Аркадій (візантійський імператор)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аркадій
лат. Arcadius
Римський Імператор
січень 393 — 395 Авґуст з його батьком, 395 — 1 травня 408 імператор Східної Римської імперії з його братом Гонорієм на заході. — 1 травня 408
Попередник: Феодосій І
Спадкоємець: Феодосій II
 
Народження: 1 січня 377
Римська Іспанія, Римська імперія
Смерть: 1 травня 408[1][2] (31 рік)
Константинополь, Візантійська імперія
Країна: Візантійська імперія і Стародавній Рим
Рід: Династія Теодосіяd
Батько: Феодосій Великий[3]
Мати: Елія Флацилла
Шлюб: Елія Євдоксія[3][4]
Діти: Пульхерія, Феодосій II, Arcadia[d], Flaccillad і Marinad

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Фла́вій Арка́дій (грец. Ἀρκάδιος, лат. Flavius Arcadius; близько 377 у Іспанії — 1 травня 408 у Константинополі) — імператор східної частини Римської імперії і після її поділу вважається першим імператором Східної Римської імперії, що правив від 392 до 408 року.

Походження[ред. | ред. код]

Аркадій був старшим сином імператора Феодосія І та Елії Флацілли і братом імператора західної частини імперії — Гонорія. У січні 383 року його батько надав Аркадію титул Августа і зробив тим його співправителем імперії. По смерті батька та розпаду імперії на дві частини, Аркадій у віці 18 років зайняв трон східної частини Римської імперії. Щоправда, деякі заходи він здійснював разом із братом — правителем західної імперії, зокрема зберігся їхній спільний едикт про покарання контрабандистів, які продавали сіль за ціною нижчої від державної[5].

Правління[ред. | ред. код]

Flavius Arcadius на солідусі.

Початок його правління позначено спробами проводити самостійну політику і відсунути на другий план могутнього політика і радника — Руфіна. Аркадій ставить себе як християнський правитель і видає декілька законів проти єресей. Він одружується 27 квітня 395 року з Елією Євдоксією, дочкою Баутона, колишнього Magister militum у Граціана. Однак і це не дає йому переваг проти Руфіна.

Руфін не був улюбленцем у армії і був вбитий при проведенні параду. Його місце зайняв Євтропій, який був незабаром страчений (399). У 400 році повстання вестготів на чолі із Гайною було придушене лояльними військами під управлінням Фравітти.

У цей час Східна Римська імперія мусила також протистояти натиску численних варварських племен. З 395 по 397 роки гуни спустошили східні провінції. Вестготи під керівництвом Аларіха не раз глибоко проникають у територію імперії. Однак Аркадій знаходить сили і вміння протистояти численним нападам.

На вимогу дружини у 403 році Аркадій засилає у вигнання Івана Золотоустого, який непрямо критикував стиль життя імператриці у надмірних розкошах. Іван — один з найвизначніших теологів християнства помирає у вигнанні 14 вересня 407 року. Папа Інокентій I та Гонорій просили Аркадія повернути з вигнання Івана.

По смерті Євдоксії у 404 році вплив на імператора отримує префект преторіанців Антемій, у тіні влади якого і ховається імператор. Антемій показує свою компетенцію після встановлення мирних стосунків із Сасанідами, що значно покращило становище імперії.

Аркадій помирає 1 травня 408 у досить молодому віці із невстановлених причин. Його син і співправитель (з 402), Феодосій II займає трон Східної Римської імперії.

Канонізація[ред. | ред. код]

Святий у Єрусалимській православній церкві.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]