007. Процитовано 18 червня 2008.
 18. New York Anime Festival and ICv2 Conference on Anime and Manga: Code Geass. Anime News Network. 8 грудня 2007. Архів оригіналу за 27 Грудня 2009. Процитовано 6 липня 2008.
 19. 急~~~鲁鲁修被封杀?? — 动漫 — 视频看吧 — 优酷视频 (Chinese) . 14 вересня 2008. Процитовано 14 вересня 2008. {{cite web}}: Недійсний |deadurl=404 (довідка)[недоступне посилання з липня 2019]
 20. 色情加暴力:土豆、酷6们的原罪 — 华军资讯 (Chinese) . 12 вересня 2008. Архів оригіналу за 17 вересня 2008. Процитовано 18 вересня 2008..

Посилання[ред. | ред. код]