Аркадій (візантійський імператор)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аркадій
Flavius Arcadius
Аркадій
Бюст Аркадія
Імператор
Початок правління: січень 393 — 395 Авґуст з його батьком, 395 — 1 травня 408 імператор Східної Римської імперії з його братом Гонорієм на заході.
Кінець правління: 1 травня 408

Попередник: Феодосій І
Наступник: Феодосій II

Дата народження: 377(0377)
Місце народження: Іспанія
Країна: Візантійської імперії
Дата смерті: 1 травня 408(0408-05-01)
Місце смерті: Константинополь
Діти: Феодосій II, Пульхерія, Аркадія, Марина
Батько: Феодосій І
Мати: Аелія Флацілла

Флавій Аркадій (грец. Ἀρκάδιος, * бл. 377 у Іспанії — † 1 травня 408 у Константинополі) — імператор східної частини Римської імперії і після її поділу вважається першим імператором Східної Римської імперії, що правив з 392 по 408 рік.

Походження[ред. | ред. код]

Аркадій був старшим сином імператора Феодосія І та Елії Флацілли і братом імператора заходної частини імперії — Гонорія. У січні 383 року його батько надав Аркадію титул Авґуста і зробив тим його співправителем імперії. По смерті батька та розпаду імперії на дві частини, Аркадій у віці 18 років зайняв трон східної частини Римської імперії.

Правління[ред. | ред. код]

Flavius Arcadius на солідусі.

Початок його правління позначено спробами проводити самостійну політику і відсунути на другий план могутнього політика і радника — Руфіна. Аркадій ставить себе як християнський правитель і видає декілька законів проти єресей. Він одружується 27 квітня 395 року з Елією Євдоксією, дочкою Баутона, колишнього Magister militum у Граціана. Однак і це не дає йому переваг проти Руфіна.

Руфін не був улюбленцем у армії і був вбитий при проведенні параду. Його місце зайняв Євтропій, який був незабаром страчений (399). У 400 році повстання вестготів на чолі із Гайною було придушене лояльними військами під управлінням Фравітти.

У цей час Східна Римська імперія мусила також протистояти натиску численних варварських племен. З 395 по 397 роки гуни спустошили східні провінції. Вестготи під керівництвом Аларіха не раз глибоко проникають у територію імперії. Однак Аркадій знаходить сили і вміння протистояти численним нападам.

На вимогу дружини у 403 році Аркадій засилає у вигнання Івана Золотоустого, який непрямо критикував стиль життя імператриці у надмірних розкошах. Іван — один з найвизначніших теологів християнства помирає у вигнанні 14 вересня 407 року. Папа Іннокентій I та Гонорій просили Аркадія повернути з вигнання Івана.

По смерті Євдоксії у 404 році вплив на імператора отримує префект преторіанців Антемій, у тіні влади якого і ховається імператор. Антемій показує свою компетенцію після встановлення мирних стосунків із Сассанідами, що значно покращило становище імперії.

Аркадій помирає 1 травня 408 у досить молодому віці із невстановлених причин. Його син і співправитель (з 402), Феодосій II займає трон Східної Римської імперії.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Geoffrey S. Nathan: Біографія у De Imperatoribus Romanis(англ.)