Препозит священної спочивальні
Препозит священної опочивальні (лат. praepositus sacri cubiculi), «начальник священної спальні», «обер-камергер» — у пізній Римській імперії та ранній Візантії чиновник, який завідував особистими покоями імператора, як правило, євнух. Йому підпорядковувався прімікерій священної опочивальні (primicerius sacri cubiculi), що безпосередньо керував євнухами (лат. cubicularii — постільничий) та іншими слугами, обслуговуючими імператора, castrensis (економ палацу), коміт священних одеж (comes sacrae vestis) та інші придворні служителі.
У Західній Римській імперії посада препозита і штат придворних євнухів зберігалися до самого кінця її існування (у Римі знайдено надгробок постільничого Антемія, який помер в 471); при дворі остготського короля Теодоріха Великого також був Препозит священної опочивальні з готським ім'ям Трівімі.
У Східній Римської імперії в VI столітті замість «Препозит священної опочивальні» почав вживатися титул «Препозит священного палацу» (лат. praepositus sacri palatii) [1], потім - просто «препозит». Структура палацової адміністрації змінювалася, але Препозит священної опочивальні незмінно зберігав величезний вплив на імператора і брав участь не тільки в придворних справах, а й у політиці імперії, в церковних справах, іноді навіть командував військами.
Препозит міг виконувати свою посаду досить довго (наприклад, Євсевій у 337-361), іноді — довічно. Препозитів підозрювали у політичних вбивствах чи вони насправді їх здійснювали: Євсевій, Препозит при Констанції II нібито намагався чинити замах на життя його двоюрідного брата Юліана; Хрісафій намагався організувати вбивство Аттіли; за наказом імператора Гонорія Препозит Теренцій і прімікерій Арсак стратили Євхерія - сина Стилихона, який потрапив у немилість.
У суспільстві препозит, як і інші придворні євнухи, як правило, не був популярним, і багатьох з них було притягнуто до відповідальності та страчено. Євсевій був після смерті Констанція II страчений Юліаном Відступником; після смерті Федосія II загинув Хрісафій, Євтропій, якого імператор Аркадій зробив консулом, був страчений в тому ж році.
Препозит мав титул Ясний пан (vir illustris). У 422 діючі та відставні препозити прирівняні за своїм привілеям до префектів преторія (або префектів Риму та Константинополя) [2]. У відставці вони зазвичай вели мирне життя, придбавши будинок у Римі чи Константинополі і заміський маєток (як, наприклад, Препозит імператора Юліана — Евтерій, про якого з повагою відгукувався Амміан Марцеллін) [3].
- Dunlap JEThe Office of the grand Chamberlain in the Later Roman and Byzantine Empires / /Boak ER, Dunlap JETwo Studies in Later Roman and Byzantine Administration. New York - London, 1924, p. 165-324.
- PLRE, Vol. II. p. 1263 ff.
- Ringrose K.M. The Perfect Servant: Eunuchs and the Social Construction of Gender in Byzantium. Chicago: University of Chicago Press, 2003
- ↑ Титул «препозита священного палацу» носив Нарсес і один з його наступників , Смарагд, як свідчать кілька написів VI ст., виявлених в Італії.
- ↑ Codex Just . XII.5.1.
- ↑ Імператор Анастасій дозволив відставним препозитам носити офіційну сукню при поїздках у свої маєтки: «це виконає їх бажання і нікого не образить» (Codex Just. XII.5.5.)
- # ar3 Візантійська імперія: адміністративна структура (на сайті «Візантійський урок»)
- Соціально-політичний лад Візантії в IV-V ст. (З «Історії Візантії» під редакцією С. Д. Сказкіна)
- 2012PDF/Book12-5.pdf Кодекс Юстиніана про обов'язки препозита священної опочивальні (англійський переклад з докладними коментарями, pdf)[недоступне посилання з липня 2019]