Асгард

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Асґард (Ásgarðr) — це селище, що за оповідями скандинавських міфів створили собі боги. У міфі Астгард описується: «Там споруджено святилище з дванадцятьма тронами для богів і престолом для найголовнішого з них — Одіна. Святилище з чистісінького золота й називається Чертог радості».

В скандинавській міфології небесне місто, обитель богів-асів. Аси — істоти порядку, ведучи війну з ванами — істотами природи, побудували укріплений Асгард. Пізніше аси здружилися з ванами, обмінялися богами, і з тих пір живуть у світі один у одного. Крім богів і богинь, в Асгарді живуть діви-воїни — валькірії. Інша група богів, вани, жили в Ванахеймі. Один з трьох коренів Древа Миру — Іґґдрасиль — тягнеться в бік Асгарда.

В Молодшій Едді розповідається, що Асгард був побудований Йотуном-каменярем Хрімтурсом за допомогою свого коня Свадільфарі, і за це аси повинні були віддати сонце, місяць і богиню Фрейю. Але Локі, перетворившись на кобилу, відвернув коня Свадільфарі від роботи, і, оскільки робота не була виконана в строк, боги уникнули розплати. А велетень був убитий Тором, коли у гніві став метати в асів будівельні камені.

Усі боги жили в одному місці, але у кожного був свій чертог. У верховного бога Одіна — Валяскьяльв, палац зі срібною покрівлею. Неподалік, у Вальхалі, живуть полеглі на полі битви воїни — ейнхерії. У вартового богів Хеймдаля свій чертог — Хімінб'єрґ, у бога грому Тора — Трудхейм.

У Асгарді розташована Вальхала, житло полеглих у бою воїнів. Асгард протиставлений Мідгард — житло людей. За межами «прекрасного» Мідгарда знаходиться інший, прикордонний світ — Утгард, що ототожнюється з пустинною країною велетнів на краю землі — Йотунгеймом.

Одін Це незавершена стаття з германо-скандинавської міфології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.