WebM

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
WebM
Розширення файлу: ..webm
MIME-тип: video/webm
audio/webm
Розробник: Google Inc. на базі коду On2, Xiph, Matroska
Тип формату: Аудіо
Контейнер для: VP8 (відео)
Vorbis (аудіо)
Розширений з: Matroska

WebM — вільний відкритий[1] мультимедійний контейнер призначений для доставки аудіовізуальних даних в мережі Інтернет у межах стандарту HTML5[2]. Проєкт розвивається за фінансової підтримки Google.

WebM Відео

Файл WebM складається з VP8 відео- та Vorbis аудіо-потоків, у контейнері на основі Matroska. Всі інструменти та документація розповсюджуються під вільною ліцензією BSD.

Історія[ред. | ред. код]

У п'яту версію мови HTML був доданий спеціальний елемент для відображення відео. Як стандарт пропонувалося використовувати вільне ПЗ: відеокодек Theora, аудіокодек Vorbis і медіаконтейнер Ogg. Однак деякі гравці ринку були незадоволені якістю Theora і відсутністю апаратного прискорення для нього, тому з специфікації HTML5 в 2007 році було видалена згадка конкретних стандартів. У результаті для відео в HTML5 використовується[коли?] дві реалізації — Theora / Vorbis / Ogg (підтримуються Mozilla, Opera і Фондом Вікімедія) і H.264/AAC/MPEG-4 (підтримується Apple і Microsoft).

Для припинення «війни форматів» Google придбала компанію On2 (розробника VP3, попередника Theora і нового якіснішого відео-кодека VP8). На Google I/O 2010 року код VP8 був відкритий під ліцензією, подібною до BSD і представлений набір з відео-/аудіокодеків і медіаконтейнера під спільною назвою «WebM»[3].

Ліцензування[ред. | ред. код]

WebM Community Cross-License[ред. | ред. код]

Щоб запобігти подальшій неясності в питання ліцензування і патентування, компанією Google було створено[4] WebM Community Cross-License — організацію, що забезпечує крос-ліцензування інтелектуальної власності провідних компаній, що зацікавлені у розвитку вільного відео-формату. WebM CCL є своєрідним аналогом патентного пулу AVC MPEG LA і була створена у відповідь на намагання MPEG LA створити комерційний пул для VP8. До початкового складу організації увійшли:

Підтримка формату[ред. | ред. код]

Формат VP8 чи контейнер WebM можуть відтворювати наступні програмні продукти: VLC, Miro, Moovida, Winamp, MPlayer; браузери: Mozilla Firefox (починаючи з версії 4 beta 7), Opera (починаючи з версії 10.63), Google Crome (починаючи з версії 7.0.517.44) та Microsoft Internet Explorer 9 за допомогою спеціального компоненту[5].

На конференції Google I/O 2011 року компанія Adobe підтвердила свої наміри включити до свого продукту Adobe Flash Player підтримку WebM включаючи відеокодек VP8, аудіокодек Vorbis та медіаконтейнер Matroska[6].

Апаратна підтримка[ред. | ред. код]

Google надає вичерпні специфікації для виробників мікросхем прискорення VP8[7]. Доступні на ринку мікросхеми для апаратного прискорення (відтворення відео) виготовляє холдинг VeriSilicon[8][9], південнокорейська компанія Chip&Media[10] та китайський виробник Rockchip[11]. Варто зауважити, що ці мікросхеми є мультиформатними і можуть відтворювати як h.264, так і VP8 відеопотік роздільною здатністю 1920x1080 пікселів зі швидкістю 60к/с.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Licensing [Архівовано 13 лютого 2011 у Wayback Machine.] Інформація щодо ліцензування. (англ.)
 2. About the WebM Project [Архівовано 16 грудня 2010 у Wayback Machine.] Коротко про проект. (англ.)
 3. Константин Ходаковский. Google представила новый открытый видеостандарт. 3DNews. Архів оригіналу за 26 липня 2010. Процитовано 11 грудня 2010.  (рос.)
 4. Introducing the WebM Community Cross-License Initiative [Архівовано 27 квітня 2011 у Wayback Machine.] (англ.)
 5. WebM Video for Microsoft Internet Explorer 9 (Preview) [Архівовано 21 березня 2011 у Wayback Machine.] (англ.)
 6. Компания Adobe подтвердила планы по интеграции поддержки WebM во Flash [Архівовано 16 травня 2011 у Wayback Machine.] (рос.)
 7. WebM Video Hardware RTLs [Архівовано 16 березня 2011 у Wayback Machine.] (англ.)
 8. VeriSilicon and WebM Support [Архівовано 2 квітня 2011 у Wayback Machine.] (англ.)
 9. Hantro G1 Multi-format Decoder [Архівовано 16 квітня 2011 у Wayback Machine.] (англ.)
 10. BODA/CODA 9Series [Архівовано 10 лютого 2011 у Wayback Machine.] (англ.)
 11. Rockchip and WebM Release RK29xx — World's First SOC to Support WebM HD Video Playback in Hardware [Архівовано 13 січня 2011 у Wayback Machine.] (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]